Ubuntu 10.04 (Lucid Lynx) kararlı sürüm yayımlandı!

Başlatan ironic, 29 Nisan 2010 - 19:39:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ErsinX

Alıntı yapılan: Aybek - 30 Nisan 2010 - 11:10:46
Şöyle 100-200 Mb'lik bir güncelleme gelmeden rahatlamayacağız sanırım RC'ciler olarak :P

@ErsinX : 4Gb belleğiniz varsa 64-bit desktop sürümü, 4Gb'den az miktarda belleğiniz varsa da 32-bit desktop sürümü kurmanız yerinde olacaktır bana göre.

3Gb belleğim var o zaman 32 bit kurayım. Netbook versiyonları kafamı karıştırdı benim.

gio

Alıntı yapılan: ErsinX - 30 Nisan 2010 - 11:37:42
Alıntı yapılan: Aybek - 30 Nisan 2010 - 11:10:46
Şöyle 100-200 Mb'lik bir güncelleme gelmeden rahatlamayacağız sanırım RC'ciler olarak :P

@ErsinX : 4Gb belleğiniz varsa 64-bit desktop sürümü, 4Gb'den az miktarda belleğiniz varsa da 32-bit desktop sürümü kurmanız yerinde olacaktır bana göre.

3Gb belleğim var o zaman 32 bit kurayım. Netbook versiyonları kafamı karıştırdı benim.

illa 4 gb ram olacak diye bir kaide yok. 2 gb ram ile kullanıyorum. götürüsü olmadı ama getirisini yaşadım. işlemciniz de iyiyse -ki iyidir, 64 bit öneririm. ( http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,919.0.html )

bsod1

Alıntı yapılan: xwes - 30 Nisan 2010 - 11:06:13
.isoyu hard harici diske yazdırıp arkadaşın bilgisayarına oradan kurdurdum, kurulum yaklaşık 4-5 dakika sürdü :)
aynen öyle, çok hızlı oluyor, 10 dakikada teslim ediyorum pcyi herşey hazır halde

agunZagun

Notebook'u olanlar için normal Ubuntu sürümünü tavsiye ederim. Netbook sürümü sadece Netbook için kullanışlı. Küçük ekranlar ve Atom işlemci temelli bir işletim sistemi UNR serisi.

Bu arada milleti UNR'den soğutmaya çalıştığımı sanmayın. Yardımcı olmaya ve en iyi işletim sistemini seçmeniz için yardım etmeye çalışıyorum. :)

krwlng

MD5 hatasını bir kereden fazla alan arkadaşlar, indirme yöneticisi kullanmadan tarayıcının kendi indirme sistemini kullanarak iso yu indirin. Birçok indirme yöneticisi dosyaları bölerek indirdiği için, geri birleştirmede çoğunlukla md5 bütünlüğünü bozacak küçük hatalar içeriyor.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

marjinal1st

Kubuntu 9.10 KDE 3.5 (AMD64) sürümünden güncellemek için ne yapmalıyım acaba?
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

sabian

Alıntı yapılan: pisahmet - 30 Nisan 2010 - 12:26:20
Kubuntu 9.10 KDE 3.5 (AMD64) sürümünden güncellemek için ne yapmalıyım acaba?
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

ironic

3.5 paketleri resmi depoda yok bildiğim kadarıyla. 3.5' i bir depodan yüklediysen o depo Lucid için  güncel mi kontrol et. Bu şekilde KDE 4.4 serisine yükseltilir gibime geliyor.

bsod1

biraz sonra güncellemeye başlayacağım fakat bir sorum var, usb bellekten güncelleyemiyor muyuz? kurulum yapabiliyoruz ama güncelleyemiyor muyuz?

güncelleme sonrası home klasörü altındaki dosyalarıma bir zarar gelme ihtimali nedir? bir sorun olduğunda live cd ile kurtarıp temiz kurulum yapabilir miyim?

agunZagun

Ben sormuştum, cevap gelmemişti. Çözümü de Güncelleme Yöneticisi'yle buldum. Daha doğrusu Ubuntu'nun sitesinde Güncelleme Yöneticisi'yle yapabilirsiniz diyordu, yaptım ben de.  Bence Live CD ile uğraşma. Ama indirdiysen, çözümü bilmiyorum. Live CD ile daha önce hiç bir güncelleme yapmadım. Yardımcı olamadım sanırım. :-D

Güncellemeden sonra dosyalara bir şey olmuyor. Merak etme.

bsod1

peki firefox ayarlarımı(bookmarks, kayıtlı şifreler, temalar, eklentiler) nasıl yedeklerim?

