Pilin Şarjı Çok Az Boşalsa Bile Sonradan Şarj Etmemeli

Başlatan mutlucan96, 06 Eylül 2011 - 21:16:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mutlucan96

Örneğin ben bilgisayarı şarj ettim. Sadece bir kaç dakika kullandım ve şarj %96'ya falan düştü. Ben onun pilini kullanmak istemediğim için fişe taktım. Böyle yaptığımda %100'e kadar doldurmamalı. Hiç şarja devam etmeden bilgisajar fişten çalışmalı. Pardus böyle bir durumda şarja devam etmiyor. Ne gibi bir yol izlemeli?

Tuxie

Çok ilginç böyle birşey olduğunu hiç sanmıyorum ya da yanılıyor olabilirim. Ben olsam pili çıkarırdım.  ;D

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

BayboraKaan

Eger böyle bir imkan var ise harika olur. :)

Insanlar neden dizüstü bilgisayar kullanir özgür olmak icin istedigi zaman odadan diger odaya gecerken bilgisayarinida yaninda götürür. Eger ki ben sabit bir yerde duran bilgisayar istiyor olsaydim dizüstü degil masaüstü bilgisayar kullanirdim. ;)

mutlucan96

Marifet KDE'de de olabilir bilmiyorum.
Ben size göstermek amacıyla pili tamamen şarj ettim ve %99 oldu ve tekrar taktım. Şarj etmedi. Resimde görüldüğü üzere "(şarj edilmiş)" diyor.

Tam bilmiyorum ama %90 altına gelirse öyle şarj etmeye başlıyor.

heartsmagic

Değerleri yanlış gösteriyor olmasın KDE'nin güç yöneticisi. Neden %90'a kadar beklesin ve buna neden ihtiyaç olsun?

hakansel05

Aslında mantıklı eğer öyle bir şey yapıyorsa. Şöyle ki pilin eğer ki belli bir değerde sabit tutulması söz konusu olmasaydı pil devamlı bir taraftan şarj oluyor, bir taraftan da şarjı azalıyor olacaktı. Bu da pilin ömrünü azaltıyor olacaktı. Bu iyi bir şey fakat bu sadece yazılımla olabilir mi ondan pek emin değilim. Ben bu oluşmasın diye pili çıkartıp kullanıyorum başka odaya geçerken de pili takıp öle geçiyorum varsa böyle bir program kullanırım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Eylül 2011 - 13:16:33

Böyle de bir şey buldum bir bakın isterseniz..
http://www.chip.com.tr/konu/laptop-pilinizin-omrunu-uzatin_28277.html

confickerbelasi

Alıntı yapılan: hakansel05 - 07 Eylül 2011 - 13:07:31
Aslında mantıklı eğer öyle bir şey yapıyorsa. Şöyle ki pilin eğer ki belli bir değerde sabit tutulması söz konusu olmasaydı pil devamlı bir taraftan şarj oluyor, bir taraftan da şarjı azalıyor olacaktı. Bu da pilin ömrünü azaltıyor olacaktı. Bu iyi bir şey fakat bu sadece yazılımla olabilir mi ondan pek emin değilim. Ben bu oluşmasın diye pili çıkartıp kullanıyorum başka odaya geçerken de pili takıp öle geçiyorum varsa böyle bir program kullanırım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Eylül 2011 - 13:16:33

Böyle de bir şey buldum bir bakın isterseniz..
http://www.chip.com.tr/konu/laptop-pilinizin-omrunu-uzatin_28277.html
pilsiz kullanma anakartı yakarsın riskli o şekilde kullanman teknoloji mağzalarına bakma onlarda bozulursa zarar diye düşüyorlar.

rutku

arkadaşlar o çekirdekle alakalı. ve konfigrasyona bakıyor. gentoo nun belgelerinde vardı bu konu.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

Tuxie

Bence pil pörtlemiş benimde eski pilimde sürekli %99 falan yazıyordu kapasite falan dolum oranı yazıyor Linux'ta böyle oluyordu windowsa geçtiğinde gayet normal oluyordu özellikle şarj harcama süresi konusundada sıkıntılıydım windows'a göre süre daha azdı.Aslında baktığımda pil mesela 30dk kalmış windowsta Ubuntu da 10 dk oluyordu.
Elektriğe taktığınızda pil varsa şarj eder niye sabit tutsun ki? Dolduğunda da bırakır.Pil ömrü için söylenen şey tamamen deşarj olmadan elektriğe takmamamız ve aralıklarla tamamen deşarj etmemizmiş.

abbasc

Alıntı yapılan: mutlucan96 - 07 Eylül 2011 - 12:08:17
Marifet KDE'de de olabilir bilmiyorum.
Ben size göstermek amacıyla pili tamamen şarj ettim ve %99 oldu ve tekrar taktım. Şarj etmedi. Resimde görüldüğü üzere "(şarj edilmiş)" diyor.

