Komut sisteminden ne zaman kurtulacağız

Başlatan thex_yavuz, 13 Mayıs 2011 - 14:35:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sem

@gauss1777, umarım siz de benim düşüncelerim için bana kızmasınız... Ben de uzun sürelerdir Linux kullanan birisi değilim... Hatta daha yeniyim diyebileceğim kadar kullanıyorum neredeyse...

Fakat yeni kullanıcı araştırmasını bilecek... Hiç olmadı merak ettiği komut için, SUDO, Wiki, Google hepsini geçtim bir komutu öğrenmesi yeterli...

"man" komutunu bilse kişi istediği komutu öğrenebilir...

forumda sık kullandırılan yani sorun çözümlerimde sorunu yaşayan arkadaşlara kullanıdırılan komutların genelini ve ne işe yaradığını barındıran bir duvar kağıdı bile paylaşılmıştı Acemiler bölümünde...

Tabii insan ilk görünce şok oluyor, bir sürü komut nedir ne değildir...

Fakat sorun çözümlerinde kullandırılan komutlar aman aman da böyle komutlar ya da büyük scriptler değil ki... Bir yerden sonra aşina oluyor insan...

Ben grep komutunu çok merak ederdim ilk başlarda =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

gauss1777

http://forum.ubuntu-tr.net/subdomains/forum/index.php/topic,28073.msg337256#msg337256

bu 2. seçenek için cevap.

1. seçenek ise sormak. bir konu açıp şu komut nedir diye sorabilirim. peşinden başka bir komutu sorabilirim. sonra peşinden başka bi tane. peşinden 2 3 tane problem çıkar onu sorarım. sonra bana demezler mi yeter be kardeşim bezdirdin artık diye. ben bunu düşünüyorum, ya bu insanların başka işleride var soracağıma uğraşır dururum diye (ama bunu her yeni kullanıcı yapmaz bırakır gider). sizde bu komutları veriyoruz ama nedir bilmiyorlar diye düşünmüş olsaydınız sanırım bizlere epey bir yardımcı olmuş olurdunuz..

ayrıca biraz yanlış anlaşılmışım, zaten göze almıştım neyse. kimseyi suçlamıyorum, bize bilgi vermek zorunda değilsiniz bunuda iddia etmedim. sadece şunu bilin ki yeni bir sistemden bahsediyoruz, düzeyimiz kullanıcı ve önümüzde oldukca büyük bir forum, wiki vs var. daha öncede belirtmiştim bazen neyi nasıl aramalıyız onu bile kestiremiyoruz. döndüm ve kendime baktım, şuan kendimde gördüğüm "windows bana daha rahat, ama ben burda kalmak istiyorum".

şimdide lütfen siz kendinize bir bakın, hala komut ların yeni başlayanlar için çok daha kolay olabileceğini düşünüyormusunuz?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Haziran 2011 - 20:33:15

Alıntı yapılan: sem0900 - 29 Haziran 2011 - 20:27:33
@gauss1777, umarım siz de benim düşüncelerim için bana kızmasınız... Ben de uzun sürelerdir Linux kullanan birisi değilim... Hatta daha yeniyim diyebileceğim kadar kullanıyorum neredeyse...

Fakat yeni kullanıcı araştırmasını bilecek... Hiç olmadı merak ettiği komut için, SUDO, Wiki, Google hepsini geçtim bir komutu öğrenmesi yeterli...

"man" komutunu bilse kişi istediği komutu öğrenebilir...

forumda sık kullandırılan yani sorun çözümlerimde sorunu yaşayan arkadaşlara kullanıdırılan komutların genelini ve ne işe yaradığını barındıran bir duvar kağıdı bile paylaşılmıştı Acemiler bölümünde...

Tabii insan ilk görünce şok oluyor, bir sürü komut nedir ne değildir...

Fakat sorun çözümlerinde kullandırılan komutlar aman aman da böyle komutlar ya da büyük scriptler değil ki... Bir yerden sonra aşina oluyor insan...

Ben grep komutunu çok merak ederdim ilk başlarda =)

kızmadım aksine sevindim, demek böyle bir konu var? linkini verin dahada çok sevineceğime eminim. ne olduklarını yazan bir kaynak olduktan sonra çok olmaları daha iyi hepsini öğrenmiş oluruz.
jfm

sem

Aslında bu konuda geçen rahatlık sanırım sizin dediğiniz gibi değil... Yani en rahatı komut yazmak anlamında değil de bir sorunu analiz etmek açısından, komutların çıktılarına göre sorunu irdelemek ve ne olduğunu anlamak daha rahat oluyor diye düşünüyorum...

Ben yine tekrar edeyim;

man komutunu bilmek bile istediğiniz şeyi internet bağlantınız olmadan dahi araştırıp öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Ek: ben yazarken tekrar yazmışsınız, ben de bir üsttekini siz yazarken yazdım sanırım =)

Uçbirimden

man merakedilenkomut

man (manual ) sayfaları çok işinize yarayacaktır... Eminim ki...

