Ubuntu Yazılım Merkezindeki Ücretli Yazılımlar

Başlatan ByNeo, 25 Ağustos 2011 - 20:43:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ByNeo

Merhaba arkadaşlar Ubuntuyu kurdum ben yazılım merkezi var tıkladım orda satın al diye kısımda var ubuntunun yazılım programlarının paralı olanlarınında olduğunu bilmiyordum tamamen hespi ücretsiz diye biliyordum şaşırdım açıkcası  ???

if

Açık kaynak olduktan sonra ücretli olup olmaması geliştiriciye kalmıştır.

ByNeo

Bunların depolarda görünmesi doğrumu peki benim hoşuma gitmedi rahatsız etti site açıp orda satışını yapsa daha iyi olur neyse ...

eribol

Niçin rahatsız olunuyor anlamıyorum. Süs olsun diye değil eğer satış Ubuntu üzerinden yapılırsa bir miktar ücrette Ubuntu'ya gider. Keşke tüm dağıtımların bunu yapabilme gücü olsa(ki düşünülen bir şey) da hepsi bu şekilde kazanç elde edebilse. Siteleri üzerinde destek linkleri var ama ne kadar gelir elde ettikleri az çok belli oluyor. Bu tür işlemlerde bir kazanç kapısı.

@if; Tüm yazılımlar açık kaynak değil diye biliyorum. Öyle olsa bile böyle bir zorunluluk olmaması gerekir diye düşünüyorum. Bugün EA Sports linux için bir sürüm çıkartsa ve bunu Ubuntu Yazılım Merkezi üzerinden satışa sunsa Ubuntu için de(ve hatta imkanlar dahilinde diğer dağıtımlarda) kazanç elde eder, kullanım oranı artar.

yakusha

linux üstündeki yazılımların bir çoğu ücretsiz... lakin oyunlar gibi kimi uygulamalar 3. kaynak yazılımlar olarak tanımlanmaktadır ki, bu hangi işletim sistemi için olursa olsun üreticisine kalmış bir tercihtir... nfs,ea games oyunları ve birçok oyun her türlü platform için ücretlidir...

ubuntu, özgür bir işletim sistemidir... özgürün anlamı beleş! demek değildir... kimi durumlarda bu özgürlük satın alınmış bile olabilirdi... lakin linux ortamındaki işletim sistemleri arasında paralı olan işletim sistemleri çok azdır... zannettiğiniz gibi yok değildir!

bir de şunu düşünün; para verdiğiniz halde sahibi olamadığınız, kullanıcısı olmak dışında bir faaliyetiniz olmayan, ucunu bile değiştiremediğiniz işletim sistemleri ve programlar var!

ubuntu işletim sistemini özgürce ve bedelsiz olarak kurabildiğiniz gibi üstünde değişiklik yapıp dağıtma hakkınız bile elinizde bulunmaktadır...

Artık bu forumu kullanmıyor.

if

@eribol, ben depodaki yazılımların hepsini açık kaynak olarak ama kimilerinin lisansının GPL'den farklı olduğunu biliyordum. Bilgilendirme için teşekkür ederim.

eribol

Alıntı yapılan: if - 25 Ağustos 2011 - 23:05:22
@eribol, ben depodaki yazılımların hepsini açık kaynak olarak ama kimilerinin lisansının GPL'den farklı olduğunu biliyordum. Bilgilendirme için teşekkür ederim.
Aslında kapalı kaynak kodlu yazılımların satışı yapılıyor mu diye kendime de sordum ve eminim artık. Var mı yok mu bilmem ama olmasında bir engel yok. Flashplayer gibi yazılımların hepsi kapalı kaynak kodlu ancak yine de depoda mevcut. Ücretsizi varken ücretlisi neden olmasın :) Böyle bir atılım büyük oyun şirketlerini çeker mi bilemem ama onlar için pek cazip olur zira windows kullanıcılarının oyunu yasal olmayan yollarla ücretsiz elde ettikleri ortada. Onlarda biliyor ki linux kullanıcıları bu konuda çok daha fazla duyarlı. Bu nedenle bu Ubuntu Yazılım Merkezi'nin diğer sistemlere de entegre edilmesini çok isterim. Dediğim gibi düşünmüyor değiller.

