Dağıtım Tavsiyeleri ve Soruları

Başlatan if, 13 Eylül 2011 - 23:34:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ercnynr

Alıntı yapılan: Lock - 21 Temmuz 2013 - 19:34:35
Puppy eski bilgisayarlar için.Bilgisayarınız eski ise deneyin derim.

Bilgisayarım eski değil. Hatta yeni bile denebilir. 4 Gb Ram, 1 Gb ekran kartı var. Ama benim istediğimde puppy gibi küçük boyutlu olması ve istediklerimi karşılayabilmesi.

Lock

Puppy'nin tabanı kendine has bir taban.Kullanan varmı bilmem.Sadece 32 bit desteği var ve JVM ve Openbox gibi pencere yöneticisiyle geliyor.Kullanabilirim diyorsanız kurun derim.Ama oldukça sınırlı bir dağıtım gibi görünüyor.Taban kendine has olduğu için destek problemi sorun yaratabilir.Güncelleme nasıl yapılır nasıl program yüklenir gibi.

ercnynr

Alıntı yapılan: alihanozturk - 21 Temmuz 2013 - 19:39:01
Peki 2017 ye kadar desteği olan sürümde güncel her şey olmayacak mı? Örneğin; firefox, kernel, chromium, flash vs. gibi. Diğeri için güncel bir şeyler istiyorsan kur demişler. 2017 ye kadar desteği olan ilk çıktığı hali ile mi kalıyor? :)

Programlar elbette güncellenecek. Ama sistem görünümü, yeni giriş ekranı gibi vb. şeyler gelmez. Daha sonra siz kodlar vasıtasıyla yüklersiniz ama sağlıklı çalışmayabilir.
Ama dediğim gibi 2017'ye kadar güncel olarak desteklenecek güvenlik, program vb. için.

heartsmagic

Alıntı yapılan: alihanozturk - 21 Temmuz 2013 - 19:39:01
Peki 2017 ye kadar desteği olan sürümde güncel her şey olmayacak mı? Örneğin; firefox, kernel, chromium, flash vs. gibi. Diğeri için güncel bir şeyler istiyorsan kur demişler. 2017 ye kadar desteği olan ilk çıktığı hali ile mi kalıyor? :)

Güncellenenler olur, güncellenmeyenler olur. Uygulamaların çoğu geriden gelecektir ama. Özellikle de temel paketler güncellenmezler. Örneğin Gnome, Unity sürümleri gibi. Gerçi olası bir karar çıkar da Unity geriye yönelik destek alırsa benim bu sözlerim unutulabilir. Fakat genelde yapılmayan bir şey bu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

heartsmagic

Bu türde sorular için sabit başlığımızı kullanmak daha uygun. Konuları birleştirelim.

heartsmagic

PCLos zaten ne LFS ne de Gentoo ile kıyaslanabilir :) LFS ayrı bir şey zaten, Gentoo için de pek benzer diyemeyiz. @arpia'nın söylediği üzere son kullanıcı hedefli bir dağıtımdır. Zamanında kurcalamışlığım, üzerinden giderek bir şeyler yapmaya çalışmışlığımız var.

freekiller

Evet arkadaşlar bir karşılaştırma yaparsak 12.04 Lts'mi 13.04'mü daha stabil?

kalkan1973

12.04 LTS uzun süre destekli. Ve kararlı...
Evde İşte her yerde Linux

burak öztürk

12.04 desteği 2017'e kadar ama diğer taraftan 13.04 daha güncel.

kypdk

Alıntı yapılan: freekiller - 26 Temmuz 2013 - 20:07:35
Evet arkadaşlar bir karşılaştırma yaparsak 12.04 Lts'mi 13.04'mü daha *kararlı?

server için soruyorsun değil mi ?

freekiller

Alıntı yapılan: kypdk - 26 Temmuz 2013 - 23:27:45
Alıntı yapılan: freekiller - 26 Temmuz 2013 - 20:07:35
Evet arkadaşlar bir karşılaştırma yaparsak 12.04 Lts'mi 13.04'mü daha *kararlı?

server için soruyorsun değil mi ?

Hayır server için değil bilgisayar için.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Temmuz 2013 - 23:54:00

Alıntı yapılan: burak öztürk - 26 Temmuz 2013 - 21:07:34
12.04 desteği 2017'e kadar ama diğer taraftan 13.04 daha güncel.
benimde kafamı karıştıran o zaten  :) güncel olanmı yoksa desteği uzun süre olanmı daha kararlı bilemedim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Temmuz 2013 - 23:54:23

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 26 Temmuz 2013 - 20:22:26
12.04 LTS uzun süre destekli. Ve kararlı...
Teşekkürler.

kypdk

kararlılık diyorsan slackware aklıma gelir ya da debian stable LTS sanirim hizmet anlamında uzun süreli destek demek hızlı sürüm atlamaktan ziyade güvenlik güncellemeleri önemlidir şuan 12.04 3.5 sürüm çekirdekte olmalı keza masaüstü ve diğer yazılımlarda geriden takip edecektir masaüstünde sürümün paralel gitmesini -13.04- tavsiye ederim herkes yazilim yeni özelliğini konusurken ama bana güncelleme gelmedi ki demezsin :)

decent

Alıntı YapUbuntu 12.04 LTS mi, yoksa 13.04'mü?
Hangi pencereden baktığımıza bağlı olarak değişir.

