Windows'tan Linux'a geçiş sebebiniz nedir?

Başlatan heartsmagic, 14 Ağustos 2008 - 00:57:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linux'a geçiş sebebiniz nedir?

Açık kaynaklı ve özgür olduğu için
Windows'un sorunlarından ötürü
Ücretsiz olduğu için
Hızlı ve kararlı olduğu için
Deneme amaçlı/meraktan ötürü
Politik nedenlerle
Janjanlı olduğu için
Windows'tan bıktığım için
MS/Windows'u sevmediğim için
Kişiselleştirilebildiği/özelleştirilebildiği için
Diğer
Korsan yazılım kullanmaya zorlamadığı için
Sağladığı geniş yazılım alternatiflerinden ötürü
Güvenlik

heartsmagic

@mtilhan bir önceki sayfadaki iletilerimi tekrar okumanı rica ediyorum :)
Win98 çok iddialı bir yorum olur *nix ailesi ve Windows bütünleşmesi için zira yer yer Dos kalıntıları görüyorduk Win98 üzerinde. Fakat ondan sonraki seri için (Win98SE, Windows ME hariç) *nix ailesinden yararlanılması durumu kaçınılmaz gibi görünüyor. Linux çekirdeği değil, Linux denmeli orada, ki tek *nix ailesi mensubu Linux değildir :)

Kullanmıyor demeyelim, aksi takdirde birinci ağızdan dinlemiş olduğum, güzide bir şehrimizin güzide bir MS sorumlusu yalan söylemiş olur :D
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

opusxx

Konu başın da benim de söyleye bileceğim şeyler varken olaylar çok '' alendilingirli '' haller almış. Onun için konunuzu bölmeden tek bir şey söylemek istiyorum.

Yaşasın tüketici hakları; da değil '' İnsan Hakları ''  :D
nVidia GeForce 8600 GT (512)
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+  1024 ram,

Timolain

Yarısından fazlasını tickledim sanırım... O kadar fazla neden varki şu anda :)

suskun

güzel anket olmuş once anketı hazırlyanın eline sağlık.MS dan bıktık artık ve kendimizi geliştirmek için linüx daha faydalı olur bence.

command

Benim linux kullanma sebebimse elimdeki kısıtlı donanımın Linuxta daha stabil bir şekilde kullanabilmem sistemim celeron 2.00 ghz ve 1 gb ram aynı sistemde vindows kurulu ama ubuntudan aldığım performansı wistadan alamıyorum msn olsun internet olsun muzik dvd her ne iş olursa olsun ubuntu vistaya turbindiriyor hal boyle olunca wistadan yakın zamanda kurtulmayı planlıyorum

plymouth

Kendisi de bir Unix, Linux ve Mac teknolojileri hırsızı olduğu için en çok usulsuz kopyası bulunan (Allah'ın adaleti işte) virusle doğmuş tek işletim sistemi olduğu için.
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

Yusuff

Hepsi seçeneği olsaydı daha iyi olurdu sanki. Bu biraz  karışık görünüyor.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

heartsmagic

Alıntı yapılan: yusufsan21 - 29 Nisan 2009 - 21:56:44
Hepsi seçeneği olsaydı daha iyi olurdu sanki. Bu biraz  karışık görünüyor.

Anketi işte bu karışıklığı gidermek için açtık zaten :) Bakalım ve görelim kim hangi sebepten ötürü Linux'a geçiş yapmış.

Efendisiz

Ankete katıldım, birde sözlü yazayım.
Deneme amaçlı, merak ettiğim için. Yanlız işin ilginçi 3 gündür XP'nin yüzüne bakmadım. :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: Efendisiz - 02 Mayıs 2009 - 19:42:20
Ankete katıldım, birde sözlü yazayım.
Deneme amaçlı, merak ettiğim için. * yalnız işin ilginçi 3 gündür XP'nin yüzüne bakmadım. :)

Bu konuya ilgi devam ederse o süre genelde 3 sene olabiliyor :)

cafenetland

ben penguenleri cok sevdigim icin gectim.   ;D  :P

10 senelik windows kullaniminin ardindan zor oldu adapte olmam ama simdi gayet memnunum

bir tek sorunum var o da monitor tazeleme degerlerini sadece 60 olarak goruyor.

ama o da ubuntunun degil, nvidianin ayibi.

bir adam gibi surucu yapamadilar linux icin.

sadece ubuntu da degil, butun linux dagitimlarinda ayni.

