[Nasıl] Ubuntu 12.04 üzerinde AMD Catalyst 12.8 sürücü kurulumu

Başlatan decent, 24 Ağustos 2012 - 00:04:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

decent

Bildiğiniz gibi Ubuntu 12.04 destekli AMD Catalyst 12.8 ekran kartı sürücüsü kısa bir süre önce duyurulmuştu.

** Kaynakta aşağıdaki kurulumun Ubuntu 11.10 ve 12.10 için, hem 32 bit hem de 64 bit sistemlerde  geçerli olduğu belirtiliyor.
** Kurulumun bütün adımları 64 bit Ubuntu 12.04 üzerinde ve ATI Radeon HD 5770 donanım ile uygulanmış ve olumlu sonuç alınmıştır.

Ubuntu 12.04 ve türevlerini kullanıyorsanız kurulum için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Uçbirimden aşağıdaki komutları yürüterek önceki ekran kartı sürücüsünü kaldırıyoruz:

sudo sh /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh
sudo apt-get remove --purge fglrx fglrx_* fglrx-amdcccle* fglrx-dev* xorg-driver-fglrx

ve bilgisayarı yeniden başlatıyoruz:
sudo reboot

Yeni sürücüyü indirip kuruluma geçiyoruz:

mkdir ati && cd ati
wget -O amd-driver-installer-12-8-x86.x86_64.zip http://goo.gl/HUyH4
unzip amd-driver-installer-12-8-x86.x86_64.zip
chmod +x amd-driver-installer-8.982-x86.x86_64.run
sudo sh amd-driver-installer-8.982-x86.x86_64.run

Resimdeki gibi bir pencere açılacaktır, devam edip kurulumu bitirin.

Son olarak aşağıdaki komutu yürütün,

sudo aticonfig --initial -f

ve yapılandırmanın tamamlanabilmesi için bilgisayarı yeniden başlatın.

sudo reboot

Her şey sorunsuz gittiyse ve sürücümüz yüklendiyse uçbirim çıktıları ve diğer ayrıntılar aşağıdaki gibidir:

decent@precise:~$ fglrxinfo
display: :0  screen: 0
OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 5700 Series
OpenGL version string: 4.2.11762 Compatibility Profile Context

----------------------------------------------------------------------- 23:54:05
decent@precise:~$

decent@precise:~$ fgl_glxgears
Using GLX_SGIX_pbuffer
4601 frames in 5.0 seconds = 920.200 FPS
4870 frames in 5.0 seconds = 974.000 FPS
4900 frames in 5.0 seconds = 980.000 FPS
4939 frames in 5.0 seconds = 987.800 FPS
4963 frames in 5.0 seconds = 992.600 FPS
----------------------------------------------------------------------- 23:56:12
decent@precise:~$

Göktürk

sağol decent abi teşekkür ederim bir ara denerim seni verdiğin yöntemi.  :)
anakart:asus intel p8h61-mlx rev 3.0
işlemci:intel pentium g620 2.60 ghz x2
ram:kingston 4gb ddr3 1333 mhz 2 adet
ekran kartı:asus ati radeon hd 6670 1 gb ddr3 Hdd: Western Dijital 750 gb 64 cache 1 adet Sata2 Western Dijital 250 gb Sata2 Seagate 500 gb sata3 16 cache  Mac os x Lion 10.7.4 tr X64 Apple Fan Hackintosh xd :)

diceman331

Teşekkür ederim emeklerin için. Geçenlerde 12.6 sürümü bu sitede anlatıldığı gibi yapmıştım. Daha sonra yeniden başlattığımda sistemi; fglrxhatası aldım oturum başlatılamadı. X.org hatası verdi. Malesef yeniden format attım. Şimdi korkuyorum tekrar kurmaya

decent

diceman331

hoşbulduk. xubuntumda şuan xorg sorunum olduğu için kod çıktısını veremiyorum. ekran kartım amd radeon 6470m

decent

6470 ile bu kurulumu sorunsuz yapabilirsin.

Alıntı yapılan: http://wiki.cchtml.com/index.php/Hardware#Officially_Supported_.28Catalyst_.26_Open_Source.29Officially Supported (Catalyst & Open Source)

The following hardware is supported by current releases of the Catalyst/fglrx driver. Open source drivers will work as well. Note that RadeonHD 6xx0 chips will need kernel 2.6.38 for open-source mode-setting, xf86-video-ati/radeon 6.14.0 for 2D acceleration (EXA/Xv), and Mesa 7.11 for 3D acceleration.

