Ubuntu 10.04 (Lucid Lynx) kararlı sürüm yayımlandı!

Başlatan ironic, 29 Nisan 2010 - 19:39:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

agunZagun

Alıntı yapılan: numeric2002 - 30 Nisan 2010 - 15:35:46
1 gb ram'li netbook'a kurulum yapsam bir sorun çıkarır mı?
Ubuntu için 256 MB RAM'li bir bilgisayar yeterli diyor zaten. Sorun çıkarmaz.

marjinal1st

Alıntı yapılan: dewrim2 - 30 Nisan 2010 - 12:34:55
Alıntı yapılan: pisahmet - 30 Nisan 2010 - 12:26:20
Kubuntu 9.10 KDE 3.5 (AMD64) sürümünden güncellemek için ne yapmalıyım acaba?
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade

Neyse vazgeçtim, temiz bir normal Ubuntu kurulumu yapıcam. Sağol genede  :D Peki ev dizinindeki Firefox'a ait ayar klasörünü Gnome'lu Ubuntu'ya kopyalasam problem yapar mı sizce?
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

eribol

Sorun yapmaz. Lakin önce bir yere kopyalayın formattan sonra .mozilla şeklinde tekrar ev dizinine kopyalayın. Böylece olası kullanıcı hakları sorununu da yaşamazsınız.

setare

ben daha önce denedim(ubuntu9.04 teki .mozilla klasörünü ubuntu 10.04 alfa'da denemiştim). bende hiç bir problem yaratmadı. sadece firefox sürümüne bağlı olarak bazı eklentiler çalışmadı, onu da uyumlu eklentileri yükleyerek geçtim.

aliorhan

Bir de ben yükleyebilsem :-[ Cd'den boot ettikten sonra ubuntu yazan mor bir ekran geliyor ve orası sürekli duruyor, hiç bir şekilde kurulumda ilerleme safhasına gitmiyor.

MEOMAN

Arada kurup kaldırdığm anlar oldu Ubuntuya bu sürümde yeniden çok ısındım çok hoşuma gitti

Bu yolda emek veren tüm arkadaş'lara teşekkür'ü borç bilirim =)
Mazidenbiri

igneci

9.10 dan 10.04 yükseltim gayet başarılı.elinize saglık

zeitgeist

Bugün itibarıyla kurdum Lucid'i. Önceki sürümlere nazaran kurulum süreci daha uzun ama kurulumdan sonraki performansı harika. 10.04 açılış ve kapanış süreleri ve sistem işleyişi beklentilerimin çok üstünde oldu. 9.10 sürümünü kendimce beğenmemiş ve 9.04'e dönmüştüm ancak 10.04 o kadar güzel ki bir türlü sevemediğim bir kaç özelliği göz ardı edeceğim artık.

Şimdilik tek sorunum eski tv kartımdan ses almak için kullandığım mikrofon girişinden ses alamamak. Zaten 9.10 itibarıyla sevmediğim özelliklerden biri de 8.10 ve 9.04 ile gelen ve ayrıntılı bir şekilde ses yapılandırmamıza olanak veren araç/araçların yeni sürümlerde olmaması.

Gözüme çarpan bir nokta da tema özelleştirmelerinde fare imleç seçenekleri arasında geçiş yapamamak.

Lucid'in varsayılan temsası gerçekten harika ancak ben mor/eflatun ya da hangi renkse işte bu rengi sevmedim, kahverengiyi tercih ederdim. Bu yüzden de mor renkli tüm ikonları ve aratalanı değiştirdim.)

Pencere düğmelerinin konumu hususunda da bir sorunum yok; alışmam kolay olacak sanırım.

Lucid çevirilerini yapan ve test sürümlerini kullanarak hatalar için bildirimde bulunan arkadaşlara içten teşkkürler.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

igneci

firefox kullanıyorum 10.04 kurdum fakat pencere kapatma X, minimize - , tam ekran bunlar mozilla firefota sol tarafta acaba neden?  google chrome de ise bu sorun yok ilginç

Yiğit Ateş

Bu bir sorun değil, 10.04 ile pencere düğmeleri sola alındı.

agunZagun

@zeitgeist
Bence mor/eflatun yada her neyse çok hoş olmuş. Ben de sanırım gelen mor arkaplanı ve ikonları felan değiştiremeyeceğim. :) Çok süper görünüyor.

