[Nasıl] ALSA derleme

Başlatan heartsmagic, 31 Aralık 2008 - 01:49:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bytan

Mkdir komutu alsa klasörünü oluşturuyor ki bu klasör sende zaten varmış.

Bu arada mint 8 karmic eşdeğeri değil miydi? Sen doğrudan yapılandırma dosyasını düzenlemeyi de deneyebilirsin. İşine yaramazsa derleme işlemini yapabilirsin elbette.

Not. İyice yavaşlamışım. :)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ODİN

birde ilk mesajda hearstmagic kendi kartı için şu komutu kullanmış
./configure --with-cards=hda-intel  

Ben bendeki kartın üstteki komutun son kısmında yer alan " hda intel" mi başka bir şey mi nasıl öğrenirim. Eğer şu son kısma ait bilgiye nasıl ulaşacağımı yazarsanız sonuca ulaşmış olacağım, rica etsem bilgilendirirmisiniz with cards bilgisine nasıl ulaşacağıma dair..

sanırım buldum bu mudur benim with cardsım?
pckolinux@pckolinux-laptop ~ $ lspci | grep Audio
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) HD Audio Controller (rev 03)

eğer bu ise doğru şeyi buldumsa aşağıdaki komutla devam mı etmeliyim
./configure --with-cards=hda-intel  

Kişi, ışığını karartmayı da bilmelidir, böceklerden ve hayranlardan kurtulmak için.

if

hearstmagic, ellerine sağlık.

Ubunru Karmic'e geçtiğimde bilgisayarımın hopörlerinden ses gelmiyordu. Forumda arama yaptığımda Alsa ile ilgili olduğunu öğrendim ve Alsa'yı yükselttim. O zamanlar çiçeği burnunda bir Ubuntu kullanıcısı olduğum ve sorunum giderildiği için bu işi nasıl yaptığımı pek önemsemedim:) O günden sonra bilgisayarımda bir yavaşlama oldu. Açılış ve kapanış eskisi kadar hızlı ama bilgisayarın fanı daha çok çalışıyor ve farkedilecek bir yavaşlama var. Acaba Alsa'yı yükseltmek böyle bir soruna yol açar mı? Bilgisayarın yavaşlamasına, fanının daha çok çalışmasına sebep olacak bir çok neden var ama yülkseltme işleminden önce ve sonraki ayarlar ve programlar aynı olduğu için Alsa'nın sebep olacağı fikr-i sabit oldu bende:)

heartsmagic

@ODİN, aynı parametreyle devam edebilirsin.
@N.G.D.G, Alsa'nın fanı etkileyeceğini düşünmüyorum açıkçası. Başka bir şeyin buna sebep olması kuvvetle muhtemel. Fakat hiçbir şey olanaksız değil, ola ki Alsa neden olmuştur. Hani sonra büyük konuşup da bilmişlik yapmak istemem.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

if

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Mart 2010 - 01:24:36
@ODİN, aynı parametreyle devam edebilirsin.
@N.G.D.G, Alsa'nın fanı etkileyeceğini düşünmüyorum açıkçası. Başka bir şeyin buna sebep olması kuvvetle muhtemel. Fakat hiçbir şey olanaksız değil, ola ki Alsa neden olmuştur. Hani sonra büyük konuşup da bilmişlik yapmak istemem.

Bana da pek mantıklı gelmiyor ama dedim ya fikr-i sabit oldu bende:) Sadece danışmak istedim, önemli bir sorun değil benim için. Ubuntu'nun en kötü hali diğer işletim sistemlerinden iyidir nazarımda.

İyi geceler...

heartsmagic

Fan sürekli çalışıyorsa rahatsızlık verir. Fanın hızlı çalışması esnasında top komutu ile işlemciyi zorlayan bir şeyler var mı diye bakabilirsin. Ancak bunu başka bir başlıkta konuşsak daha iyi olur :)

ODİN

alsayı 3. defa derledim alsa conf dosyasını paste ubuntu sitesindeki bu sefer gerçekten uygun olan parametreyi bulup değitirdim ve her zamanki gibi değişen bir şey yok ses yine yok ubuntu karmic koalada en azında youtubda video sesleri vardı sistem ve sistemde dinlediğim mp3 vs. sesleri yoktu ama mintte ne yazık ki hiç biri yok sesi bulana dek ben linux dağıtıları denemeye devam edeceğim. Ayrıca üyelerden biri alsa derledikten sonra fan sürekli çalışıyor ve pc yavaşlıyor demiş evet bende buna kısmaende olsa katılıyorum bende fanla ilgili bir sorun yok ama alsa derledikten sonra mintinde ubuntununda boot süresi ve açılma süresi artıyor stabil çalışmıyor misal alsa derledikten sonra gnomedo dock normalda açılışta açılması gerekirken bazı oturularda açılıyor bazılaroında açılmıyor linuxun çokta uzmanı olmmadığımı düşünerek birazda ukalalık yaparak ve linux geliştiricilerinin türkçe bilmediği için bu mesajı görmeyeceğinide bilerek genelde linuxun özelde ubuntu kerneli kullanan sistemlerin bir an önce şu alsa olyaını ve ses olayını çözmelerini istiyorum artık kernelemi entegre ederler güneclleştirmelere mi eklerler onun bilemem

