Ubuntu 11.10 Final Yayınlandı!

Başlatan decent, 13 Ekim 2011 - 13:30:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BayboraKaan

@Canosayan canli CD (yani Flash diskle) acildiginda dil secenekleri gelmeden herhangi bir klavyenin tusuna tikla.

decent

Alıntı yapılan: Kaan Y. - 15 Ekim 2011 - 19:46:45
Alıntı yapılan: Kaan Y. - 13 Ekim 2011 - 21:34:22
Kurdum. Şu an Oneiric'ten yazıyorum. Natty'den daha sağlam olmasına rağmen daha az ayar olmasıyla beni üzmüştür. :(

Biraz inceleyince anladım ki, üzülerek söylüyorum, Oneiric tam bir fiyaskodur. :'(

Yeni Unity çok şık görünüyor, ama kişiselleştirme sıfır. Sadece arka plan değiştirilebiliyor. Bilirsiniz, biz bilgisayar manyağı Linux'çular özelleştirmeye pek bayılırız. ;D
Gnome 3'ü görmek nasip olamadı. Açılış ekranında sadece Ubuntu ve Ubuntu 2D seçenekleri var.
Güç yönetimi tam bir rezalet. Eskiden de güç ayarları çok azdı ama şimdi sadece ne kadar süre sonra beklemeye alınacağı ayarlanabiliyor. Haliyle bir dakika kullanımdan sonra soğutucuya rağmen bilgisayar çok ısınıyor.
Ekran kartı sürücüsünü (Nvidia Geforce) kurmaya kalkınca hata veriyor.
Kurduğumdan beri normal yoldan (güç düğmesine basmadan) bilgisayarı kapadığımı pek hatırlamıyorum. Ubuntu, bu sürümde Windows hızına düştü.... :'(
Çok uzun yazdıysam için özür dilerim. ::) Karşılaştığım tüm sorunları yazmaya çalıştım. Başka bir dağıtıma geçmeyi düşünüyorum.
Her türlü yardım ve görüşlerinize sonuna kadar açığım.

http://maketecheasier.com/a-simple-user-guide-for-ubuntu-oneiric/2011/10/13

Bağlantıda yer alan konunun sonundaki not:
Alıntı YapNote: The Gnome Classic is running on the Gnome 3 platform, so don't expect everything to be the same as the old Gnome

Kısaca "geçmiş geçmişte kalmıştır" diyor :)

canosayan

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 15 Ekim 2011 - 22:25:18
@Canosayan canli CD (yani Flash diskle) acildiginda dil secenekleri gelmeden herhangi bir klavyenin tusuna tikla.

dil seçeneği gelmiyor zaten. konsolu izleyerek açıyorum. Normalde localesleri yükledikten sonra kullanıcı oturumunu kaldırdığına daiir birşeyler  yazardı. Bu sefer onu yapmıyor.
Chmod bizim işimiz.

BayboraKaan

@Canosayan zaten dil secenekleri gelsin diye klavyenin her hangi bir tusuna basiyoruz ve dil secenekleri cikiyor karsimiza.

Kaan Y.

Yaşadığım sorunlarla ilgili tartışma http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29788.msg357734;boardseen başlığında devam ediyor.

Xenophobia

Her yeni Ubuntu sürümünde olduğu gibi, Ubuntu 11.10 sürümünü de yükledim. Unity dayatması ile devam etmesini hala çok yanlış buluyorum. 11.04 ile Gnome klasik kullanımı mevcut olsa da Gnome 2.* yapısındaki kararlılığı yakalayamamıştım. Bu yüzden Ubuntu'ya ara vermek durumunda kaldım. Gnome 3 ile şansımı bir kez daha denemek istedim. 2 gündür kullanıyorum ve herhangi bir sorun yaşamadım. Alışması zaman alacak ama Gnome 3, bence Unity'den çok çok daha iyi ve verimli bir masaüstü ortamı sunmuş.

alquirel

Alıntı yapılan: Xenophobia - 16 Ekim 2011 - 13:17:13
...
Alışması zaman alacak ama Gnome 3, bence Unity'den çok çok daha iyi ve verimli bir masaüstü ortamı sunmuş.

Size sonuna kadar katılıyorum. Eklemek istediğim şey, sadece alışması değil gelişmesi de biraz zaman alacak. Ortada Gnome 2 gibi bir ürün varken yeni sürümle geriye gitmeleri düşünülemez bence. Sadece henüz Gnome 2 kadar sahnelerde görünmediğinden katkı yeteri seviyede değil.
İnternette gördüğüm kadarıyla Gnome 3 özelleştirmeye de Gnome 2 kadar müsait. Sadece biraz zaman lazım.

