intel fortran

Başlatan fhrttn, 26 Mayıs 2014 - 14:56:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fhrttn

Merhaba arkadaşlar an itibarı ile intel fortranı ubuntuya kurmuş bulunmaktayım. İzlediğim yolu ise;
First go to the intel web site "http://software.intel.com", click on 'Downloads',
click on 'Free Non-commercial Downloads',
click on 'accept',
click on 'intel fortran compiler professional edition for linux',
provide an email address where you will receive the serial number,
download the suitable file, for instance 'l_cprof_p_11.0.081.tgz'.

On terminal write the following commands and follow the instructions:

1- sudo apt-get install rpm build-essential
2- sudo apt-get install libstdc++6
3- sudo apt-get install ia32-libs
go to the folder which contains the downloaded file and then
4- tar xvzf l_cprof_p_11.0.081.tgz
5- cd l_cprof_p_11.0.081
6- sudo ./install.sh

Follow the installation instructions:

7. choose Option 1 to install Intel Fortran,
8. choose Option 1 to proceed with a serial number.
9. type in the serial number (case-sensitive) given in the email. (XXXX-XXXXXXXX). Choose 1 for a default install.
10. Press Enter to read the license agreement. The spacebar speeds through this quickly. Type 'accept' to accept the license agreement.
11. At some point the installation may stop to ask for some 'optional' packages to be installed. Skip this warning.

After the installation is finished go to the terminal and:

12- cd
13- nano .bashrc
the nano editor will open ".bashrc" file,
go to the end of this file and add the following lines:

PATH="/opt/intel/Compiler/11.0/081/bin/intel64:$PATH"
export PATH
LD_LIBRARY_PATH="/opt/intel/Compiler/11.0/081/lib/intel64:$LD_LIBRARY_PATH"
export LD_LIBRARY_PATH

Note: The lines above are for 64 if you use 32 replace 'intel64' by 'intel32'. As the versions of the compiler change the installation path will change so make sure that you enter the right path in the lines above.

Exit the file by saving the changes.

let the system read the updated paths by the command:
14- source .bashrc

The installation is finished.

Now you can compile (on terminal) your code by the command:

şeklinde olup.
Kendi kodumu çalıştırdığımda ifort komutu bulunamıyor hatası ile karşılaşıyorum. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

heartsmagic

ls -l /opt/intel/Compiler/11.0/081/bin/intel64
echo LD_LIBRARY_PATH
echo PATH

ne diyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fhrttn

Geç yanıt için üzgünüm okuldaki bilgisayardan yazıyorum;
ls -l /opt/intel/Compiler/11.0/081/bin/intel64
echo LD_LIBRARY_PATH
echo PATH

Sırasıyla;
/opt/intel/Compiler/11.0/081/bin/intel64'e erişilemedi:
LD_LIBRARY_PATH
PATH
çıktılarını verdi.
64 bit mi kurmadım acaba.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Mayıs 2014 - 11:20:35

Intel fortranı indirdiğim yerde 64 bit yazıyordu ama tam da emin değilim. Yada verilen yordamı uygularken hata yapmış olabilirim.

alorak

Klasör klasör ilerleyerek: /opt/intel/Compiler/11.0/081/bin/intel64 bu yola ilerleyebilir misin? Yani opt/ içinde intel/ klasörü var mı, onun içinde Compiler/ var mı gibi ilerleyerek ilerleyebilirsen kurulum aşamasında farklı bir yere kurulduysa onu görebiliriz. Değilse 6- sudo ./install.sh kısmında bir sorun olabilir gibi geliyor.
özgürlük için

fhrttn

@alorak
tam 2 saattir o dosyaların içinde dolaşıyorum  :))
sonunda compilerın ifortu bulabilmesi için .bashrc dosyasına sizin verdiğinize benzer bir path tanımladım.
Tam çalıştı diyecektim bu seferde ;
Error: A license for FCompL is not available (-8,130).

License file(s) used were (in this order):
    1.  Trusted Storage
**  2.  /opt/intel/composer_xe_2013_sp1.3.174/Licenses
**  3.  /home/fhrttn/intel/licenses
**  4.  /opt/intel/licenses/l_6G48DV37.lic
**  5.  /opt/intel/licenses/l_GV27LSVC.lic
**  6.  /Users/Shared/Library/Application Support/Intel/Licenses
**  7.  /opt/intel/composer_xe_2013_sp1.3.174/bin/intel64/*.lic

Please visit http://software.intel.com/sites/support/ if you require technical assistance.

ifort: error #10052: could not checkout FLEXlm license

çıktısını aldım. Anladığım kadarı ile license ın olduğu dosyanın yolunu bulamadığı için sorun çıkarıyor. Dolayısıyla bunun içinde bir path tanımlamam gerekiyor. Şu an muammada kaldığım nokta ise bunu nereye tanımlayacağım  diğeri gibi .bashrc nin içine mi acaba. Deneyip görelim  :D

alorak

Çözümü burada var:

.lic ile biten şirketdışı kullanım lisans dosyanı alıp, ~/.intel/licenses/ ve ~/intel/licenses/ klasörlerini oluşturup içerisine atmalısın diyor. (~: home/kullanıcıadı )
http://wiki.grid.auth.gr/wiki/bin/view/Groups/ALL/IntelCompilerNonCommercial
özgürlük için

fhrttn

@alorak
Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ediyorum. Dediğiniz üzere /home/fhrttn  altında      /intel/licenses adlı klasörleri oluşturdum ve ifortranın kurulu olduğu yerdeki /intel/licenses adlı klasörlerin altındaki *.lic dosyalarını bu dosyaya kopyaladım.  Hatta birde .intel/licenses oluşturdum onada kopyaladım :D. Değişen bir şey olmadı hatam nedir acaba bilgilendirirseniz sevinirim.

heartsmagic

source /opt/intel/Compiler/11.0/081/bin/ifortvars.sh intel64 ne diyor?

Şu dursun kenarda:
http://www.webmo.net/support/ifort11.html

Esasında hep aynı anlatım var, çok da karışık değil esasında. Benim istediğim çıktılar o şekilde döndüyse sorun olmuş demektir zamanında. Gerçi sen o aşamayı geçmişsin. Lisans dosyalarını da /opt/intel/licenses/ kopyalamayı bir dene bence.

fhrttn

Bende verdiğiniz sitedeki yolları izleyerek kurulumu yaptım .bashrc dosyasına yol belirtme işleminide tamamladım benim şuan ki sıkıntım lisanstan kaynaklanıyor yanılmıyorsam. /opt/intel/licenses/ klasörü mevcut zaten içindede 2 tane .lic uzantılı dosya mevcut. Hatta bunları benim home klasörü altınada kopyaladım.
Verdiğiniz komuta gelince böyle bir dosya yada dizin yok diyor. O da /opt/inte/composer_xe_2013_sp1.3.174/bin/ifortvars.sh intel64 olarak mevcut anladığım kadarıyla sürümle alakalı farklı yollar olabiliyor.

heartsmagic

Sürümden ziyade dizin ismi meselesi, ancak söylediğin üzere senin sorunun lisans dosyaları. Açıkçası o dizinler için bir yere bir ekleme giriyor olmaman gerekiyor, en azından benim gördüğüm bu. Derleyici o yollara kendi bakıyor gibi.

fhrttn

Lisans dosyalrını koplayamadığım yer kalmadı, söylediği bütün klasörlerin altına kopyaladım. Değişen birşey olmadı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Mayıs 2014 - 12:56:38

Arkadaşlar yeni bir sorum olacak;
Uçbirim (terminal) den herhangi bir kurulum yaptığımda her zaman ensonda;
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'natty-partner.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'natty-partner.list.distUpgrade' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'jd-team-jdownloader-oneiric.list.distUpgrade' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'google-chrome.list.distUpgrade' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'natty-partner.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'natty-partner.list.distUpgrade' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'jd-team-jdownloader-oneiric.list.distUpgrade' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'google-chrome.list.distUpgrade' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.

çıktısı ile karşılaşıyorum bunlar onarılabilirmi.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Mayıs 2014 - 13:59:43

Onarılıyormuş hepsini sildim sıkıntı kalmadı. Artık o çıktılarla karşılaşmıyorum. Fakat bu fortran sıkıntısını hala gideremedim. Yok mu yardım edecek biri.

if

ls -l /opt/intel/licenses
echo $INTEL_LICENSE_FILE

fhrttn

verdiğiniz kodların çıktıları

toplam 4
drwxr-xr-x 2 root root 4096 Haz  5 16:08 logs

Bu arada ifort 10.0.023 sürümünü indirdim. onu kurayım dedim. Yine bu license sorunu ile karşılaştım. Fotumlara baktım kuranlar intel üyeliğinden sonra *.lic dosyası gönderileceğini (noncommercial software download) söylemişler fakat bana gönderdikleri sadece NTJL-********* formatında bir seri numarısı yani herhangi bir ek dosya yok. Uzun süredir bununla uğraşıyorum lütfen yardım edin.

heartsmagic

İletişime geçebileceğin bir adres var mı? En azından boşa kürek çekmemek için lisans meselesini netleştirmiş olursun.

alorak

Selamlar. Dün kurulum yaptım ve mail ile(ve tarayıcıda gözüken) gönderdikleri lisans anahtarını girerek kurulum yapmıştım. Oluşturduğun klasörleri silip yeniden kurulum yapmayı deneyebilir misin?
özgürlük için