if

Alıntı yapılan: eribol - 25 Ağustos 2011 - 23:18:40
Alıntı yapılan: if - 25 Ağustos 2011 - 23:05:22
Aslında kapalı kaynak kodlu yazılımların satışı yapılıyor mu diye kendime de sordum ve eminim artık. Var mı yok mu bilmem ama olmasında bir engel yok. Flashplayer gibi yazılımların hepsi kapalı kaynak kodlu ancak yine de depoda mevcut. Ücretsizi varken ücretlisi neden olmasın :) Böyle bir atılım büyük oyun şirketlerini çeker mi bilemem ama onlar için pek cazip olur zira windows kullanıcılarının oyunu yasal olmayan yollarla ücretsiz elde ettikleri ortada. Onlarda biliyor ki linux kullanıcıları bu konuda çok daha fazla duyarlı. Bu nedenle bu Ubuntu Yazılım Merkezi'nin diğer sistemlere de entegre edilmesini çok isterim. Dediğim gibi düşünmüyor değiller.
Evet, flash var değil mi. Nasıl unutulur baş belası:) Ücretli yazılımların depoda olmasına benim de itirazım olmaz. Diğer noktalarda da harfiyen katılıyorum sana ama kullanıcı açısından işler düşündüğümüz gibi gitmeyebilir:)

ByNeo

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Ubuntu okuyun bunları ben yazmadım .

Ubuntu, Debian kökenli, kurulum ve kullanım kolaylığı ve düzenli sürüm yükseltmeleriyle öne çıkan bir Linux dağıtımıdır. Canonical Ltd.'nin (Mark Shuttleworth'e ait) sponsorluğunda geliştirilmektedir. Ubuntu'nun hedefi son kullanıcıların ulaşabileceği kolay, hızlı, ücretsiz, güçlü bir işletim sistemi oluşturmaktır. Ubuntu, Zulu dilinde; "Ben, sen sen olduğun için, benim" demektir, aynı zamanda "başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever" olmak gibi insani değerlerin temel alındığı bir dünya görüşüdür.İnsanlık için Linux (Linux For Human Beings) sloganını kullanan Ubuntu, Debian'dan farklı olarak her 6 ayda bir yeni sürüm; her sürüm için de 18 ay destek sunmaktadır. Ayrıca 3 yıl Masaüstü ve 5 yıl Sunucu sistem desteği sunan ve belli sürelerde bir çıkarılan Uzun Süreli Destek (Long Term Support, LTS) sürümleri de mevcuttur. 8.04 (Hardy Heron) sürümü, Ubuntu'nun 6.06'dan sonra ikinci LTS sürümüdür.

Ubuntu projesinin amacı, her düzey kullanıcının rahat bir biçimde kullanabileceği, tamamen açık kaynaklı ve kararlı bir işletim sistemi oluşturmaktır. Bu bağlamda GNU/Linux hakkında hiç tecrübesi olmayan kişilerin başlaması için ideal bir seçimdir. Özellikleri itibarıyla acemi, tecrübeli ve uzman kitleye de hitap etmektedir.

Debian temel alınarak yola çıkılan ilk Ubuntu sürümü 20 Kasım 2004 tarihinde yayımlandı. O zamandan beri her altı ayda bir yeni sürüm yayımlanmaktadır; bu da onu en güncel GNOME (nom diye okunur) arayüzü kullanan dağıtım yapmaktadır. MEPIS, Xandros, Linspire, Progeny ve Libranet gibi diğer Debian tabanlı işletim sistemlerinin aksine Ubuntu, Debian'ın felsefesine sadık kalmış ve özgür bir yazılım olarak yoluna devam etmiştir.

