Yazılım Geliştirme Ekibine Proje Öneri/İstekleriniz

Başlatan sem, 28 Eylül 2010 - 01:45:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Alıntı yapılan: gokhun - 10 Şubat 2011 - 16:32:27
merhaba

programlama dan hiç anlamam ama eğer yapabilirseniz bir web tarayıcı yapmanız çok güzel olur.özellikle yerli işletim sistemi diye reklam yapan pardusçulara verirsiniz toplama sistemlerinde bir tane de türk yapımı program ile yollarına devam ederler:D cidden benim anlamadığım konu çekirdek yabancı,hadi bunu geçtik.firefox yabancı kde dir gnome dir amaroktur zart dır zurttur hepsi yabancı nasıl yerli işletim sistemi oluyor cidden anlayabilmiş değilim.bilgili arkadaşlar bilgilendirirse çok sevinirim

@gokhun, bilgi istemek güzel ancak ancak "toplama sistemlerinde" gibi ifadeleri sık sık duyarsak senden üzülerek bu forumdan bir süre uzak kalmak zoruna kalacaksın.

KDE paketlerinin tümünün derlendiği, özelleştirildiği, kendilerinin sıfırdan yazdıkları PISI paketleme sistemi için yeniden derlendiği, bir dünya özel uygulamanın yazıldığı, bunlar için bir dünya özelleştirmenin yapıldığı bir dağıtımı Afrika'dan bir kabile çıkartsaydı sanırım daha çok sahip çıkardık.

Kendileri yerli dağıtımımız oluyor. Yerli işletim sistemi meselenin reklam kısmı. Güzel de bir kısım aslında, fakat bazılarımızda ters tepiyor işte bu.
Suse denince Almanya, Redhat denince USA, Mandri(k)va denince Fransa, uçlara gidelim Nova Linux denince Küba geliyor da akla, neden Pardus denince Türkiye gelmesin? Rahatsızlık konusu nedir burada anlayamadım.

Pardus konusundaki bu tür yorumlarda tartışmak istemiyorum, forumda kaçıncı söyleyişim (kendime) bilemiyorum. Fakat lütfen daha bilgili eleştiriler görelim ki, bizler de bir şeyleri savunmak, düzeltmek durumunda kalmayalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gokhun

rahatsızlık konusu diye birşey yok.yerli işletim sistemi diye reklam yapıyordı web'de indirdim ,kurdum.rastgele programların yapımcılarına baktım alex bilmem kim ivan bilmem kim falan yazıyordu.ee nasıl yerli oluyor ki bu dedim.haklı sorumu da bilgilenmek amacı ile sordum nasıl ki toplama bilgisayar denilince hakaret olmuyorsa toplama işletim sistemi deyince de hakaret olmaz.yasak-cı zihniyet mantığı ile hamle yapılacağına bu ufak eleştirilerden dersler çıkarılsa yazılımların geleceği açısından daha yararlı olur.

cevap olarak ,evet bu eksik bir pazarlama mantığı ama şu şu şu işlere ve ilklere  imza attılar.bu başlangıç için çok iyi bir pozisyon yazasanız seviyeli bir biçimde bilgilenirdik.direk sen cahilsin sen bilmiyorsun konuşuyorsun yaklaşımı çok kaba.forumdan uzaklaştırılınca yeni üyelikler de alınabiliyor sonuçta.insanı insan yerine koyup cevap yazmak üyeliği silmekten daha büyük bir erdem.

heartsmagic

İşte üzüldüğüm nokta o ki, bizlerden insanı insan yerine koymamızı bekliyorsun (ki genelde öyle yapıyoruz), bir üstteki cümlende (doğru anladıysam) başlangıçta meseleleri güzelce izah etmemizi istiyorsun fakat kendin bir dağıtım konusundaki eleştiriye gelince çok tek düze, hiçbir şeyi araştırmadan "cahil eleştiri" sınırlarında geziyorsun.

