Ubuntu X Server'ı bırakıyor mu?

Başlatan such, 06 Kasım 2010 - 17:51:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

such

Merhaba, duyanlar olmuştur ama duymayanlar için söylüyorum. Ubuntu nun yaratıcısı Mark Shuttleworth X Server'ı son kullanıcı sistemleri için yetersiz görmüş ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi için Wayland Display Server kullanacağını açıklamış http://www.markshuttleworth.com/archives/551

Bunu okuduktan sonra araştırırken bir tane de konunun çevirisini buldum o da burada http://ozgurilgin.wordpress.com/2010/11/06/ubuntu-yeni-surumlerinde-x-goruntu-sunucusunu-birakiyoryeni-sunucu-wayland/

Önce Unity şimdi de Wayland. Bence bunun arkası kesilmez yeni yeni projeler yolda demektir sizce?

eribol

Yorum yapabilmek için baya bir teknik bilgi gerekiyor.
Alıntı YapWayland is not a new X server, but a new display server
Kötü bir şey değil bu Wayland http://en.wikipedia.org/wiki/MeeGo . Lisansı da yine MIT(GNU'ya benzer bir lisans)

such

Evet orası öyle ama ben basit bir şekilde taa ilk günden beri aynı şeyi düşünüyordum. Grafik arayüz yavaş, bunu ben derin bilgisi olmayan biri olarak söylüyordum ama görüyorum ki derin bilgisi olanlar da bunu zaten kabul ediyorlar ve yeni bir arayış içindeler. Beni sevindirik edense işte buydu :)

marjinal1st

Ben de diyorum bu Phoronix neden Wayland testleri yapıyor :D
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

heartsmagic

Yorumlar almış başını yürümüş, insanlar çok heyecanlı. Son yorumda verilen bağlantı şu an için can sıkıcı:
http://www.nvnews.net/vbulletin/showpost.php?s=99209e23a1013723450a623f49d4c1dd&p=2343452&postcount=11
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eribol

Kart üreticileri de bir kaç yıla kadar adım atarlar. Atmazlarsa Mark bi tokat sallasın onlara :)

Anladığım kadarıyla bununla birlikte değişecek birçok araç olacak. Özellikle GTK+ sadece X11 kütüphanelerini kullanıyor diye biliyorum. Ama qt öyle değil yani bu durumda Kde bir miktar avantajlı sayılır.

sem

Ben GTK öğrenmeye başladım ya yavaştan; GTK yı bırakırlar tabi ki... Önceden tahmin etmeliydim... QT çalışırım sonra, o da tedavülden kalkar... Hangisini kullanmak istiyorsanız söyleyin de diğerine çalışayım ben...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

xrhymer

@sem0900 Wayland'ı GTK'ya port eden bir ekip var merak etmeyin. Zaten yamulmuyorsam Wayland'ı geliştiren kişi bir Redhat geliştiricisi. Ayrıca bir özgür yazılımdan bahsediyoruz bir şeyleri bırakmak söz konusu olamaz. :)
Dostlarım, dost yoktur. Kendi gücünle ayakta durmalı, iradenle yaşamalı, duygunla sevmeli, düşüncenle ayırt etmelisin. Dünyanın tamamı güvenilmez olsa da kimse senin kılına bile dokunamaz kardeşim.

NSDAP

Wayland zaten gtk destekliyor sitesinde belirtmiştir.

http://wayland.freedesktop.org/screenshots.html

Wayland projesini intel geliştiriyor meego kullanırken hayran kaldım şahsen çok hafif bir masaüstü

eribol

Alıntı YapWayland zaten gtk destekliyor sitesinde belirtmiştir.
O belirttiği, wayland geliştiricilerinin gtk'yı wayland üzerine port etme çalışmalarını temsilen yapılan çalışmaları gösteriyor. Yoksa şu an da gtk+ wayland üzerinde çalışıyor değil.

NSDAP

Meego wayland kullanıyor gtk uygulamalarını çok rahat çalıştırdım :)

eribol

Alıntı yapılan: NSDAP - 08 Kasım 2010 - 17:08:54
Meego wayland kullanıyor gtk uygulamalarını çok rahat çalıştırdım :)
http://en.wikipedia.org/wiki/MeeGo
Bu sayfaya göz atmanızda fayda var.

krwlng

Anladığım kadarı ile wayland ile düşünülen şey, ekran kartı üreticilerinden destek beklemek yerine açık kaynaklı sürücüleri daha fazla desteklemek ve kullanmak. Baktığımız zaman bu projenin bir ubuntu dağıtımı ile gelmesi en erken 2014 senesini bulabilir, o zamana kadar neler değişir kimbilir, Ubuntu gelişerek büyüyor, bence değişikliklerin zararı olmaz fakat bazen bu gelişim sürecinde yapılan basit hatalar kullanıcıları uzaklaştırabilir, buna da dikkat edilmesi lazım.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

barış

Debian yolları göründü bana. Unity, Wayland. Belki daha iyi olacak, umarım böyle derken yanılıyorumdur ve eskisinden daha iyi olur. Hayal kırıklığı yaratmaz...

sem

Alıntı yapılan: barışubuntu - 08 Kasım 2010 - 18:33:06
Debian yolları göründü bana. Unity, Wayland. Belki daha iyi olacak, umarım böyle derken yanılıyorumdur ve eskisinden daha iyi olur. Hayal kırıklığı yaratmaz...

