[Arşiv][Çözüldü] Başlangıçta kök dizini hariç diğer sürücüler çalışmıyor.

Başlatan httmann, 06 Mayıs 2008 - 17:46:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

httmann

Herkese iyi günler arkadaşlar. benim sorunum şu. ubuntuyu açtığımda kök dizini hariç diğer sürücüler (c: veya d: gibi) çalışmıyor. Mesela masaüstünde (d:) deki bir klasöre giden bir kısayol var. eğer bilgisayarımdan (d:) yi açmazsam kısayolu kullanamıyorum.

aslında bunun temelinde (d:) nin başlangıçta (/media) klasöründe olmaması var. bunu nasıl halledebilirim? yani (/media) ya (c:) ve (d:) yi başlangıçta nasıl koyabilirim? saygılar...

ufuk_k

/etc/fstab içinde bu sürücüleri bağlaman lazım. /media şart değil. Ben /mnt dizini altında oluşturdum.Referans olsun diye veriyorum. Bölümlerin ext3 olduğunu kabul edersek:sudo /etc/fstab

# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
  /dev/sda1     /mnt/Sabayon    ext3    defaults        0       2
  /dev/sda3     /mnt/Lapis         ext3    defaults        0       2
  /dev/sdb1     /mnt/depo         ext3    defaults        0       2

Tabi bağlanması için önce sudo mkdir /mnt/Lapis diyerek /mnt altında (ya da /media) dizini oluşturman gerek.Bu yazdıklarıma benzer şekilde kendi bölümlerini (/dev/sdax ya da /dev/hdax gibi) ekleyip /etc/fstaba kaydetmelisin. Eğer eklemek istediğin bölümler windows bölümü (ntfs) ise şu konuyu takip edebilirsin.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,968.0.html

httmann

çok teşekkür ederim. bu linux aleminde daha sorulacak çok soru var lakin. zamanla tabi...