Yasakçı zihniyet değiliz, fakat düzeltici zihniyetiz bizler. Henüz iki satır kod yazmamış birisi neyin ne olduğunu bilmeden bu gibi bir eleştiride bulunursa uyarırım, uyarırız, uyaracağız. İki satır kod yazmamış insanın eleştiri hakkı yok mu? Elbette var. Hem de sonuna kadar var, fakat doğru sınırlarda, doğru konularda. Benim de iki satır kod yazmışlığım yok, fakat eleştirimi doğru şeyler için yapıyorum zaman zaman. Ancak tutup da ciddi anlamda emek verilmiş bir dağıtıma "toplama", "şu bu programa baktım yabancılar yazmış" diye eleştiri gelir ve ardından "toplama" denirse bunu ancak makul olmayan eleştiri potasına sokarım ve gerekeni yaparım. Gülünç oluyor çünkü bu eleştiri, farkına varmanı isterdim, ancak varmamışsın, üzerine daha fazlaca yorum eklemişsin.

kaansef

Bence bu bölüm altında PHP dersleri olsa fena olmaz.İlk önce basit anlatımla başlanır orta ve ileri düzeye kadar konu anlatımı olur.Tabii yapılabilirse.
# 28065

canarian

Sistem tepisinde duran ufak bir DNS değiştirme programı yazılabilir. GoogleDNS, OpenDNS gibi büyük DNS leri veya hiç dns kullanma (servis sağlayıcının DNS ini kullan) gibi seçenekler arasında tek tuşla değişiklikleri yapan bir programdan bahsediyorum. Eğer gerekiyorsa her DNS değiştirdikten sonra networku kapatıp açsın ve hatta DNS cache'ini de otomatik temizler.

Gidemediğimiz bir site olduğunda anında-tek tuşla DNS cachesini temizleyip DNS in değişmesi çok iyi olurdu. Bazen kullandığımız DNS ler herhangi bir sebepten yavaşlayabiliyor. Bu gibi zamanlarda da çok işe yarar. Hatta biraz daha ilerlerse, periyodik olarak DNSleri kontrol eder, eğer DNS sunucusunda bir hata veya fazlasıyla bir yavaşlama olursa kullanıcıya bildirim yapar. Böylece kullanıcı internete neden bağlanamadığını hemen anlar.

Felâsife

@canarian

Tam istediğiniz gibi olmasada benim Ubuntu (maveric) için de hazırladığım "dns değiştiren ve dnsmasq'ı aktif eden" bir betiğim vardı.
bkz. felasif-projeler

dns değişimi kolaydır + Restart gerektirmeden dns değiştirir, tabii dnsmasq'ı da aktif eder.
Ama son sürümlerde deneme şansım olmadı, zira artık Linux kullanmıyorum, o yüzden geliştirme şansımda yok, fakat  isteyen alıp geliştirebilir vs. :)
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

canarian

@Felâsife aslında bu programı benim javada yazma ihtimalim var. Sadece grafik arayüzü ile ilgileneceğim. Diğer kısımlar (arkaplandaki işlemler) linuxta komut satırından halledilebiliyor olması lazım zaten. Ben sadece parametreleri göndereceğim Javadan. Sonuç olarak şu işlemleri yapan komut satırı programlarına ihtiyacım olacak:

1. DNS cache temizlemesi (gerekmiyormu bilmiyorum ama her dns değiştirdiğinde bunu otomatik yaptırtacağım)
2. Parametre olarak gönderilen dns i devreye sokma

Bu ikisi olursa programın %90 ını yaparım. :)

Bilen birileri bu programları yazarsa sevinirim...

Felâsife

@canarian
Önce betiği deneyin işlemler tamamsa sorun yoksa, o zaman arayüzü daha kolay olur herhalde.
Yani betiğin ustalar tarafından test edilmesi gerek.

1 DNS cache filan temizlemeye gerek yok.
2 Betikle giriyor, javada ne olur bilem  :D

Kolay gelsin, hadi bakalım eti sizin kemiği benim.   ;)

canarian

@Felâsife betiğinize baktım. Tam olarak anlayamadım. Betik sanırım sadece DNS i devreye sokuyor. Değiştirme gibi işlermleri komut satırından mı yaptırıyoruz?

2. ye betik giriyor demişsiniz. Zaten benim yapacağımda bu GUIden sürekli komut satırı işlemleri yaptırtacağım.

http://code.google.com/p/felasif-projeler/source/browse/#hg Burası neden boş görünüyor anlamadım. Betiğin işleyiş mantığını çok kısaca anlatırsanız sevinirim. DNS değiştirme işlemi her dağıtıma özgü olmasa gerek. Siz her dağıtım için farklı yazmışsınız.

Felâsife

Alıntı yapılan: canarian - 18 Ekim 2011 - 00:53:55
@Felâsife betiğinize baktım. Tam olarak anlayamadım. Betik sanırım sadece DNS i devreye sokuyor. Değiştirme gibi işlermleri komut satırından mı yaptırıyoruz?