özellikle heartsmagic'e ve diğer uzman arkadaşlara yardımları için teşekkürler
Kişi, ışığını karartmayı da bilmelidir, böceklerden ve hayranlardan kurtulmak için.

garafatma

@ODIN,

noktalama işaretlerini kullanmadığın için türkçe olsa da çok zor anlaşılıyor. Biraz daha dikkat.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Polarity

Bende bazı oyunlardan ses gelmiyor. Burdakileri okuyarak en son sürüme yükselttim alsayı herşey tamam şurda takıldım.
cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec
bu kodu yazınca bu çıkıyor.
/proc/asound/card0/codec#*: No such file or directory

desktop:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: VIA Technologies, Inc. VT8753 [P4X266 AGP] (rev 01)
00:01.0 PCI bridge: VIA Technologies, Inc. VT8633 [Apollo Pro266 AGP]
00:0b.0 Ethernet controller: ADMtek NC100 Network Everywhere Fast Ethernet 10/100 (rev 11)
00:11.0 ISA bridge: VIA Technologies, Inc. VT8233 PCI to ISA Bridge
00:11.1 IDE interface: VIA Technologies, Inc. VT82C586A/B/VT82C686/A/B/VT823x/A/C PIPC Bus Master IDE (rev 06)
00:11.2 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 1b)
00:11.3 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 1b)
00:11.4 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 1b)
00:11.5 Multimedia audio controller: VIA Technologies, Inc. VT8233/A/8235/8237 AC97 Audio Controller (rev 30)
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation NV34 [GeForce FX 5200] (rev a1)

lspci | grep Audio
00:11.5 Multimedia audio controller: VIA Technologies, Inc. VT8233/A/8235/8237 AC97 Audio Controller (rev 30

o dizini arattım bunlar var.
ls -l /proc/asound/card*
-r--r--r-- 1 root root 0 2010-04-07 13:32 /proc/asound/cards

/proc/asound/card0:
toplam 0
dr-xr-xr-x 2 root root 0 2010-04-07 13:32 codec97#0
-r--r--r-- 1 root root 0 2010-04-07 13:32 id
-rw-r--r-- 1 root root 0 2010-04-07 13:32 oss_mixer
dr-xr-xr-x 3 root root 0 2010-04-07 13:32 pcm0c
dr-xr-xr-x 6 root root 0 2010-04-07 13:32 pcm0p
dr-xr-xr-x 3 root root 0 2010-04-07 13:32 pcm1c
dr-xr-xr-x 3 root root 0 2010-04-07 13:32 pcm1p
-r--r--r-- 1 root root 0 2010-04-07 13:32 via82xx

ls -l /proc/ | grep as
dr-xr-xr-x  5 root       root               0 2010-04-07 12:46 asound

ls -l /proc/asound
toplam 0
dr-xr-xr-x 7 root root 0 2010-04-07 13:12 card0
-r--r--r-- 1 root root 0 2010-04-07 13:34 cards
-r--r--r-- 1 root root 0 2010-04-07 13:34 devices
-r--r--r-- 1 root root 0 2010-04-07 13:34 modules
dr-xr-xr-x 2 root root 0 2010-04-07 13:34 oss
-r--r--r-- 1 root root 0 2010-04-07 13:34 pcm
dr-xr-xr-x 2 root root 0 2010-04-07 13:34 seq
-r--r--r-- 1 root root 0 2010-04-07 13:34 timers
lrwxrwxrwx 1 root root 5 2010-04-07 13:34 V8233 -> card0
-r--r--r-- 1 root root 0 2010-04-07 13:34 version

card0 dizininin içinde codec97#0 isimli dizin var içinde bunlar var:
ls -l /proc/asound/card0/codec*
toplam 0
-r--r--r-- 1 root root 0 2010-04-07 13:36 ac97#0-0
-r--r--r-- 1 root root 0 2010-04-07 13:36 ac97#0-0+regs

şöyle bi şey salladım.
ls -l /proc/asound/card0/codec97#0/ac97* | grep Codec
bişey çıkmadı :P
Kişi başına düşen insan sayısı her geçen gün azalıyor.

heartsmagic

ls ile değil de cat ile dene.
Örneğin:
cat /proc/asound/card0/codec97#0/ac97* | grep Codec veya
cat /proc/asound/cards/codec97#0 | grep Codec

Ancak sende sistemde ses var ve bazı oyunlarda ses yoksa o zaman bu başlık değildir senin probleminin çözümü. Oyunlar ve ses sorunuyla ilgili bir başlığımız var, oraya bakabilirsin.

