Ubuntu 10.04 (Lucid Lynx) kararlı sürüm yayımlandı!

Başlatan ironic, 29 Nisan 2010 - 19:39:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sabian

Alıntı yapılan: screenshot - 30 Nisan 2010 - 02:00:55
@dewrim2 sana güncelleme geldimi? Bende halen durum aynı. Öğlen yapılan güncelleme yükseltme dışında bir aktivite görünmüyor. Sende de durum aynımıdır?

Aynıdır, hatta inatla 10-15 dakika arayla belki 20 defa denedim yükseltmeyi ama bir güncelleme gelmedi. Dünden beri "lucid" yazıyor zaten sistemde. RC neyin gitmişti, bugün öğlene doğru 2 adet güncelleme aldım toplamda 5 mb onun dışında birşey gelmedi.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

agritux

screenshot

Alıntı yapılan: dewrim2 - 30 Nisan 2010 - 02:04:39
Alıntı yapılan: screenshot - 30 Nisan 2010 - 02:00:55
@dewrim2 sana güncelleme geldimi? Bende halen durum aynı. Öğlen yapılan güncelleme yükseltme dışında bir aktivite görünmüyor. Sende de durum aynımıdır?

Aynıdır, hatta inatla 10-15 dakika arayla belki 20 defa denedim yükseltmeyi ama bir güncelleme gelmedi. Dünden beri "lucid" yazıyor zaten sistemde. RC neyin gitmişti, bugün öğlene doğru 2 adet güncelleme aldım toplamda 5 mb onun dışında * bir şey gelmedi.
Bende tr sunucusu vardı source.list de acaba buraya daha düşmedimi diye almanya sunucusunu ekledim. Eklediğim iyi olmuş daha hızlı şu anda. Fakat güncelleme filan görünmüyor. Güncel olduğundan emin olsam rahatlıyacağım ama içimden bir ses erken güncelledin araya kaynadın diyor :)
"Zihin Fukara Olunca , Fikir Ukala Olur"

sabian

Alıntı yapılan: agritux - 30 Nisan 2010 - 02:10:51
Güncellemeyi nasıl deniyorsunuz ki ???

sudo apt-get update den sonra sırayla

sudo apt-get dist-upgrade

sudo update-manager -d

sudo apt-get install -f

gibi çeşitli kodlarla güncelleme ve yükseltme yapmaya çalıştım ama olmadı. Kodlardan biri işe yaramazsa diğeri mutlaka yarar diye düşünüp bildiğim işe yarar kodların hepsini denedim :D
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

screenshot

Alıntı yapılan: dewrim2 - 30 Nisan 2010 - 02:16:28
Alıntı yapılan: agritux - 30 Nisan 2010 - 02:10:51
Güncellemeyi nasıl deniyorsunuz ki ???

sudo apt-get update den sonra sırayla

sudo apt-get dist-upgrade

sudo update-manager -d

sudo apt-get install -f

gibi çeşitli kodlarla güncelleme ve yükseltme yapmaya çalıştım ama olmadı. Kodlardan biri işe yaramazsa diğeri mutlaka yarar diye düşünüp bildiğim işe yarar kodların hepsini denedim :D

Evet bende de durum aynı :D
"Zihin Fukara Olunca , Fikir Ukala Olur"

Alquimista

Çok çok rahat bir kurulum yaptım, gerçekten geliştiricilerin ellerine sağlık.

Harddiski bir komple temizledim, 100gb ayırıp yüklemeye geçtim; kısa sürede tamamlandı, açılır açılmaz flgrx sürücüsü diyerek uyardı ve sorunsuz olarak ATI HD3430 ekran kartımı tanıdı, compiz çalışıyordu, hiçbir hata yok. Mükemmel gerçekten. Çok sevdim ben Lucid'i :)

Bu arada sistemin yazı tipini çok beğendim, harika olmuş.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

vampire

isoyu indirdim güney kore sunucularından ancak rahat çekebildim şu anda virtualbox ile kuruyorum bir sürü yedeklemem gereken dosyam var onları halledince bende 10.04'e geçeceğim :)
Ya Herşeyim Ya Hiçim !!!

pinhan

ben güncelleme yöneticisinden yükseltme yaptım. Şimdi ne eski ubuntu var ne de yenisinin yüzü. Grafik mırafik bişi kalmadı. 502 tane paketin tam olarak kurulamadığından yada kaldırılamadığından bahsediyor.Anlamadım gitti.Niye böyle oldu ki?:(:(:( >:(
the last man...   the last user..

Alquimista

@pinhan sorunlarını farklı başlık altında sorarsanız daha rahat yardım alırsınız, hatta bu gibi bir sorun gördüm forumda diye hatırlıyorum. Ama benim önerim bir .iso indirip cd'ye yazın ve temiz bir yükleme yapın, şahsen ben öyle yaptım hiçbir sorun yaşamadım.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

solidsnake

güncelleme yöneticisi ile yükseltme yaptığımızda bilgisayarımızdaki ayarlar vb.değişiklik oluyor mu?
wireless modemi kablo ile bağlanıp tanıtmam gerekiyor da sorun yaşamak istemiyorum

gio

64bit dekstop .iso'sunda kurulum esnasında harddisk bölümlendirme problemi yaşayanlar hemen pes etmelerine gerek yok. (32bit desktop sürümünde de yaşanabilir belki)

testdisk ile halledilebiliyor ( http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,17033.new.html#new )

yeni indirecekler de direkt alternate olanları indirirse daha zahmetsiz bir kurulum olacaktır.

