Pilin Şarjı Çok Az Boşalsa Bile Sonradan Şarj Etmemeli

Başlatan mutlucan96, 06 Eylül 2011 - 21:16:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

confickerbelasi

Alıntı yapılan: ibokozan - 09 Eylül 2011 - 01:30:27
Alıntı yapılan: confickerbelasi - 09 Eylül 2011 - 01:26:18
toshiba l300 pslbce bu marka garez'in en gıcık olduğu marka kesinlikle tavsiye etmez ....
ama en sağlam notebooklarda toshiba olabiliyor birkaç kişi bozmayı başabiliyo ama onlar zaten notebooku görünce bukadar dayanmasıda mucize dedirtir.

garez nedir kimdir :) pardon anlayamadım. fakat gerçekten dediğin doğru çok sağlam ve hızlı. ben satın aldığımda ekranından cızırtı geliyordu garantiye gitti düzelttiler. ama benden sonra alan sonyler casperlar bozuldu :) benimki 3 senedir maşallah :) varsın gitsin pil

+ ben pile hiç dikkat etmedim. masaüstü gibi sürekli fişte takılıydı. bir gün çıkarıp da götürmedim biyere :D götürdüysem de fişi ile götürüp öyle kullanmaya devam ettim. :(
o ikiz kardeşim burdada vardı uzaklaştırma aldı bıraktı o notebookunu batarya ve şarjı ile kullanıyor gece yatarken askıya alıyor bataryasını bitiriyormuş böyle daha iyi olduğunu sanıyor.

heartsmagic

Alıntı yapılan: abbasc - 08 Eylül 2011 - 22:56:49
Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Eylül 2011 - 21:38:20
@rutku, Ubuntu gibi "bloated" dağıtımlarda bu ayarlar zaten mevcuttur. Benim merak ettiğim şey başlıkta bahsedilen mesele, dizüstünün pili belli bir yerdeyken şarj edilmesinin engellenmesi mümkün müdür, mükünse amaçlanan nedir.

Arkadaşımız (rutku) burada şunu diyor anladığım kadarıyla:
    pil tamamen boşalmadan şarj etmek tehlikeli diye anlatıldığından, pil tamamen boşalmadan şarj ettirmeyecek bir ayar var mı? Yani  şarj etmeye %80, %20 gibi bir yerdeyken başlamamalı. Her zaman %0 a indiğinde şarj etmeye başlamalı... bir program yardımıyla yapılabiliyor mu? %20 iken şarj etmesi engellenebiliyor mu?
Burada amaçlanan şey pilin ömrünü daha uzun kullanmaya çalışmak olmalı.

Aksine şarj edilmeye, pil tamamen bitmeden başlanması gerekiyor. Pilin tamamen bitip şarj edilmesi daha zararlı kendisi için. Her kafadan başka ses çıkıyor bu konuda, forumlarda, teknoloji sitelerinde/seminerlerinde, her yerde. Üreticisi başka bir şey söylüyor, satıcısı farklı bir şey söylüyor, kullanıcısı başka bir şey.  Kimi pil varken fişe takılı kullanmayın diyor, kimi o mesele tarih oldu fişe takılı olsa bile zararı yok kullanın diyor. Bilinen bir şey var ki, ne yapılırsa yapılsın piller ölüyor.

Şu an aldığım dizüstü üçüncü senesine girmek üzere [1]. Fişten çıkartınca pil yaklaşık iki saat ayakta kalacağım diyor bana, bazen iki saatin altında. Tabi film falan izlenmezse. Ancak hiç saat bazında ölçmedim, cidden bu kadar gider mi, gitmez mi bilemiyorum. İlk aldığımda mümkün mertebe fişe takılıyken pili tutmadım üzerinde. 15-20 günde bir de pilden kullanıp tam bitmeden şarj ettim. Şu aralar hiç çıkartmıyorum örneğin, zira yavaş yavaş üç seneden sonra ömrünü tamamlayacağını iyi biliyorum.

[1] http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=5754.0
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

confickerbelasi

msi kullanma kılavuzuna bataryasız kullanma yazmış onda yazmıyor? ne marka,model?

kozanibo

şu an kapasatide %3 e çıktı. elektrikler felan kesildiğinde en azından çat diye kapanmıyor artık. bilgi için çok ama çok teşekkür ederim :) :) :)

confickerbelasi

bir şey değil yaptığını elektronik mühendislerine söyleme sapıtıyorlar sonra...

BayboraKaan

kozanibo

Alıntı yapılan: confickerbelasi - 10 Eylül 2011 - 23:03:56
bir şey değil yaptığını elektronik mühendislerine söyleme sapıtıyorlar sonra...

söylemem söylemem :) pirinç tanelerini bile sorgulalamadım bak ben :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Eylül 2011 - 23:34:47

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 10 Eylül 2011 - 23:21:40
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=15560.msg189015#msg189015

Bu baslikta pilinizin ne kadar eskidigini ögrenebilirsiniz.

mesaj benim için mi ?

confickerbelasi

bazı notebooklarda bios'ta şarj seviyesini ayarlayabiliyormuşsun %80 şarj olması daha sağlıklı oluyormuş %80 dolunca batarya şarj olmayı bırakıyor şarj ile çalışıyor bu özellik : grundig,lenovo ve samsung marka notebooklarda var grundig ve samsung ta kesin var lenovo da emin değilim.