Hangi masaüstünü tercih ediyoruz?

Başlatan Orhan, 29 Mart 2008 - 01:55:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hangi masaüstünü tercih ediyoruz?

KDE
GNOME
XFCE
Fluxbox
Enlightenment
Diğer
LXDE
Openbox
UNITY
Cinnamon

mami96

Gnome :)

kaspara

gnome kullanıyorum mutluyuz.
masaüstü yöneticileri, açık kaynak kod olmasına rağmen bence görsel olarak çok vasat
ben kodlamayı bilsem neler yapmazdım ki :P sisteme ekstra bir yük bindirmeden daha farklı şeyler olabilirdi sanırım belki bilmem

guestwho

Alıntı yapılan: rick - 21 Kasım 2010 - 21:22:09
Yok canım, yanlış anlamayın. Öyle bir niyetim yoktu. Sadece okuyanların kafası karışmasın diye biraz detaylı yazdım. Ayrıca benim yanlış dediğim Mac OS X'in taban aldığı sistem konusuydu. GNOME-KDE ilişkisini yukarıdaki tartışma için yazdım.

MacOsX 'in taban aldığı sistem konusunda söylediklerimin arkasındayım. Zira Darwin neredeyse tamamen BSD tabanlıdır. Ayrıca Darwin XNU çekirdeğini (Mach mikro çekirdeğinden daha karmaşık bir çekirdek) kullanır.

http://en.wikipedia.org/wiki/Mac_OS_X

Alıntı YapMac OS X is the tenth major version of Apple's operating system for Macintosh computers. Previous Macintosh operating systems were named using Arabic numerals, e.g. Mac OS 8 and Mac OS 9. The letter X in Mac OS X's name refers to the number 10, a Roman numeral. It is therefore correctly pronounced "ten" (/ˈtɛn/) in this context, though "X" (/ˈɛks/) is also a common pronunciation.[6][20]

Mac OS X's core is a POSIX compliant operating system (OS) built on top of the XNU kernel, with standard Unix facilities available from the command line interface. Apple has released this family of software as a free and open source operating system named Darwin. On top of Darwin, Apple layered a number of components, including the Aqua interface and the Finder, to complete the GUI-based operating system which is Mac OS X.

http://en.wikipedia.org/wiki/Darwin_%28operating_system%29

Alıntı YapDarwin is an open source POSIX-compliant computer operating system released by Apple Inc. in 2000. It is composed of code developed by Apple, as well as code derived from NeXTSTEP, BSD, and other free software projects.

Darwin forms the core set of components upon which Mac OS X, Apple TV, and iOS are based. It is compatible with the Single UNIX Specification version 3 (SUSv3) and POSIX UNIX applications and utilities.

History

Darwin's heritage began with NeXT's NeXTSTEP operating system (later known as OPENSTEP), first released in 1989. After Apple bought NeXT in 1997, it announced it would base its next operating system on OPENSTEP. This was developed into Rhapsody in 1997 and the Rhapsody-based Mac OS X Server 1.0 in 1999. In 2000, Rhapsody was forked into Darwin and released as open-source software under the Apple Public Source License (APSL), and components from Darwin are present in Mac OS X today.

Up to Darwin 8.0, Apple released a binary installer (as an ISO image) after each major Mac OS X release that allowed one to install Darwin on PowerPC and Intel x86 computers as a standalone operating system. Minor updates were released as packages that were installed separately. Darwin is now only available as source code,[4] except for the ARM variant, which has not been released in any form separately from iOS. However, the older versions of Darwin are still available in Binary form.
[edit] Design
[edit] Kernel

Darwin is built around XNU, a hybrid kernel that combines the Mach 3 microkernel, various elements of BSD (including the process model, network stack, and virtual file system),[5] and an object-oriented device driver API called I/O Kit.[6]

Some of the benefits of this choice of kernel are the Mach-O binary format, which allows a single executable file (including the kernel itself) to support multiple CPU architectures, and the mature support for symmetric multiprocessing in Mach. The hybrid kernel design compromises between the flexibility of a microkernel and the performance of a monolithic kernel.

http://en.wikipedia.org/wiki/XNU

Son olarak şunu belirtmeliyim ki "NeXTSTEP" tabanlı olan "Darwin" in kendisidir. Hani konuyu kronoloji açısından daha doğru bir zemine oturtmaya çalıştım. Zira konuya senin açından yaklaşmayı gerekli görseydim emin ol "NeXTSTEP" in çok daha gerilerine de gidebilirdim...
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

rick

Darwin'in BSD bazlı olduğunu biliyorum. XNU ile Darwin ilişkisini de. Ama Mac OS X'in (genel olarak) BSD bazlı olduğunu öğrenmiş oldum. :)
Alıntı yapılan: WikipediaIt was also the first BSD-based OS to receive UNIX 03 certification.

