Dağıtım Tavsiyeleri ve Soruları

Başlatan if, 13 Eylül 2011 - 23:34:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burk

@TahaKaradeniz 5+1 konusu dağıtım ses kartıyla ilgili sorun yaratmadıktan sonra hepsinde aynıdır. Müzik-video konusunda ise genelde Studio Ubuntu tavsiye edilir, denemiş miydiniz? http://ubuntustudio.org/download/

kanvoldo

Selamün aleyküm

ben backtrack 5 rd3 kullandım ama office programları ve istediğim bazı grafik progrmlarını yükleyemedim, terminden denedim, indirme ve kurma listelerine ekledim genede olmadı. Şöyle bi 5-6 ay kullandım. Aslında hoşuma gitmişti fakat office ve bazı grafik programları olsa iyi olur. Anlıcanız günlük ihtiyaçları karşılamalı. Oyun önemli değil!!!  Harddisk alan sorun değil bu laptopda sadece lınux kullanıcam

Buna göre hangi Linux ü önerirsiniz??? masaüstü olarak kullanıcam 3 gb ram 1,7 çift çekirdek bir laptop kullanıyorum. Ubuntu son zamanlarda gözden düşmüş gibi...ücretli olmaya başlamış.. Linux mint cinnamon önerdiler. kafam karıştı Kubuntu 12.04 LTS var elimde ama daha kurmadım. masaüstü görünümü cinnamon gibi efektleri daha güzel olan hangileri? Birde backtrackdaki bazı tool ları aktarıcam. EN ÖNEMLİSİ : deb paketlerini yönetebilmesi gerek.

En kısa sürede yardımlarınızı bekliyorum...
herkese iyi forumlar

heartsmagic

Ubuntu'nun gözden düştüğünü ve ücretli olduğunu nerede gördün? İlki için bir şey demeyeyim, gözden düşme ve düşmeme meselesi kişilere bağlı biraz, bizi pek ırgalamaz da ikinci duyduğun şeyi nerede duyduysan yanlış duymuş veya okumuşsun. Ubuntu ücretsizdir ve ücretsiz kalacaktır. Kısacası Ubuntu kurabilirsin gönül rahatlığıyla. Yok ben Ubuntu istemiyorum diyorsan seni dağıtım tavsiyelerinin olduğu başlığa alalım.

Bu başlığı da orayla birleştiriyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

srgnaras

@kanvoldo her iki dağıtımla da .dep paketleri yönetilebilir. Bence kendin kullan gör ona göre seç. Herkesin fikri aynı olmayabilir. Ben mint severim onu öneririm ama belki sen kubuntuyu daha çok seveceksin değil mi? O yüzden kendiniz deneyip görmenizde fayda var.
En zengin insan en güçlü arkadaşlara sahip insandır.

kanvoldo

Arkadaş lar yanıtlarınız için teşekür ederim.

Ubuntu kendi sitesinde kubundu, edubuntu vs. çesitleri ve ful version olarak dolar üzerinden satılıyor şu an. donanımhaber deki yorumlarda paket yöneticisinin ubuntu 13 de paralı yazılımların geldiğini söylediler.

Linux mint deb desteklemesi çok iyi... sağolun

heartsmagic

O gördüğün satma değil, bağış kısmı sadece. Eğer bağış yapmak istemiyorsan miktarları sıfıra çekip dilediğin gibi indirebilirsin kalıpları. Sözün özü, satılan bir şey yok, istenilirse bağış yapma var.

Gelelim paket yöneticisi dediğin, esasında yazılım merkezi/dükkânı denilen kısma. Orada ücretli yazılımların olması demek Ubuntu'nun da ücretli olduğu anlamına gelmez. Sen de yazılım yapabilir ve oradan satabilirsin. Mesele bu kadar basit. Binlerce ücretsiz yazılımın yanında insanlar isterlerse binlerce ücretli yazılım da koyabilir oraya.

Eğer Ubuntu hakkında ciddi ve doğru bilgi almak istiyorsan kıyıdan köşeden değil, mümkünse buradan bilgi edinmeye çalış.

Not: İndirme kısmında miktarları sıfıra çekmeye gerek de yokmuş. "Not now, take me to the download ›" bağlantısı ile doğrudan indirilmeye gidiliyor. Bizim yerimize kendisi miktarı sıfıra çekiyor.

esenbatuhan

Kullanım olarak hangisi daha kolaydır rigo gibi grafiksel uygulama deposu varmıdır hangisi daha günceldir ikisinden birini denemek istiyorum

cokomoko

Pcbsd hem kolay hem günceldir, zaten yakın bir zamanda rolling release oldu. Türkçe desteği daha iyidir ve kullanımı basittir, appcafe gibi grafiksel arayüze sahip bir yazılım deposu vardır. Daha fazla bilgi için Türkiye kullanıcılarının olduğu şu siteye bakabilirsiz:http://bsd-tr.org/
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

esenbatuhan

sabayonumun yanına kurdum antergosu ve çok sevdim çünkü o çalıştıramadığım arch manjaro ve chakradan nefret etmiştim ve antergos sorunsuz mükemmel kısaca bayıldım herşey yolunda herşeyi tanıdı herşey kusursuz tavsiye ederim umarım bir türkiye forumu oluşturulur.

kanvoldo

Selamlar
geç cevap verdiğim için kusura bakmayın. Bi süre yoğundum.