Tam bilmiyorum ama %90 altına gelirse öyle şarj etmeye başlıyor.

aynısı bana Linux Mint 10 kullanırken oluyordu. Şimdi Ubuntu kullanıyorum hiç denemedim ama aynısının yine olabileceğini düşünüyorum (ubuntu ve mint benzerliğinden).
Bir kaç defa yaşadım bunu: Bir elektirik kesintisi sonrası biraz pilden kullandı sonra yine şarja başlamıştı(daha doğrusu başlamadı: elektirik gediğinden güç ışığı yandı). şarjım 97 de takılı kalıyordu(kesinti sonrası elektirik gelene kadar 97 ye inmişti, elektirik geldikten sonrada artmadı). 80 e düşürerek tekrar şarja takmıştım ve 100 olmuştu.

Sistem belli bir yerden sonra şarj etmeyi devreden çıkarıp, kablodan gelen gücü sadece pc yi çalıştırmak için kullanıyor olmalı. O aşamayı planlarken bir hata oluşturuyorlar galiba sistemler. 90 ın altına düşünce şarja başlaması yine çok kullanışsız oluyor. Tamamen bitince şarja başlasaydı güzel bir özellik olurdu.

Ne olduğunu bilmiyorum ama kde ile sınırlı değil.

heartsmagic

Yeni makinelerde pil takılıyken dolarsa zaten güç kesiliyordur, aksi takdirde o işin altından kalkılmaz.

@rutku, çekirdeğin hangi özelliğiymiş bu ve ne için kullanılıyormuş?

rutku

dizüstülerin güç seçenekleri çekirdek derlenmeden önce seçiliyor. ardından ayar betikleriyle güç yönetimi gerçekleştiriliyor. Aşağıdaki adreste hepsi gösteriliyor. bunun ubuntu ayarlarıda mevcuttur muhakkak. ben arch linux te buna benzer ayarları yaparak güç yönetimimi düzenledim. Bende %100 olarak gösteriyor.

http://www.gentoo.org/doc/en/power-management-guide.xml
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

confickerbelasi

amma dertliymiş notebook(dizüstü eziyet bilgisayarı) kullanmak özellikle linux ne bilmeyen üreticilerin ürünleri...

heartsmagic

@rutku, Ubuntu gibi "bloated" dağıtımlarda bu ayarlar zaten mevcuttur. Benim merak ettiğim şey başlıkta bahsedilen mesele, dizüstünün pili belli bir yerdeyken şarj edilmesinin engellenmesi mümkün müdür, mükünse amaçlanan nedir.

confickerbelasi

galiba bir ayar sözkonusu olabilir ama nasıl yapılır onu anlamadım zaten benimki masaüstü kardeşiminki notebook o bakarsa vede anlatırsa yazarım anlatmayabilir de.

abbasc

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Eylül 2011 - 21:38:20
@rutku, Ubuntu gibi "bloated" dağıtımlarda bu ayarlar zaten mevcuttur. Benim merak ettiğim şey başlıkta bahsedilen mesele, dizüstünün pili belli bir yerdeyken şarj edilmesinin engellenmesi mümkün müdür, mükünse amaçlanan nedir.

