[Arşiv][Çözüldü] HDD Sorunu

Başlatan QUAK3, 08 Mayıs 2008 - 13:04:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

QUAK3

Slm Ubuntu 8.4 Kullanmaktayım Sistem ACER 5710 Donanımla ilgili hiçbir problemyok fakat 7.10 Kullnırken diger HDD Bölümlerini masaüstümde göre biliyordum; şimdi Yerler menüsünden tıklayarak mount etmem gerekiyor ve tıklamadan once HDD Bölümlerinin simgesi USB (EXTERNAL HDD) Şeklinde görünüyor bu şekildede kulana biliyorum fakat masauzerinde benim çaba harcamadan olması gerekmiyormu?

Teşekkürler.
Powered By SANCHEZ

erginemr

Merhaba,

Sizinde tahmin ettiğiniz gibi Hardy'de diğer sabit disk bölümleri /etc/fstab dosyasından çıkarıldı ve üzerinde tıklandığında otomatik yükleniyor. Sorunun çözümü ilgili satırları yine /etc/fstab satırına eklemek:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=993.0

Ancak bu işlem biraz karışık olduğu için aşağıdaki başlıkta verilen diskmounter isimli programcık işinizi görebilir:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=803.msg7025#msg7025

Söz konusu diskler NTFS formatında ise ntfs-config'i kurmak ve yapılandırmak da sorununuzu çözebilir:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=930.0

heartsmagic

Bu olay çok can sıkıcı. Udev'in bu işi halletmesi güzel ancak kendiliğinden bağlı gelmediğinde bazı sorunlara yol açıyor. Mesela burada yerleşik olan mp3'leri dinlemek için illa disk bölümlerine tıklamak gibi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

munirekinci

Bunun böyle olmasının sebebi kurulumdayken, disk bölümlerinin bağlanma noktasının (mountpoint) gösterilmemesi.
Bu sebeple disk bölümlerini elle düzenleyerek kurulum yapan arkadaşlar, yükleyecekleri bölüm dışındaki disk bölümlerini kök dizine;
/media/depo
/arsiv
/home/yedek
gibi gibi bağlamaları gerekmektedir. Aksi takdirde bu problemle karşılaşılıyor.

heartsmagic

Ben de diyorum benimkiler neden bağlı :)

ufuk_k

Bunun sebebi sonuç olarak güvenlik değil mi? Yani fstaba eklenmeyip de sürekli şifre sorarak açılması için başka bir sebep göremiyorum. Eğer güvenlikse gereksiz gibi. Kullanıcı düzeyinde zaten sağlanabilen bir şey, kimin hangi diske eriştiği. Ya da tek kullanıcı olduğunda bile güvenli olması için diskleri kısayoldan kilitleme, kapama benzeri tercihe bağlı bir şey olsa daha iyi olurdu.

munirekinci

ufuk_k

İlk kurduğum zaman Hardy'yi, internal bölümler için şifre soruyordu bağlamadan önce. Heralde usb için sormuyor.

munirekinci

Ben geçen gün Ubuntu'yu kurduğumda arşiv bölümümü bağlamayı unutmuştum hala fstab'a eklemedim. Ve her açtığımda 257.0 GB Media'yı bir kez tıklıyorum. Hiçbirşey sormadan doğrudan /media dizininin altına bağlıyor.

erginemr

Bu arada, Yerler menüsünün altında eskiden hda1, hdb3, vb. isimleri olan hard disk bölümleri, Hardy ile birlikte, artık 21.35300 GB, 17.23000 GB gibi, kapasiteyi gösteren, hesapta kullanışlı olan, ancak birbirine yakın kapasiteli bölümleriniz varsa kafa karıştırabilecek şekilde isimlendiriliyor.

Bu durumu ortadan kaldırmak için, usb bellekler dahil bütün sabit disk bölümlerime mantıklı isimler verebilirsiniz. Bölümü isimlendirdiğinizde, artık Yerler menüsünde ismiyle görünecektir.

heartsmagic

İsim vermek derken?

ufuk_k

My computer altında falan, nautilusta eskiden sda1, sda2 gibi gözükürdü. Şimdi 25 gb media, 30 gb media diye gözüküyor. Ondan bahsediyor sanırım. Boyutunu bilip diski tanıyamayana sorun, ben ezberledim bayadır :)

erginemr

Evet, "volume label" olarak adlandırılan ve hani DOS/Windows'ta hard diski ya da disketi formatladıktan sonra "Disk etiketini girin (maks. 11 karakter):" şeklinde bir uyarı ile verilebilen etiketleri kastediyorum.

Hardy'de kurulu olan Udev/HAL sistemi artık bu etiketlere bakıyor, varsa öyle isimlendiriyor, yoksa diski bölüm boyutu ile adresliyor. Sabit diskleri ve USB bellekleri Windows altında isimlendirmek çok kolay, sağ tuşla tıklıyor ve ilgili alana yeni ismi yazıyorsunuz. Ancak ben yine de her şeyi Linux altında yapabilmeliyiz felsefesiyle:
https://help.ubuntu.com/community/RenameUSBDrive
topluluk yardım dosyasındaki yönergeleri izleyerek, fat32 biçemli USB bellleklerim için mtools, ntfs biçemli Windows bölümlerim için ntfsprogs paketini kurdum ve bütün bölümlere komut satırından mantıklı isimler verdim. Böylece, sisteme bağlı diğer bölümleri Menü -> Yerler altında winc, wind, usb1, usb2 gibi adlarla görebiliyorum.