Ubuntu logosu ilk sürümden beri aynıdır. Elde çizilmiş ve şimdi ubuntu-title adlı bir yazıtipi olan bu logo Andy Fitzsimon tarafından yapılmıştır. Logosundaki işlenen temada insanlar arasındaki eşitliğe ve kardeşliğe dikkat çekmektedir.

Ubuntu paketlerinin çoğunluğu Debian projesinin kararsız bölümünden derlenir. Ubuntu ve tüm resmi türevleri .deb paketleri ve APT tabanlı paket yöneticilerini kullanır.

Eksiz okuyun derim özellikle kırmızı olan kesimleri bana neden rahatsız oluyorsun demişsin benim Özgür yazılım anlayışım ticareti dışlıyor tabikide rahatsız olurum ve karşıyımda ücretsiz diye geliştirebilirsin ama bunu geliştirip işi ticarete dökmek bana ters geliyor .  Ubuntunun deposunda buna yer vermesi yanlıştır çizgisinin dışına çıkmasa daha iyi olur derim .

if

Alıntı yapılan: ByNeo - 26 Ağustos 2011 - 01:22:43
Ubuntu'nun hedefi son kullanıcıların ulaşabileceği kolay, hızlı, ücretsiz, güçlü bir işletim sistemi oluşturmaktır.

...tamamen açık kaynaklı ve kararlı bir işletim sistemi oluşturmaktır.

İşletim sistemi

decent

Alıntı yapılan: ByNeo - 26 Ağustos 2011 - 01:22:43
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Ubuntu...

...Ubuntu'nun hedefi son kullanıcıların ulaşabileceği kolay, hızlı, ücretsiz, güçlü bir işletim sistemi oluşturmaktır. Ubuntu, Zulu dilinde; "Ben, sen sen olduğun için, benim" demektir, aynı zamanda "başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever" olmak gibi insani değerlerin temel alındığı bir dünya görüşüdür.
...
Ubuntu projesinin amacı, her düzey kullanıcının rahat bir biçimde kullanabileceği, tamamen açık kaynaklı ve kararlı bir işletim sistemi oluşturmaktır. Bu bağlamda GNU/Linux hakkında hiç tecrübesi olmayan kişilerin başlaması için ideal bir seçimdir. Özellikleri itibarıyla acemi, tecrübeli ve uzman kitleye de hitap etmektedir.
...

Burası dikkatinizi çekti mi ?

Ya da bu resimdeki kurulum adımı?

heartsmagic

@ByNeo, senin özgür yazılım anlayışın değildir asıl olan, asıl özgür yazılım anlayışıdır. Kısacası sen istediğin kadar "beleş" olmalı dersin. Üzerini çizdiğin yerler de @if'in dediği gibi "ücretsiz" işletim sistemi vaadeder. Ben kullanıyorum mesela kendisini, sen de kullanıyorsun. Ücretli uygulamaları kurmadığında eksilen bir şey var mı kullandığın Ubuntu'dan? Yok. Bu nedenle etrafta görmek istediğin şeyleri vurgulama lütfen bizlere.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

speakerXXL

Yapılan resmi tanımına göre, Özgür Yazılım (GNU) ücretsiz vasfına sahip değil midir?
Anladığım kadarıyla, açık kaynak kodlu olsa bile ücretsiz değilse o yazılım Özgür Yazılım olmaz.
Yazılımın açık kaynak kodlu olması onu Özgür Yazılım yapmaz.
Benim anlamadığım bir şey var eğer yazılımı parayla satacaksanız kaynak kodunu niye açarsınız.
Kaynak kodunun açılmasındaki amaç, yazılıma özgürlük katmak değil midir?
GNU'ya beleş yazılım mantığı ile yaklaşmak ise algı yanılsamasıdır.
GNU'nun beleş yazılımın çok daha ötesinde olduğunu düşünüyorum.
Linux'un bile ötesinde.

http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.tr.html

yakusha

"hava beleş, suya biraz para verin"
http://www.youtube.com/watch?v=kMaOD_9Z83k

ubuntu özgür bir işletim sistemidir... üstünde paralı yazılım çalışması ubuntu'yu işletim sistemi olmaktan çıkarmaz... bu ubuntunun felsefesine de aykırı değildir...

