[Çözüldü] Nvdia 840m için hangi driver kurulmalı?

Başlatan namekrronn, 08 Aralık 2014 - 19:59:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

namekrronn

Alıntı yapılan: speakerXXL - 09 Aralık 2014 - 21:19:34
Buradaki öneriyi nvidia-340 sürücüsüne uyarlayarak deneyebilirsiniz.

sadece son komut mu değişiyor ? yazdığınız gibi
diğer komutlar aynı mı ? bu komutları nasıl düzenlicem nvidia340 için ?

speakerXXL

Aşağıdaki komutun çıktısına bir bakalım.

locate libGL.so

Ek olarak Steam uygulamasını STEAM_RUNTIME=0 değişkeni ile başlatmakda denebilir.

optirun env STEAM_RUNTIME=0 steam

namekrronn

Alıntı yapılan: speakerXXL - 09 Aralık 2014 - 21:39:46
Aşağıdaki komutun çıktısına bir bakalım.

locate libGL.so

Ek olarak Steam uygulamasını STEAM_RUNTIME=0 değişkeni ile başlatmakda denebilir.

locate libGL.so
/home/ikaloronl/.local/share/Steam/ubuntu12_32/steam-runtime/amd64/usr/share/doc/nvidia-cg-toolkit/examples/Tools/trace/libGL.so.1.gz
/home/ikaloronl/.local/share/Steam/ubuntu12_32/steam-runtime/i386/usr/share/doc/nvidia-cg-toolkit/examples/Tools/trace/libGL.so.1.gz
/usr/lib/i386-linux-gnu/mesa/libGL.so.1
/usr/lib/i386-linux-gnu/mesa/libGL.so.1.2.0
/usr/lib/x86_64-linux-gnu/mesa/libGL.so.1
/usr/lib/x86_64-linux-gnu/mesa/libGL.so.1.2.0

bu komutla da aynı hata optirun ı sildim özelliklerden yine aynı hata düzelmedi

speakerXXL

Aşağıdaki komutdan sonra,

sudo ldconfig

çıktıyı tekrar paylaşınız.

locate libGL.so

namekrronn

Alıntı yapılan: speakerXXL - 09 Aralık 2014 - 21:47:58
Aşağıdaki komutdan sonra,

sudo ldconfig

çıktıyı tekrar paylaşınız.

locate libGL.so

locate libGL.so
/home/ikaloronl/.local/share/Steam/ubuntu12_32/steam-runtime/amd64/usr/share/doc/nvidia-cg-toolkit/examples/Tools/trace/libGL.so.1.gz
/home/ikaloronl/.local/share/Steam/ubuntu12_32/steam-runtime/i386/usr/share/doc/nvidia-cg-toolkit/examples/Tools/trace/libGL.so.1.gz
/usr/lib/i386-linux-gnu/mesa/libGL.so.1
/usr/lib/i386-linux-gnu/mesa/libGL.so.1.2.0
/usr/lib/x86_64-linux-gnu/mesa/libGL.so.1
/usr/lib/x86_64-linux-gnu/mesa/libGL.so.1.2.0

speakerXXL

Nvidia-340 sürücüsünü sildiniz mi?
Steam uygulamasını kapatıp buradaki öneriyi deneyebilirsiniz.

Aşağıdaki komutları sırasıyla uçbirimde çalıştırınız.

rm ~/.local/share/Steam/ubuntu12_32/steam-runtime/i386/usr/lib/i386-linux-gnu/libstdc++.so.6
rm ~/.local/share/Steam/ubuntu12_32/steam-runtime/i386/lib/i386-linux-gnu/libgcc_s.so.1
rm ~/.local/share/Steam/ubuntu12_32/steam-runtime/amd64/lib/x86_64-linux-gnu/libgcc_s.so.1
rm ~/.local/share/Steam/ubuntu12_32/steam-runtime/amd64/usr/lib/x86_64-linux-gnu/libstdc++.so.6
rm ~/.local/share/Steam/ubuntu12_32/steam-runtime/i386/usr/lib/i386-linux-gnu/libxcb.so.1

namekrronn

Alıntı yapılan: speakerXXL - 09 Aralık 2014 - 22:50:48
Nvidia-340 sürücüsünü sildiniz mi?
Steam uygulamasını kapatıp buradaki öneriyi deneyebilirsiniz.

