Dağıtım Tavsiyeleri ve Soruları

Başlatan if, 13 Eylül 2011 - 23:34:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TR-CESURAKINCI

dewilman ilgilediğiniz çok teşekkür edrim bir şey daha sorcaktım x ubuntu indirdim ama herhalde wibu kullanılmıyo xp nin yanına nasıl kurabilirm tsk

heartsmagic

XP'nin yanına gerçek kurulum yapabilirisin. Diskinden bir bölüm ayır ve forumdaki,vikideki kurulum yönergelerini incele.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kunatis

Arkadaşlar kullanmakta olduğum bilgisayarın özellikleri aşağıdaki gibi Windows XP SP3 kurulu ve ben artık windows kullanmak istemiyorum Linux dan neyi kurmamı önerirsiniz oyun için kullanmıyorum sadece internet için  şimdiden teşekkürler
IBM marka bilgisayar
Intel (R)
Pentium (R) CPU 3.20 GHz
3.19 GHz 504 MB RAM

siberoloji

kunatis

teşekür ederim.deneyeceğim.sorunsuz çalışır inşallah.

iceboy

Alıntı yapılan: siberoloji - 01 Ocak 2014 - 22:06:21
Lubuntu
veya
Elemantary OS

504MB ram'e neye güvenerek elementary os'u kullanmasını tavsiye ediyorsunuz ?

504MB ram ile elementary kurarsa linuxtan soğur insan.
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

siberoloji

waroi

Elemantary OS'u kesinlikle tavsiye ederim, ben şu an kullanıyorum hatta minik kuzenimin bilgisayarınada kurmayı düşünüyorum. Düşük sistem özelliklerinde ve özellikle de yeni Linux kullanıcıları için sade ve şık arayüzü ile harika bir sistem bence... Herkese Linux'u sevdirecek bir sistem :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Ocak 2014 - 00:05:35

Not: bu arada 512mb Ram ile denedim hatta bir sürü oyun falanda kurdum urban terror falan gibi, performans sorunum olmadı. Yani gönül rahatlığı ile yüklenebilir... Şimdi diceksiniz daha performans alabileceğiniz sistemler var, openbox lxde vs. falan ama birde yeni kullanıcılar için kullanılabilirlik olayını düşünün ben bile 15 yıldır linux kullanmama rağmen biraz gözüme gönlüme hitap etsin istiyorum alışamıyorum onlara kolayca :D

kunatis

Lubuntu kurdum çok hızlı ve güzel çalıştı.Ama dil problemi var biraz uğraştırıyor.Eh linuxu sevmekte uğraş olduğu için.teşekür ederim arkadaşlar yardımınız için.

ekremsenturk

Dil paketini kurmalısın. Genelde güncellemeler ile birlikte kuruluyor. Ve dil ayarlarından İngilizce'yi kaldırmalısın veya ikinci seçeneğe indirmelisin.

ekandemir

gnewsense e geçmeyi düşünüyorum fakat hangi sürümü indireceğimi bilmiyorum. laptopumda i5-3210m intel işlemci var. amd64 mü yoksa diğer sürümlerini mi indireceğim. bir de amd 64 64bit mi?

çok teşekkürler.

grayloop

i5 işlemci 4 çekirdekli olduğu için 64 bit rahatlıkla kurulabilir. 64 bit mimarisine uygundur. Amd64 64 bit anlamına geliyor. İlk 64 bitleri AMD yaptığı için bu tür bir kullanım oluşmuş.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

heartsmagic

Konuları birleştirdim. @kunatis, sorunların için yeni başlık açabilirsin.

gauss1777

Merhaba arkadaşlar. sürekli olmamakla birlikte mümkün olduğunca linux dağıtımlarını kullanmaya ve denemeye devam eden eski ama az bilgili olan bir arkadaşınızım :) bir kaç ay öncesi tekrardan ubuntu yüklemeye karar verip yeni sürümü indirdim fakat sistemim eski olduğundan bana ciddi anlamda sıkıntılar çıkardı. vaktim olmadığından iyice araştırma ve tavsiye alma fırsatım olmamıştı. bende kolay yöntem olarak gnome arayüzlü pardus kurup devam etmiştim.