şimdi çıkıp ben yazdığım kitabevi otomasyon programını ubuntuda çalıştırmak istediğimde bunu beleş! hale getirmemi gerektirecek hiçbir şart yoktur! kullandığım kütüphaneleri kendim yazdıktan sonra, ister paralı ister parasız sunarım...

ByNeo

Siz olayı anlamıyorsunuz bence işinize gelmiyor yada ücretsiz işletim sistemi bak adı üstünde ücretsiz neden eklentilerinin hepside ücretsiz olmasın . Ben şimdi anlıyorsam eğer program yazabiliyorsam yazıp bunu ücretli sunmam çokmu iyi olur ben size her şey iücretli demiyorum tamam depolarda ücretsiz programlar var  karışılıyordurda fazlasıyla ama ben sadece böyle ücretli yazıp bu işletim sisteminin deposuna konulup gösterilmesine karşıyım hoşuma gitmedi . Bu nedenle etrafta görmek istediğin şeyleri vurgulama lütfen bizlere.  Gördüğüm şeyleri tabikide belirtirim sizde o zaman rahatsız olmayın herkes gördüğünü açık bir şekilde söyleyebilir görmek istemeyende okumaz  konuyada dahil olmaz . Bu gün  bir kaçı ücretli yazar sunar yarın bunun önüne geçemezsin tamamen ticaret olur işletim sistemi ücretsiz ilerde bütün programlar ücretli halde sunulursa görürüm gelen tepkiyi merak etmeyin . Siz istediğiniz kadar katılmayabilirsiniz bana bende aksine sizlerin düşüncelerine katılmıyorum bırakında  konularımızı açalım kafamızdakileri yansıtalım ona müdahale etmeyin bari saygı duyun .

speakerXXL

Herkesin, GNU'nun ücretsiz yazılımdan fazlası olduğunu anladığı günler, bugünden daha güzel olacaktır.

decent

Alıntı yapılan: ByNeo - 26 Ağustos 2011 - 02:12:33
Siz olayı anlamıyorsunuz bence işinize gelmiyor yada ücretsiz işletim sistemi bak adı üstünde ücretsiz neden eklentilerinin hepside ücretsiz olmasın . Ben şimdi anlıyorsam eğer program yazabiliyorsam yazıp bunu ücretli sunmam çokmu iyi olur ben size her şey iücretli demiyorum tamam depolarda ücretsiz programlar var  karışılıyordurda fazlasıyla ama ben sadece böyle ücretli yazıp bu işletim sisteminin deposuna konulup gösterilmesine karşıyım hoşuma gitmedi . Bu nedenle etrafta görmek istediğin şeyleri vurgulama lütfen bizlere.  Gördüğüm şeyleri tabikide belirtirim sizde o zaman rahatsız olmayın herkes gördüğünü açık bir şekilde söyleyebilir görmek istemeyende okumaz  konuyada dahil olmaz . Bu gün  bir kaçı ücretli yazar sunar yarın bunun önüne geçemezsin tamamen ticaret olur işletim sistemi ücretsiz ilerde bütün programlar ücretli halde sunulursa görürüm gelen tepkiyi merak etmeyin . Siz istediğiniz kadar katılmayabilirsiniz bana bende aksine sizlerin düşüncelerine katılmıyorum bırakında  konularımızı açalım kafamızdakileri yansıtalım ona müdahale etmeyin bari saygı duyun .