Aşağıdaki komutları sırasıyla uçbirimde çalıştırınız.

rm ~/.local/share/Steam/ubuntu12_32/steam-runtime/i386/usr/lib/i386-linux-gnu/libstdc++.so.6
rm ~/.local/share/Steam/ubuntu12_32/steam-runtime/i386/lib/i386-linux-gnu/libgcc_s.so.1
rm ~/.local/share/Steam/ubuntu12_32/steam-runtime/amd64/lib/x86_64-linux-gnu/libgcc_s.so.1
rm ~/.local/share/Steam/ubuntu12_32/steam-runtime/amd64/usr/lib/x86_64-linux-gnu/libstdc++.so.6
rm ~/.local/share/Steam/ubuntu12_32/steam-runtime/i386/usr/lib/i386-linux-gnu/libxcb.so.1

hayır silmedim sizin söyledikleriniz dışında bir iş yapmadım bu verdiğiniz kodları çalıştırdım fakat steam yine aynı hatayı veriyor o sitedeki öneriler ile sizin yazdığınız komutlar aynı sanırım

steamin bulunduğu klasörü ve steamı silip tekrar yükledim fakat yine aynı hata (optirun yazdıktan sonra oldu bu hatalar )

speakerXXL

@Namkeron, aşağıdaki komut ile primus 32 bit uyumluluk paketini de kurmayı dener misiniz?

sudo apt-get install primus-libs-ia32

Alıntı YapOpenGL GLX context is not using direct rendering, which may cause performance problems.

Anladığım kadarıyla yukarıdaki mesajı mesa-utils 32 bit paketinin kurulu olmamasından dolayı alıyorsunuz. Bunun kozmetik bir sorun olma ihtimali var. 32 bit uygulamalar glxinfo'nun 32 bit sürümü ile sorgulama yapmaya çalışıyor ve kurulu olmadığı için Direct Rendering'in etkin olmadığı kanısına varark bu mesajı veriyor olabilir.

Ek olarak aşağıdaki komut ile ia32-libs paketini kurarak 32 bit uyumluluk kütüphanelerini yükleyebilirsiniz.

suo apt-get install ia32-libs

namekrronn

Alıntı yapılan: speakerXXL - 10 Aralık 2014 - 20:03:38
@Namkeron, aşağıdaki komut ile primus 32 bit uyumluluk paketini de kurmayı dener misiniz?

Alıntı YapOpenGL GLX context is not using direct rendering, which may cause performance problems.

Anladığım kadarıyla yukarıdaki mesajı mesa-utils 32 bit paketinin kurulu olmamasından dolayı alıyorsunuz. Bunun kozmetik bir sorun olma ihtimali var. 32 bit uygulamalar glxinfo'nun 32 bit sürümü ile sorgulama yapmaya çalışıyor ve kurulu olmadığı için Direct Rendering'in etkin olmadığı kanısına varark bu mesajı veriyor olabilir.

Ek olarak aşağıdaki komut ile ia32-libs paketini kurarak 32 bit uyumluluk kütüphanelerini yükleyebilirsiniz.