Sypro

Var olan Windows kurulu partition'dan Local Disk 'e isim vererek aşıyorum ben o sorunu:) Masaüstü görüntüleri topicinde var hatta, Windows logolu ve isimli bir dosya.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

ufuk_k

Aslında sorun ext3 bölümleriyle ilgili daha çok. Bendeki tüm bölümler ext3 ve ilk baştaki şifre/tıklama vs. sorunuyla hiç uğraşmamak için /etc/fstaba ekledim, /mnt altına bağladım. Çok rahatsız edici bir durum değil ama computer altında / dizini dışında dizin görünmüyor. KIsayolları ve bookmarkları nautilusa falan elle eklemek zorunda kaldım. Oysa dolphin ya da konqueror öyle değil, farklı bir sistem kullandıkları için mi bilmiyorum ama, bağlanma noktasını değiştirsem de onlar kısayolu/bookmarkı ekliyorlar.

heartsmagic

Fstab ile oynamadan dahili disk bölümlerine nasıl isim verilecek?
Hoş Nautilus kısa yolları uzun süredir kullandığım bir olay ancak son Nautilus sürümleriyle gelen bu boyutsal isimlendirme çok kullanışsız olmuş.

erginemr

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Mayıs 2008 - 13:41:51
Fstab ile oynamadan dahili disk bölümlerine nasıl isim verilecek?
Hoş Nautilus kısa yolları uzun süredir kullandığım bir olay ancak son Nautilus sürümleriyle gelen bu boyutsal isimlendirme çok kullanışsız olmuş.

Çözüm olarak:
Alıntı yapılan: erginemr - 09 Mayıs 2008 - 08:47:29
Evet, "volume label" olarak adlandırılan ve hani DOS/Windows'ta hard diski ya da disketi formatladıktan sonra "Disk etiketini girin (maks. 11 karakter):" şeklinde bir uyarı ile verilebilen etiketleri kastediyorum.

Hardy'de kurulu olan Udev/HAL sistemi artık bu etiketlere bakıyor, varsa öyle isimlendiriyor, yoksa diski bölüm boyutu ile adresliyor. Sabit diskleri ve USB bellekleri Windows altında isimlendirmek çok kolay, sağ tuşla tıklıyor ve ilgili alana yeni ismi yazıyorsunuz. Ancak ben yine de her şeyi Linux altında yapabilmeliyiz felsefesiyle:
https://help.ubuntu.com/community/RenameUSBDrive
topluluk yardım dosyasındaki yönergeleri izleyerek, fat32 biçemli USB bellleklerim için mtools, ntfs biçemli Windows bölümlerim için ntfsprogs paketini kurdum ve bütün bölümlere komut satırından mantıklı isimler verdim. Böylece, sisteme bağlı diğer bölümleri Menü -> Yerler altında winc, wind, usb1, usb2 gibi adlarla görebiliyorum.

heartsmagic

Öneriyi elbette gördüm ancak başlıktaki RenameUSBDrive olayı yüzünden detaya inmedim.

Alıntı Yap
fat32 biçemli USB bellleklerim için mtools, ntfs biçemli Windows bölümlerim için ntfsprogs paketini kurdum ve bütün bölümlere komut satırından mantıklı isimler verdim.

ifadesi de benim söylediğimi karşılamıyor.

erginemr

Ama bu programları kullanarak disk bölümlerine isimler verebilirsiniz ve boyutsal isimler yerine bu isimleri görebilirsiniz. Yoksa istediğiniz bu değil mi?

munirekinci

Daha önceki Gnome sürümünde de boyutsal olarak isimlendir miyormuydu ki?

erginemr

Hayır, Hardy ile başladı...   ::)

munirekinci

heartsmagic

Alıntı yapılan: erginemr - 09 Mayıs 2008 - 18:07:06
Ama bu programları kullanarak disk bölümlerine isimler verebilirsiniz ve boyutsal isimler yerine bu isimleri görebilirsiniz. Yoksa istediğiniz bu değil mi?

USB haricindekilerde de işe yarıyor mu onu öğrenmek istemiştim. Olmazsa dener bakarız. Gerçi teorik olarak yaraması lazım.

erginemr

[IMG]http://img354.imageshack.us/img354/945/clipboard01uf5.th.png[/img] [IMG]http://img354.imageshack.us/img354/158/clipboard02sj7.th.png[/img] [IMG]http://img354.imageshack.us/img354/2281/clipboard03qr1.th.png[/img]
Ancak bölümlerin tıklamayla değil, otomatik olarak yüklenmesi için, hala /etc/fstab'a uygun /dev/sdX satırlarının eklenmesi gerekiyor.

heartsmagic

İlginç, benim ext3 bölümlerle işe yaramıyor. Dediğim gibi aslında Nautilus kısa yolları ile işimi görüyorum fakat neden olmadığını da anlamak isterdim.