Bu kadar  kişi anlamıyor ve işlerine gelmiyor da, bir tek sen mi anlıyorsun ?
Senin ilk cümlenin anlamı düşüncelerini başkalarına kabul ettirmek, etmezseler de anlayışsızlıkla ve işine gelmemekle suçlamaktır.

Konu açarız, fikirlerimizi belirtiriz, başkalarının fikirlerine katılırız ya da karşı çıkarız.
"İstemeyen konuya dahil olmaz" gibi cümleler, "Benim fikrimi kabul eden varsa yazsın, farklı fikirde olanlar gelmesin demek mi dir ?

ByNeo

Arkadaşım sen diyorsun bunalrı bana
Bu nedenle etrafta görmek istediğin şeyleri vurgulama lütfen bizlere.
burda benmi müdahale ediyorum ben hanginize böyle kelime kullandım bana kısıtlama getiriyorsun o cümlerinle resmen ap açık ortada . bende sana diyorumki gördüklerimden rahatsız oluyorsan okuma eğer okuyup eleştiri yapıyorsan banada cümleleri kurma  .  Bu nedenle etrafta görmek istediğin şeyleri vurgulama lütfen bizlere.  ne demek şimdi bu Allah aşkına . Daha fazla uzatmayacam ben söyleyecekelrimi söyledim ücret karşılığında çalışan kişi ve kuruluşlarıda sevmiyorum her zamanda karşıyım .

yakusha

Ubuntu Yazılım Merkezinde Ücretli Olarak Sunulanlar Nelerdir...

a) Sahipli oyunlar... Yanlış saymadıysam 29 tane oyun sahipli olarak, ubuntu yazılım merkezinden satın alınabilmektedir.
b) Emulatörler: Windows ortamındaki oyunları linux ortamında oynamaya yarayan ve çalıştırmaya yarayan crossower uygulaması: 3 defa
c) Ubuntu Users dergisinin sayıları 4-5 tane
4) fluendo dvd player ve kodekler!

bunlardan hangilerinin sizin açınızdan ubuntuyu işletim sistemi olmaktan çıkarttığını, veya yazılım anlamında özgürlüğünü tehlikeye düşürdüğünü düşünüyor sunuz?

bunların hiçbirisi ubuntu tarafından sağlanan ve ubuntu çekirdeği içinde yeralan yazılımlar bile değildir... Kodekler zaten başlı başına bir lisans meselesi olarak işletim sistemlerinin kafasını ağrıtmaktadır... bu sebeple gstreamer kütüphanesi kodeklerin çözümleyici olarak geliştirilmeye devam etmekteri

emulatör konusunda codewears yerine wine kullanmak pekala mümkündür... veya playonlinux de aynı işi görmektedir...

ücretli bir derginin sanal versiyonunu ubuntu bize neden, nasıl beleş versin! sanal ortama çıkması, özgür bir işletim sistemiyle okunur olması onu beleş yapmaz ki!

bir üretici oyununu neden beleş versin! oyunu geliştirme amacı ticari olarak para kazanmak değil midir?

işletim sistemi nedir, 3. party uygulamalar nelerdir konusuna biraz daha derinlemesine incelemek gerekiyor...

bu yazılımların ubuntu yazılım merkezinde ne işi var diyorsanız, bu başka bir soru kaynağıdır... lakin sorun asla değildir... evet, parası olan bu oyunları oynayabilir... medya yayını yapacaksanız bu paketleri bedelini ödeyerek kullanabilirsiniz... okumak isterseniz bu dergiyi size sanal olarak ulaştırabiliriz...

ubuntu'nun sunduğu özgürlüğün kimi konularda rms'i yeterli görmediğini biliyoruz... bu sebeple isterseniz yine ubuntu temelli gnewsense işletim sistemini de kullanabilirsiniz ki kendisi hiçbir özgür olmayan bileşen içermemektedir...

http://www.gnewsense.org/Main/HomePage

heartsmagic

@ByNeo, olayı biz değil sen anlamıyorsun. Sana düşünme demiyoruz biz, düşün, elbette düşün ve iste ancak bunu özgür yazılıma mal etme. @speakerXXL, senin tarafını anlayamadım fakat Ögzür Yazılım ücrete tabi olmaz mı demeye çalıştın yoksa ben mi yanlış anladım?

