Sistem ayrıntısında tümleşik ve harici kart görünmüyor.

Başlatan müşavir., 13 Haziran 2013 - 16:51:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

müşavir.

Arkadaşlar, başlıkta açıklamaya çalıştım kısaca. Yine de üstünden geçeyim. Hiç bir bilgi yok "Grafik" kısmında. Çift ekran kartı teknolojisi var, intel ve ati. ikisi de kullanımda değil sanırım ama nedense pc'de hiç bir kasma problemi yok ve pc ısısıda hiç rahatsız etmiyor.

Ekleme: [Nasıl]Hibrid Ekran Kartları İçin Vgaswitcheroo Methodu konusuna da baktım ancak desteklemiyor. Ya da grafik kartlarının görünmemesinden dolayı desteklemiyorda olabilir. Bu sorunu giderince hibrid desteğini tekrar denerim artık.

lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Thames XT/GL [Radeon HD 7600M Series]

glxinfo | grep render
X Error of failed request:  BadRequest (invalid request code or no such operation)
  Major opcode of failed request:  154 (GLX)
  Minor opcode of failed request:  19 (X_GLXQueryServerString)
  Serial number of failed request:  12
  Current serial number in output stream:  12

lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200/2nd Generation Core Processor Family PCI Express Root Port (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev b4)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev b4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM65 Express Chipset Family LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family 6 port SATA AHCI Controller (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Thames XT/GL [Radeon HD 7600M Series]
02:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet (rev c0)
03:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9287 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)

support_test -p
support_test: komut bulunamadı

support_test -p --compiz
support_test: komut bulunamadı

jockey-text --list
kmod:fglrx_experimental_12 - Experimental AMD binary Xorg driver and kernel module (Sahipli, Devre Dışı, Kullanımda değil)
xorg:fglrx_experimental_9 - ATI/AMD sahipli FGLRX grafik sürücüsü (**deneysel** beta) (Sahipli, Etkinleştirildi, Kullanımda değil)
xorg:fglrx_updates - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler) (Sahipli, Devre Dışı, Kullanımda değil)

xrandr
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1600 x 900, maximum 8192 x 8192
LVDS1 connected 1600x900+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 382mm x 214mm
   1600x900       60.3*+
   1440x900       59.9 
   1360x768       59.8     60.0 
   1152x864       60.0 
   1024x768       60.0 
   800x600        60.3     56.2 
   640x480        59.9 
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DP1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
Türkçe, yaşamdır.

müşavir.

Konu silebilme yetkisinde olan arkadaşlardan ricam, silebilirsiniz. Ya da kilitleyebilirsiniz konuyu. Sitede bulunan çoook eski bir konu üzerinden hallettim çok şükür :) Ama çok yordu vallahi. Siyah ekranlarla boğuşa durdum. :)
Türkçe, yaşamdır.

if

@müşavir, nasıl çözüdğünüzü buraya geçer misiniz?

müşavir.

@if, en son iletiyi yazdığım esnada ekran kartı görünüyordu ancak gözden kaçırdığım bir nokta olmuş. "Ek Sürücüler" kısmında amd ekran kartının etkin olmadığını gördüm. Etkinleştir butonunu tıkladım, ilgili driver ve kernel yüklemesini yaptı. Sistemi reboot ettim ve şu an yine görünmüyor iki harici kartta. İntel tümleşik kartı için çok kısa bir kod bulmuştum yabancı forumlardan ama onu şu an bulamıyorum :( Harici kartın ise yüklemesini bu linkteki konudan yola çıkarak yaptım.  fgl_glxgears kodunda aldığım sonuçlarda gayet güzel görünüyordu 8k-10k frames. 1500-2500 aralığında fps veriyordu.

Şimdi sıfırdan, driverları kaldırıp, yüklemeyi tekrar yapmaya çalışacağım. Nasıl aşacağım bu sorunu çözemedim gitti. Elle yükleme yapıyorum, donanım etkin olmuyor... Donanımı etkinleştirince de, pc yine görmüyor... Çıldırsam yeğdir :)
Türkçe, yaşamdır.

heartsmagic

Elle sürücü kurduğunda "donanım etkinleştir" demeyeceksin zaten, etkin de görünmeyecek. O gördüğün yer depolardan kurulan ve senin elle kurmadığın sürücüler için düşünülmüş bir yer.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

müşavir.

@heartsmagic, inan bilgim yok bu konularda. Ben bir ubuntu başlangıç kitabı alayım da, sıfırdan okuyup öğreneyim her şeyi  :D

O zaman dediğin gibi yapıyorum, elle kurulum yaparım, Ek Sürücüler kısmından etkinleştirmem. Teşekkürler cevaplarınız için.
Türkçe, yaşamdır.

heartsmagic

Farklı bir ortamı ha deyince tanıman mümkün değil zaten :) Kitapta da yazmayabilir bu tür bilgiler, biraz biraz tecrübeyle kazanılıyorlar işte. Gerçi arada bir söylüyorum, Ubuntu'un elle sürücü kurulumunu algılayıp o bölümde etkinleştirme yapmaya çalışan kullanıcılar için "cıss" demesi lazım. Fakat sanırım elle kurulum yapan bunu biliyordur diye düşünüyorlar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

if