Ses kartı önerisi

Başlatan Mustafa ÖZKARA, 13 Mayıs 2016 - 20:22:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mustafa ÖZKARA

Merhaba sevgili dostlar;
Ubuntu serüvenime devam ediyorum. Müzik konusunda biraz takıntılı biriyim, Windows kullanırken de USB ses kartı edinip daha kaliteli müzik dinlemek konusu aklımda vardı. Ancak Ubuntu'ya geçtikten sonra ses kalitemde ciddi bir fark hissettim, sanırım Dolby özelliği Ubuntu'da çalışmıyor. Harici hoparlörlerden (2 adet 100w Sony kolon, bir müzik setini amfi olarak kullanarak.) ses aldığım için ses seviyesinin düşük olması ciddi bir problem yaratmadı ama Linux destekli bir ses kartı ile daha keyifli olacağını düşünüyorum.
Böyle bir kombinasyon kullanan biri var mı aramızda? USB'den çalıştırabileceğim bir ses kartı önerebilir misiniz? Aklımda M-Audio Fast Track Pro var lakin nasıl etkileri olur bilmiyorum açıkçası.
Şimdiden teşekkürler. 

Ekleme: Ses kartım Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04) gözüküyor.
Acemi ötesi Ubuntu kullanıcısı. Cahilliğimi mazur görünüz.

plazma

Sadece dinlemek için mi yoksa müzik projeleri için mi öneri istiyorsunuz?
Şu bağlantılara bir bakın :

https://www.linux.com/learn/professional-audio-production-linux
http://wiki.linuxaudio.org/wiki/hardware_support

Mustafa ÖZKARA

Aslında şimdilik amacım yalnızca dinlemek ama müzikle de ilgileniyorum, eğer uygun opsiyon olursa (fiyat dengesinde) kayıt için de kullanabileceğim bir karta hayır demem. Aslında linklere gözatmıştım daha önce ama forumda kullanan ve fikir verebilecek biri var mı diye merak ettim.

metaltrrocker

100w hoparlörlerin sürücü devresi yoksa ses şiddeti çok değişmez, ses kartlarının çıkışlarında ses yükseltmek için güç katı (power amp) bulunmaz.
Bende de scarlet 2i2 pakedi var. Windows tarafındayken kayıt vs yapıyordum. Linux tarafına tamamen geçtikten sonra fırsat bulup bir çalışma yapamadım.

ASUS_T00J-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mustafa ÖZKARA

Merhabalar metaltrrocker. Aslında amfi olarak müzik setini (Sony RX-88) kullanıyorum ama çok memnun olduğum söylenemez. Biraz dip gürültüsü sorunu da yaşıyorum. Bir amfi edinme fikrim de var şu sıralar. Ama sanıyorum öncelikli olarak ses kartına yönelebilirim. Ubuntu'ya geçmeden önce ses daha tatmin ediciydi diyebilirim.

metaltrrocker

Linux üzerinden kaliteli duyum ve kayıt konusunda tam bir cahilim. Bunu aşmam lazım :)
Dolby'ye internet üzerinden baktım, linux tarafında windowsdakinin karşılığı yok gibi.(umarım vardır)
Ben ekolayzır ve efektleri uzun zaman önce bıraktım. Şöyle sorun yaşıyordum, Her dinlediğim yerde bir öncekine yakın duyum olmuyordu. Frekans cevabını düz bir hale getirdim ve rahat ettim :)
Fast Track pro düşünüyorum demiştin ikinci el mi alacaksın? (Sıfırı pek yoktu)
Ama bence öncelikle dip gürültüsünü ortadan kaldıralım, çok sinir bozucu bir durum.

Mustafa ÖZKARA

Dip gürültüsü konusunda kesinlikle haklısınız hocam. İşin garibi sol hoparlörden daha yoğun bir gürültü alıyorum. Fazlasıyla rahatsız edici. Çeşitli şeyler denedim, aux için kullandığım kabloyu değiştirmek, müzik setini farklı bir prizden beslemek vs gibi ama aşamadım. Oldukça eski de bir müzik seti aslına bakılırsa, sanıyorum yeni bir amfiyle bu sorun çözülür.
Ses kartı olarak çok fazla seçeneğim yok sanıyorum Linux'ta sorunsuz çalıştırabileceğim. Linuxmusicians'ta okuduğum kadarıyla Fast Track Pro iyi bir seçenek gibi duruyor. İkinci el çeşitli platformlarda var 200-300 tl bandında. Bu şekilde edinebilirim diye düşünüyorum.

metaltrrocker

@Plasma'nın verdiği ikinci linkte epey uyumlu ses kartları var. Hata tespiti de yapmışsınız amfiyi değiştirmekten başka bir çözüm yok gibi. İmkanınız varsa emekli edin gitsin. Dip sesi de hallettiniz mi tamamdır :)

Fast track pro iyi bir seçenek gibi duruyor, ileriye dönük kayıt yaparsanız Phantom Power denilen, Condenser mikrofonları besleyen +48V desteği de var.
Farklı alternatifler arasında kararsız kalırsanız Midi giriş çıkışın olup olmamasına çok takılmayın.
Günümüzde artık çoğu midi enstrüman Usb arabirimini kullanıyor. Zaten gecikme de yok sayılacak dereceye ulaştı.

Ben de Ardour'a ısınmaya çalışıyorum. Studio One kullanırken ki kullandığım eklentileri tanıtabilirsem tam olarak iş bitmiş olacak :)

Mustafa ÖZKARA

Cevabınız için yeniden teşekkürler hocam. Aydınlanmaya başlıyorum. :) Madem konu dallandı budaklandı, amfi konusunda ne dersiniz peki? Eski modüler setlerin amfi katları sizce tatmin eder mi hocam? Ulaşabileceğim alternatiflere bakıyorum şu sıralar, JVC, Pioneer gibi markaların amfi katları piyasada çokça bulunabiliyor. Onlardan edinmeyi düşünüyorum ama sorunumu tam anlamıyla çözer mi emin olamadım açıkçası. Bir pikap edinip plak dinlemek gibi düşüncem de var şu sıralar cüzdanı oldukça zor durumlara sokacağım gibi ama :)