Yazılım Geliştirme Ekibine Proje Öneri/İstekleriniz

Başlatan sem, 28 Eylül 2010 - 01:45:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sem

Arkadaşlar;

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,22253.msg267537.html#msg267537

Başlığından bildiğiniz üzere böyle bir ekip kuruldu ve yavaş yavaş çalışmalarına başlayacak... Sizinde istek veya önerileriniz olursa PHP ekibine önerilerinizi bu başlık altından dile getirebilirsiniz. Yapılabilip, yapılamayacağı ya da gerekli görülüp görülmeyeceğine göre ortak bir karar ile sonuca bağlarız.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

mce

Bilindiği gibi last.fm paralı oldu. Last.fm in radyo işlevini (scrobbling) yerine getiren bir proje yapılabilir. Kullanıcı sanatçı/grup/şarkı ismi girecek ve radyoda girilen isme benzer tarz müzik çalacak. Ben php de başlamıştım ancak yarım kaldı.
Yapmaya çalıştığım last.fm api'sini kullanarak girilen isme ait benzer sanatçıları bulmaktı. Daha sonra fizy.com gibi diğer video sitelerinden şarkıyı bulup çalacaktı.

Alquimista

Her programlama bölümünün altına ayrı ayrı başlık açmaktansa duyurular altında tek bir başlık olsa daha iyiymiş aslında. Siz bilirsiniz tabi ama gözüme çarpmışken söyleyeyim dedim :)
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

canosayan

açıkçası bana kalırsa siz ne istiyorsunuz diye sormaktansa önce kodlayacak kişiler arasında ne kodlayabiliriz diye düşünmeliydi. Ortak bilgi birikimine bakılmalıydı.

Mesela şimdi ben dersem ki uzayda sekiz koordinat ve bir zaman değeri verdiğimde bu koordinatların oluşturduğu 3 boyutlu şeklin iç bölgesinde kalan yıldızların verdiğim zamanki konumlarını bulsun. Bu çalışma yapılsın.
Chmod bizim işimiz.

stef_q

canosayan a bir  yerde katılıyorum. en azından kodlamada iyi olmayanlar biraz da olsa iyi bilenlerdne yardım alabilemsi için kimin ne kadra iyi olduğunu bilmemiz gerek.. (zaten hiç bilmeyenler katılmayacak şimdilik diye biliyorum)

sem

Algoritmasını dökün siz, programı verelim elinize kısa sürede....  "Bana ne onu da ben mi dökeyim" derseniz, söylediğiniz program farklı konular da içeriyor, koordinat sistemi gibi... Sonuçta söylediğiniz şey bir kaç konuyu ilgilendiren ve bilinmesi gereken şeyler barındırıyor... Herkes programlama bilse de atıyorum kooordinat sistemlerini bilmek zorunda değil...  O yüzden siz dökün, algoritması olduktan sonra kolay...

Umarız saçma teklifler gelmez diye temenni ediyorduk... TT'den gelen mesajlara bak...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

Sherlock Holmes

Neler yapılabileceğinden bilgimiz yok,
istekler, ekibin kapasitesini tartabilmeli.
Siz bir proje'de karar kılsanızda,
hünerlerinizi sergileyip, sunup ve sonradan bizden istekte bulunsanız.!?

sem

Zaten doğrudan isteklere başlanılacak diye bir şey yok... Ekip ayrıca kendi projelerine devam eder. Buradan gelen isteklerde de yapılabilecek olan olursa yapılır, en azından şimdilik sıraya konulur... O nedenle açıldı başlıklar....
Burası dünya?

Sherlock Holmes

Halihazırda çalışmakta/geliştirmekte olduğunuz bir projeniz var'mı, yada planladığınız.?
Öneri olarak'ta;
Sayaç şeklinde bir Distrowatch güncel dağıtım takipcisi. Beta>alpha>stable>development arasında'ki günler/saatler sayan bir analog saat gibi bir şey işte :) :D

sem

Her şey tam olarak oturmuş değil @9N0M3...

Hatta bütün dillerdeki önerilere benim cevap vermemden anlayabilirsiniz bunu... Bu sadece geçici, her şey tam oturana kadar ki olan süre. Yani hali ile şu anda üzerinde çalışılan bir proje yok... Her şey oturduktan sonra da  PHP ile ilgili kısımda soruları yanıtlayacak ya da önerilere geri dönüş yapacak arkadaş başkası olacaktır...

Umarız geçici dediğimiz bu süre en kısa sürede geçer...
Burası dünya?