Alıntı yapılan: speakerXXL - 10 Aralık 2014 - 20:03:38

bugün bilgisayarı açıp steamı çalıştırdım hata vermedi nedense

primus-libs-ia32
bu paketi kurdum ve  ia32-libs bu paket zaten kurulu imiş denedim şuan steam açılıyor hatasız aynı şekilde cs go da hatasız açılıyor fakat sanırım hala 1.garik kartını kullanıyor cs go 840m ekran kartında olsaydı gayet akıcı olmalıydı  takılıyor kasıyor malesef tekrar optirun ile başlatmalı mıyım sizce? aynı hatayı vermesin sonra

heartsmagic

Steam kütüphanesinde oyuna gelip özellikler dediğinde komut satırı olarak ne görünüyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

namekrronn

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Aralık 2014 - 13:32:10
Steam kütüphanesinde oyuna gelip özellikler dediğinde komut satırı olarak ne görünüyor?
steam kütüphanesinden bulamadım ama commamd line ı mate ten arayüzden bakınca cs go da böyle yazıyor;

steam steam://rungameid/730

steam uygulamasında da böyle yazıyor;

/usr/bin/steam %U

heartsmagic

O komutların başına:
optirun
ekle, arada boşluk olsun.

namekrronn

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Aralık 2014 - 17:48:16
O komutların başına:
optirun
ekle, arada boşluk olsun.

hocam daha önce eklemiştim önceki mesajlarda görmüşsünüzdür steam hata verdi bunu göz önünde bulundurarak tekrar ekleyeyim mi? sadece steam e mi ekleyeyim yoksa oynadığım tüm oyunlara mı?

heartsmagic

Steam'e deği, sadece oyun kısayollarına yapacaksın bunu. Senin örneğinde:

optirun steam steam://rungameid/730

namekrronn

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Aralık 2014 - 18:15:21
Steam'e deği, sadece oyun kısayollarına yapacaksın bunu. Senin örneğinde:

optirun steam steam://rungameid/730

evet yaptım

sonra oyunu açtım oyun düzgün açılıyor fakat açılırken harita çok geç yükleniyor ve oynarken gt840m in oynatması gerektiği gibi değil kasmalar takılmalar var kaliteyi düşürünce oynanıyor ama acaba sorun başka mı o oyunun 840m ile çalıştığını nasıl öğrenebilirim? zira 840m ile çalışıyor da kasıyorsa başka çözümlere bakmak için birde ben batarya ömrünü arttırsın diye "tlp" diye bir araç var onu kullanıyorum acaba o mu kısıtlıyor ekran kartı performansını ?

bu resim acaba bilgisayar komple 2.grafik kartında mı demek oluyor? eğer öyleyse batarya ömrü için yüklediğim tlp aracı yüzünden düşük fps alıyorum demektir.

heartsmagic

tlp'nin öyle bir etkisi olacağını sanmıyorum. Ancak oyun hakkındaki sorunlar hakkında bir fikrim yok ne yazık ki.

namekrronn

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Aralık 2014 - 15:14:42
tlp'nin öyle bir etkisi olacağını sanmıyorum. Ancak oyun hakkındaki sorunlar hakkında bir fikrim yok ne yazık ki.
Anladim tlpyi kaldirip denedim cok birsey farketmedi cpufreq deneyeyim diyorum belki daha iyidir

meda

http://teknoseyir.com/linux-mint-incelemesi 25:00-26:00 arasında steam primus kullanımı ile ilgili küçük bir bilgi var. 2. Grafik kart ile çalıştırmak daha kolaylaşacaktır.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

namekrronn

Alıntı yapılan: meda - 15 Aralık 2014 - 20:39:45
http://teknoseyir.com/linux-mint-incelemesi 25:00-26:00 arasında steam primus kullanımı ile ilgili küçük bir bilgi var. 2. Grafik kart ile çalıştırmak daha kolaylaşacaktır.
aynen orda belirtilen şuydu Menüden Özelliklerden başına optirun yazmak yerine Steamın içinden özelliklerden her oyuna primusrun yazıyorsun böylece sadece o oyun açılınca 2. ekran kartına geçiliyor diğer türlü steam de 2.ekran kartında çalışıyor
ayrıca benim sistemde oyunlar 2.grafik kartında çalışıyor sorun yok ama windows taki gibi yüksek fps alamıyorum düşürünce grafikleri oyun oynanıyor sanırım bu fps olayı da oyunların linuxa tam adapte olmadığından dır diye düşünüyorum

if

Sürücü kurulduğuna göre konuyu kapatalım.
cozuldukonusu