1. Kurmak mı istiyorsunuz?
2. DNS değiştirmek mi istiyorsunuz?
3. Kaldırmak mı istiyorsunuz?

Bu 3 işlemin hepside konsoldan döndürülüyor, DNS kurulum, değiştirme, kaldırma + dnsmasq kurulumu ve kaldırılması.
Yani iyi bakama mışsınız işin içinde sadece DNS değiştirme yok, dnsmasq'ta var. :)

Alıntı YapDNS değiştirme işlemi her dağıtıma özgü olmasa gerek. Siz her dağıtım için farklı yazmışsınız.
DNS değiştirme her dağıtıma özgü bir şeydir, ama olayı farklıdır en azından Dnsmasq fark yapar, o yüzden her dağıtım için farklı yazıldı..
Yoksa kendime ne diye o kadar iş çıkartayım ki?  :)
Alıntı Yap
Betiğin işleyiş mantığını çok kısaca anlatırsanız sevinirim.
Bundan daha fazlasını yapacağımıda sanmıyorum, //// başlayan yerler açıklamadır, dikkatle incelerseniz göreceksiniz.

Artık top sizde sanala filan bi Ubuntu kurun deneyin, sonuçta bende kod mod bilmem, yılların verdiği aşınalıkla yaptım bu betiği, çok daha iyisi de yapılabilir elbet.
6 aydır Linux'ta kullanmıyorum o yüzden yardımım bundan ötesine olamaz.

MAVERİC'e göre anlatıyorum.
//// karşılama ekranı
echo " "
echo "* Bu betik \033[32m Ubuntu 10.10\033[0m sürümü içindir"
echo "* Betik sisteminizde ki internet ayarlarınızı değiştirecektir"
echo "* Kullandığınız sürüm
\033[32m$( cat /etc/lsb-release)\033[0m"

//// su (root) ile kurmak gerekiyor yoksa uyarı veriyor
echo " "
if [ $USER != root ]; then
echo "\033[31mHata:\033[0m betik yönetici haklarıyla (\033[32msu\033[0m ile) çalıştırılmalıdır.

bye"
sleep 0;
exit 0
fi

//// seçim ekranı
echo
echo    "1. Kurmak mı istiyorsunuz?"
echo    "2. DNS değiştirmek mi istiyorsunuz?"
echo    "3. Kaldırmak mı istiyorsunuz?"
echo -n "Secenek giriniz : "
read secenek
case $secenek in
        1)
echo " "

//// Kilit dosya, bu dosya sistemdeyse 2. kez üstüne kurumaya iizn verilmiyor
file="/etc/dhcp3/dhclient.conf-ydk"
if [ ! -e $file ]; then
echo "Kurulum devam ediyor.."
else
echo "Üzgünüz!
Daha önce kurulum yaptığınız için tekrar üzerine kuramazsınız..
Önce 3. seçenekle kaldırın, sonra yeniden kurabilirsiniz.."
echo
sleep 0;
exit 0
fi

//// dnsmasq kuruluyor ve conflar ayarlanıyor (1. seçenek)
apt-get install dnsmasq dnsutils -y
mv /etc/dnsmasq.conf /etc/dnsmasq.conf-ydk
sed \
-e 's/#domain-needed/domain-needed/g' \
-e 's/#bogus-priv/bogus-priv/g' \
-e 's/#resolv-file=/resolv-file\=\/etc\/resolv-dnsmasq.conf/g' \
-e 's/#listen-address=/listen-address=127.0.0.1/g' /etc/dnsmasq.conf-ydk > /etc/dnsmasq.conf

//// yeni bir dosya oluşturuluyor
touch /etc/resolv-dnsmasq.conf
###
//// Sonra hangi DNS kurulacağı geliyor
echo
echo    "1. Tubitak DNS"
echo    "2. Google DNS"
echo    "3. Open DNS"
echo    "4. Comodo DNS"
echo    "5. Türk telekom DNS"
read secenek
case $secenek in
        1)
          echo "# Tubitak DNS
nameserver 193.140.100.210
nameserver 193.140.100.215" > /etc/resolv-dnsmasq.conf
          ;;
        2)
          echo "# Google DNS
nameserver 8.8.8.8
nameserver 8.8.4.4" > /etc/resolv-dnsmasq.conf
          ;;
        3)
          echo "# Open DNS
nameserver 208.67.222.222
nameserver 208.67.220.220" > /etc/resolv-dnsmasq.conf
          ;;
        4)
          echo "# Comodo DNS
nameserver 156.154.70.22
nameserver 156.154.71.22" > /etc/resolv-dnsmasq.conf
  ;;
5)
  echo "# Türk telekom DNS
nameserver 212.175.13.113
nameserver 212.175.13.114" > /etc/resolv-dnsmasq.conf
          ;;
        *)
          echo Hatalı secenek
esac
###