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: sem0900 - 28 Eylül 2010 - 20:47:35
Umarız geçici dediğimiz bu süre en kısa sürede geçer...

Nihayetin'de fayda doğar umarım. :)

canosayan

sem0900 biraz daha dikkatli okuyun lütfen. Yada ben çok daha açık yazayım.

Ekip şu an php konusunda ne biliyor? Derecesi ne kim hangi konuda iyi? İlk önce ekipler bu konuda bir bilgi edinmeli kendi içlerinde. Sonrasında fikir sorsanız. Enb azından sorulan proje boyunuzu aşıyor mu yoksa yüzmek için çok mu sığ öğrenir ona göre davranırsınız. Yada bir proje örneği çıkartır bakın bunu yapabiliyoruz dersiniz.

"Algoritmasını dökün siz" kısmını ise dalga geçiyorsunuz olarak yorumluyorum. Algoritmayı yazdığımda çıkacak mı hemen? Mesela ekipteki kaç kişinin php5 ile gelen sınıf bilgisi var? Kaç kişinin veritabanı deneyimi var?

Ayrıca bir süredir tt değilim. Olsam bile tt'de olmam önereceğim projeleri bağlamaz.

Yine de teşşekkür ederim. Benim hatam. Yetkili biri mesajları silebilir.
Chmod bizim işimiz.

sem

canosayan, böyle böyle bir yerden başlayarak kişilerin deneyim ve bilgi seviyesini göreceğiz diyelim... Yavaştan başlamak lazım diyelim... Başlıklar gereksiz yere şişmesin... TT diyerek hitap etmemin sebebi de adınızın hala orada gözükmesindendi...
Burası dünya?

stef_q

canosayan neden mesajınzı silinsin ki ?! sizde görüşünüzü söylüyorsunuz ki bence doğru düşünüyorsunuz. ama aşağı yukarı ilk açılan başlıkta herkes kendi duurumunu az da olsa açıkladı denebilir. birkaç kişi hariç henüz projeye katılmış olan yoktu sanırım. Tekrar detaylı bakmak lazım aslında... düşünüyoruma herkes kendi seviyesince bir program önerse bu da bize aşağı yukarı bir fikir verebilir ?

guestwho

Öncelikle yazılım geliştirme ekibindeki arkadaşlara çalışmalarında başarılar ve kolaylıklar dilerim. :) Bir algoritmayı uygulamaya dönüştürmek için hangi programlama dilinin daha ideal olacağına, yazılımı geliştiren kişi bile projenin henüz başında net olarak karar veremez. (Tabii bir programlama diliyle ilgili saplantısı yoksa :) ) Bunu yazılım isteğinde bulunacak olan programlama dilleriyle henüz aşinalığı olmayan kullanıcılardan beklemek pek de doğru olmaz sanırım. Hele hele bu toplulukta Linux kullanmaya yeni başlamış arkadaşların çoğunlukta olduğunu göz önünde bulundurursak programlama dilleriyle ilgili alınacak kararların yazılım geliştirme ekibinin kendi arasında halletmesi gereken bir konu olduğunu daha rahat görebiliriz. Şöyle bir anket açılırsa, kanımca işler her iki taraf için daha da kolaylaşacaktır...

Anketin konusu: Linux üzerinde görmek istediğiniz ve en çok ihtiyaç duyduğunuz yazılımlar hangi kategoriye giriyor ?
1-) Web Tarayıcı
2-) Dosya yönetici
3-) Müzik oynatıcı
4-) Resim editörü
5-) Metin editörü
6-) Sözlük uygulaması
7-) İndirme yöneticisi
8-) Ofis yazılımı

Bu anket ve kategoriler her bir yazılım geliştirme ekibinin kendi içinde sözkonusu programlama diline olan hakimiyeti ya da yatkınlığına göre düzenlenebilir. Peki kullanıcılardan neden direk birebir yazılım tarifi almıyoruz diye sorarsanız:

- Zamanla yazılım isteği sayısı ve çeşitliliği artacaktır, dahası ilk sırada istekte bulunacak arkadaşlar Linux üzerinde neyin ne kadar mümkün olduğunu bilmedikleri için daha çok Windows üzerinde popüler olan yazılımların fonksiyonlarına sahip yazılımları tarif edeceklerdir. :)
- Birebir yazılım tarifi alıp bunu uygulamaya dökmek en az terzilik kadar zordur.
- Kullanıcıların istekleri doğrultusunda birebir yazılım geliştirmektense, yazılım ekibinin kendi arasında kararlaştırıp, hayata geçireceği yazılımlar zamanla çok daha iyi bir alternatif olarak da kabul görebilir. (Örnek: Firefox, K3B, Gimp, Inkscape, Dolphin, VLC, Digikam, Audacity...)