".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

gauss1777

evet şimdi denedim
man sudo

sudo ile ilgili ansiklopedik bilgiye ulaştım (: google dan çevirir çevirir okurum, teşekkür ederim.
jfm

bytan

@gauss1777,

Bilmediğin komutu sormak için illa başlık açmana gerek yok. Bak ne güzel diğer konunda yeri geldiğinde sormuşsun. Diyelim ki konu açtın. İlk açtığın konuda acemiler bölümüne bakıp bakmadığını sorup KKL'yi önerirdim. Mesele sadece komut öğrenmek değil, bir işletim sistemini öğrenmek. Sistem temelini öğretirken temel komutları da öğrettiği için  KKL oldukça işine yarar.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7183.0.html

Man sayfaları da Türkçe yapılabilir. Synaptic'te arandığı zaman ilgili paket bulunabiliyor. Veya komut satırıyla:

sudo apt-get install manpages-tr

Eğer sistemin İngilizce ise pakedi kurduktan sonra:

man -L tr falanfilan

-L parametresini nasıl öğrendim?

man man

Okuma hevesin görünüyor. Bu olduğu sürece de bunlar senin için zor şeyler değil.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

gauss1777

öğrenme konusunda hiç bir sıkıntım yok. hele ki bilgisayar söz konusu ise oldukca hevesliyimdir. sadece hem soru sorup insanları bezdirmekten çekiniyorum hemde biraz acele ediyorum. böyle olunca işin içinden çıkamadığım için tepki gösteriyorum işte (1 haftadır c++ için uygun kaynak arıyorum mesela, ama elimdeki kaynak windows için, yani standart kütürhaneler dışına çıkamıyorum ve buna benzer konular can sıkıyor). konu açıp nasıl bu komutları nasıl öğrenirim desem daha rahat olacaktı sanırım. neyse hem özür diliyor, hemde teşekkür ediyorum.
jfm

finix

Alıntı yapılan: gauss1777 - 29 Haziran 2011 - 21:35:18
öğrenme konusunda hiç bir sıkıntım yok. hele ki bilgisayar söz konusu ise oldukca hevesliyimdir. sadece hem soru sorup insanları bezdirmekten çekiniyorum hemde biraz acele ediyorum. böyle olunca işin içinden çıkamadığım için tepki gösteriyorum işte (1 haftadır c++ için uygun kaynak arıyorum mesela, ama elimdeki kaynak windows için, yani standart kütürhaneler dışına çıkamıyorum ve buna benzer konular can sıkıyor). konu açıp nasıl bu komutları nasıl öğrenirim desem daha rahat olacaktı sanırım. neyse hem özür diliyor, hemde teşekkür ediyorum.
Bende dağıtımının bana verdiği komutlar dışında pek bir şey bilmiyorum.  ;D

heartsmagic

@gauss1777, tepki vermek için yazmıyorum ancak bu başlıktaki benim iletilerimi okumuş olsaydın muhtemelen hâlâ neden ısrarla uçbirimden bilgi alıp yardım etmeye çalıştığımızı anlamış olurdun. Aslında mesele hep aynı yere çıkıyor. Burası yardım forumu, eğitim forumu değil ne yazık ki. Keşke yeterli insan kaynağımız olsa da o işi yapacak birileri de olsa.

Düşün ki her derdi için buraya koşan birine yardım etme aşamasındaki iletilerimize sudo bunu yapar, apt-get şudur, falanca budur, filanca şudur diye açıklama yapmaya kalkışırsak ne olur? Kimseye yetişemeyiz. Bizim derdimizse az zamanda çok iş yapmak burada. Zira, hepimizin birer hayatı, işi ve kendine göre sorunları var. Foruma vakit ayırdığımız bölümdeyse elimizden geldiği kadar çabuk bir şekilde neticeye ulaşmaya çalışıyoruz.

@bytan güzel bir şekilde anlatmış aslında olayı. Ben de eklemiş olayım, bunun adı ezbercilik değil, forumda destek olmak. Kaldı ki sen de biraz vakit geçirdikçe sık sık kullandığın komutları, forumda sık sık kullanılan komutları bir süre sonra anlıyor hale geleceksin. Gelmek şart mı? Değil elbette, istiyorsan bu meseleleri görsel olarak nasıl yapacağını da araştırabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

microanaliz

Burası bir yadım sitesi ama ben çok şeyler öğrendim ve azda olsa başkalarına yardımım dokunduğunu hissediyorum eğer bir eğitimden bahsediliyorsa o kişiyi wiki ye bekliyoruz orada yeniler için yığınca bilgiler var yeterki çaba göstersin işin kolayına kaçmayalım elimizden geldiğince wikiye aktarılırsa konuları daha iyi olur yada en azından çözülmüş konuları wikiye aktarılabilinir denilse işten anlayanlar ben gönüllü olarak aktarırım ama işaret olsun başlıklardan yada haberdar edilelim formun her yerini gezemem ve en zoruda budur.
MicroAnaliz