Polarity

sağol h.magic, çıkmadı o kodlardada.. tamam o başlığı biraz inceleyim şimdi.
Kişi başına düşen insan sayısı her geçen gün azalıyor.

ubuntu90

Bilgisayarımın modeli Sony Vaio VPCEB1S1E ve Ubuntu 10.4 kullanıcısıyım.

birandkoray@birandkoray-laptop:~$ aplay -l
**** List of PLAYBACK Hardware Devices ****
card 0: Intel [HDA Intel], device 0: ALC269 Analog [ALC269 Analog]
  Subdevices: 0/1
  Subdevice #0: subdevice #0
card 1: Generic [HD-Audio Generic], device 3: ATI HDMI [ATI HDMI]
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0

root@birandkoray-laptop:/usr/src/alsa/alsa-driver-1.0.22# cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec
Codec: Realtek ALC269

heartsmagic'in paylaştığı kodlar sayesinde bilgisayarıma çok az da olsa ses getirmeyi başardım :D
Yalnız,http://paste.ubuntu.com/238572/ adresinde benim bilgisayarıma uygun bir parametre yok.
Bir de başka sitelerdeki sorunlarda paylaşılan kodlara baktığımda  varsayılan ses kartında "Subdevices:1/1"
olması gerekiyor sanırım.Bende HDA Intel için 0/1 gözüküyor.
Bunu nasıl çözebilirim?
Yardımcı olursanız sevinirim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: ubuntu90 - 02 Mayıs 2010 - 17:19:55
Yalnız,http://paste.ubuntu.com/238572/ adresinde benim bilgisayarıma uygun bir parametre yok.

Gözünden kaçtı sanırım :)

Alıntı YapALC269
     basic      Basic preset
     quanta   Quanta FL1
     eeepc-p703   ASUS Eeepc P703 P900A
     eeepc-p901   ASUS Eeepc P901 S101
     fujitsu   FSC Amilo
     auto      auto-config reading BIOS (default)

Google

cat /proc/asound/card0/codec97#0/ac97* | grep Codec buradan ileriye gidemiyorum bu kod dan sonra bu çıktıyı veriyo
cat: /proc/asound/card0/codec97#0/ac97*: No such file or directory   burda takılıp kaldım dolayısıyla bi türlü ilerliyemeiyorum.

heartsmagic

@Google, bu noktada takılıp kalanlarda genelde çözüm bulamıyoruz ne yazık ki. İlginç bir şekilde codec çıktısı vermiyor, böyle bir dosya, dizin bulamıyor. Zamanında biraz bakınmış ancak işin içinden çıkamamıştım.

mcan

Selamlar,

Ubuntu 10.04 kullanıyorum. Skype'de görüşme yaptıkdan sonra, hoparlörlerden ses gelmemeye başladı. System > Preferences > Sound menusunden açılan pencerede ses çıkışı olarak RV710/730 Digital Stereo (HDMI) gözüküyor. Sanırım burada bir problem var, çıkış olarak başka aygıt da seçemiyorum (listede yok). Alsa yeniden derlemeyi düşünüyorum, tavsiyeniz nelerdir? Teşekkürler

M.Can
aquila non captat muscas!

heartsmagic

Eğer ses en başta varsa bence derlemeye gerek yok. Skype ile görüşmeden sonra olduysa sorun başka yerlerde aranabilir. Tüm kanalları kontrol ettin mi?

mcan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Mayıs 2010 - 00:28:27
Eğer ses en başta varsa bence derlemeye gerek yok. Skype ile görüşmeden sonra olduysa sorun başka yerlerde aranabilir. Tüm kanalları kontrol ettin mi?

Kontrol ettim. Forumdaki eski tüm konuları inceledim alsa konfigürasyon dosyasına birçok parametreyi girerek denedim hiç birinde sonuç alamadım. Alsa derlemeyi deneyeceğim. Acaba eklediğiniz mesajda ki alsaya ilişkin dosyalar eski sürümmüdür?
aquila non captat muscas!

heartsmagic

Eski sürüm değildir, gerçi yenisi çıkmış olabilir. Ancak en fazla bir sürüm geriden geliyordur.

okan_ubuntu

Aradan zortladım kusura bakmayın.Alsa 1.0.23 çıkmış ben yükselttim.Bilginize sunulur.
Saygılar...
http://monespaceperso.org/blog-en/2010/04/17/upgrade-alsa-1-0-23-on-ubuntu-karmic-koala-9-10/

heartsmagic

Yeni sürüm güncellemesini bir ara yapayım o zaman. Teşekkürker @okan_ubuntu.

heartsmagic

Alsa 1.0.23 sürümü için güncellendi.

hitokiri

Alıntı YapAlsa 1.0.23 sürümü için güncellendi.
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Alsa_Derleme
Anlatım için Teşekkürler :)

heartsmagic

Wiki için de ben teşekkür ederim :)
Ben güncelledikçe orası da unutulmaz umarım :) Gerçi orayı da denetlemeye çalışırım ara ara.

hitokiri

Alıntı YapBen güncelledikçe orası da unutulmaz umarım :)
on sayfa kim eklemiş acaba güncelleyim diye baktım :)
eklenmemiş :))
gözümden kaçarsa (kaçmaz ama)
bi kişisel ileti uzaktayım ayrıca tüm forum ahalisinden de bi ricada bulunayım wiki ye eklenmemiş eklenmesi gereken bi belge olduğunu düşünüyorsanız forumda olan wikide olmıyan
hitokiri >> kişisel ileti >> gönder :)