//// dhcp.conf ayarlanıyor
echo " "
cat /etc/dhcp3/dhclient.conf > /etc/dhcp3/dhclient.conf-ydk
rm -f /etc/dhcp/dhclient.conf
sed 's/#prepend domain-name-servers 127.0.0.1;/prepend domain-name-servers 127.0.0.1;/g' /etc/dhcp3/dhclient.conf-ydk > /etc/dhcp3/dhclient.conf
###

//// resolv.conf ayarlanıyor
chattr -a /etc/resolv.conf
cp /etc/resolv.conf /etc/resolv.conf-ydk
#touch /etc/resolv.conf
echo "nameserver 127.0.0.1" > /etc/resolv.conf
#cat /etc/resolv.conf-ydk >> /etc/resolv.conf
###

/// servis restartları
ifdown eth0 && ifup eth0
echo " "
/etc/init.d/dnsmasq restart
echo " "
/etc/init.d/networking start
chattr +a /etc/resolv.conf
###
echo " "

/// 5 sn. bekleniyor garanti olması için ve kurulum bitiyor + ayarlanan DNS ler gösteriliyor
echo "5 sn. bekleyiniz.. "
sleep 5
echo "*** Kurulum bitti...Yeni \033[32m DNS\033[0m'leriniz.***
\033[32m$(cat /etc/resolv-dnsmasq.conf)\033[0m"
          ;;

/// Bu kısım kurduktan sonra ki DNS değiştirme (2. seçenek)
        2)

//// Kilit dosya, bu dosya varsa DNS değişimi devam ediyor
  echo " "
  file="/etc/dnsmasq.conf-ydk"
  if [ -e $file ]; then
  echo "Değiştirme işlmemi başladı.."
else

//// Kilit dosya yoksa DNS değiştirilmiyor, betikten çıkılıyor
echo "Üzgünüz!
Betiği kurmadan DNS değiştiremezsiniz.."
sleep 0
exit 0
fi
###

//// Kullanılan DNSler gösteriliyor
echo "*** Kullandığınız \033[32m DNS\033[0m'ler ***
###

//// DNS seçimi gösteriliyor
echo
echo    "1. Tubitak DNS"
echo    "2. Google DNS"
echo    "3. Open DNS"
echo    "4. Comodo DNS"
echo    "5. Türk telekom DNS"
read secenek
case $secenek in
        1)
          echo "# Tubitak DNS
nameserver 193.140.100.210
nameserver 193.140.100.215" > /etc/resolv-dnsmasq.conf
          ;;
        2)
          echo "# Google DNS
nameserver 8.8.8.8
nameserver 8.8.4.4" > /etc/resolv-dnsmasq.conf
          ;;
        3)
          echo "# Open DNS
nameserver 208.67.222.222
nameserver 208.67.220.220" > /etc/resolv-dnsmasq.conf
          ;;
        4)
          echo "# Comodo DNS
nameserver 156.154.70.22
nameserver 156.154.71.22" > /etc/resolv-dnsmasq.conf
  ;;
5)
  echo "# Türk telekom DNS
nameserver 212.175.13.113
nameserver 212.175.13.114" > /etc/resolv-dnsmasq.conf
          ;;
        *)
          echo Hatalı secenek
esac
###

//// resolv.conf kiliti açılıyor ve servislere restart atılıyor ve ardından resolv.conf gene kilitleniyor ve işlem bitiyor..
echo " "
ifdown eth0 && ifup eth0
###
echo " "
sleep 5
echo "*** Değiştirme işlemi bitti...Yeni \033[32m DNS\033[0m'leriniz.***
          ;;

//// Kurulan betiği kaldırma seçeneği (3. seçenek)
        3)

/// Kilit dosya varsa kaldırma işlemi başlıyor
echo ""
file="/etc/dnsmasq.conf-ydk"
if [ -e $file  ]; then
echo "Kaldırma işlemi başladı.."