Bilindiği üzere yukarıda sıraladığım yazılım projeleri sıfırdan kullanıcı istekleri doğrultusunda geliştirilmediler, bunlar daha ziyade özgün projeler, bu yazılımların geliştiricileri kendi alanlarında daha popüler yazılımlar olmasına rağmen alternatif ve özgün bir proje başlatmaktan geri kalmadılar. Muhakkak bu projelerde de belli bir aşamaya gelindikten sonra kullanıcıların da fikrine başvurulurak gelişimleri katbekat hızlanmıştır. Sözün özü kullanıcılardan "birebir yazılım tarifi" almaktansa, "yazılım başlığı" alıp yola koyulmak projeye daha kolay başlanmasını sağlayacaktır. Zaman içerisinde herşey şekillenecektir, fazla detaylarda kaybolmamalı. Belki bunları kendi aranızda yeterince tartışmış olabilirsiniz, bu konu başlığının "öneri" kısmı dikkatimi çektiği için düşüncülerimi aktardım...
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

sem

Teşekkürler önerileriniz için... Zaman içersinde her şey daha rahat oturacaktır sanıyorum...
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,22594.msg272094.html#msg272094 başlığında gördüğünüz gibi, bu tarz ve daha çok bilinçli bir takım öneriler için açıldı zaten başlıklar... Öneriye verilen cevap da kısmen bazı şeylerin cevabını bulacaksınız... (neden ayrı başlıklar açıldı gibi...)

Ayrıca aklında işe yarayacak bir program prototipi olup da, hangi dil yazılacağına karar veremeyecek birisi var ise ya da ilerde olursa, istediği bölüme yazsın... Gerekli şekilde yönlendirme ve değerlendirme yapılır sonuçta kimse "hop kardeşim ne kadar bilgisiz insansın o program hiç C ile yazılır mı git Python ekibine söylesene" gibi bir yaklaşım olmayacaktır bildiğiniz ve tahmin ettiğiniz üzere... Amaç ortaya bir şeyler çıkarabilmek sonuçta...

Yanlış yerlere takılıyorsunuz bana kalırsa da... Şimdi böyle dile göre başlıklar açılmış? O zaman biliyorsanız istediğiniz, kafanızda canlandrıdğınız programın hangi dilde yazılacağını, ilgili başlık altında belirtirsiniz, ya da bilmiyorsanız ya özelden sorulur, ya istenilen herhangi bir öneri başlığına yazılır, en olmadı konu açılır yani sorulur bir şekilde işin o kısmı halledilir zaten... Yani sorunumuz bu olsun demek istiyorum kısaca...

Bir başlık altından yürütüp bütün öneri işlerini de bu sefer "Çok karışık olacak bu şekilde" denmeyeceğini de bilemiyoruz... O nedenle şimdilik bıu şekilde yürümesinde sakınca görmüyorum şahsi olarak... 

Dediğim gibi öncelikli sıkıntımız "neden dile göre başlık var?", "Neden öneri alıyor bu takım" gibi şeyler değil bence.. Uygulama takımları kendi projelerini hallederken, aradan belki güzel fikir belirten olur, aklına bir şey gelen olur... Amaç budur... Yoksa tamamı ile siz söyleyin, ekipler yapsın değil tabi ki...

Umarım düşündüklerimi anlatabilmişimdir... Tekrar teşekkürler öneri için...
Burası dünya?

Alquimista

Alıntı yapılan: sem0900 - 29 Eylül 2010 - 02:43:41
Teşekkürler önerileriniz için... Zaman içersinde her şey daha rahat oturacaktır sanıyorum...
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,22594.msg272094.html#msg272094 başlığında gördüğünüz gibi, bu tarz ve daha çok bilinçli bir takım öneriler için açıldı zaten başlıklar... Öneriye verilen cevap da kısmen bazı şeylerin cevabını bulacaksınız... (neden ayrı başlıklar açıldı gibi...)

Aynı konu bir çok bölümde başlıklar halinde açıldığı için nedenini açıklamak istenilen başlık için bile aynı konunun farklı bölümü altındaki başlığa yönlendirilmek zorunda kalınıyor. Bu bile bence çok başlık açılmaması için yeterli bir sebep ama elbette sizin bileceğiniz için. Ben takıldığım ya da bu konuda bunu düşünebildiğim için yazmıyorum bunu, ben bu konu ile ilgili olduğu için buraya yazıyorum. Siz faydalı, mantıklı ya da yerinde bulursunuz bulmazsınız. Konu bununla ilgili, benim cevap yazabileceğim ve yazmam gereken başlık budur yazarım. Başka şeylere takıldığımdan değil.

