[Nasıl] cube 3D Models eklentisi eklenir ve ayarlanır

Başlatan BayboraKaan, 10 Şubat 2010 - 15:21:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BayboraKaan

Arkadaşlar çift dikiş olacak ama böyle bir görsellikten kimsenin mahrum kalmasını istemiyorum. O yüzden de tekrardan buraya anlatmaya çalışacağım.
Şimdiden Irmak'a Teşekkür ederim ki bu anlatımı kurtardığı için.

Uzun aramalar ve taramalar sonucu İronic ile eklentileri bulduk ve onun yardımı ile eklentileri kurdum ve uygulamaya geçtim. Sırası ile aşağıda nasıl kurduğumu anlatacağım;

İlk önce buradan en güncel olan snapshot'u indiriyoruz. Ardından sırası ile;

sudo aptitude install build-essential compiz-fusion-bcop compiz-dev

sudo aptitude install  libpango1.0-dev

sudo aptitude install libtool libltdl-dev

sırası ile kuruyoruz.

Sıra geldi eklentimizi kurmaya;

Ev dizinin açıyoruz ve Ctrl+H kombinasyonu ile gizli dosyaları görüntülüyoruz. .compiz dizinini bularak içine indirmiş olduğumuz eklentiyi arşivden çıkartıyoruz.

Şimdi de gerekli olan komutları veriyoruz sırası ile;

cd .compiz/cubemodel
make clean
make
sudo make install

Bu işlem tamamlandıktan sonra eğer Atlantis yada Küp Dişlileri eklentilerimiz açık ise devre dışı bırakıp 3D model eklentimizi etkinleştiriyoruz.

AYARLAR

Başlangıç klasörünün içine 3D model Klasörü ekliyoruz. Temaları alta ki linklerden bulabilirsiniz;

Practicles
Rerptiles
Space
Insects
Under Water

İndirdiğimiz temaları çıkartıktan sonra daha önce açmış olduğumuz 3D model klasörünün içine kopyalıyoruz.

Uygulamalar>sistem araçları>Compiz Fusion Icon çalıştırdıktan sonra 3D models eklentimizin içine girerek gereken ayarları yapıyoruz;

[IMG]http://img17.imageshack.us/img17/254/ekrangrntscompizconfiga.jpg[/img]

Yeni diyerek istediğimiz bir simgeyi ekliyor ve gereken ayarları yapıyoruz. Ekleyeceğimiz simgenin uzantısı .obj olmalıdır.

Model                      :Buraya 3D models klasörünün içinde ki .obj dosyasını ekliyoruz
Scale Factor            : Eklediğimiz simgenin büyüklük oranını ayarlıyoruz
X, Y, Z                     : Simgemizin konumunu tain etmeye yarıyor
Rotation Plane         : Dönme yönümüzü seçmeye yarıyor
Rotation Rate          :Dönme hızını belirler simgenin
Model Type              : Özel hareket ayarıdır her simgenin kendine göre hareketi vardır
Frames per second : Özel hareket hızının ayarı

Örnek: Alttaki ayarlar Space temasında ki dünyanın ayarıdır.

[IMG]http://img713.imageshack.us/img713/1904/ekrangrntsdzenle.png[/img]

Film olarak izlemek isteyenler için:

[youtube=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=5qo1J3SfDh0&feature=player_embedded#[/youtube]

Bilgiye ve paylaşıma saygısızlık duyanları buradan tekrardan kınıyorum.

ironic

Özverili hazırlanmış bu güzel anlatımı forumda tekrar görmek iyi oldu. Eline sağlık @DevilTUX...

Sherlock Holmes

3D models için çeşitli objelerin bulunduğu bir Site.
Bilgi ve paylaşıma olan saygınız, güzel anlatımınıza yansımakta.
Emeğinize bereket @DevilTUX.

BayboraKaan

Teşekkürler @İronic

Alıntı yapılan: ğnome - 10 Şubat 2010 - 15:45:24
3D models için çeşitli objelerin bulunduğu bir Site.
Bilgi ve paylaşıma olan saygınız, güzel anlatımınıza yansımakta.
Emeğinize bereket @DevilTUX.

Ayrıca sana da teşekkür ederim @Ğnome bu güzel eklentiye daha çok tema seçeneği sunduğun için.

yusufask

ya ben ilk 3 kod vermişsiniz kurdum ama su ev dizininde takıldım yapamadım yardım cı olurmusunuz ilk 3 koddu girip paketleri indirdim ama işte  :) ev dizinnide takıldım. umarım yapabilirim yardımlarınızı bekliyorum. teşekürler

ironic

Ev dizini kullanıcı adının olduğu klasördür. Yerler menüsünden girebilirsin. İndirdiğin eklentiyi arşivden (zip' ten) çıkarıp .compiz klasörü içerisine atacaksın. Öncelikle gizli dizin gösterimini açman gerekir.  Ctrl + H kısayoluna basman yeterli.