Dixie

Diğer seçeneğini işaretledim çünkü; LINUX kullanmaya başlamamın sebebi insan olduğumu hissetmek içindir. Yaşım 40, 1992'den beri gerek işimde gerekse evde bilgisayar kullanıyorum. Bu da tabi ki Windows kullanmayı getiriyor beraberinde. Hayatımda hiç Lisanslı Windows'um olmadı. Bu gidişle de ölene kadar olmayacak sanırım. Hiçbir orjinal program kullanmak nasip olmadı. Hep bir yerlerden crackler, serialler bulmak zorunda kaldım. Her windows kullanıcısı (client) gibi birgün süper bir program yapıp Bill Gates'in imparatorluğunu çökertmeyi hayal ettim. Windows kullanmak sanki zengin evinde yanaşma olmak gibidir. Onların artıkları ile yaşamaya alışmak gibidir. Ve maalesef birgün gelir evin züppe oğlu size tecavüz eder (virüsler, hacker saldırıları). Temeldeki fark o kadar açık ki bunu görmemek için insanın köle olmaya alışmış olması gerekiyor. LINUX ile ilgili dökümanları okurken benden kullanıcı (user) olarak bahsediliyor. Oysa ben yıllardır (client) dım. Artık insan olmanın zamanı geldi de geçiyor. Artık LINUX kullanmak ve yeni birşeyler söylemek zamanıdır.

erginemr

Alıntı yapılan: Dixie - 03 Mayıs 2009 - 17:42:21
Diğer seçeneğini işaretledim çünkü; LINUX kullanmaya başlamamın sebebi insan olduğumu hissetmek içindir. Yaşım 40, 1992'den beri gerek işimde gerekse evde bilgisayar kullanıyorum. Bu da tabi ki Windows kullanmayı getiriyor beraberinde. Hayatımda hiç Lisanslı Windows'um olmadı. Bu gidişle de ölene kadar olmayacak sanırım. Hiçbir orjinal program kullanmak nasip olmadı. Hep bir yerlerden crackler, serialler bulmak zorunda kaldım. Her windows kullanıcısı (client) gibi birgün süper bir program yapıp Bill Gates'in imparatorluğunu çökertmeyi hayal ettim. Windows kullanmak sanki zengin evinde yanaşma olmak gibidir. Onların artıkları ile yaşamaya alışmak gibidir. Ve maalesef birgün gelir evin züppe oğlu size tecavüz eder (virüsler, hacker saldırıları). Temeldeki fark o kadar açık ki bunu görmemek için insanın köle olmaya alışmış olması gerekiyor. LINUX ile ilgili dökümanları okurken benden kullanıcı (user) olarak bahsediliyor. Oysa ben yıllardır (client) dım. Artık insan olmanın zamanı geldi de geçiyor. Artık LINUX kullanmak ve yeni birşeyler söylemek zamanıdır.

Ben bu yoruma şapka çıkarırım.  8)

heartsmagic

ironic

@dixie, düşüncelerinize katılmamak mümkün değil. ;) Linux ile mutluluklar dilerim.  Bu arada @bytan, Maldivler' de olduğundan rahatça söyleyebilirim. 8)  @dixie, 100.000' inci forum mesajını gönderen asıl şanslı üyemizdir.  :D :D (Dün bizzat ben gördüm)

Tebrikler.

bytan

@Dixie'nin mesajını okurken çok keyif aldım. Seve seve Maldivler biletimi verebilirim. ;)

Barça maçını izlediğim için dün yola çıkamamıştım. :P
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

MeBuNtU

@Dixie nickin donkeykong adli oyundanmi ? konuyla alakasiz ama birden merak sardi.

Dixie

Alıntı yapılan: MeBuNtU - 03 Mayıs 2009 - 23:38:42
@Dixie nickin donkeykong adli oyundanmi ? konuyla alakasiz ama birden merak sardi.