Siz bilirsiniz elbette, ufak bir tavsiye benim ki :). Kolay gelsin.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

sem

Alıntı yapılan: Alquimista - 29 Eylül 2010 - 07:20:16
Siz bilirsiniz elbette, ufak bir tavsiye benim ki :). Kolay gelsin.

Sağ ol Ramazan... Daha fazla bir şey demeye gerek yok zaten, bu başlık şişecek iyice yoksa =) Senin benden alıntındaki ikinci cümlede dediğim gibi zamanla oturacağını düşünüyorum...
Burası dünya?

ovural43

bence mysql front tarzi bi program yapilmasi lazim .. heidisql acik kaynak kodlu ama windows tabanli .. emma buldum güzel ama çok eksigi var ..

akelek

Alıntı yapılan: ovural43 - 29 Eylül 2010 - 09:32:35
bence mysql front tarzi bi program yapilmasi lazim .. heidisql acik kaynak kodlu ama windows tabanli .. emma buldum güzel ama çok eksigi var ..

uzak serverlardaki database leri yönetme özelliği olan arayüze sahip bir mysql database yöneticisi....
ubuntu software center da "mysql administrator" ve "gmysqlcc" programları ekran görüntülerine bakıp anladığım kadarıyla bu işi yapıyor.
Biraz daha ayrıntılı araştırma yapacağım.

ovural43

mysql administrator kullanım kolaylığı olsa zaten diger programlar pek tutmazdı ..

veri aktarimlari vs. gibi işlemleri kolayca yapabilme gibi yani söyle diyim heidisql gibi calisan bulamadim .. % 20-30 larda .. ancak gmysqlcc i bilmiyorum bende incelerim ..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Eylül 2010 - 10:54:57

geçenlerde emesene ile ilgili bazı eksikleri sıralamamıştım .. o proejeyede destek olabiliriz

gokhun

merhaba

programlama dan hiç anlamam ama eğer yapabilirseniz bir web tarayıcı yapmanız çok güzel olur.özellikle yerli işletim sistemi diye reklam yapan pardusçulara verirsiniz toplama sistemlerinde bir tane de türk yapımı program ile yollarına devam ederler:D cidden benim anlamadığım konu çekirdek yabancı,hadi bunu geçtik.firefox yabancı kde dir gnome dir amaroktur zart dır zurttur hepsi yabancı nasıl yerli işletim sistemi oluyor cidden anlayabilmiş değilim.bilgili arkadaşlar bilgilendirirse çok sevinirim

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: gokhun - 10 Şubat 2011 - 16:32:27
merhaba

programlama dan hiç anlamam ama eğer yapabilirseniz bir web tarayıcı yapmanız çok güzel olur.özellikle yerli işletim sistemi diye reklam yapan pardusçulara verirsiniz toplama sistemlerinde bir tane de türk yapımı program ile yollarına devam ederler:D cidden benim anlamadığım konu çekirdek yabancı,hadi bunu geçtik.firefox yabancı kde dir gnome dir amaroktur zart dır zurttur hepsi yabancı nasıl yerli işletim sistemi oluyor cidden anlayabilmiş değilim.bilgili arkadaşlar bilgilendirirse çok sevinirim
Pardus'la ilgili düşünceleriniz için bu başlık uygun yer değil, ayrıca Pardus'un özgün teknolojilerinden haberi olmayan birinin bu yorumu yapması da pek uygun değil :)

adil_x

Timelapse programı yapabilir misiniz?.(web tarayıcı yapmaktan daha iyidir zanımca))

Time lapse fotoğraf çekerek video oluşturmaktır( Bir örneği http://timelapseistanbul.com/ ).bunu yapan bir kaç program var ama pekte isteklere cevap verememekte.(Benim bildiklerim en azından)

Yapılacak programda;
Sn de kaç kare akacağı kullanıcı tarafından belirlenebilsin,
Renk ,kontrast ve parlaklık ayarları program üzerinden yapılabilsin,
Videonun sesle senkronizasyonu sağlanabilsin,
Video çözünürlüğü (Fotoğrafların pixel sayısı) program tarafından otomatik convert edilebilsin ve çözünürlük ayarları kullanıcıya bırakılsın.Vs.Vs.

Yapılabilinir mi?

barış

Ubuntu-tr Chrome eklentisi yapılsa fena olmazdı.