ırmak

Alıntı yapılan: yusufask - 12 Şubat 2010 - 10:44:40
ya ben ilk 3 kod vermişsiniz kurdum ama su ev dizininde takıldım yapamadım yardım cı olurmusunuz ilk 3 koddu girip paketleri indirdim ama işte  :) ev dizinnide takıldım. umarım yapabilirim yardımlarınızı bekliyorum. teşekürler

/home/kullaniciadi

budur ev dizininiz:)

yusufask

arkadaşlar 4. kodu girerken takıldım girdim ve uc birimde işte bunlar

yusuf@yusuf-desktop:~$ cd .compiz/cubemodel
bash: cd: .compiz/cubemodel: No such file or directory
yusuf@yusuf-desktop:~$ make clean
make: *** Hedef `clean' i derlemek için  hiçbir kural yok. Durdu.
yusuf@yusuf-desktop:~$ make
make: *** Hedefler belirtilmediğinden make dosyası yok. Durdu.
yusuf@yusuf-desktop:~$ sudo make install

böle oldu nedeni nedir. bu efekti kurmalıyım gerçekten ilk üç kodu kurdum burda takıldım. :)

heartsmagic

Sen indirdiğin arşivi oraya açtın mı? Eğer açtıysan cubemodel diye bir dizin oluşmalı. Eğer oluşmamışsa açmamışsın demektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

yusufask

Alıntı yapılan: heartsmagic - 13 Şubat 2010 - 01:31:29
Sen indirdiğin arşivi oraya açtın mı? Eğer açtıysan cubemodel diye bir dizin oluşmalı. Eğer oluşmamışsa açmamışsın demektir.

ben indirdiğim arşifleri masaüstüne çıkarttım sonrada home da 3d klasörüne çıkarttım hepsini attım.eger bunu yani indirdigim rarlı dosyaları compiz klosörüne acmam gerekiyordu mu. eger böylese bunu yapamadim işteçünkü böle bir hata verdi "Açma işlemi gerçekleştirilemedi

Dosyaları "file:///home/yusuf/compiz" klasörüne açmak için yeterli izniniz yok."

die şimdi ne yapmalıyım :)

BayboraKaan

Alıntı yapılan: yusufask - 13 Şubat 2010 - 01:42:25

ben indirdiğim arşifleri masaüstüne çıkarttım sonrada home da 3d klasörüne çıkarttım hepsini attım.eger bunu yani indirdigim rarlı dosyaları compiz klosörüne acmam gerekiyordu mu. eger böylese bunu yapamadim işteçünkü böle bir hata verdi "Açma işlemi gerçekleştirilemedi

Dosyaları "file:///home/yusuf/compiz" klasörüne açmak için yeterli izniniz yok."

İndirmiş olduğun arşivi başlangıç dizini içinde bulunan .compiz dizinin içine kopyala, (.compiz gizli dosyadır Ctrl+H kombinasyonu ile görünür.) Ondan sonra arşivi açmayı dene ;)

yusufask

Alıntı yapılan: DevilTUX - 13 Şubat 2010 - 02:00:57

İndirmiş olduğun arşivi başlangıç dizini içinde bulunan .compiz dizinin içine kopyala, (.compiz gizli dosyadır Ctrl+H kombinasyonu ile görünür.) Ondan sonra arşivi açmayı dene ;)

indirmiş oldugun under water arşifi değinizgibi .compize actım( ilk basta compize atmayı denemişim  :)) ama sonuç aynı yoksa ben mi yapamıyorum. ???????????

ırmak

/home/kullaniciadi/.compiz/cubemodel

şeklinde bir dizininiz var mı?
Yoksa arşivden çıkardığınız cubemodel isimli klasörü /home/kullaniciadi/.compiz/ dizinine kopyalayın.

ironic

Alıntı yapılan: yusufask - 13 Şubat 2010 - 11:32:42
Alıntı yapılan: DevilTUX - 13 Şubat 2010 - 02:00:57

indirmiş oldugun under water arşifi değinizgibi .compize actım( ilk basta compize atmayı denemişim  :)) ama sonuç aynı yoksa ben mi yapamıyorum. ???????????

Eğer eklenti kurulduysa ve compiz ayar penceresinde görünüyorsa yeni bir  dizine tema paketlerini atıp, compiz ayar yöneticisinden "Cube 3d Models" eklentisine tıklayarak ayar penceresini açın . Az önceki tema paketlerinden istediğiniz model dosyasını gösterin. (Tema, arşivden çıkarılmış olmalı ve seçim yaparken .obj uzantılı paketi seçmelisiniz. )

umurcan

Alıntı yapılan: DevilTUX - 10 Şubat 2010 - 15:21:22

Yeni diyerek istediğimiz bir simgeyi ekliyor ve gereken ayarları yapıyoruz. Ekleyeceğimiz simgenin uzantısı .obj olmalıdır.
demişsiniz ama ben bi tane atlantis indirdim yukarıdaki linklerden, açtım onu fakat hiç .obj uzantılı dosya göremedim hepsi de ya tar.tar yada tar.gz.
bu paketlerin hepsi açılacakmı ?

hitokiri

Evet .obj başlıkları göresiye kadar devam et açmaya :D

umurcan

Toplam 200 kadar .obj oldu bende ??? Şimdi noolcek ?

ironic

Kullanmak istediğin model hangisiyse onun dosyasındaki  .obj dosyasını seç.

BayboraKaan

Aynı modelden birden fazla .obj var. Örneğin Shark dizinin içinde birden fazla var ilkini seçmeniz kafidir.

umurcan

hepsi aynı çıktı zaten denediklerimde :D ama bazıları çok özensiz hazırlanmış. Bu arada bu yaratıklar hep böyle şizofrenik dairelermi çiziyor yoksa rasgele gidebiliyorlar mı?
Böyle çok sıkıcı oluyor bu çünkü. Olmadı uzay yapayım

BayboraKaan

Model Type              : Özel hareket ayarıdır her simgenin kendine göre hareketi vardır

umurcan

Model type dekilerin üçünüde de denedim ama değişen bişey yok

BayboraKaan

Frames per second : Özel hareket hızının ayarı
Bu ayar ile de hızını ayarlayabilirsin o zaman gözle görülür fark göreceksin istersen verdiğim videoyu bir izle ve ayarlar ile neler yapılabileceğini tam olarak gör. ;)

berkan402

şu snapshot olayı ne..siteye tıklıyorum hata veriyor..dolayısıyla birşey indiremiyorum

projects /

403 Forbidden - No such project

böyle diyor..

ironic