Dixie William Gibson'ın Neuromancer adlı o meşhur cyberpunk romanında yer alan Dixie Flatline'dan gelir. Eskiden çok sıkı bir Counter Strike oyuncusu idim o zamanlar nickim Dixie_Flatline idi ancak uzun uzun yazmak zor geldiğinden kısaltılmış olarak kullanıyorum.

@heartsmagic, @ironic ve @bytan; yorumumu beğenmenize sevindim gerçek duygularımdır orda yazanlar. Ancak şunu da belirteyim ki sizlerin bu forumda yaptığı iş gerçekten büyük birşey. Bilmediğiniz bir denizde kulaç atmaya çalışırken yanınızda cankurtaranların olmasını bilmek bile şu koca dalgaları minicik hale getiriyor. Sakın vazgeçmeyin ve bıkmayın, bizler soracağız soracağız soracağız ve sizler "acil durumda lütfen camı kırınız" seçeneğinde devreye gireceksiniz. Sırf u yaptığınız bile LINUX dünyasının ne kadar da insan temelli olduğunu belirtmeye yeter. Teşekkürlerimi sunarım tüm emeği geçenlere.

heartsmagic

Aslında bu ağır! (:)) sözlerden sonra bir şeyler yazarak daha fazla mahcup olmak istemezdik ancak yazılanların es geçilmediğini belirtmek için şu satırları karalamak istedim.

Her şey için bizler de teşekkür ederiz. Bir süre sonra bu işe gönül bağlayan herkes elinden geleni yapmaya çalışıyor.   

bytan

Kişisel bir beğeni karşısında böylesi ağır yanıt gelince, birşeyler yazmak istesem de daha da ağırının geleceğini göz önüne alarak (:)) yazdığı sebep ve açıklamalardan ötürü sadece, @heartsmagic'e katıldığımı belirtmek istedim.

Teşekkürler @Dixie_Flatline. :)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

casberg

Arkadaşlar neden burda..Microsoft'un allah cezasını versin diye bi şık yok olsa onu tıklıycaktım..

Dünya'nın 1 numaralı hırsızlık şirketi..yetmez gibi diğer bütün yazılım ve donanım şirketlerinede ahkam kesip onlarıda kendisi gibi yaptı...ms-dos 3.0 dan beri bu işin içindeyim gördüm ki pencere denen şeyi icat ettiklerinden beri durmadan onun arkasına bişeyler saklamaya çalışıyolar..

Buraya böyle bi mesaj yazdığım için sizide tehtid ederlerse hiç şaşırmam...kusuruma bakmayın

3.ncü sayfadan sonra cevapladığım için Dixie'nin yazdıklarını görmemiştim ama şimdi bende bi zamanlar yapmak çok isteyipte yapamadığım bişeyi yazmak istiyorum...İmkanım olsa yapmak için 1 saniye bile beklemezdim..

Düşünün yıllardır microsoft'un millete nasıl güncelleme diye milyonlarca casus yolladığını...

Aynen bunun gibi aslında işletim sistemi olan bi virüs ve insanlar farketmeden(aynı çaktırmadan yüklenip duran güncellemeler gibi) bir gecede dünyadaki bir çok windows kullanıcısının bilgisayarına kendini yükleyen ve kesinlikle yazan veya fikredenlerin bilgisini içinde barındırmayan...ve ilk restart'ta sorgusuz sualsiz pc'leri formatlayıp kendini kuran :)

Ve aynen windows un verdiği hata raporu gibi ansızın (Tabiki hata raporu adı altında gönderdiğinin ne olduğunu bilmeden)
Ve ertesi sabaha varmadan hiç ardı arkası kesilmeyen şikayet telefonlarının microsoft'a ulaştığını :) (Sizce kimden şüphelenirlerdi..?)