krwlng

Bir kere dahi olsun MacOSX ile 5-10 dakika geçirmiş biri BSD temelli olduğunu anlar, özellikle de terminal açtıysa :)
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

rick

Alıntı yapılan: krwlng - 22 Kasım 2010 - 16:44:37
Bir kere dahi olsun MacOSX ile 5-10 dakika geçirmiş biri BSD temelli olduğunu anlar, özellikle de terminal açtıysa :)
:D

seckin

Gnome başlangıçta çok sade gibi görünüyor ama az biraz görsellik ekleyince mükemmel bir sistem oluyor. Kde ye bir türlü alışamadım :( Nedense bende hep kde çöktü gibi bir hata veriyor :(

kalkan1973

GNOME sadeliği ve kişiselleştirilebilir seçeneklerin çokluğu ile tercih ettiğim tek masaüstü...KDE beni pek sarmadı. XFCE de kullanışsız geldi bana...
Evde İşte her yerde Linux

krwlng

Gnome kendine göre, Kde kendine göre güzel. Ben de her kde masaüstü kullanan dağıtım kurduğumda çökme bilgisi alıyorum saçma sapan yerlerde, ama çıkıpta ben çok memnunum bende sorun yok diyenlere de yok illaki çöküyor diyemem, benim donanımımda öyledir başkasında güzel çalışır o kullanıcının insiyatifinde olan bir durum. Bunları neden söylüyorum, çünkü her kde çöküyor gnome daha iyi diyen biri çıksa, profilinde kde yazan biri o kişiye kde dersi veriyor da belki bu sefer olmaz diye baştan işi sıkı tutmak istedim.

guestwho

Alıntı yapılan: krwlng - 23 Kasım 2010 - 01:18:19
Gnome kendine göre, Kde kendine göre güzel. Ben de her kde masaüstü kullanan dağıtım kurduğumda çökme bilgisi alıyorum saçma sapan yerlerde, ama çıkıpta ben çok memnunum bende sorun yok diyenlere de yok illaki çöküyor diyemem, benim donanımımda öyledir başkasında güzel çalışır o kullanıcının insiyatifinde olan bir durum. Bunları neden söylüyorum, çünkü her kde çöküyor gnome daha iyi diyen biri çıksa, profilinde kde yazan biri o kişiye kde dersi veriyor da belki bu sefer olmaz diye baştan işi sıkı tutmak istedim.

Herkes olaya senin gibi aklıselim yaklaşıyor olsa; kim, kime, ne diye "KDE" ya da başka bir şeylerin dersini versin ki ? KDE 'yi kötüleyen arkadaşlar maalesef henüz bazı şeylerin farkında bile değiller; demek istediğim KDE kullanımı azalsa (ki gidişat o yönde) Gnome masaüstü ortamının gelişimi de dolaylı olarak yavaşlayabilir, hatta belki durma noktasına bile gelebilir (ki bunun gerçekleşmesini hiç istemem), bu da nihayetinde Linux kullanımının azalması demektir. Burada gelişimi birbirine göbekten bağlı, birbirinin hatalarından ders çıkarmak durumunda olan, hatta Linux masaüstü deneyiminin çıtasını yükseltme zorunluluğu olan iki masaüstü ortamından bahsediyorum. Şayet iletinde geçen "çünkü her kde çöküyor gnome daha iyi diyen biri çıksa, profilinde kde yazan biri o kişiye kde dersi veriyor" ifadesiyle üstü kapalı işaret ettiğin kişilerden birisiysem, bilmeni isterim ki tek kaygım açık kaynak yazılımların gelişimine bir şekilde engel olduğunu düşündüğüm yorumların önüne geçmek, bunun dışında birilerine ders vermek gibi bir kaygım yok. Tabii Gnome ve KDE masaüstü ortamlarının böylesine etkileşim içinde olduğu fikrini kimseye dayatmak gibi bir hakkım da olamaz; hatta bu sadece benim kuruntum da olabilir...
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

krwlng

Kimseye kişisel olarak bir sözüm yok, şuan için olmazda zaten. Benim sıkıntı duyduğum nokta, eski kde, yeni gnome kullanıcılarının kde ile ilgili ilk olumsuz eleştirilerinde, kde'yi verimli kullanamamakla suçlanmaları. Bunun kriteri nedir buna kim karar verir bu başka bir konu, fakat özel bir durum olmadığını ve bunu yazarken kimseyi hedef veya hedef çerçeve içerisine almadığımı özellikle belirtmek isterim. Ben gnome masaüstünün eksiklerini ve sorunlarını söyleyen birine karşı, gnome kullanmayı bilmiyorsun çıkıp böyle konuşuyorsun, demediğim gibi tersi  bir durumun birçok kez olmasından ötürü kişisel rahatsızlığımı dile getirdim. Zaten artık öyle bir duruma geldi ki tartışmalar, gnome ve kde isimlerini yanyana gördüğüm bütün konulardan uzak durmaya çalışacağım.