yakın zamanda tekrardan sıfırdan kurulum yapacağım. yine vindovz yanına bir linux dağıtımı kuracağım. aynı sıkıntıyı yaşamamak adına çözümler olabilir mi diye sizlere danışmak istedim.

sıkıntılarıma geçecek olursak  :) söylediğim gibi sistemim biraz eski, ama ubuntu epey yol almış anlaşılan ;) ki arayüzde inanılmaz bir kasma yaşıyorum. öyleki bilgisayarı artık zor kapatıyorum açtığımda. durum bu olunca diğer sıkıntılarla daha karşılaşamadım bile. en son ubuntuya ara verdiğimde gnome arayüzünü kullanıyordu ve oldukca beğeniyle kullanıyordum. mümkünse gnome arayüzü ile birlikte tekrar kurulum yapabilmenin bir yolunu merak ediyorum. sonradan kurmam pek mümkün değil gibi çok fazla kasılıyor bilgisayar. ama siz farklı bir yol biliyorsanız ilk kurulumda yada sonradan yapılıyor olması pek önemli değil, bir şekilde daha hafif bir arayüze geçmem gerekiyor.

Not: kurulumu xp yanına yapacağım, günlük ihtiyaçlarımı linux ile gideriyorum genel olarak vindovzu mesleki uygulamalar için kullanıyorum. bu şartlarda başka sistem önerileride alabilirim fakat ubuntunun daha aktif olduğunu bildiğimden, mümkünse sorunuma bir çözüm bulmak tercihim.

Not: donanım centrino c2duo 1.8 ghz, geforce 7300go, 3gb ram 32bit

Başka bir Not: Bir başlık bulamadım kusura bakmayın  ;D

görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.
jfm

heartsmagic

Merhaba.

Başlığı burayla birleştirdim. Baştan aşağı süzersen çok farlı öneriler görebilirsin bu konuda. Eğer illa Ubuntu temelli devam etmek istiyorum diyorsan LXDE masaüstü ile gelen Lubuntu veya XFCE masaüstü ile gelen Xubuntu deneyebilirsin. Gnome demişsin ancak senin son baktığın Gnome ile yeni Gnome da aynı değil :) Ubuntu nasıl ilerlediyse o da ilerledi ve eski sürümünden daha fazla kaynak ister. Adı da Gnome Shell. Tabi, eskiye benzer şeyler kullanmaya çalışan arkadaşlar var. Gnome Klasik, Gnome Fallback adı altında ancak aradığını ne kadar sağlar bilemiyorum.

Söylediğim gibi bu başlığa da bakabilirsin öneriler için.

Not1: Tekrar baktım da, o donanım Ubuntu için gayet yeterli. Senin sisteminde başka bir sorun olmalı bence. İşlemciyi geçebiliriz, bellek gayet yeterli. Grafik kartı da çok sıkıntı çıkartmaz diye düşünüyorum.
Not2: Yanlış düşünüyor olabilirim. Senin kartına Unity eskiden anlaşamıyormuş:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1742732
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1741566
Şu an durum nasıldır diye bakmak lazım.
Not3: Bizim forumda da bayağı bir konusu dönmüş. Çözülen şöyle bir başlık var örneğin:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=36278.5

gauss1777

Sayın @heartsmagic öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Ayrıca gereksiz yere konu açıp zahmet verdiğim için ayrıca üzgünüm :)

çözüm önerisi olduğu sürece denemekten sıkılmam yaparım. gnome sevmeme rağmen ubuntuyu yükleyip denemeye karar verdim. sorunu çözüpte mevcut arayüzü beğenmezsem tekrardan bir format atıp uygun bir arayüze sahip kurulum yaparım. zaten linux dağıtımlarını kullanma amacımda tam olarak bu, deneyimleyip öğrenmek.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=36353.msg437294#msg437294 bu mesajda ki temiz kurulumdan kasıt sanırım format attıktan sonra fazladan hiç bir güncelleme veya sürücü yazılımları kurulmadan önce ki halinden bahsediliyor. ben kurulumu yaptığım gibi direk olarak temiz kurulumda ki komutları kullanmalıyım sanırım?

