[Çözüldü] Recovery bölümünün SSD'ye taşınması.

Başlatan Aequitas, 18 Kasım 2011 - 11:43:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aequitas

Hali hazırda kullanmakta olduğum netbookumun harddiskini yeni almayı planladığım bir SSD ile değiştirmek istiyorum. Başlıktan da anlaşılacağı üzere HDD deki kurtarma bölümünü ve eeepc lerde hızlı boot için kullanılan EFI bölümünü olduğu gibi SSD'ye aktarmak mümkün müdür? Aktarma işlemi sonrasında yine post ekranındayken varsayılan F9'a bastığımda recovery bölümüne geçer mi?

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

ekremsenturk

Bir harici disk kutusu sayesinde disk içeriğinin tamamını "dd" ile diğer disk'e aktarabilirsin. Uçbirimden man dd komutu ile bunu nasıl yapabileceğini okuyabilirsin. İşleme başlamadan önce bir kaç basit dosya aktarımı deneyerek, deneyim kazanmanı öneririm. Tabi Boot sectörünüde aynı şekilde aktarman gerekir. Risk'siz değildir.

Aequitas

@ekremsenturk, verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim ancak şöyle bir durum var. Malum SSD'ler çok pahalı aletler. Benim HDD 320Gb fakat alabileceğim en iyi SSD 128Gb olur en fazla. Dolayısıyla disk içeriğinin tamamını aktarmam pek mümkün değil. O nedenle sadece kurtarma bölümü ile EFI bölümünü aktarmak istiyorum, sonrasında kalan kısmı kendime göre bölümleyip win ve ubuntuyu dağıtmayı planlıyordum. Aslında hiç kurmasam mı diyorum ama bazı durumlarda win ihtiyaç oluyor, malum netbook kullandığım için de qemu ile sanal işletim sistemi çok sürüncemeli oluyor, hatta şu ana kadar henüz herhangi bir ubuntu/pardus isosunu boot edemedim, çok kasıyor.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

ekremsenturk

Windows'un sistem kurtarma bölümüne bir bakın. Recover bölümü HP ve Sony'lerde bir seferliğine, DVD'lere yedeklenebiliyordu. Netbook'lar içinde belki buna benzer bir imkân vardır. Sistem kurtarma bölümünde böyle bir seçeneği, veya yardım bölümünden bir tarif bulabileceğini düşünüyorum.

heartsmagic

İstenilen işlem yine dd ile yapılabilir, zira bölüm bölüm kopyalama da oluyor.
dd if=/dev/sda1 of=/dev/sdb1 gibi yani. Kopyalayacağın bölümü de aslı ile birebir aynı boyutta ayarlarsan bir şekilde (byte byte) yani sıkıntısızca kopyalama yapabilirsin, sonradan da boyutları düzeltmeyle uğraşmazsın. Fakat dd'yi kullanırken çok dikkatli ol, acıması yoktur :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Aequitas

@heartsmagic,
dd man çıktılarını inceledim. "if" ve "of" için "read/write FILE instead of stdin/stdout" yazıyor. Stdin/out ve FILE ile kastettiği nedir. Bir de dd'nin acıması yoktur demişsin, tırsmadım değil. Kaynağa zarar verebilir mi? Yoksa hedef düzgün olmazsa da tekrar deneyebilirim yeterki kaynağa dokunmasın.
Son olarak fdisk çıktım aşağıdaki gibi.
/dev/sda açılamıyor
aequitas@Aequitas:~$ fdisk -l
aequitas@Aequitas:~$ sudo fdisk -l
[sudo] password for aequitas:

Disk /dev/sda: 320.1 GB, 320072933376 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 38913 cylinders, toplam 625142448 sektör
Units = sektör of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x54708385

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1            2048   105322139    52660046    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2   *   105322140   136793474    15735667+   b  W95 FAT32
/dev/sda3       136793536   625088511   244147488    f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda4       625098752   625140079       20664   ef  EFI (FAT-12/16/32)
/dev/sda5       136793538   541213784   202210123+   7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda6       541214720   558092287     8438784   83  Linux
/dev/sda7       558094336   616685567    29295616   83  Linux
/dev/sda8       616701952   625088511     4193280   82  Linux takas / Solaris

"*" ile işaretli olan sda2 recovery bölümü, sda4 ise bahsettiğim hızlı boot için oluşturulmuş EFI bölümü. Aklıma takılan ise şu. Bu bölümleri senin söylediğin şekilde byte byte birebir oluştururken aynı başlangıçlarda -yani sda2 için "105322140" tan- oluşturmam gerekir mi yoksa diskin neresinde olursa olsun boyut birebir tuttuktan sonra sıkıntı yaşamaz mıyım?

