Hp Pavilion g6 - 1090et aşırı ısınma sorunu

Başlatan DewiL, 02 Ekim 2013 - 14:26:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DewiL

Bilgisayar 50 ile 60 derece ile açılıyor. Oyunlarda 80 i geçiyor.  Ekran kartım 1gb amd 6470m ve dahili intel . (hybrid ekran kartı)
http://www.linuxapien.com/2013/05/ubuntu-1304-ve-turevlerinde-amdintel.html Uzun uğraşlar sonucu bu linkteki gibi ekran kartını kurabildim.

lspci

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200/2nd Generation Core Processor Family PCI Express Root Port (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev b4)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev b4)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 3 (rev b4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM65 Express Chipset Family LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family 6 port SATA AHCI Controller (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Seymour [Radeon HD 6400M/7400M Series]
02:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller (rev 01)
03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 05)
04:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTS5209 PCI Express Card Reader (rev 01)

glxinfo | render

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: AMD Radeon HD 6400M Series
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color, GL_NV_copy_image,

heartsmagic

Sürücüler kurulmuş ve devrede görünmekte, eğer ısınma devam ediyorsa sürücü konusunu düşünme bence artık. Diğer konulara bakabilirsin forumdaki belki. Gerçi ısınma sorunları cidden can sıkıcı meseleler, bazı arkadaşlarda hiç çözülemiyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

DewiL

Alıntı yapılan: heartsmagic - 02 Ekim 2013 - 21:16:23
Sürücüler kurulmuş ve devrede görünmekte, eğer ısınma devam ediyorsa sürücü konusunu düşünme bence artık. Diğer konulara bakabilirsin forumdaki belki. Gerçi ısınma sorunları cidden can sıkıcı meseleler, bazı arkadaşlarda hiç çözülemiyor.

Hp 'nin kronik sorunu bu.

heartsmagic

Her markadan çıkabiliyor böyle bazı modeller. Dediğim gibi foruma bakabilirsin bu konuda, son zamanlarda bir uygulama geçmişti bazı arkadaşlar ama inan hatırlamıyorum şu an ismini. Biraz arayınca buldum:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=39532.msg470959#msg470959

Deneyebilirsin belki ancak arkadaşın orada söylediği gibi aslında meselenin kaynağı farklı bir yer olabilir. Fan nasıl çalışıyor bu arada?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

DewiL

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Ekim 2013 - 00:35:07
Her markadan çıkabiliyor böyle bazı modeller. Dediğim gibi foruma bakabilirsin bu konuda, son zamanlarda bir uygulama geçmişti bazı arkadaşlar ama inan hatırlamıyorum şu an ismini. Biraz arayınca buldum:

Deneyebilirsin belki ancak arkadaşın orada söylediği gibi aslında meselenin kaynağı farklı bir yer olabilir. Fan nasıl çalışıyor bu arada?

Onu şimdi deneyeceğim. Ben daha önce kernel güncellemesi yapmadım. 3.8.0-31 di sanırım. bu kernel sürümünü 3.8.13-991 ile değiştirdim. 35-40 derece arası pc açılmaya başladı. Kernel sürüm değişikliği buna etken midir?

DewiL

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Ekim 2013 - 00:35:07

Kurulum yaptım her şey normal şekilde devam ediyor ama fan speed kullanılabilir değil diyor.

tlp-stat -t
--- TLP 0.4 --------------------------------------------

+++ Temperatures
CPU temp               =    43 [°C]
Fan speed              = (not available)

if

@DewiL,  3.11 çekirdek sürümüyle AMD kartlar için dinamik güç yönetimi ve ASPM desteği geliyor, açık sürücüler için. Bunlar bir nebze olsun fayda sağlar.

BIOS güncellemesi olup olmadığına bir bakın, varsa güncelleyin.

DewiL

Alıntı yapılan: if - 03 Ekim 2013 - 14:45:56
@DewiL,  3.11 çekirdek sürümüyle AMD kartlar için dinamik güç yönetimi ve ASPM desteği geliyor, açık sürücüler için. Bunlar bir nebze olsun fayda sağlar.

BIOS güncellemesi olup olmadığına bir bakın, varsa güncelleyin.

Bios son sürüm. Hangi çekirdek sürümünü kullanmalıyım? Açık kaynak kuramadım, hep hata verdi. Hyrbird ekran kartlarım var. ( Ati/İntel)

if

Açık kaynak sürücüler sıkıntılıysa şimdilik denemeyelim. Çekirdek de kalsın. lm-sensors paketini yüklediniz mi?

DewiL

Alıntı yapılan: if - 03 Ekim 2013 - 15:41:12
Açık kaynak sürücüler sıkıntılıysa şimdilik denemeyelim. Çekirdek de kalsın. lm-sensors paketini yüklediniz mi?

Kernel yükseltmesinden sonra 10 derece civarında sıcaklık düştü. 35-45 arası açılıyor şuan pc. forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=39532.msg470959#msg470959 buradan tlp programını yükledim katkı sağlamadı sanırım. ( fan speed not avaible diye yazı çıktı programda program normal şekilde çalışıyor ) lm-sensor kurmadım çakışır mı çakışmaz mı bilmediğim için?

if

lm-sensors yüklemeye gerek yok o zaman. Şu an ki sıcaklı gayet güzel bence.