32 Bit Makine 4 GB Ram Kullanamama Sorunu

Başlatan yakusha, 11 Ekim 2011 - 18:48:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

furkankalkan

Bu mimariden kaynaklanan bişey.Çünkü 32 bit belleğin 3.2 GB lık bir kısmını adresleyebiliyor. 4 GB ve üstü için 64 bit kullanabilirsiniz.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

zorinci

Bende 3 gb ram var
Ubuntu 64 bit kurdum 2.9 gb gösterdi
32 bit kurdum 3 gb gösterdi :D
Linux yoksa bende yokum...

furkankalkan

Bilmiyorum 4 GB RAM im var ama 32 bit kullanıyorum haliyle 1 GB eksik gösteriyor bende.Hiç 64 bit kullanmadım.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

confickerbelasi

t2400 işlemcin varsa 64bit kuramazsın desteklemiyor çünkü.

mahira

Alıntı yapılan: dewilman - 12 Ekim 2011 - 21:00:59
Bu mimariden kaynaklanan bişey.Çünkü 32 bit belleğin 3.2 GB lık bir kısmını adresleyebiliyor. 4 GB ve üstü için 64 bit kullanabilirsiniz.

Aman kardeş dikkat, böyle söyleyince fırça yiyorsun :P

confickerbelasi

Alıntı yapılan: canosayan - 12 Ekim 2011 - 20:08:57
32 bit bir işletüm sistemi 4 gb'lık ram'i adresleyemez. 64 bit ise en fazla 16 gb adresler. Hani bir çok şey öneriliyor. Ama daha tam çıkar yol alanını görmedim.
çözümü var işlemciyi T7500 veya T2330 ile değiştirsin o zaman 64bit uyumlu ve pae desteği olur anakartı destekliyorsa.
cpu-g gösteriyor anakartını.
cpu-g deb: http://linux.softpedia.com/dyn-postdownload.php?p=51491&t=0&i=1 x86
http://linux.softpedia.com/dyn-postdownload.php?p=51491&t=0&i=2 x64

heartsmagic

Alıntı yapılan: mahira - 14 Ekim 2011 - 13:55:07

Ben durumu pek anlayamadım. PAE kipi aktif bir çekirdekle 4GB bellek kullanılabiliyor olması lazım.

Alıntı YapPhysical Address Extension is a technology which allows 32 bit operating systems to use up to 64 Gb of memory (RAM), something which is normally achieved by switching to a 64 bit system.
https://help.ubuntu.com/community/EnablingPAE

Söylemek istediğiniz başka bir şey mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

confickerbelasi

mevcut işlemci kötü değiştirmesi kolay değiştirsin sorunu bitsin t2330 veya t7500 olabilir
http://www.notebookmerkezi.com/ bu tip yerlere baksın bunlarda olur.

mahira

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Ekim 2011 - 14:30:43
Alıntı yapılan: mahira - 14 Ekim 2011 - 13:55:07

Ben durumu pek anlayamadım. PAE kipi aktif bir çekirdekle 4GB bellek kullanılabiliyor olması lazım.

Alıntı YapPhysical Address Extension is a technology which allows 32 bit operating systems to use up to 64 Gb of memory (RAM), something which is normally achieved by switching to a 64 bit system.
https://help.ubuntu.com/community/EnablingPAE

Söylemek istediğiniz başka bir şey mi?

İşlemcide PAE desteği yoksa yazılımsal olarak ne yapsanız na-fi-leeee

heartsmagic

Bu durumda her 32bit'lik sistem için 4GB adresleyemez demek ne kadar doğru? En azından PAE desteğine sahip olanları aradan çıkartmak gerekmiyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

confickerbelasi

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Ekim 2011 - 01:27:35
Bu durumda her 32bit'lik sistem için 4GB adresleyemez demek ne kadar doğru? En azından PAE desteğine sahip olanları aradan çıkartmak gerekmiyor mu?
doğru pae desteği olan cpu ve anakart olduğu sürece 32bit işletim sistemi 4Gb ram adresler kullanıcı ayarlamasını bilirse sorun olmaz bence.

if

Alıntı yapılan: confickerbelasi - 15 Ekim 2011 - 01:38:30
Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Ekim 2011 - 01:27:35
doğru pae desteği olan cpu ve anakart olduğu sürece 32bit işletim sistemi 4Gb ram adresler kullanıcı ayarlamasını bilirse sorun olmaz bence.

@LinuxHaber'in kullandığı işlemcinin pae desteği var görünüyor. Peki ayarlamaları nasıl yapacak?

confickerbelasi

Alıntı Yapblaki:alıntı: Eger 4 GB ve üzeri ram kullanmak istiyorsaniz yapmaniz gerekenler nedir mi? öncelikle bir yerden Everest ultimate edition indirip kurun
Everestte "Physical Address Extension (PAE) altinda asagidaki degerleri gördügünüze emin olun. Bu degerler islemcinizn PAE yi destekleyip desteklemedigini gösterecek ( ki bu zamanda bu destegi vermeyen islemci yok neredeyse)
Isletim Sistemi Destekli > Evet
Islemci Destekli > Evet
Etkin > Hayir ———-> İşte burayı etkin yapacağız
Daha sonra anakartınızın bios güncellemeleri var ise onları yapın.
Ardindan C:boot.ini dosyasini açarak multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINDOWS="Micros oft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect /PAE
satirina sondaki PAE ilavesini ekleyin. Bu sekilde xp 4 GB ram i sorunsuz görecektir. ( eger islemciniz PAE (PAE=physical address extension) yi destekliyorsa)
Not: Eger C: nin altinda boot.ini dosyasini bulamazsaniz c: nin altinda bir tane text dosyasi acip asagidakileri içine yapistirin
[boot loader]
timeout=4
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOW S
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Micro soft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect
ayrica PAE nin registrydeki yeri:
HKLM\SYSTEM\CURRENTCONTROLSET\CONTROL\SESSIONMANAG ER\MEMORYMANAGEMENT\PhysicalAddressExtension
Eger Acemiyseniz asagidaki Patch'i çalistirmaniz yeterli olacaktir...Ayni isi yapacak.
Devamını Okuyabilmek İçin Lütfen Login Yada Register Olun...
vista 32 bit te 4 Gb üstü ram destegini açmak
4 Gb lik Ram i olan bir Pc de bazen sistem özelliklerine baktıgımızda 4 Gb tan az ram gösteridiğine şahit olabiliriz bunun nedeni vistanin 4 Gb ten büyük ramleri görmesini sağlayan bir ayarının default olarak kapalı gelmesindendir , bunu gidermek için Cmd ekranında aşağıdaki komut kullanılmalıdır
BCDEdit /set pae ForceEnable
Not: DEP (Data Execution Prevention) destegi olan Pc lerde bu özellik otomatik olarak açıktır , fakat eğerki DEP i kapatıp bu özelliği açmak istiyorsaniz asağıdaki komut işinize yarayacaktır:
BCDEdit /set nx AlwaysOff & BCDEdit /set pae ForceEnable
Önemli Not : Lütfen yukaridaki islemleri yapmadan önce mutlaka yedeginizi alin.Ne olur ne olmaz?
windows için bu var ubuntu için ne yapılır bilmiyorum zaten 4Gb ram yok sistemde ama bu yöntemi xp'de denedim zarar vermedi buna benzer bişey olabilir bilen yazar.