/// Kilit dosya yoksa işlem iptal çıkış yapılıyor
else
echo "Üzgünüz!
Betiği kurmadan kaldıramazsınız.."
sleep 0
exit 0
fi

/// Kaldırma onayı soruluyor
read -p "Uygulamayı kaldırmak istediğine emin misin?  (e/h)" GIVE_START

case $GIVE_START in
"e")
###

/// Betik yaptığı ayarları geri alıyor, kurulumda ki ilk haline dönüyor..
aptitude purge dnsmasq dnsutils -y
rm -f /etc/dnsmasq.conf-ydk
rm -f /etc/resolv-dnsmasq.conf
###
echo " "
rm -f /etc/dhcp3/dhclient.conf
cat /etc/dhcp3/dhclient.conf-ydk > /etc/dhcp3/dhclient.conf
rm -f /etc/dhcp3/dhclient.conf-ydk
####
cat /etc/resolv.conf-ydk > /etc/resolv.conf
rm -f /etc/resolv.conf-ydk
echo " "
ifdown eth0 && ifup eth0
echo " "
echo " "
rm -f /etc/resolv.conf.dhclient-new
sleep 5
echo "*** Kaldırma işlemi bitti.***"
echo "Ayarlarınız eski haline getirilmiştir.."
          ;;
        *)
          echo bye
esac
esac

canarian

İnternette birçok yazıda /etc/resolv.conf dosyası değiştirildiğinde DNS inde değiştiği yazıyor (tüm linux sistemleri için). Ben denedim. Fakat networku açıp kapattığım zaman eski dns im tekrar aktif oluyor ve /etc/resolv.conf dosyasındaki bilgi eski dns olarak otomatik değişiyor. Ne olduğunu anlayamadım.

cagriemer

resolv.conf dosyasini degistirdikten sonra

sudo chattr +a /etc/resolv.conf

komutunu verirseniz son ayarladiginiz haliyle kalir. Daha sonra tekrar degistirmek istediginizde -a parametresini veriyorsunuz. Zaten dikkat ettiyseniz betigin icinde de bu komutlar kullanilmis.

@Felasife bu arada bu kadar detayli bir betik yazdigin icin kutlarim, eline saglik.

Felâsife

Alıntı yapılan: cagriemer - 18 Ekim 2011 - 14:40:33
@Felasife bu arada bu kadar detayli bir betik yazdigin icin kutlarim, eline saglik.

Eyvallah, :)
Kullanıcı hatasını en aza indirmeye çalışınca mecburen detaylı oldu ama başarılıda oldu sanırsam, kullanıcı istesede hata yapamaz. :D

canarian

Alıntı yapılan: cagriemer - 18 Ekim 2011 - 14:40:33
resolv.conf dosyasini degistirdikten sonra

sudo chattr +a /etc/resolv.conf

komutunu verirseniz son ayarladiginiz haliyle kalir. Daha sonra tekrar degistirmek istediginizde -a parametresini veriyorsunuz. Zaten dikkat ettiyseniz betigin icinde de bu komutlar kullanilmis.

Dediğiniz gibi yaptım. Dosya dediğiniz gibi değişmedi ama network manager yine kendi bildiğini okudu.

heartsmagic

Dosya değişmediyse DNS'leri kullanıyor olman lazım.
nslookup google.com

canarian

resolvconf programını kurdum dnsleri ordan değiştirdiğimde sabitleniyor. ama eski şekilde olmuyordu @heartsmagic, eminim. komutunuzu denemedim ama tarayıcıdan yasaklı sitelere giderek zaten deneyebiliyordum.

İlginize teşekkürler...

heartsmagic

Hatasız yapıldığında mutlaka işe yaraması lazım. DNS'ler için sürekli kullandığım yöntemdir bu benim.
Not düşmek istedim sadece.

canarian

Çok ilginç. Belki de sistemde bir hata vardır. Neyse zaten programını yaptım :) : http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29891.0

Buradaki arkadaşlardan program için yardımlarını bekliyorum...

zeusmaster

Bazen canımız sıkılınca arşivimizdeki filmlerden de sıkıldıysak ya da aradığımız film arşivimizde yoksa internetten bazı sitelerden online olarak film izlemek için siteleri açıp araştırmaya başlarız.
https://market.android.com/details?id=com.tasomaniac.hdfilmizle&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS50YXNvbWFuaWFjLmhkZmlsbWl6bGUiXQ..
Linkteki gibi bir program olsa ve belli başlı sitelerdeki filmlere ulaşıp bizi zahmete sokmayan program üzerinden seçip kendi player'i ile izlesek nasıl olur acaba? :)
Up and Running...