Ve işte Kaos...Bu durum sadece o gün için insanlara yığınla veri kaybına neden olurdu ama onlar bunu 30 senedir hiç durmadan yaptılar...ve artık bi firma değil bi devlet oldular...Bu gibi bi sıkıntıyıda tabiki kullanıcılar atlatır ama microsoft için en azından unutulumaz bi sarsıntı olurdu (Nede güzel olurdu)

heartsmagic

Kibarca: MS/Windows'u sevmediğim için 

localhost

Bazen cok abarttigimizin farkindayizdir insallah. Herkesin iyi ve kötü yanlari vardir.
Ben sadece is olsun diye kullaniyorum  8)
Edit: Unuttum birde burada millete yardim etmek icin.
Linux LPIC1 - MCSA

Osman Üngür

Ben standartın dışındayım sanırım, ben mac kullanıcısıyım normalde. İlk windows ile başladım. 99'dan beri windows kullanıyorum. Daha sonra mac kullanmaya başladım. Mac apayrı bir dünya. İşletim sisteminin programların minimal tarzından tutun stabilitesine dek çok iyi bir işletim sistemidir. Mac unix tabanlı olduğundan çok sağlam bir işletim sistemi. (Mac diye tabir ettiğim Mac Os X Leopard 10.5'tir. Mac kelimesi alışkanlık artık) Şu anda Windows'tan tamamen kurtulmuş durumdayım. Sadece Leopard ve Ubuntu kullanıyorum. İkisinede bağımlıyım diyebilirim. Beni ubuntu'ya çeken şey açık kaynak felsefesi ve gnome'un basitliği sadeliği olmuştur. Mac'ide çok sevmemdeki ana neden budur. Tabi Windows'tan alışkın olduğum oyun ve programların yüzde 90'ını barındırmasından çok memnunum.

Linux merak'la başladı ve daha sonra çevirilerine dek yardım ettiğim bir tutku şu an. En azından yıllardır teknik servis kavramıyla boğuşmuyorum..

aynshtein

Bugün bir  kere daha anladım ki ben Linux'tan başka bir işletim sistemini kullanamam (Tabi biri Macbook pro hediye ederse anında MacOs'a geçerim orası ayrı :)) Nedenine gelince...

Hafta başında iş için kullanmak üzere yüksek performanslı yeni bir dizüstü aldım. Üzerinde herhangi bir işletim sistemi kurulu olmadığından ve donanımların tamamının çalışıp çalışmadığını test edebilmek için şirketten aldığım Vista Businness 64bit DVD'si ile Vista işletim sistemi kurdum. Tüm donanımları denedim. Herşey sorunsuz çalışınca Ubuntu 9.04 64bit kurdum. Fakat dizüstülerde FN tuşu ile çalışan bazı kısayollar çalışmıyordu. Örneğin HDMI bağlantısından görüntü aktaramıyordum, parmak izi okuyucu çalışmıyordu, 2mp'lik dahili kamera da duraklayarak çalışıyordu. Çok da önemli değil deyip geçiştirdim. Bir kaç gün sonra film izlerken ekranda flaşlar çakmaya başlayınca, sorun medya oynatıcındandır diyerek VLC yerine SMPlayer kurup denedim. Onda da görüntünün üst kısmında kaymalar oldu ama onu da çok önemsemedim (MKV dosyalarında bu tarz sorunlar yaşayanlar Mplayer ile denesin. Sorun çözülüyor)

Dün de, bir iş için Adobe'un Premier Pro programına ihtiyacım oldu. Ubuntu'ya kuramayınca Virtualbox üzerinden çalışmayı denedim ama bu sefer performans problemi ile karşılaştım. Neyse ki, ilk kurduğum Vista'yı henüz sistemden kaldırmamıştım ve "Vista üzerinde deneyeyim bari" dedim. Demez olaydım...
Ubuntu'da 25-30 saniyede açılan sistem 45 saniyede anca açılıyor. Program kurulumu esnasında 2 kere sistem kilitlendi, bir kere kurulum programı çöktü. Windows Live Messenger'ı ilk açtığımda program yanıt vermedi. Kullanmaya heveslendiğim parmakizi okuyucu zırt pırt "henüz parmak izi yüklemediniz" uyarısı verip sinirimi bozdu. En sonunda Premier Pro'yu çalıştırdım ama Ubuntu'mu özledim. İşimi görüp derhal bilgisayarımı yeniden başlattım ve kendimi rahat hissettiğim işletim sitemine geri döndüm. Hatalarınla, eksiklerinle yine de sağol varol Ubuntu.
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/