* CEDAR       Radeon HD 5450
* REDWOOD     Radeon HD 5550/5570/5670
* JUNIPER     Radeon HD 5730/5750/5770
* CYPRESS     Radeon HD 5830/5850/5870
* HEMLOCK     Radeon HD 5970
* PALM        Radeon HD 6250/6310
* SUMO,SUMO2  Radeon HD 6370/6380/6400/6410/6480/6520/6530/6550/6620
* CAICOS      Radeon HD 6430/6450/6470/6490
* TURKS       Radeon HD 6570/6670
* JUNIPER     Radeon HD 6750/6770
* BARTS LE    Radeon HD 6790
* BARTS       Radeon HD 6850/6870
* CAYMAN      Radeon HD 6950/6970  (requires Catalyst 11.4b; open-source requires kernel 2.6.39)
* ANTILLES    Radeon HD 6990

İstersen resmi olmayan wiki kaynağındaki anlatımı uygulayabilirsin:
Installing Catalyst Manually (from AMD/ATI's site)

diceman331

@decent teşekkür ederim varsın resmi olmasın bilgisayarımdan yeterli performansı alayım da.
Son olarak sormak istediğim şey var, daha önce atinin kapalı kaynak sürücüsünü (12.6) netten indirip kurmaya çalıştığımda bilgisayarı reboot ettim ve gui masüstü ortamı gelmedi diye startx komutunu uyguladım. ekranda x.org hatası verdi ve içindeki yazılarda fglrx yazıyordu. tam detaylı bilgi vermediğimin farkındayım ama, x.org u remove, install yaparak kaldırıp yeniden kurdum. Nafile işe yaramadı. Bu durumda ne yapabilirdim son çare olarak?

decent

İlk iletide belittiğim gibi kaynakta, 12.8 sürümünün Ubuntu 12.04 desteği ve iyileştirmeleri ile geldiğinden bahsediliyor:
http://www.upubuntu.com/2012/08/install-amd-catalyst-128-on-ubuntu.html

İki farklı yöntemle, yani;
İster ilk iletideki gibi .run dosyası arayüzü ile, istersen uçbirimden yukarıda da verdiğim şu bağlantıdaki anlatımı uygulayabilirsin.
Installing Catalyst Manually (from AMD/ATI's site)

diceman331

Alexander

Bu şekilde yüklemiştim sürücüyü ama kernel güncellemesi sonucunda masaüstü sıfırlandı/sapıttı sistem aşırı yavaşladı. Bu durumda ne yapmak gerek acaba, ya da söyle sorayım bu işlemin tersi nasıl oluyor.

if

Çekirdek güncellemesinden sonra sürücüyü yeniden kurmalısınız.

Super Tux

İmdattt  :'(
Arkadaşlar dediklerinizi özenli bir şekilde yaptım. En son kurup sistemi yeniden başlattıktan sonra ekran siyah oldu ve bir beyaz pencere çıktı. Grafik kartınız deactive oldu gibi birşey diyor  :-[ :-[ (İngilizce)
Şimdi DVD'yi taktım "Ubuntuyu DVD'den dene"'yi seçerek bunu yazıyorum :(

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

guopx

ekran kartım radeon hd 7470m 1gb. sistemi kurduğumda ek sürücüler kısmından ATI/AMD için telifli fglrx sürücüsü yükledim fakat performans çok kötü
12.8 sürücüyü denemek istiyorum fakat ilk komutu verince mnrl@mnrl-K54HR:~$ sudo sh /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh
[sudo] password for mnrl:
sh: 0: Can't open /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh
bu hatayı alıyorum  /usr/share/ati/ klasörü içinde fglrx-uninstall.sh diye bir şey yok ne yapmam lazım acaba?
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

if

@guopx, diğer adımdan devam edebilirsiniz. O çıktı daha önce ATI'nin sağladığı sürücüyü kurmadığınız anlamına geliyor. Tedbir amaçlı.

Yazım kurallarına da biraz daha özen gösterirseniz memnun olurum.

Sametkk

AMD Catalyst 12.8 sürücüsünü kurdum ve ek sürücülerden sadece bir tanesini kurabildim.ATI/AMD için FGLRX grafik sürücüsü (sürüm sonrası güncellemeler için) olanı kuramıyorum.
Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim

decent

@Sametkk,
Sürüm Sonrası Güncellemeler seçeneğine ihtiyaç kalmıyor; ki zaten bugüne kadar ben de kurabilmiş değilim.

Bu konunun ilk iletisindeki yöntemi uyguladıysak başkaca uğraşa ihtiyaç yoktur.

FıratikUS

"Yok boşluktan başka bir şey toz nereye konacak"

Sametkk

@FıratkUS çok teşekkürler sanırım yapmam gereken başka bir şey yok değil mi?

FıratikUS

Rica ederim ne yaptım ki :D
@decent' in dediği gibi :
Alıntı YapBu konunun ilk iletisindeki yöntemi uyguladıysak başkaca uğraşa ihtiyaç yoktur.

Sametkk

pardon ya ben @decent'e teşekkür edicektim :)
Teşekkürler @Decent

FıratikUS

decent

Alıntı yapılan: FıratikUS - 02 Ekim 2012 - 19:37:52
Sorumu tekrarlıyorum :)

Alıntı yapılan: FıratikUS - 29 Eylül 2012 - 19:29:56
ATI Radeon HD 5600/5700 içinde geçerli mi bu yöntem ?

Kaynakta donanım ayrımı ayrımına gidilmemiş, ben yine de yöntemi deneyip olumlu sonuç aldığım seri ve modeli yukarıya yazmıştım.

Her zaman yazdığım gibi resmi olmayan Catalyst Wiki kaynağından güncel ayrıntıları takip edebilirsiniz.

Sametkk

Ubuntuyu yeniden kurmak zorunda kaldım ve AMD Catalyst 12.8 sürücü kurulumunu yaptım ama ek sürücüleri kuramıyorum şöyle bir uyarı alıyorum:
/var/log/jockey.log
Ek sürücüleri kurmama gerek var mı?