cd/dvd okumuyor

Başlatan ratesden, 05 Kasım 2011 - 01:46:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ratesden

merhaba arkadaşlar. ubuntu'da yeniyim, alışmaya ve sorunları çözmeye çalışıyorum. öncelikle notebook'uma ubuntu 11.10 kurdum ve sorunsuz kullanıyorum. bugün de masaüstü bilgisayara ubuntu 11.10 kurdum. gerekli güncellemeleri yükledim ancak şöyle bir sorunum var: bir cd ya da dvd taktığımda bir işlem olmuyor. ne otomatik açılış penceresi çıkıyor, ne de home (ev) klasörüne girdiğimde cd/dvd içeriğini görebiliyorum.

yardımcı olabilir misiniz? teşekkürler.

alquirel

/home değil de /media dizini altında görünüyor mu?

ratesden

yok orda da görünmüyor. orda görünen sadece floppy ve harddiskin diğer bölümü.

heartsmagic

Tüm medyalarda aynı şey mi oluyor?
Bu Notebook'un marka ve modeli nedir?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ratesden

notebook değil masaüstü bilgisayar. usb bellekleri görüyor ancak cd/dvd ne taksam görmüyor. home klasörüne girince de zaten sabit disklerin yanında sadece disket sürücü görünüyor.

alquirel

Alıntı yapılan: ratesden - 06 Kasım 2011 - 20:12:18
notebook değil masaüstü bilgisayar. usb bellekleri görüyor ancak cd/dvd ne taksam görmüyor. home klasörüne girince de zaten sabit disklerin yanında sadece disket sürücü görünüyor.

Böyle bir durumda benim aklıma gelen ilk soru işareti şu olur : CD/DVD sürücüsü sağlam mı?

bytan

Taktıktan sonraki dmesg çıktısında neler görünüyor?

dmesg | tail
dmesg
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

speakerXXL

Benzer bir problem bende de oluyor. Bazen CD/DVD'leri görmüyordu optik sürücü. Sonra fstab dosyasını incelemeye aldım ve bir şey farkettim, fstab dosyası açıkken nasıl oluyorsa aynı CD/DVD'leri sistem görmeye başlıyordu.
Aynı durum Disk Aracı (palimpsest) içinde geçerli olduğunu farkettim. Okunmayan CD/DVD'lere Disk Aracı açıkken ne hikmetse erişebiliyorum.
Belki sizin durumunuzda da işe yarayabilir.

Disk Aracı yüklü değilse aşağıdaki kodu uçbirimde çalıştırarak yükleyebilirsiniz.

sudo apt-get install gnome-disk-utility

Birde usb bellek takılı olduğu zaman bu tür problemler yaşabiliyorsunuz.

ratesden

arkadaşlar teşekkür ederim, sorun dvd-rom'dan kaynaklıymış. ubuntu'yla bir alakası yokmuş.

if

O zaman konuyu etiketlemeden kapatalım:)