Bu arada çok gereksiz bir şey gördüm Sistem Araçları'nda. "KPackageKit" adlı bir şey. Ne işe yaradığını çözemedim, ancak Gnome tabanlı bir işletim sisteminde KDE programının işini çözemedim. Sanırım kendi kuruldu. Kendim kurmuş olsam itiraz etmem de, ne işi var ve ne işe yarıyor çözemedim.

heartsmagic

@Trane, sıfır sistemin o paketi kurması mümkün değil. Yükseltme mi yaptın sen?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

agunZagun

@heartsmagic Evet, yükseltme yaptım. Ancak "Sistem Araçları"nda olduğu için kaldırmaya yeltenmedim. Bir sorun felan çıkar diye.

restless

Alıntı yapılan: Trane - 01 Mayıs 2010 - 01:17:30
@heartsmagic Evet, yükseltme yaptım. Ancak "Sistem Araçları"nda olduğu için kaldırmaya yeltenmedim. Bir sorun felan çıkar diye.
Bende de var aynısından ve ben de merak ediyorum.
Gnome'un yazılım merkezi benzeri bir şey imiş. Bu mesajı yazarken bir açayım dedim. Sanki sadece ek/yardımcı paketler, yardım dosyaları varmış gibi gözüküyor. Örneğin amarok diye aratınca amarok çıkmıyor ama eklenti falan çıkıyor(gerçi amarok kurulu zaten synaptic'ten).

heartsmagic

O uygulama KDE'nin paket yönetim uygulaması. Eğer KDE kullanmıyorsanız gönül rahatlığıyla kaldırabilirsiniz. Bir ara siz yüklemişsinizdir onu bir şekilde. Zaten kaldırılırken uygulamayla beraber silinecek başka paketler varsa görürsünüz.

gio

Giriş ekranından masaüstüne geçerken çok bekleme yapıyor mu ? Giriş ekranı fişek gibi geliyor ama masaüstünün hazır olması için geçen zaman bundan öncekilere kıyasla fazla. Acaba sadece bana mı böyle oluyor, bilmek istiyorum.

heartsmagic

@gio, bende benzer bir durum söz konusu değildi en son baktığımda.

zeitgeist

Bende de öyle bir soru yok. Hani desen ki "ilk açılış bir parça yavaş eskiye nazaran ama masaüstü çok hızlı açılıyor" anlayabilirim ama masaüstü yüklenme süreci bende eski sürümlere nazaran fark edilir derecede hızlı.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

gio

Demek sorun benden kaynaklanıyor. Hatta giriş ekranı haddinden fazla hızlı geliyor. Dedim acaba hızı böyle pskolojik olarak mı etkilemeye çalıştılar :) Şimdi bu sorunu çözmenin yollarını araştırayım. Teşekkür ederim.

vampire

bende 10.04'e geçtim bu sabah itibari ile her zamanki gibi alternate sürüm ile kurulumu yaptım gözüme çarpan 2 problem var . Bir tanesi kameramı tanıyor fakat cheese görüntüyü getirmedi . İkinci sorun ise ati driver yayımlamış ama driverı kurunca xsplash screen sapıtıyor sistemin stabilitesi bozuluyor haliyle şu anda ati'nin driverını aktif etmedim ilerleyen süreçte ayarlara dalınca geçeceğim onun haricinde sorun yok . Hp Pavilion dv5-1250us sorunsuz ...
Ya Herşeyim Ya Hiçim !!!

marjinal1st

Oh be, sıfırdan bi 10.04 güzel geldi bilgisayara. Bu sefer i686 kurdum, AMD64 sürekli problem yapıyor niyeyse bende. Warcraft 3'üm gayet güzel çalışıyor, sosyal ağ entegresi de çok kullanışlı. Diğer sürümlere göre de ciddi bir hızlanma var.

Gözüme çarpan tek şey, önyükleme yaparken gayet güzel bir ekran gösteriyor, bittiğinde kısa bir süre için çözünürlüğü düşüp berbat bir görüntü oluyor ve sonrasında direkt olarak masaüstünü açıyor.
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

silvester

Kurulum ekranı çok güzel olmuş.
Herhangi bir sorun çıkartmadı yeni sürüm.
3 sene gönül rahatlığıyla kullanmak dileğiyle,
Emeği geçenlere teşekkürler.

sabian

Alıntı yapılan: igneci - 01 Mayıs 2010 - 00:50:52
firefox kullanıyorum 10.04 kurdum fakat pencere kapatma X, minimize - , tam ekran bunlar mozilla firefota sol tarafta acaba neden?  google chrome de ise bu sorun yok ilginç

Google Chrome sistem temasını kullanmıyor, kendi pencere teması da ön tanımlı olarak sağ tarafta. Firefox ise direkt olarak sistem temasına entegre olduğu için, pencere düğmeleri temaya uygun olarak solda. Ama istersen Google Chrome ayarlarından sistem temasını kullan diyerek sisteme uygun olarak kullanabilirsin. Ben öyle kullanıyorum.

"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com