XRumer

Xfce güzel ama masaüstüne dosya yapıştıramama sorunu yüzünden pek çok kullanıcıyı kaçırdığını düşünüyorum. Tahtını ondan daha hafif olan LXDE'ye kaptırıyor.
Bir de dikkatimi çekti, her yerde son zamanlarda E17'nin adı daha sık duyulur oldu.

reis33

badhero

Popüler olanlardan E17 dışında hepsini denedim. Sadece Gnome bana çok kullanışlı geldi. Openbox kullanmakta da çok ısrar etsem de Gnome'u hep aradım. :)

Viva Gnome!

XRumer

Hani yemeklerini çok beğendiğiniz bir restorana gidersiniz de önünüze menü konulduğu zaman hangi yemeği seçeceğinizi bilemezsiniz ya. Hani yeni bir kazak almaya gittiğinizde hepsini çok beğenip hangisini seçeceğinizi bilemezsiniz ya. işte Linux'ta masaüstü yöneticisi seçmek de öyle bir şey. Hepsi o kadar güzel ki insan hangisini seçeceğini bilemiyor. Hepsi güzel ya.

Yine de tavsiye isteyen arkadaşlara şunu söyleyeyim:

* Eğer bilgisayarınız düşük kapasiteliyse Xfce, Lxde gibi masaüstü ortamlarını kullanın.
* Eğer bilgisayarınızın kapasitesi hepsine yetiyorsa Allah yardımcınız olsun. Tercih yapmak zor olacak. :)

sem

Alış verişe çıkmayan ve ne yiyeceğine hemen karar verebilen arkadaşlara Gnome öneriyorum...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

Tilki

Masaüstü bilgisayarımda hem Gnome hem de KDE4 kullanıyor iken, 1.8Ghz Sempron işlemcili dizüstü bilgisayarımda sadece Gnome kullanıyorum. Compiz Fusion'lu Gnome, dizüstümde, tıpkı masaüstümde olduğu gibi rahat ve akıcı çalışıyor. Cairo-Dock gibi şenlendiriciler de tüm efektleri ile birlikte aktif üstelik. Orta temasını da yükledim (Şiddetle tavsiye ederim). Uzaktan bakıldığında Os X kullanan bir Macbook gibi görünüyor dizüstüm.
KDE4 de oldukça renkli ama Gnome'un tasarımdaki sadeliğini seviyorum.

XRumer

Linux'la tanışalı 2 yıldan fazla oldu her masaüstü ortamını kullandım. Bir tek Enlinghtenment'i denemedim. Çok merak ediyorum onu.

reis33

Alıntı yapılan: XRumer - 04 Şubat 2011 - 21:49:42
Linux'la tanışalı 2 yıldan fazla oldu her masaüstü ortamını kullandım. Bir tek Enlinghtenment'i denemedim. Çok merak ediyorum onu.
Hiç merak edilecek bir masaüstü değil;
Pardus 2011 de ve daha önce birkaç defa yüklemiştim.
Benim görüşüm, KDE ve Gnome kullandıktan sonra Enlightenment kullanmak "8 şerit otobandan çıkıp patikada yürümek" gibi geliyor..

hyperThread

Önce KDE, sonra fluxbox, en son da Gnome kullandım ki hala da kullandığım masaüstü ortamımdır. Tamamen zevk meselesi olmakla birlikte, KDE ve Gnome, çeşitli ihtiyaçları güzel karşılıyorlar. Şahsen stabilite ve janjanlı olmayan bir masaüstü, daha kullanışlı geliyor. Dolayısıyla Gnome, tercihimdir. KDE'nin şahsen biraz daha zamanı var. En son kullandığım KDE sürümü 4.44 idi ve bazı noktalarda ciddi sıkıntılar çıkartmıştı. 4.5 ile de çok iyi anlaşamamıştık. PC ile alakalı muhtemelen. Yine de severim KDE'yi :D

umityakup

Yaklaşık 1 yıl GNOME kullandıktan ve hemen hemen tüm masaüstlerini denedikten sonra kararım Openbox'tan yana oldu..Ancak alternatifin bu kadar çok olması da harika diye düşünüyorum..

Monarch

KDE'ye ısınamayanlardanım. Gnome ile işler yolunda ;)

önerilere açığım.

microanaliz

gnome benim için daha iyi kde çok karışık geliyor bana hiç ısınamadım
MicroAnaliz

XRumer

Bundan sonra Gnome'a elveda merhaba Xfce.

finix

Gnome 2.32 kullanıyorsunuz değil mi? Öyle ise tamam. Yorumlarınız mantıklı. Fakat Gnome 3 resmen rezalet. Onu diyorsanız gider konsol arayüzünü kullanırım daha iyi.

KDE kullanıcısıyım. Windows'a benzemeyen bir masaüstüne sahibim. Sistemim yeterince güçlü sayılmaz. Elbette Gnome daha verimli çalışıyor fakat bu kötü yanını kapatan bir çok özelliği var.