birde 32 bit işlemcim var fakat 64 bit desteğide mevcut. daha önce vindovz ile 64 bit yükleyip denedim ama verimli olmadığından vazgeçmiştim. sizce ubuntu ile verim konusunda 64 bit avantaj sağlar mı? bildiğiniz gibi 32 bit işletim sistemi en fazla 2.7 gb ram destekleye biliyor. gerçi 300 400 ram çokta önemli değildir heralde, yinede aklıma gelmişken görüşünüzü almak istedim.

kurulumu yapıp, bu çözüm yolunu denedikten sonra tekrardan zahmet verebilirim size. şimdiden teşekkür ederim.
jfm

heartsmagic

Rica ederiz.

Temiz kurulumdan kasıt odur ancak bence sürücüleri falan tamamen kaldırmak da aynı kapıya çıkar.
64bit konusu denemeye değer. Bellek konusunu Ubuntu 32bit'te kendisi bir şekilde hallediyordur. free -m çıktısına bakılırsa adresleyebildiğini görürsün sanırım. Farklı bir çekirdek kullanıyordur. Ancak bana kalırsa 64bit kurulup denenebilir rahatlıkla. Verim konusunda beklentin nedir bilemiyorum ancak zaten sistemi çok ama çok yoran bir işlem yapılmadıktan sonra son kullanıcı tarafında 32bit/64bit farkı çok iyi gözlemlenemiyor diye biliyorum.

gauss1777

verimden kasıt aslında uygulama uyumluluğu. her uygulama 64 bit desteği sunmuyor. mesela teamspeak kullanırken 64 bit ile çok fazla sorun yaşamıştım. ubuntuda da bunun gibi 64 bit ile uygulamaların bazıları tam olarak çalışmıyorsa beni zorlar diye düşünüyorum. malum acemi halimizle aradığımızı bulmak zor oluyor birde bulunca çalışmazsa diye düşündüm :)

çok yorucu uygulamalar kullanmıyorum, CAD ve GIS yazılımları dışında arada bir oyun oynarım o kadar. amacım vaktim el verdiğince farklı bir sistemi deneyimlemek.
jfm

heartsmagic

Son zamanlarda fazlaca sorun yapan bir uygulamaya şahit olmadım, tabi bunlar sadece benim gözlemlerim. Bildiğim bir tek Wine sorunu var ki, o da sanırım Wubi ile kurulanlarda yaşanıyor.

gauss1777

@heartsmagic çok teşekkür ediyorum. yönlendirmeniz sayesinde sorunu çözdüm 64 bit kurulum yaptım, kurcalamaya hazırım  :)
jfm

heartsmagic

Rica ederiz. Unity ile bir sorun yaşadın mı peki?

gauss1777

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Ocak 2014 - 23:15:26
Rica ederiz. Unity ile bir sorun yaşadın mı peki?

ilk açılışta evet sorun çıkardı yine. fakat başlangıç da konuda ki çözüm yolunu izledim, kapatıp açtığımda driver yenilenmiş ve yavaşlama tamamen düzelmiş şekilde kullanmaya başladım.
jfm

heartsmagic

pars bilisim

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Ocak 2014 - 15:29:11
Son zamanlarda fazlaca sorun yapan bir uygulamaya şahit olmadım, tabi bunlar sadece benim gözlemlerim. Bildiğim bir tek Wine sorunu var ki, o da sanırım Wubi ile kurulanlarda yaşanıyor.
WİnE 1.6.1 kullanıyorum sorunsuz x64'te.Depodaki WİnE baya bir eski sanırım 1.1.7 sürümü. 1.1.7 de Bazı programlar kurulmuyor yada kurulum aşamasında program kapanıyor.Şuan flashGet ve Aimp2  1.6.1 sürümüyle sorunsuz çalışıyor.Depodakini güncelleme vakti gelmiş  :)

heartsmagic

Hangi sürüme ait depodan bahsediyorsun bilmiyorum ancak en güncel sürüm olan 13.10 üzerinde 1.4 mevcut. 1.6 ve 1.7 içinse başlığımız var:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=32509.0