Kali linux kurdum 32 bit. Kullanıyorum. Ubuntu cinnemon 12.04 denedim. Pardus denedim.
Kali Linux son durak oldu. Sanırım hangisine alışırsan ondan devam ediyosun. Backtrack kullanmıştım uzun süre ama open office kuramamıştım. Kali Linux a open office, 7zip vb. genel kullanım için gerekli programlarıda kurdum. Wine ile Aimp player kurdum. GİMP photo editör denedim kullanmaya devam ediyorum. İlk defa linux da herşeyi yapıyorum. Sırada eski mostwanted oyunu var...    :)

Herkese cevaplar için teşekür ederim...

ercan_elo_bil

merhaba,

PC: CPU 1.8Ghz, 1GB ram ve 2 GB hdd olan PC var,

Buna Linux kurmak istiyorum 2gb destekleyen  linux var mı?
lubuntuyu denedim fakat olmuyor :(

meda

Puppy,Slax bunları deneyebilirsin.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

sabian

Suse'nin Raspberry Pi için oluşturduğu bir özel dağıtım var onu deneyebilirsiniz hem bizim de fikrimiz olmuş olur deneyiminiz sayesinde..

http://en.opensuse.org/HCL:Raspberry_Pi
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

furkankalkan

Arch veya arch tabanlı manjaro kullanabilirsiniz.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

qhareb

Ben de Puppy Linux'u öneririm. Ben 2gb'lık parmak bellekte kullanıyorum. Gayet kullanışlı ve hızlı.
"İşte dünyanın sonu gelir böylece
Bir patlamayla değil fakat
Bir iniltiyle" 
  T. S. Eliot

ercan_elo_bil

merhaba,

lubuntu yu kurmayı başardım ama swap file kücük oldu(aşağıda donanım bilgilerini yazdım).
ayrıca kullanılabilir alanda cok kücük oldu yav 300Mb giib kullanılabilir alan var :(
swap file i kücültüp daha cok yer ayırmayı düşünüyorum...

puppy kurdum cok oyuncak gibi geldi .. :)
slax 7.0 da deneyceğim.

Amacım linux X server kullanmak üzerinde QT ile proje geliştireceğim

ssd Partitional
1.7GB   root
300MB  swap

bilgisayar:
CPU      1.8 GHz Atom işlemci 4 thread li
ram      2  GB
store    2 GB SSD sata DOM

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Kasım 2013 - 18:04:32

merhaba,

lubuntuyu kurdum bilgisayarda çalıyor
kurarken expert installer dan secim yapa yapa kurdum

ssd de 1.9 GB bın  1.2 GB tını kapladı.
QT i kurdum uygulamada calıştırdım sonuç olarak 250Mb boş yer kaldı.

apt-get remove ile lubuntu minimal installation da gelen bazı paketleri kaldıracağım yer acılsın diye
örneğin telnet, ssh vs gibi  belki böylelikle 250 MB daha yer acılır bana toplamda 512 yeter sanırsam :)

....

heartsmagic

Alıntı YapGörsel Eğitim / Yardım (Lütfen burada soru sormayın)

Konuyu taşıyor, hatta mevcut başlığımızla birleştiriyorum.

Ext_Aggression

Merhaba

Bende de aşağıdaki özelliklerde dizüstü bir bilgisayar var. Ubuntu'nun kurulumda gelen masaüstünü kullanıyorum ve çok kasıyor. Hangi masaüstü ve hangi sürümü önerirsiniz?

Intel® Pentium(R) CPU P6200 @ 2.13GHz × 2
Ram: 2GB

Teşekkürler.
İnsan Tarihin Öznesidir. Değişir, Değiştirir!

heartsmagic

2GB bellek ile Ubuntu'nun kasmaması lazım. Seneler boyunca 2GB bellek ile kullandım kendisini, sorun yapmadı. Sende sorun grafik kartı sürücüleri olabilir, onun için forumda arama yapabilirsin.

Bunun ötesinde illa ki dağıtım değiştireceksen en azından bu başlığı tamamen oku, okuyacak vakit yoksa da gözden geçir. Birçok öneri göreceksin.

mücahit

Merhaba arkadaşlar COMPAQ Presario CQ56-210ST marka bilgisayar kullanıyorum. Bilgisayarım AMD işlemcili ATI ekran kartlıdır. Şuan ubuntu 12.04 LTS sürümünü kullanmaktayım unity 2D masaüstü olarak, bilgisayarımın 4gb ram'ı bulunmaktadır. bana önerebileceğiniz kaynağı çok az kulanan ram ve cpu, ubuntu dağıtımı var mı? bu sistemin üzerine sanal olarak bir sistem daha kurmayı planlıyorum. ayrıca ekran kartı yazılımını açık kaynak kullanıyorum.

burk

@mücahit ilkin bu başlığı inceleyin, olmazsa forumda dağıtım tavsiyeleri tarzında bir arama yapın.

TR-CESURAKINCI

S.a Arkadaşlar ben daha önce linux mint 15 sürümünü kullandım farklılık olsun diye ubuntuya geçmek istiyorum

sistemim bu : intel pentium 4 3.0 GHZ
1 GB RAM
ATİ radeon hd 2600 pro 512 mb
500 gb harddisk

bu sisteme hangi ubuntu sürümünü kullanmalıyım yada bildiğiz başka görsellik bakımından güzel bir linux dağitimı varsa da olabilir önerilerinizi bekliyorum arkadşlar şimdiden tskler. :o

furkankalkan

Xubuntu gayet hoş durabilir ayrıca sistemi de fazla yormaz :)
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

exclipit

Peki arkadaşlar sizce Linux Mint Mate mi daha performanslı yoksa Xubuntu mu?
Çalışan iki el, dua eden binlerce elden daha çok iş yapar. – Gene Roddenberry

tlg

Xfce daha az sistem kaynağı tüketir ve Mate'den daha performanslıdır diye düşünüyorum. Ayrıca,
http://www.renewablepcs.com/about-linux/kde-gnome-or-xfce
Ve şöyle bir anketimizde var,
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=36562.0