powerktcbyreis

Kendi Sitesinden Son Hızda Çekdim Dün Md5 Uydu İndirebilirsiniz.

bsod1

güncelleme yapmak mantıklı değil demek ki, işte bundan korkuyordum, temiz kurulum yapıp programlarımı paketlerimi tekrar kurmak sisteme tekrar yerleşmek çok zamanımı alacak..

diğer yandan onlarca başka programlar tarafından kullanılan paket güncelleniyor, nasıl düzgün çalışmasını bekliyoruz ki? neyse bakalım, yedek alabileceğim bir yerim bile yok şu anda :)

bu arada, temiz kurulum yapanlar şu sayfaya mutlaka bakmalılar, işimizi çok kolaylaştıracak: http://www.webupd8.org/2010/04/what-to-do-after-fresh-ubuntu-install.html

agunZagun

Güncelleme Yöneticisi'yle 9.10'dan, 10.04'e yükseltmeye başlamıştım dün gece. Sabah kalktım, "Temizlik Yapılıyor" bölümünün son kısmında bana soru sormuş. Ona da tamam dedim, sonra yeniden başlattım Netbook'umu. Ve Ubuntu Netbook Remix 10.04'üme kavuştum!!

Hoşuma gitti şimdilik, arkaplan olarak verilen mor renkli arkaplanı kullanıyorum :).

Düzenleme: Offf, kurcalamak istiyorum yeni Ubuntu'mu ancak okula gidip "Win(Lose)dows XP" kurulu bilgisayarlardan 7 saat bilişim dersi işlemek zorundayım :(. Neyse, eve geldiğimde en azından "İYİ Kİ VARSIN UBUNTU!" diye bağırabilirim :D

bsod1

az önce unetbootin ile iso'yu usb belleğe yazdım, boş dvdm olmadığından dolayı, fakat kurulum sırasında hard diskteki kurulu 2 farklı işletim sistemini görmedi ve elle biçimlendir ya da tüm diski kullan seçenekleri çıktı, fakat bilgisayarda pardus ve windows kurulu normalde, bizim yapmak istediğimiz pardus'un yerine kurmaktı, şu anda 9.10 cdsi ile deniyorum bakalım, sorun nedendir acaba?(pc benim değil bu arada :) )

düzenleme: az önce 9.10 cdsi ile yüklemeyi denedik, yine aynı şey, disk bölümlerini görmedi ve tüm diski kullanma veya elle biçimlendirme seçenekleri vardı sadece

kalkan1973

Ben daha önce BETA 2 sürümün CD ye yazdırıp kurmuştum. 17 GB toplam yedeğim var yeni sistem kurup paketleri yüklemek 17 GB yedeği tekrar aktarmak :( Güncelleme yoluyla kararlı sürüme ulaşabilirmiyim?
Evde İşte her yerde Linux

agunZagun

@bsod1 Live CD ile Ubuntu'yu açıp, oradan Gparted ile Ubuntu için yer ayırmayı deneyebilirsin. Başka bir yol gelmiyor şimdilik aklıma. Daha iyi bilen birileri geldiğinde daha çok yardımcı olabilir diye düşünüyorum.

heartsmagic

@bsod1, bölüm tablosu bozulmuş olabilir. Testdisk ile şansını dene istersen ancak dikkatli ol.

Güncelleme yapan arkadaşlar:
lsb-release -a komutunda RC yazmıyorsa sorun yok demektir. Güncellemenin erkeni, geç kalmışı yoktur. Sonuçta paketler depolara yerleşiyor ve sizler de çekiyorsunuz. Eğer yenilenirse sistem mutlaka fark edecektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

canosayan

dün akşam saat 10.00 civarında acaba gidip cd mi alsam düşüncesini aştıktan sonra flash bellek ile netbook'a 20 dakikada kurdum.

Ama kişisel olarak biraz daha hızlı açılma bekliyordum.
Chmod bizim işimiz.

Aybek

Distributor ID: Ubuntu
Description: Ubuntu 10.04 LTS
Release: 10.04
Codename: lucid

Demek ki RC'liğim falan kalmamış. :) RC'den tam sürüme geçerken o kadar büyük güncellemeler beklemek gerekmiyormuş bunu anladım. :P
Kişisel Blog: http://www.aybek.net || Akademik Blog: http://www.olcme.net

heartsmagic

RC zaten neredeyse hazır sistemdir. Adı üzerinde Sürüm Adayı :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ironic

Ya zaten çok güncelleme gelmiyor. lsb çıktısına ben güvenmiyorum. Sürekli bakmadım ama alfa ,beta yazdığını henüz görmedim. Güncellemelerle eninde sonunda bu iş çözülür.  :)

ErsinX

Arkadaşlar ben şimdi laptop a ubuntunun son versiyonunu kuracam ama masaüstünde pardus kullanıyordum ubuntuda çok farklı alternatifler var hangisini kuracağımı şaşırdım. 

xwes

.isoyu hard harici diske yazdırıp arkadaşın bilgisayarına oradan kurdurdum, kurulum yaklaşık 4-5 dakika sürdü :)

Aybek

Şöyle 100-200 Mb'lik bir güncelleme gelmeden rahatlamayacağız sanırım RC'ciler olarak :P

@ErsinX : 4Gb belleğiniz varsa 64-bit desktop sürümü, 4Gb'den az miktarda belleğiniz varsa da 32-bit desktop sürümü kurmanız yerinde olacaktır bana göre.
Kişisel Blog: http://www.aybek.net || Akademik Blog: http://www.olcme.net