Debian da çok güzel sistem... Tavsiye ederim... Ama nedense Ubuntu'nun yerini tutmuyor... Fakat silemiyor da insan... Yani ikisinden herhangi biri ile işimi görebilsem de hiç birini  de silemiyorum... Aç gözlü oldum resmen, onu fark ettim... Doyamadım işletim sistemlerine, bütün hepsini kullanayım istiyor insan =) Bir de rpm tadına bakmaya cesaret edebilsem tamam =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

eribol

Debian-Ubuntu olayına girmeden akışı değiştirelim. Sitedeki bağlantılarda mimariler herkesin anlayabileceği şekilde çizilmiş. Wayland hayata geçirilirse, X11 için de ayrıca destek sağlayabilir. Böylece X bağımlılığı olan uygulamalar da geçiş sürelerini uzun tutabilirler.

http://wayland.freedesktop.org/architecture.html

barış

@sem, son sürümü kararlı olacakmış falan. Artık köklü değişiklikler olmayacakmış Debian'da. Forumda okumuştum. O yüzden tercihimi Debian'dan yana kullanabilirim.
RPM kullandım, Mandriva'da. Pek beğenmedim Mandriva'yı. Ancak RPM'de de çok fark göremedim, kota dostu gibi ama :D
Merak ettiğim şu, neden Unity? Neden Wayland?
Yani geçerli bir açıklama yok henüz benim için. İşte "wayland daha hızlı, unity'nin busu daha iyi" denilecek bir açıkalama geldi mi? Geldiyse benim haberim yok da...

sem

Yetersiz görülmüş denilmiş ama senin sorduğun "yetersiz de nesi yetersiz o zaman?" gibisinden sanırım... Bilen biri yazar ben de okuyayım da öğreneyim =)
Burası dünya?

if

@krwlng'nin de belirttiği gibi Ubuntu hızlı gelişiyor, maaşallah. Wayland ilk başlarda ,belki, sıkıntılı olablir ama ilerleyen zamanlarda düzeltilecektir. X ortamında kullandığım açık kaynak ekran kartı sürücülerin en büyük problemi fazla enerji harcaması, fazla ısınmaya yol açmaları ve bu yüzden fanların çok çalışması. Bunlara Wayland'da çözüm getirirlerse açık kaynak kullanmamak için hiç bir sebep yok, benim için.

heartsmagic

Alıntı yapılan: barışubuntu - 08 Kasım 2010 - 19:18:34
Yani geçerli bir açıklama yok henüz benim için. İşte "wayland daha hızlı, unity'nin busu daha iyi" denilecek bir açıkalama geldi mi? Geldiyse benim haberim yok da...

Forumda ara ara söylemişizdir. X doğası itibariyle biraz yavaş kalıyor zira kendisi aslında ağ tabanlıdır. Kısacası zamanında farklı hedeflenerek geliştirilmeye başlanmış. Ayrıca birtakım farklı kısıtlamalar da mevcutmuş Xorg üzerinde. Haliyle yeni projelere yelken açanlar oldu.

Kaldı ki bu kadar büyük bir değişikliğe geçecek olan bir dağıtımın geliştiricileri, sanırım bunu hesaba katmışlardır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xrhymer

Nedense Ubuntu bir şeyi değiştirmeye kalktığında -dünya genelinde- bazı kişiler öze dönmeyi düşünür oldu. :)

Bence Ubuntu'nun Wayland'ı tercih edecek olması diğer dağıtımlardı da etkileyecektir. Büyük kullanıcı kitlelerine sahip dağıtımlar Wayland'a yöneldiklerinde Wayland'ın gelişim hızı daha da hızlanacaktır.

Ufak Not: Wayland, hali hazırda bir freedesktop.org projesidir.
Dostlarım, dost yoktur. Kendi gücünle ayakta durmalı, iradenle yaşamalı, duygunla sevmeli, düşüncenle ayırt etmelisin. Dünyanın tamamı güvenilmez olsa da kimse senin kılına bile dokunamaz kardeşim.

Yiğit Ateş

Ubuntu'daki bu değişim rüzgarları beni ürkütüyor bu aralar, ama X konusunda haklı olduklarını düşünüyorum. Windows ile karşılaştırınca grafik arabirimin biraz ağır kaldığı bilinen bir gerçek.

Tilki

Apple'ın MacOS X'te de yaptığı aynı şeydi. MacOS X, BSD'den evrilirken, X sürücüsü terk edilmiş, ve Quartz adı verilen yeni bir görüntü yöneticisi üretilmişti. MacOS X'teki grafik gücünün kaynağında da bu yatıyordu. Yanılıyor muyum?
Compiz Fusion açıkken, HD videoların sağlıklı izlenememesi vb. sorunların X'ten kaynaklandığını okumuştum bir yerlerde...

eribol

Wayland artık Natty depolarında mevcut
https://launchpad.net/~xorg-edgers/+archive/wayland/

Denemek isteyenler waylandı kurupwstartkomutuyla waylandın ne menem bir şey olduğuna bakabilirler. Ben denedim, çok eski ati kart yüklü bir bilgisayar üzerinde. glx desteği mevcut ve hiç kasmadan çalıştı. Sanırım iş artık araçların waylanda port edilmesinde.

XRumer

Bu konudaki değişim 11.04 ile başlıyor ama tabii ilk günden her şeyi değiştirmeyecekler. Yavaş yavaş, kararlılığı bozmadan yapılacak.

Zaten Shuttleworth da x uygulamalarının "uyumluluk modunda" çalıştırılabileceğini belirtmiş.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Şubat 2011 - 22:24:35

Asıl önemli haber ise açık kaynak ekran sürücülerinin muhteşem sonuç verebilecek olması. Böylece özgür olmayan sürücülerden kurtulacağız. Özgür olmayan sürücülerdeki sorunlara bizim getirebileceğimiz çözüm yok, iş üreticisinde bitiyor. Fakat Nouveau ve Mesa sürücüleri artık onların kalitesine çıkacak sorun olsa bile çözümü de olacak.