http://www.youtube.com/watch?v=7HU_jEWT6w8

heartsmagic

Teoride 12.04 daha kararlı olmalıdır. Daha eski bir sürüm, LTS, uzun süredir denenmekte ve geri bildirim yapılmakta kendisine. Ancak pratikte her şey böyle olmayabilir. Senin sisteminde 12.04 güzel çalışmazken, 13.04'ün güncelliği ile daha iyi sonuç alabilirsin. Bir donanım vardır ki, 12.04 üzerindeki çekirdekte sorunludur da 13.04 üzerindekinde sorunu çözülmüştür. Bunun tam tersi de olabilir.

Kısacası bu açılan başlık ne yazık ki sana fikir vermek açısından yararlı olmaz. Herkesin durumu değişiklik gösterebilir. Verilen cevaplar ya kişisel olacaktır ya da "teorik". Dene, hangisinde daha az sorunun varsa onu kullan. Her ikisinde de sorunun yoksa ve güncellik arıyorsan 13.04'ü kur. Biraz beklerim diyorsan 13.10 kur.

Professional Geek

En hızlı ve kararlı linux dağıtımı nedir?

Görsellik 2.planda Hız 1.planda.
İnternet ağırlıklı ama bazen aptana studio,eclipse ve kompozer'ada ihtiyacım oluyor. Oyun oynuyorum bazen ama windowsu daha çok kullanıyorum oyun oynarken.
Gentoo benzeir bir dağıtım önermeyin sakın  ;D ;D
Manjaro veya elementary os nasıl?
Scientific fedora,opensuse ve fuduntuda olasılıklı seçenekler.
İşlemcim i5
Ram 4gb
ekran kartımı bilmiyorum ama driver problemi çıkarmadı hiç.

arpia

Arch Linux ve Manjaro gibi dağıtımlar olabilir.
Zaten Debian ve Ubuntu gibiler.

Ayrıca i5 işlemci ve 4 gb ram le Ubuntu'da gayet güzel çalışır ve Steam kurup oyunlarıda Linux üzerinden oynayabilirsiniz.

ToxicGreen

Sorunum belli biraz yeniyim ve yol göstereceklere ihtiyacım var. Linux Wubi dışında nasıl yüklenir onu dahi bilmiyorum.Biraz yardım ile bir Hp Netbook-110-c için en uygun işletim sistemini sizlerden öğrensem?
Mesela bir bağlantı gönderebilirseniz şunu indir,şu şekilde yükleyin tarzında yardımlar bekliyorum.
Asil kötü olan ne varsa onu almaya geldim..

ToxicGreen

@İf mesaj alınmıştır =)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Ağustos 2013 - 17:31:13

Kendim çok denedim fakat artık tek yapamayacağımı düşünüyorum =)
Asil kötü olan ne varsa onu almaya geldim..

if

13.04 ile Wubi kurulumu yapamıyorsunuz. 12.04'ü deneyebilirsiniz wubi kurulumu yapacaksanız.

Barış Can

merhaba, anladığım kadarıyla sorununuz işletim sistemi yükleyememek değil; işletim sistemi seçmek, doğru mudur?

bir de, aydınlanmam/ız açısından; bilgisayarınız win8 işletim sistemi ile birlikte mi geldi, kurmak istediğiniz işletim sistemi dışında bilgisayarınızda herhangi bir işletim sistemi mevcut mu?
» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

exclipit

İf'in attığı linki atacaktım az önce, o atmış diye görünce şaşırdım. :D Sana çok kolay giriş yapmak istiyorsan kardeş bir dağıtım olan Linux Mint'i öneririm.

edit: ama sen ubuntuya gel bence
Çalışan iki el, dua eden binlerce elden daha çok iş yapar. – Gene Roddenberry

hatas

İşletim sistemini seçtikten sonra kurulum ile ilgili akla gelebilecek her türlü sorunun yanıtı için UbuntuWiki'deki Kurulum bölümüne bakın. Bilgisayarınız Netbook olduğuna göre kurulumu USB bellekten yapmanız gerekecek, Kurulum bölümünde Ubuntu ISO dosyasının USB belleğe yazıdırlması konusu da anlatıldı.

Kolay gelsin...

FireSwords

Wikideki kurulum makalesi iyice oku kurarsın hata yaparsan en fazla diskindeki veriler gider Windows kurulumundan daha riskli değil. Rahat ol.
Ama hiç bir şeyi takma diyorum tedbirli olmakta fayda var Wikide nasıl başlatılabilir Ubuntu kurulum USB'si yapılacağı anlatılıyor. Ubuntu'yu dene seçeneğini kullanarak Firefox'dan kurulum makalesini açık tut sonra kurulum simgesine basarak kurulumu yap kolay gelsin.

TahaKaradeniz

5.1 ses sistemimi en iyi şekilde kullanabileceğim, müzik ve video konusunda tavsiye edilebilecek bir dağıtım var mıdır ?
Mint-Ubuntu-Mageia-Pardus-Arch

Özgürlük için LİNUX !