Intel Hibrit Grafik Kartı Sorunu

Başlatan hckr, 10 Temmuz 2012 - 23:57:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hckr

Merhaba,

Intel Core i5 2500k işlemci var bilgisayarda ve Ubuntu bu işlemci üzerindeki ekran kartını kullanıyor.Ancak teeworlds oyununu bile doğru düzgün çalıştıramıyor sistem.Oyunda donma var ve grafikler düzgün değil.Şuanda vasat intel ekran kartına sahip Dell Inspiron 1525'te dahi böyle bir sorun yok.Bu sorunu nasıl düzeltebilirim.Forumda bir başlık açılmış ancak bir aşamadan sonra devam edemiyorum çünkü ls -l /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch komutunda dönüş yok.

Sorunu nasıl düzeltebilirim?
lspci | grep VGA çıktısı

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)

glxinfo | grep render çıktısı

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Sandybridge Desktop
    GL_NV_conditional_render, GL_ARB_ES2_compatibility,

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

if

Intel SnadyBridge için attığım bir ileti vardı ama bulamadım.

hckr

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Temmuz 2012 - 00:09:57
İkinci kart ne peki?
Ekstra bir kart daha takılı değil.Bir de anakart üzerinde vardır herhalde bir ekran kartı zannediyorum ki anakart: MSI Z77A-G45.Ama yani başka bir ekran kartına geçiş yapmak istemiyorum.Ben bu ekran kartının yine vasatın üzerinde olması gerektiğini düşünüyorum.Teeworlds gibi basit bir oyunu bile düzgün çalıştıramaması çok ilginç.Intel'in yıllar önceki ekran kartları bile bu oyunu rahatlıkla çalıştırır.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=32801.0 Burada sanırım bu konuyla ilgili başlık açılmış ama anlayamadım.

matrax_41

Başka bir ekran kartı yok bilgisayarınızda. İntel sistemlerde artık anakartta ekran kartı yok. İntel, ekran kartı yongasını da işlemcinin içine aldı.

hckr

Peki o zaman mevcut durumda nasıl performans alabilirim.Yani dediğim gibi teeworlds denen oyunda bile çok fazla duraksama yaşıyorum.
Fare simgesini bile doğru getiremiyor sürücü etrafında bozukluklar var.

heartsmagic

İkinci bir kart yoksa switcheroo falan gerekli değil ki senin için. Şu çıktı ne diyor:
glxinfo | grep render

hckr

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Temmuz 2012 - 01:00:16
glxinfo | grep render
    GL_EXT_vertex_array_bgra, GL_NV_conditional_render,

Bu arada dün bir güncelleme geldi.Ama sanırım internette gezerken gördüğüm bir depodan da gelmş olabilir.İçinde mesa paketleri vardı.Şu anda grafikler düzeldi.Ama duraksamalar devam ediyor.Sanırım duraksamalar internet bağlantımdan kaynaklanıyor gibi.

heartsmagic

3b desteği var, sorun görünmüyor. Sen harici bir depo eklemiş miydin?

hckr

Ekledim bir harici depo ama şimdi hatırlamıyorum hangi depoyu eklediğimi.Sorun çözülmüş gibi gözüküyor.

heartsmagic

ubuntu-x-swat deposu olabilir mi? veya xorg-edgers?

hckr

Alıntı yapılan: heartsmagic - 13 Temmuz 2012 - 17:03:42
ubuntu-x-swat deposu olabilir mi? veya xorg-edgers?
xorg-edgers'miş öğrenmiştim dün.ppa-purge ile kaldırdım riskli galiba xorg-edgers.Öyle okumuştum.Dün ubuntu dün sabahtan akşama kadar hata raporu üretti.Sürekli aynı pencereyle karşılaştım ve baştan kurdum henüz bir uygulama denemedim.Evet şu anda makine resmi depolarda ve güncel ancak dediğim sorun hala devam ediyor.Normalde bu ekran kartı kötü değil yani piyasadaki güncel oyunları çalıştırabiliyor.Ancak şu anda malesef kullanabilmiş değilim düzgün bir şekilde teeworlds gibi bir oyunda bile.

heartsmagic

xorg-edgers kararlı olmayan depo. x-swat kararlı olanı, onu eklemeyi deneyebilirsin. Fakat haliyle bu X paketlerini değiştireceği için depoyu sonradan kaldırsan bile bu paketler kalkmaz. Senin depoyu sildikten sonra bu paketleri resmi depodan tekrar kurdurman gerekiyor. Orada da bağımlılık çakışmaları yaşaman olası.

hckr

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Temmuz 2012 - 02:51:31
xorg-edgers kararlı olmayan depo. x-swat kararlı olanı, onu eklemeyi deneyebilirsin. Fakat haliyle bu X paketlerini değiştireceği için depoyu sonradan kaldırsan bile bu paketler kalkmaz. Senin depoyu sildikten sonra bu paketleri resmi depodan tekrar kurdurman gerekiyor. Orada da bağımlılık çakışmaları yaşaman olası.
x-swat deposuna geçtim.Launchpad sayfasında da paketlerin kararlı olduğu yazılmış.Biraz düzelme var ancak vasatın üzerine çıkamadı.
Bir de bir sorun fark ettim oyunda da Mozilla Firefox'ta da kaydırma yaptığım zaman resimlerin üzerinde bir desen beliriyor.Ama bu her zaman olmuyor.Sanırım bu da grafik kartı sorunumla alakalı.
Şu an son durum eski durumunda yine vasat.