Zaten yakında Gnome's Not Unity (GNU) hareketi başlatacağım ben :D

gio

natty narwhal'da klasik görünüme geri dönerek kullanmıştım. ama şimdi unity'nin epey olgunlaştığını düşünüyorum. özellikle klavyeyi sık kullanan kullancılar için unity zamandan kazandırıyor. globel menu sayesinde de daha çok çalışma alanı sunması işime geliyor.. mesela tarayıcı da yer imleri çubuğunu bile kullanmazdım :) şimdi rahat rahat kullanabiliyorum. gnome shell deneyimlerim pek içi açıcı olmadı. bazen tepki süresi çok yavaş kalıyor -benim bilgisayarıma has bir problem olabilir. sunduğu yenilikler hoşuma gitti ve geleceğininden ise çok umutluyum. şimdilik arada bir dönüp kullanması zevkli olacak.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Xenophobia - 16 Ekim 2011 - 13:17:13
Unity dayatması ile devam etmesini hala çok yanlış buluyorum.

Bir şirketin tercihini dayatma olarak görme konusunu yine eleştiriyorum. Bunu kim söylerse kendi adıma yine eleştireceğim. Unity'yi beğenenlerimiz var, şimdi Ubuntu Gnome3 ile gelseydi biz "Gnome3 dayatması ile geliyor Ubuntu" mu diyecektik? Bu nasıl bir dayatmadır ben anlayamadım. Dayatma gördük bizler senelerce, nasıl olduğunu diğer işletim sisteminden gelen herkes çok iyi biliyor.

Kaldı ki Gnome3 depolarda, bilumum masaüstü depolarda, kurup kullanmak iki tıka bakıyor. Ben şimdi gideyim o zaman mesela her dağıtımı kendi öntanımlı masaüstü var diye dayatma yapmakla suçlayayım. Hatta daha da ileri gideyim Archlinux mesela dayatmanın kralını yapıyor diyeyim, malum masaüstü ile gelmiyor. Tüh, aslında hemen hemen hiçbir şeyle gelmiyor kendisi. Dayatmanın gücü budur demek ki.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Aequitas

sonuçta unity gibi başlıbaşına özgün bir masaüstünü geliştirmiş canonical, tabi ki öntanımlı olarak unity kullanılacak.. asıl aksi olsaydı da gnome öntanımlı gelseydi bu ne perhiz bu ne lahana turşusu arkadaş demezmiydik.. 10.04 e kıyasla ayakları yere çok daha sağlam basan bir unity ile döndükleri için bütün tebrikleri hakediyorlar bence.. kaldı ki bunu söyleyeceğim hiç aklıma gelmezdi ancak unity bence kullanıcı dostu arayüzü ve kullanım kolaylığı kolaylığı açısından ve tabi ki kararlılığı ile geleceğe yönelik daha çok şey vaad ediyor.. dayatmacılık tezine kesinlikle katılmıyorum.. restorandaki şef aşçının yepyeni bir lezzet yapıp müşterilerine sunması gibi birşey bu.. eminim onlar da bu aşçı kadar heyecanlıdırlar gelecek tepkiler için..

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

Xenophobia

Adın, sanın bence hiç bir önemi yok. Her zaman tartışabiliriz. Tartıştıkça bir şeyler değişiyor ve hatalar düzeltiliyor veya adımlar daha uzun bir şekilde ileriye atılabiliyor. Anlatmak istediğim şuydu ;

Gnome ile süregelmiş sürümler içerisindeyken, birden Unity'e geçmeleri ve bu olaya tepki veren kullanıcılara rağmen, yine Unity ile ön tanımlı olarak yola devam etmeleri. Ubuntu, Unity tercihi ile bir çok kullanıcı kaybetti. Başta ben bile tereddütsüz olarak Ubuntu'yu kaldırıp, yerine önceki Ubuntu sürümlerindeki rahatlığı veren Mint'i kurmuştum. Gnome 3 üzerine yapılmış çalışmaların Ubuntu ile birleştirildiği bu sürümde, Gnome ile Ubuntu denemek istedim ve iki günlük bir denemenin ardından, Ubuntu'ya geri dönmüş oldum.

