32 Bit mi 64 Bit mi nereden anlarız ?

Başlatan kcerdem, 30 Temmuz 2013 - 11:05:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kcerdem

Öncelikle merhaba arkadaşlar. Uzun süredir Windows kullanıyorum ve bazı programlarda kasmalardan yavaşlamalardan ve artık arayüzün sıkıcı gelmesinden dolayı unix (Ubuntu) ya geçmeye karar verdim fakat sistemime kaç bit işletim sistemi kuracağıma karar veremedim. İşlemcimin kaç bit desteklediğini nereden öğrenebilirim ve kaç bit kurmalıyım ? Yardımcı olur musunuz ?

Sistem Özellikleri

2GB DDR3 1333 Mhz 1.5 Volt Ram
intel pentium inside işlemci P6100 2.00 Ghz
İntel HD Graphics 1GB ram Ekran kartı
Notebook

Yardım edenler için teşekkürler!

agritux

Öncelikle hoşgeldiniz. Sorunuzun cevabını forumda arama yaparak anlayabilirsiniz.
Aklınıza gelebilecek binlerce soru ve sorun daha önce çok kez çözüldü ve soruldu. Forum çok geniş bir bilgi yelpazesine sahip.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=4688.0
iyi günler.

kcerdem

Kusura bakmayın ama ben şuan Windows yüklü olan makineme kaç bit yüklemeliyim sorusuna cevap arıyorum. Cevabınız için teşekkürler :)

agritux

arpia

İşlemciniz 64 bit destekliyor.

Burada seçim size kalıyor ama 2 gb ram ile 32 bit kullanmak bana daha doğru geliyor.
Dediğim gibi seçim sizin.

Buradan göz atabilirsiniz,
http://ark.intel.com/tr/products/50175/Intel-Pentium-Processor-P6100-3M-Cache-2_00-GHz

burk

8 GB üzerinde RAM kullanmıyorsanız 32 bit kullanmanız daha anlamlı olur.

FireSwords

32 bit 4 GB ram 'den üzerini görmüyor 4 GB' dan yüksek ramleri (4 GB dahil değil)  4 GB olarak görüyor. İşlemci 64 bit destekliyor. 64 bit işlemci varsa 64 bit kullanman daha makul

burk

Windows için 4 Ubuntu için 8 GB olması lâzım.

arpia

Alıntı yapılan: burk - 01 Ağustos 2013 - 00:08:26
Windows için 4 Ubuntu için 8 GB olması lâzım.

+1

Windows'la disk kapasitesi, yada bellek kapasitesi aynı zannediliyor.

Gerçi Windows için 4 değil 3 olması lazım.

matrax_41

@burk,Ubuntu için niye 8 gb olması lazım onu pek anlamadım.

arpia

32 bit Ubuntu, 8 gb ram'e kadar kullanabiliyor. Windows gibi 3 gb üstünü görmemezlik yapmıyor.

matrax_41

Yalnız 64 bit'in sadece 4 gb üzeri rami görmesinden başka avantajları olduğunu unutuyorsunuz.

arpia

Unuttuğumuzu var saydığınız avantajlara kabaca bakacak olursak, bunların başında daha fazla ram ve işlem kapasitesi farkı gelir.
Bu işlem kapasitesi farkını görmek için çok karmaşık uygulamalar kullanmanız gerekir.

1.000 bilgisayar kullanıcısından belki bir kişi bu farkı kullana biliyordur. Kısaca gözle görebileceğiniz bir fark pek muhtemel değil.
Bu farklar özellikle sunucu tarafında aktif rol oynar.

Benim bilgisayarımda da 64 bit Ubuntu var ama tamamen donanımla alakalı. Yoksa 64 bit ihtiyacım olduğu için değil.

matrax_41

Fotoğraf işleme, 3 boyutlu modelleme vb... belleği yoğun kullanan uygulamalarda da avantajı görmek mümkün.

if

FireSwords

İşlemci 64 bit destekliyor ise 32 Bit kullanmanın sebebi nedir 32 bit çok eski bir mimarî 64 bite göre zaten çoğu Program 64 bit desteği veriyor