fatihuzuner

@bahdem bunu ben bir ara düşündüm.Çoğu Türk film dizi siteleri flash player kullanıyor.Bazı telefonlar flash desteklemiyor.Akıllı telefonlardan bahsediyorum.Bir ara html5 destekli bir video sitesi yazmaya başlamıştım,yarım kaldı.Html5 destekli video sitesi yazılabilir aslında.Bayağı da kullanıcısı olacağı düşüncesindeyim.

sem

Alıntı yapılan: bahdem - 18 Aralık 2011 - 10:50:54
Bazen canımız sıkılınca arşivimizdeki filmlerden de sıkıldıysak ya da aradığımız film arşivimizde yoksa internetten bazı sitelerden online olarak film izlemek için siteleri açıp araştırmaya başlarız.
https://market.android.com/details?id=com.tasomaniac.hdfilmizle&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS50YXNvbWFuaWFjLmhkZmlsbWl6bGUiXQ..
Linkteki gibi bir program olsa ve belli başlı sitelerdeki filmlere ulaşıp bizi zahmete sokmayan program üzerinden seçip kendi player'i ile izlesek nasıl olur acaba? :)

MLM ile hitokirinin yazdığı bir uygulamayı birleştirme fikrini atmıştım bir ara ben de ortaya. Sanırım ikisi birleşince tam olarak böyle bir şey çıkıyor =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

ahmet_celal

fikrim var bu biraz sacma gelebilir ama php destekli bir masa ustu olabilirmi ?
yani masa ustu arka planini bir web sitesi gibi dusunun buradaki her oyeyi* css, js ve/veya jquery ile zenginlestirip masa ustunde gosterebilirmiyiz

*saat, tarih, disk kullanimi, rss okuyucu, mail gibi
daha kolay anlasilacagi sekilde windows 8 dokunmatik arayuzu gibi bir masa ustunu php ile yapip ubuntu arka plani olarak kullanabilirmiyiz ?
bunun bize ileriye donuk katkilarida su sekilde olabilir
bir php eklenti basligi olusturur burada masa ustu elementlerini paylasiriz eklemek isteyen kodu kopyalayip bir php dosyasina yapistirir...
ayrica dizi / filim konusunda soyle bisey yapabiliriz cogu site rss destekler... bir site secilir rss kaynagi okunur ve bir rss okuyucu** sayesinde masa ustunde gosterilebilir..
**boyle bir yazilim varmi bilmiyorum sadece fikir yurutuyorum....
php 'CANDIR'

coyote1222

Alıntı yapılan: ahmet_celal - 11 Aralık 2012 - 01:08:09
fikrim var bu biraz sacma gelebilir ama php destekli bir masa ustu olabilirmi ?
yani masa ustu arka planini bir web sitesi gibi dusunun buradaki her oyeyi* css, js ve/veya jquery ile zenginlestirip masa ustunde gosterebilirmiyiz

*saat, tarih, disk kullanimi, rss okuyucu, mail gibi
daha kolay anlasilacagi sekilde windows 8 dokunmatik arayuzu gibi bir masa ustunu php ile yapip ubuntu arka plani olarak kullanabilirmiyiz ?
bunun bize ileriye donuk katkilarida su sekilde olabilir
bir php eklenti basligi olusturur burada masa ustu elementlerini paylasiriz eklemek isteyen kodu kopyalayip bir php dosyasina yapistirir...
ayrica dizi / filim konusunda soyle bisey yapabiliriz cogu site rss destekler... bir site secilir rss kaynagi okunur ve bir rss okuyucu** sayesinde masa ustunde gosterilebilir..
**boyle bir yazilim varmi bilmiyorum sadece fikir yurutuyorum....

Gnome3 arayüzü büyük ölçüde js ve css kodlarından oluşuyor (emin olmamakla birlikte KDE de böyle sanırım), bu şekilde eklentiler düzenlemeler oluşturulabiliyor. Tasarladığınız fikrin 99%'u gerçekte uygulanıyor diyebilirim. Ama masaüstü arayüzünü yazmak yerine Gnome3 eklentileri yazarak paylaşabilirsiniz.

ahmet_celal

php 'CANDIR'

ahmet_matematikci

bu talepler kişisel olabilir mi yoksa sadece forum yada linux ile  bağlantılı mı?
Örneğin iş yerimde verileri girip bunu grafiğe dönüştüren bir web tabanlı module ihtiyacım var.
Şubeler farklı olduğu için veri girişi netten olsun ben onu grafiğe dönüştüreyim istiyorum .

Ekibimiz bu konuda yardımcı olabilir mi?
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)