heartsmagic

Açıkçası Intel için başka ne yapılabilir bilmiyorum. Hani Intel kullanıcıları da var forumda ancak bu denli sorun yaşayan azdır sanırım. Sonuçta açık kaynak sürücülerden başka seçeneğimiz yok burada. Bu şekilde PPA eklemekten başka iyileştirme yapılabilir mi bilmiyorum cidden.

hckr

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Temmuz 2012 - 22:21:26
Açıkçası Intel için başka ne yapılabilir bilmiyorum. Hani Intel kullanıcıları da var forumda ancak bu denli sorun yaşayan azdır sanırım. Sonuçta açık kaynak sürücülerden başka seçeneğimiz yok burada. Bu şekilde PPA eklemekten başka iyileştirme yapılabilir mi bilmiyorum cidden.
Yok başka Intel Grafik Kartı olan bilgisayarım da var ancak onda böyle bir sorun yok gayet akıcı oynanabiliyor oyun.Bu SandyBridge serisi işlemcilerde var olan bir sorun galiba.

heartsmagic

SandyBridge için biraz genel foruma baktım da, evet sorunlu bir mimari kendisi. Ancak senin anlattığın şekilde dert yananlardan ziyade "siyah ekran" sorunu, güç harcamalarındaki dengesizlik gibi konular var. Grafik sorunlarına da değinilmiş ara ara ancak onların 3.x serili çekirdeklerde düzeltildiği söyleniyor. Daha doğrusu 3.0 serisi için konuşulmuş. Fakat başlıklar eski olduğu için biz o seriden çok daha ilerideyiz. Acaba eski seriden yani 3.0 serisinden bir çekirdek denesen durum nasıl olur?

hckr

Güç tüketiminden kastınız dizüstü bilgisayarlarda sanırım.Sorun belirten arkadaşların grafik kartları benimki ile aynı mı acaba. 3.0 serisinde düzeltilen problemler 3.2'de devam eder mi?Şu an elimde kararlı bir sistem var bu sorun dışında.Grafik meselesiyle bu oyun dışında pek fazla ilgilenmediğimden bu sorunu düzeltse bile çekirdekte geri dönüş yapamam.Yarından itibaren projelerime başlayacağım.
Belki de tek oyunla test yapmamalıyım.Belki de oyunla alakalı bir sorundur.Yine basit bir oyun kurayım deneyeyim.Ya da compiz efektlerini açalım bakalım sorun olacak mı?Geri dönüş yapayım.
Grafik kartı:Intel HD Graphics 3000

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Temmuz 2012 - 23:47:54

Bu arada hardinfo paketini indirdim ve OpenGL bölümünde hiçbir şey gözükmüyor.Vendor,Renderer,Version,Direct Rendering:No yazıyor.Acaba bir paket mi yüklemem gerekiyor OpenGL için?

heartsmagic

Direct Rendering No diyorsa eğer sürücülerle sorun var demektir, 3B desteği yok anlamına geliyor ki bu normal değil. OpenGL falan kurmana gerek yok, sürücülerin meselesi bu. Ortada bir sorun olduğu aşikar.

glxinfo | grep render ne diyor peki?

Ayrıca 3.0 çekirdek serisini denemek için geri dönüş şart değil. O seriden paketleri çekip kurarsın, tek yapacağı şey Grub kalabalığıdır.

hckr

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Temmuz 2012 - 00:12:58
Direct Rendering No diyorsa eğer sürücülerle sorun var demektir, 3B desteği yok anlamına geliyor ki bu normal değil. OpenGL falan kurmana gerek yok, sürücülerin meselesi bu. Ortada bir sorun olduğu aşikar.

glxinfo | grep render ne diyor peki?

Ayrıca 3.0 çekirdek serisini denemek için geri dönüş şart değil. O seriden paketleri çekip kurarsın, tek yapacağı şey Grub kalabalığıdır.
Çıktı yok mesa-utils paketini yükleyin diyor.Paketi yüklüyorum...
Düzenleme yükledim:

GL_NV_conditional_render, GL_ARB_ES2_compatibility,

Ama sorunu yine çözecek mi emin değilim daha önce glxinfo çıktı veriyordu.Herhangi bir değişiklik yok sanki sürücü yokmuş gibi çalışıyor.
Compiz Masaüstü kübü ve sallanan pencereleri etkinleştirdim sorun gözükmüyor.

heartsmagic

Bu işlem zaten iyileşme sağlamaz. Sadece 3B desteği var mı diye bakmak istemiştim ki, var gibi görünüyor.

hckr

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Temmuz 2012 - 13:35:18
Bu işlem zaten iyileşme sağlamaz. Sadece 3B desteği var mı diye bakmak istemiştim ki, var gibi görünüyor.
mesa-utils yüklü değildi onu yükledim o işlem için demiştim iyileşme yok diye  :) .

hckr

Sorunum hâlâ devam ederken,aynı işlemciye sahip(ve yine işlemci üzerindeki ekran kartını kullanan) bir bilgisayarda(Güncel ubuntu 12.04kurulu) oyunu denedim herhangi bir sıkıntı yok.Sorun sadece benim bilgisayarımda var malesef.

hckr

Alıntı yapılan: if - 29 Temmuz 2012 - 22:54:59
https://wiki.ubuntu.com/X/Troubleshooting/IntelPerformance
İngilizcem henüz yok yapmam gereken nedir?
Scrolling in firefox is laggy
3D video game FPS measures are significantly lower than previously

Diğerlerini denemedim bu iki bulguyu gösteriyor sistem.