Linux çözüm masası

Başlatan rutku, 03 Mart 2015 - 23:37:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rutku

Geçen yıl aklımda olan bir proje vardı. Fakat vakit darlığından dolayı ilgilenemedim. Şimdi ise aklımda olan kısmını tasarladım.

Proje; dağıtımda karşılaşılan sorunların kesin çözümlerini otomatikleştirerek kolay bir şekilde sorunun ortadan kalkmasına yardımcı oluyor.
Sistem nasıl çalışıyor ?
Bir web sitesine sorunun tanımı çözümü ve beklenen çıktısı giriliyor. Bu girdiler geliştirici tarafından işlenerek uygulamaya dahil ediliyor. Uygulama güncellendikten sonra kullanıma sunuluyor. Eğer çözüm başarısız ise siteye çıktılarıyla beraber sorun rapor ediliyor. Eğer sorun çözüldüyse artı oy alıyor. Aslında burada donanım bilgilerini siteye gönderip aynı özellikteki diğer bilgisayarlara göre çözülebilir.

Sonuç olarak daha çabuk çözüm ve daha mutlu linux kullancısı :)

Görüşleriniz ?
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

Quapukulu

Aslında güzel bir fikir.Sorun şu ki her çözüm her kullanıcıda işe yaramayıp işleri daha da içinden çıkılmaz bir hale sokabiliyor.Çünkü farkında olmadan sistemi o kadar özelleştiriyoruz ki yaşadığımız sorun ancak iyi bir ön inceleme ile çözülebiliyor.En azından kendi adıma konuşayım ; askubuntu sitesinden bulduğum bazı çözümler , sorun aynı olmasına rağmen bilgisayarımı daha kötü duruma soktu.Tabi ki burada benim hatalarımda olabilir ancak ne demek istediğimi anladınız sanırım.Yine de böyle fikri beğendiğimi söylemeliyim.

Yine de askubuntu sanki bu sistemi kullanıyor diye biliyorum.Orada da iyi tavsiye ''+'' olarak işaretlenerek yukarılara çıkarılabiliyor.

rutku

Evet sistem askubuntu daki gibi işleyecek. Bu uygulama daha da pratikleştirecek. Aslında bu uygulamaya geri yükleme özelliği eklersem daha kullanışlı olur. Her sistemde aynı işlemler çalışmaya biliyor. İşte bu kısımda gerekli çıktılarla beraber rapor oluşturulabilecek. Böylelikle ona ayrı bir çözüm bulunacak. Ardından yapılan değişiklikleri geri alacak. Bakalım getirisini götürüsünü iyi düşünüp ona göre projeye başlayacağım. :)
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

plazma

ahmet_matematikci

♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

nikbinliknet

Konudan bağımsız oalcak ama, Linux konunun içeriği açısından yanlış bir ifade şekli. GNU/Linux ise doğrusudur.
İşletim Sistemi:  Ubuntu 17.10
İşlemci: Intel® Core™ i3 CPU M 330 @ 2.13GHz × 4
Ekran: NVIDIA GeForce 310M/PCIe/SSE2

rutku

Evet doğrusu o biliyorum. Ama yazarken hiç akla gelmiyor.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

heartsmagic

Alıntı yapılan: nikbinliknetKonudan bağımsız oalcak ama, Linux konunun içeriği açısından yanlış bir ifade şekli. GNU/Linux ise doğrusudur.
Tartışma başlarsa çok uzar ancak yine de fikir belirtmek istiyorum :) "Yanlış" veya "doğru" diye bir durum söz konusu değil, bu bir tercih meselesi. Dileyen Linux der, dileyen ve isteyen GNU/Llinux veya dağıtım temelli olarak Ubuntu Linux.

Şöyle sorayım hatta, Ubuntu için Ubuntu/GNU/Linux diyor musun? Hayır. Bu durumda bir alt seviyeye inip neden işin doğrusu GNU/Linux diyorsun? Tercih ettiğin için. Öteki türlü Linux'un yanına GNU da geliyor, Ubuntu da katıyor kendisinden bir şeyler, bu durumda "doğru" ifadenin "Ubuntu/GNU/Linux" olması gerekir. Hatta Bu üçünden olmayanları da düşünelim, örneğin X paketleri veya bir başka uygulama. Hepsini yazmalı mıyız? Küçükleri geçtim senelerdir X bizim kahrımızı çekiyor (veya biz onun :) ) GNU/Linux/X diyenini, kullananı gördük mü?

Başlığı baltalıyor olabilirim ancak doğru veya yanlış olma durumu için fikir belirtmeden edemedim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

rutku

Bende öyle düşünüyorum hocam. Konuyu baltalamayalım o zaman. Düşüncem nasıl güzel mi hocam ? :D
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

plazma

Kullanıcının yaptığı bildirimi siteye göndercek değil mi launchpad,sourceforge,github gibi ?

meda

GNU/Linux  söylemesi ve yazması sıkıntılı ecnebilerde bu söylemi pek kullanmıyor. Hele hele kısaltmalar ingilizcede çok seviliyorken adamların diline veya söylemine biz mi önem göstereceğiz. :) Önemli olan kendi dilimizi ne kadar etkin kullandığımız.

Fikir güzel hatta bu tür araçların geliştiricilerilerinin bizden olması daha da güzel.  :)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"