[Çözüldü] samsung N150 netbook tuşlara basınca harf yerine rakam çıkıyor

Başlatan carpediem, 07 Eylül 2011 - 00:44:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

carpediem

Merhaba

Dün bilgisayarıma windowsun yanına bir de ubuntu 11.04 kurdum ve klavye dili olarak da Türkçeyi seçtim,sorunsuz olarak da kullandım. Ancak bugün klavye ayarlarında herhangi bir değişiklik yapmama rağmen birden tuşları bozuldu, kısmen tuşları doğru olarak yazsa da, bazı harflerin yerine kendince rakam falan yazıyor.. Klavye ayarlarına da baktım,orda beni şüphelendiren bir tek klavye modelinin "soysal 105 tuslu (uluslararası) PC" olması idi..Açıkçası bu model sistemin öntanımlı ayarı ama elimdeki bilgisayar samsung N150 netbook 84 tusu var :) klavye modellerinden samsung modellerini de denedim, ancak düzelmedi.. farklı bir model mi seçmeliyim, yoksa bozukluğun modelle falan alakası yok mu ? zaten dün sorunsuz çalışıyordu ve aniden oluştu bu durum..yardımcı olursanız sevinirim..

BayboraKaan

Farkinda olmadan Fn tusunu aktif etmis olabilir misiniz?

carpediem

Fn tuslarını kullanıyorum ses açıp kapamada ve çalışıyor,ancak ekran parlaklığını ayralamada çalışmıyordu bu yüzden epey bi fn tusuna basıp durdum, bununla mı bi alakası var ??

ironic

BayboraKaan

Bende netbook kullaniyorum Fn+ mavi yazili num look tusuna bastigim zaman klavyemin mavi rakam ile yazili olan tuslarda rakamlar yazmaya basliyor. Düzeltmek icin yine Fn+num look tusuna bastigim zaman kapaniyor klavyem normale dönüyor.

carpediem

Evet fn + numlock tusu ile sorun çözüldü :) Ben de daha ilk günden ubuntudan böyle bir klavye sorunu beklemezdim zaten :) açıkcası fn + numlock kombinasyonunun da bir fonksiyonu olduğunu öğrenmiş oldum, yardımcı olanlara teşekkür ederim :)

if

@carpediem, çözüldü etiketini sona değil de başa koyuyoruz:) Konunun başlığını da değiştirdim ki araması ve ilk görüşte anlaması kolay olsun.