[Çözüldü] Müzik ile ilgili sorun

Başlatan alperdem, 31 Mayıs 2008 - 14:36:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alperdem

Ubuntuda baya bir yeniyim. Fakat windowsa dönmeyi düşünmüyorum. Şu ana kadar windowsta yaptıgım her şeyi ubuntuda da yaptım. Fakat şu müzik listesi hariç. Amarok, kafein, rythmbox hepsinde şarkılarımı içine atıp biraz dinleyip kapattım. Bir daha ki bilgisayarı acışımda dosyaya ulaşlamıyor gibi bir mesaj geliyor. Her defasında şarkıları tekrar atmak zorunda mıyım? Aydınlatırsanız sevinirim..

heartsmagic

Hayır değilsin. Mesele sanırım ayrı bir disk bölümünde olan şarkılardan kaynaklanıyor. Ubuntu 8.04 ile beraber gelen bu durum ile sen bu bölümleri bir kere tıklayıp bağlamadıktan sonra bağlanmıyorlar. (Kurulumda gösterirsen bağlanıyor).

Çözümü ise forumda anlatıldığı üzere bu bölümleri elle /etc/fstab dosyasına eklemek.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

alperdem

Ha evet, ubuntuya geçiş yaptım fakat windowsu daha silmedim. Yavaş yavaş herşeyi kapınca windowsu tamamen sileceğim ;D. Bu müzikler de D: hardiskinde. Yani windows ile olusturdugum bölümde. Müziklerimin kapasitesi yaklaşık 40 gb. Bu yüzden Müziklerin yerini değiştirmeden D: bölümünü Ubuntuya temelli bağlayabilir miyiz acaba?? Elle yaparsak etc klasörünün içine tüm şarkıları mı atıcaz nasıl yapıcaz tam olarak anlayamadım galiba :D :D,

ufuk_k

/etc/fstab dosyasını düzeneyeceksin. Neredeyse 4-5 başlıkta var nasıl düzenleneceği. Tekrar aynısını yazmayalım buraya.

alperdem

Hmm, tamam dostum, bi kurcalayayım etc yi.. ::) ::)

heartsmagic

alperdem

Tamamdır. Hallettim dostlar. Fakat bir sorunum daha var  :-\ CD romumu tanımıyor benim ubuntum. Cd takıyorum ama tanımıyor. Ne yapmalıyım? Şimdiden sağolun..

heartsmagic

Farklı bir başlık kullansak daha güzel olurmuş.
CD-Rom'u tanımaması çok düşük bir olasılık. Kendiliğinden bağlamaması daha yüksek bir olasılık ancak son sürümlerde öyle bir problem de hatırlamıyorum ben. Elle bağlanıyor mu? Örneğin:

sudo /dev/hdc /media/cdrom

hdc yerine kendi aygıtın gelecek.

alperdem

Aynı yere yazdığım için öncelikle özür dilerim. Dikkat edeceğim. Şimdi şöyle izah edeyim. Masaüstümün sağ alt köşesinde diskleri bağlama simgesi var. ntfs leri bağlayabiliyorum fakat cd rom için "bağla" komutu verdiğimde, " Seçilen Sistem Bağlanamadı." Altında da, " mount:special device /dev/hda does not exist " yazısı geliyor. Ntfsleri başlangıçta mount etmeyi " gksu ntfs-configure" ile hallettim fakat cd rom kaldı. Ayrıca kendi cihazımın adını bilmiyorum. Öğrenmenin yolu nedir ya da başka bir şekilde nasıl halledebiliriz öğrenebilirsem çok memnun olacağım. İyi günler.

heartsmagic

Önce şunu anlayalım, CD'leri takınca kendisi bağlanmıyor mıu?

alperdem

A a. Dostum oldu :D. Dün ntfsleri başlangıçta mount etmeyi yapmamıştım henüz. O zaman çalışmamıştı. Fakat şimdi bi dvd taktım, açtı.:). FAkat hala sağ alttan mount deyince bağlanmıyor diyor. Fakat dediğim gibi dvd yi taktım çalıştı. :D. Yardımların için çok çok sağol. ;)

heartsmagic

Sağ alttaki dediğin yer neresi bilmiyorum ama hda olarak gördüğü şey sanırım senin dvd-rom'un değil. Zaten mesele hallolmuş, CD'ler kendiliğinden bağlanır. Başlığı etiketleyip, kapatıyorum.