BayboraKaan

Eger konu Ubuntu degilde Pardus olsaydi bende derdim bu dayatma niye :D

Neden Pardus sadece KDE ile geliyor baska secenek sunmuyor. Eger bugün Unity'den memnun degilsek, o zaman alternatiflere yönelebiliriz. Örnegin;
Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu ve tabikide Gnome3 :D

Gereksiz ve yersiz bir tartisma olarak görüyorum ve bu gibi tartismalara ön ayak olanlarida anlamiyorum.
Eger klasik Gnome2 diyorsaniz ki onu artik Gnome'un kendisi terk etmis Ubuntu ne yapsin. Hayir biz gnome'un aldigi karari kabul etmiyor ve Gnome3 hayir diyoruz, Gnome2 ile devam mi edecegiz diyecek :D

Millet Ay'a cikarken biz halen Dünya'da kilinc ile mi savasacagiz :D

heartsmagic

@Xenophobia, Gnome kabuğundan belirli sebepler yüzünden ayrıldı Canonical. Unity'yi tercih etti. Sen diyorsun ki "memnun olmayanlara rağmen" devam ediyorlar. Peki benim gibi memnun olanlar ne olacak? Niye isteyenler düşünülmüyor da olan bitene dayatma deniyor?

Bir şirket, bir dağıtım ve kararlar. Herkesi memnun etmelerinin imkânı yok. Elbette isteyen Mint'e isteyen bilmem hangi dağıtıma geçer. Bu onun hür hakkıdır. Unity'i beğenmeyebilirsiniz de, fakat tutup da olan bitene dayatma demek hiç doğru olmuyor. Burada Unity'yi seven, dağıtım değiştirmeyen, hatta değiştirmeyecek olan yığınla insan var.

@BayboraKaan, Pardus ve Ubuntu çok farklı kulvarda. Pardus'taki olay da dayatma değil, insan yetersizliği. Canonical'ın elindeki güç ve arkasındaki topluluk Pardus'ta olsa da başka masaüstlerine yönelemeseler bu eleştiriyi de anlarım. Hem farklı projeler çıkıyor ortaya. Pardus'taki en temel sorun topluluğu iyi yönetememeleri ve bu topluluğu mevcut projeye entegre edememeleridir bence. Klasik bürökrası sorunu... Aksi takdirde yavaş ve ağırdan bile olsa diğer masaüstlerine de destek sağlanabilirdi. Ancak bu hiçbir zaman Canonical ve Ubuntu gibi olmayacaktır.

BayboraKaan

@Heartsmagic Beminde anlatmak istedigim buydu az Türkcemin kitligindan az da Pardus ile pek fazla ilgilenmemden (bilgisizligimden diyeyim :P ) cümlemi o sekilde kurdum ama demek istedigim senin gibi idi. Yani Canonical sirketi bir sekilde her türlü masaüstüne destek verirken bu elestiri niye hedef maksat nedir?

Benim cözemedigim budur. Biz burada hic bir dagitimin taraftarligini yapimiyoruz ve tüm dagitimlara destek vermeye calisiyoruz. Ama yanlis elestiriler olunca Ubuntu'ya laf söyletilmiyor deniyor. Ama biz bu forumda hic bir dagitima laf söyletmiyoruz. Bu hic fark edilmedi mi?

Xenophobia

Bazı insanlar, bazı olaylardan etkilenip dağıtım seçer ki bu da en doğal haklarıdır. Kendi adıma Unity, beni oldukça kötü etkiledi ve kullanmaktan zevk aldığım bir sistemden vazgeçmek zorunda kaldım. Bir çok forumda ve ortamda, Unity yüzünden Ubuntu'dan soğumuş insanlar gördüm. Bu sürümde de üzerinde durmalarını mantıklı bulmadım ve kendi düşüncemi aktardım. Ben Canonical'in, Unity politikasını eleştiriyorum, başka bir şey değil. Kimse lafı tutup abuk sabuk yerlere çekmeye çalışmasın.

BayboraKaan

Unity politikasina dayatma diyorsun ki bir dayatma ortada olmadigini söylmeye calisiyoruz.

superjax

bence şu an unity ubuntu ortamında gnome dan daha kararlı duruyor.gnome fanı olmadığı sürece  birinin unity bırakıp gnome geçmesi görsellikten olabilir.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Xenophobia - 16 Ekim 2011 - 21:15:24
Kimse lafı tutup abuk sabuk yerlere çekmeye çalışmasın.

Asıl abuk sabuk olan şey, sevmediğimiz şeyler için tutup "dayatma" demektir. Asıl dayatma budur bence. Sevilmemesini anladığımı forumda çok defa söyledim, eleştirilsin, beğenmiyorum densin falan. Tutup da dayatma yapıyorlar demek işi başka noktalara çekmek oluyor.

Ben seviyorum ve dayatılmasından memnunum mu demem gerekiyor illa? Bunu mu duymak istiyor Unity'yi sevmeyenler, ne saçma şeydir bu mantık. Dayatmanın ne olduğunu tekrar düşünmek lazım, tutup kendimizi tekrar etmeyelim durduk yere. İki üç ileti önce açıklamaya çalıştım ve tekrar açıklamaya niyetim yok. Dayatma dendiği sürece "bu politikayı eleştiriyorum" diyenleri ben de hür irademle eleştirmeye devam edeceğim.