FEBE eklentisiyle denedim ama işlemin sonuna doğru hata veriyor program, script çalışmayı durdurdu falan diyor, ben de devam et diyorum, bilmiyorum ne kadar oldu

btermeli

Home klasörü sonra ctrl+h yapın, yedeklemek istediğiniz programların . ile başlayan klasörlerini USB belleğe alın. Sizin durumunuz için .mozilla klasörü. Daha sonra bu klasörü yeni kurduğunuz sistemdeki "Home" klasörüne kopyalayın. Tüm ayarlarınız, eklentileriniz gelmiş olur.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

gio

ilk kurulum için açarken splash ekranın çözünürlüğü iyiydi ama güncel nvidia sürücüsü indikten sonra splash ekranı en düşük çözünürlükte başlıyor. bu işte bir terslik var :)

sudocu

Alıntı yapılan: gio - 30 Nisan 2010 - 14:37:45
ilk kurulum için açarken splash ekranın çözünürlüğü iyiydi ama güncel nvidia sürücüsü indikten sonra splash ekranı en düşük çözünürlükte başlıyor. bu işte bir terslik var :)

bu sorun hemen hemen herkesde var. plymouth denilen yeni acilis ekranindan dolayi.
plymouth daha iyi bir gorsellik icin eklenmedi mi? surucu yukleyince o ekran kuculup cirkinlesecekse niye daha tam olgunlasmamis bir sey ekliyorlar anlamadim. bir de son dakikada cikan grub hatasi gibi seyler ubuntu'ya guveni iyice azaltiyor.
her seyin basi sudo!

eribol

Alıntı Yapbir de son dakikada cikan grub hatasi gibi seyler ubuntu'ya guveni iyice azaltiyor.
Bakış açısına göre değişir. Ben de sırf bu yüzden bir kat daha sevdim ubuntu'yu. Son anda bile hata gidermek için uğralıyorlar adamlar. Helal olsun.

Artı bende tam tersi. Dün güncelleme ile bozuk olan splash en son süper bir şekilde arz-ı endam eyledi.

sudocu

guncellemenin ismi neydi? bende su an sadece librsvg guncellemesi var.
her seyin basi sudo!

eribol

sudocu

flood mu yapiyorum bilmem, bir de ekran kartin nedir?
ayrica ses seysi de calismamaya basladi. paneli yeniden baslatinca duzeliyor.
her seyin basi sudo!

özgürubuntu

Şimdi ben hem işyerinde hem de evde RC kullanıyordum, öyle kararlı sürüme geçtiğimi hissettirecek hiç bir güncelleme almadım.. Nereden bileceğiz?

xwes

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 30 Nisan 2010 - 15:03:48
Şimdi ben hem işyerinde hem de evde RC kullanıyordum, öyle kararlı sürüme geçtiğimi hissettirecek hiç bir güncelleme almadım.. Nereden bileceğiz?
bu kommutu ver: lsb_release -a
Çok az güncelleme gelmesi ya da hiç gelmemesi normal, RC adı üstünde sürüm "adayı" bu aday bazen esas kararlı sürümün kendisi de olabiliyor :)

özgürubuntu

Alıntı yapılan: xwes - 30 Nisan 2010 - 15:12:00
Alıntı yapılan: özgürubuntu - 30 Nisan 2010 - 15:03:48
bu kommutu ver: lsb_release -a
Çok az güncelleme gelmesi ya da hiç gelmemesi normal, RC adı üstünde sürüm "adayı" bu aday bazen esas kararlı sürümün kendisi de olabiliyor :)

lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description: Ubuntu 10.04 LTS
Release: 10.04
Codename: lucid

Geçmişim sanırım

xwes

@özgürubuntu, evet kararlı yeni sürümdesiniz :)

numeric2002

1 gb ram'li netbook'a kurulum yapsam bir sorun çıkarır mı?

ironic

sudocu

ati 4000 serisi kullanip resmi surucuyu kuranlar xorg'un ne kadar islemci kullandigina bakabilir mii?
her seyin basi sudo!