Arkadaşımız (rutku) burada şunu diyor anladığım kadarıyla:
    pil tamamen boşalmadan şarj etmek tehlikeli diye anlatıldığından, pil tamamen boşalmadan şarj ettirmeyecek bir ayar var mı? Yani  şarj etmeye %80, %20 gibi bir yerdeyken başlamamalı. Her zaman %0 a indiğinde şarj etmeye başlamalı... bir program yardımıyla yapılabiliyor mu? %20 iken şarj etmesi engellenebiliyor mu?
Burada amaçlanan şey pilin ömrünü daha uzun kullanmaya çalışmak olmalı.

confickerbelasi

lidyum-iyon bataryalarda bataryanın bitmesi gerekmiyor diye öyle bir ayar koymamışlar zaten şarj kabolosunu takınca batarya ile çalışmıyor.

abbasc

Alıntı yapılan: confickerbelasi - 08 Eylül 2011 - 23:02:02
lidyum-iyon bataryalarda bataryanın bitmesi gerekmiyor diye öyle bir ayar koymamışlar zaten şarj kabolosunu takınca batarya ile çalışmıyor.

şarj %100 olduğu zaman bataryadan çalışmıyor.
belki şarj %45 iken de şarja takıldığında bataryadan çalışmıyor ama bu esnada dolum yaptığından pil ömrünü kısaltır yönünde düşünceler. Bir programla, tamamen boşalmadan dolum yapmayı engellemeye çalışıyor galiba rutku arkadaşımız.

confickerbelasi

bukadar takmayın bataryaya ne yaparsan yap bozulur lidyum-iyon bataryaların yan etkisi bu bazıları bunu kasıtlı yapıyorlar diyorlar.

kozanibo

Alıntı yapılan: confickerbelasi - 08 Eylül 2011 - 23:12:32
bukadar takmayın bataryaya ne yaparsan yap bozulur lidyum-iyon bataryaların yan etkisi bu bazıları bunu kasıtlı yapıyorlar diyorlar.

aynen öyle + ne yaparsan yap gidiyor. 2 sene sonra sıfırı gördüm ben :) şu an laptobum daha hafif  :-[

confickerbelasi

bataryasız kullanıyorsun? onu bir torbaya koy biraz pirinç taneleri at derin dondurucuya at 24-48saat beklet  ısınınca tak fark edecekmi? garez yaptı msi vr601-049'un bataryasına ilk günkü gibi olmasada gene şarjı çıkartır çıkartmaz kapanmıyor notebook bataryasız kullanma ne marka ve model o casper değildir? gerçi casperların linux uyumu sıfır yok.

kozanibo

evet casper değil. ve bataryasız kullanıyorum. dediğinizi deneyeceğim hatta şimdi yapacağım sonucu buraya yazarım kapanmazsa :)

ve vay be demek istiyorum denemeden önce :D

not: toshiba l300 pslbce...

confickerbelasi

toshiba l300 pslbce bu marka garez'in en gıcık olduğu marka kesinlikle tavsiye etmez ....
ama en sağlam notebooklarda toshiba olabiliyor birkaç kişi bozmayı başabiliyo ama onlar zaten notebooku görünce bukadar dayanmasıda mucize dedirtir.

kozanibo

Alıntı yapılan: confickerbelasi - 09 Eylül 2011 - 01:26:18
toshiba l300 pslbce bu marka garez'in en gıcık olduğu marka kesinlikle tavsiye etmez ....
ama en sağlam notebooklarda toshiba olabiliyor birkaç kişi bozmayı başabiliyo ama onlar zaten notebooku görünce bukadar dayanmasıda mucize dedirtir.

garez nedir kimdir :) pardon anlayamadım. fakat gerçekten dediğin doğru çok sağlam ve hızlı. ben satın aldığımda ekranından cızırtı geliyordu garantiye gitti düzelttiler. ama benden sonra alan sonyler casperlar bozuldu :) benimki 3 senedir maşallah :) varsın gitsin pil

+ ben pile hiç dikkat etmedim. masaüstü gibi sürekli fişte takılıydı. bir gün çıkarıp da götürmedim biyere :D götürdüysem de fişi ile götürüp öyle kullanmaya devam ettim. :(

öyle bir arkadaşım var. bilgisayar 7 senelik ve taş gibiydi. defalarca düşürmüş olmasına rağmen harddiskinde tek bit kayıp olmadığı gibi ekranı en son düştüğünde kenarlardan ışıklar saçtı, elleriyle çıtır çıtır kapatıp kullanmaya devam etti :D en son düşürdüğünde kırılmış gitmiş ekran komple. harici ekran tak çalışır o makine. onu görünce hangi model olursa olsun toshiba alacağım diye kafaya koymuştum bu model kısmetmiş.

neden en gıcık olunan model ?