Bu tartışma da ilki değil. Neden Unity'yi eleştirenleri, Canonical'ı eleştirenleri savunuyorsun diyen çok oluyor. Benim sevdiğim şeyleri savunmaya gayet doğal olarak hakkım var. Eleştiri vardır bunu anlarım, fakat olmayan şeyleri var gibi göstermek benim eleştirmeme sebep olur, örneğin dayatma yapıldığı savı.

eribol

Olmayan bir şeyi varmış gibi dile getirmek ne zamandan eleştiri oldu. Dayatma imiş. Daha dayatma nedir onu bilmiyorsunuz.

Xenophobia

Benim eleştirilmek ile ilgili bir kaygım yok ki. İsteyen istediği kadar eleştirebilir beni ve düşüncelerimi. Düşündüklerim ve onlar üzerine kurabildiğim cümleler de bunlardan ibaret.

heartsmagic

Bu durumda abuk sabuk yerlere çekilen bir şey yok? Dayatma çok göreceli bir kavram gibi söyleniyor şu durumda. Herkesin dayatma kavramı bu kadar değişkense kelimeler üzerinden tartışmamızın da bir anlamı kalmıyor.

Öyleyse eğer "Yaşasın Unity, yaşasın dayatma" demek istiyorum.

canosayan

bir adam nasreddin hocaya, hocam bir tepsi baklava gidiyor demiş. Hoca bana ne demiş.
Adam ama sizin eve gidiyor demiş. Hoca da "sana ne?" diye cevap vermiş.

bir grup geliştircinin, kendi projelerinde bir karar alarak farklı bir şey geliştirmelerine "dayatma" diye girişmekte öyle bir şey işte.
Chmod bizim işimiz.

Aequitas

Unity'nin 11.04'ten bu yana geçirdiği evrimi görmezden gelmez büyük bir hata olur. Evet, ben de Naty'yi kurduğumda hiç beğenmemiş ve derhal Maverick'e dönmüştüm. Açıkçası Unity ile gelmesinden dolayı da gerçekten büyük bir önyargı içerisindeydim 11.10 sürümüne karşı. Ancak gördüğüm kadarıyla (her ne kadar saçma sapan hatalarla karşılaşmış olsam da) şu anda son derece kararlı çalışan ve gerçekten de kullanmaktan zevk aldığım bir sisteme sahibim. Dolayısıyla 11.04 tecrübelerine dayanarak Oneiric'e karşı önyargı içerisinde olmamak gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca her ne kadar kişisel paket kurulum hatalarımdan dolayı olaylı bir Gnome yükleme geçmişim olsa da şu anda sistemimde hem Gnome hem de Unity arayüzleri hazır ve nazır.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

alquirel

Alıntı yapılan: Aequitas - 16 Ekim 2011 - 22:46:29
...
şu anda son derece kararlı çalışan ve gerçekten de kullanmaktan zevk aldığım bir sisteme sahibim.
...

Ben de Gnome ile son derece kararlı ve mutluyum :) Gnome kaynaklı hiçbir adamakıllı sorunla karşılaşmadım (ufak tefek ayarsızlıklar hariç)

Yani demek istediğim yollarına Unity ile devam etme kararı almış bir şirketin Gnome'u da bu derece başarılı sunuyor olmasını da görmezden gelemeyiz. Canonical hiç istemediğimiz bir şeyi yapmış olabilir ama isteğimizi de baştacı yapmış nihayetinde ;)

Göktürk

yaklaşık 3 gündür kullanıyorum sorunsuz görsel hızlı bir sistem olmuş sıfır hata kararlı stabil unity 3d kullanıyorum takır takır çalışıyor maşallahı var sistemin tek sorunum videolar flash birazda java biraz kasma yapıyor iyi kötü idare ediyorum güzel bir sistem ubuntu bu kez daha iyi bir sistem çıkartmış her türlü donanımı otamatik tanıyor güncel sürüm ile daha ne olsun bana da kullanmak yaraşıyor :)
anakart:asus intel p8h61-mlx rev 3.0
işlemci:intel pentium g620 2.60 ghz x2
ram:kingston 4gb ddr3 1333 mhz 2 adet
ekran kartı:asus ati radeon hd 6670 1 gb ddr3 Hdd: Western Dijital 750 gb 64 cache 1 adet Sata2 Western Dijital 250 gb Sata2 Seagate 500 gb sata3 16 cache  Mac os x Lion 10.7.4 tr X64 Apple Fan Hackintosh xd :)