Aslında konuyu dallanıp budaklandırmak istemiyorum ama, şu anda linuxun olduğu bölümler ile depo olarak kullandığım sda5 kısmı mantıksal sürücüde. Bunları birincil olarak ayarlamam ile mantıksal sürücü ile kullanmam arasında herhangi bir fark var mı. Malum birincil olarak sanırım en fazla dört bölüm yapılabiliyor. 1.Win 2.Recovery 3.EFI 4.Mantıksal sürücü olarak ayarlı.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

if

@Aequitas, "stdin" "standart input" yani girdi, "stdout" "standart output" yani çıktı demektir. Sizin durumunuzda girdi=kopyalanacak bölüm; çıktı=nereye kopyalanacağı.

Komut olarak: sudo dd if=/dev/sda2 of=kopyalama_yolu ile kurtarma bölümünü kopyalar; sudo dd if=/dev/sda4 of=kopyalama_yolu ile EFI'yi kopyalarsınız.
Dikkat edeceğiniz husus kopyala_yolu olarak oluşturduğunuz bölüm ile kopyalanacak bölümün eşit boyutlarda olması gerektiği. /dev/sda2 10 GB ama kopyalala_yolu 20 GB ise dd bu 20 GB'ın tamamını kullanacaktır. BUnu önlemek için de conv=sync kullanabilirsiniz. Yani: sudo dd if=/dev/sda2 of=kopyalama_yolu conv=sync

Burda[1] çok geniş bir anlatım var. Ayrıca info dd den de yaralanabilirsiniz.

[1] http://www.linuxquestions.org/questions/linux-newbie-8/learn-the-dd-command-362506/

Genişletilmiş alanlara kurulan işletim sistemleri de başlatılabiliyormuş. Daha önce bahsi geçmişti bunun. Ben hiç denemedim

heartsmagic

@if güzelce açıklamış dd meselesini.
Bu işlem sanırım Gparted ile de yapılabilir. Orada da bölümleri kopyalama işlemi vardı galiba. Canlı CD üzerinden iki disk için bu işlemler yapılabilir muhtemelen.

Aequitas

@if, verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Gösterdiğin bağlantıda "dd"yi bütün detaylarıyla ve örnekler vererek açıklamışlar. Çok işime yarayacak. Umarım hatayla, kazayla kaynağı "of"a, hedefi de "if"e yazmam :)
@heartsmagic, evet, bölüm kopyalama gibi bir şey görmüştüm ben de önceki deneyimlerimde. GUI ile kullanım daha da kolay olabilir cidden. Ama @if'in verdiği bağlantıda gerçekten günlük kullanım senaryoları ile örneklendirerek açıklanmış. Kullanırken zorluk çıkarmayacak büyük ihtimalle. Hoş bir örnek :)

If you're concerned about spies taking the platters out of your hard drive, and scanning them using superconducting quantum-interference detectors, you can always add a "for" loop for US Government DoD approved secure hard disk erasure. Copy and paste the following two lines into a text editor.
#!/bin/bash
for n in `seq 7`; do dd if=/dev/urandom of=/dev/sda bs=8b conv=notrunc; done

Save the file as anti_scqid.
chmod +x anti_swqid
Don't run the program until you want to wipe the drive.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

heartsmagic

Son verdiğin örneği de kimsenin denememesini önerelim hemen :) Disk bayram temizliğinden geçer yoksa.

burk

Başlık eski olsa da bu konuda çözüme ulaşıldı sanırım, değil mi @Aequitas?

Aequitas

Evet @burk, benim de dikkatimden kaçmış, kilitleyebiliriz.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)