Yanlış anlamadığımı varsayarak şunu geçiyorum aşağıya:

Alıntı YapMany people believe that the spirit of the GNU Project is that you should not charge money for distributing copies of software, or that you should charge as little as possible — just enough to cover the cost. This is a misunderstanding.

Actually, we encourage people who redistribute free software to charge as much as they wish or can. If this seems surprising to you, please read on.

http://www.gnu.org/philosophy/selling.html

Türkçe çeviriye gerek var mı? Gerekirse onu da yapmaya çalışırız. Lütfen emin olmadığınız meselelerde ahkam kesmeyin. Döneyim tekrar, siz istediğiniz kadar ücretli yazılım sevmiyorum deyin, bunu anlarım. Fakat yok efendim özgür yazılıma uymaz, Ubuntu'ya uymaz diye ortalığı velveleye de vermeyin. İsteyen istediği yazılımı yapar, isterse satar, isterse ücretsiz dağıtır. GNU şartlarını sağladığı sürece özgür yazılımdır. Hem satar, hem de kaynak kodunu dağıtır. Saçma olan nedir? Ek meselelerden ücret alamaz mı insanlar?

Lütfen, lütfen. Önce girdiğiniz ortamı iyice araştırın. Eğer araştırmıyorsanız en azından daha önce bunu yapanlara saygı duyun. Saygı duymuyorsanız "Acaba yanlış olan bizler miyiz" diye düşünerek şimdi araştırın.

ByNeo

Özgür yazılımdan kastın Ubuntuysa ben ubuntuya sadece hani dediklerim şu ücretli sunan arkadaşların programını depolarında tutmaları yanlış tutmasa daha iyi olur diyorum . Ben ubuntu ücretli program çıkartıp satıyor demiyorumki : (

speakerXXL

Ubuntu Yazılım Merkezinden Satın Al kısmını aşağıdaki şekilde silebilirsiniz.

Aşağıdaki kodu uçbirimde çalıştırarak channel.py dosyasını açınız.

/usr/share/software-center/softwarecenter/backend/channel.py

Aşağıdaki satırları bulunuz ve tamamını silip dosyayı kaydediniz.

for_purchase_channel = None
#create a "magic" channel to display items available for purchase                                              `
        for_purchase_query = xapian.Query("AH" + AVAILABLE_FOR_PURCHASE_MAGIC_CHANNEL_NAME)
        for_purchase_channel = SoftwareChannel(self.icons,
                                             "For Purchase", None, None,
                                             channel_icon=None,   # FIXME:  need an icon
                                             channel_query=for_purchase_query,
                                             installed_only=installed_only)

if partner_channel is not None:
        #    channels.append(partner_channel)
        #channels.append(for_purchase_channel)

Alıntı YapSerbest yazılımdan bahsettiğimiz zaman fiyattan değil, özgürlükten bahsediyoruz. Bizim Genel Kamu Lisanslarımız, sizin serbest yazılımların kopyalarını dağıtma özgürlüğünüzü (ve isterseniz bu hizmet için para almanızı), yazılım kaynak kodlarının size dağıtım esnasında veya eğer isterseniz verilmesini, yazılımı değiştirebilmenizi, yazılımın parçalarını yeni yazılımlar içerisinde kullanabilmenizi ve bunları yapabileceğinizi bilmenizi sağlamaktadır.

http://www.cagataycebi.com/projects/GPL_tr.html

Dağıtım esnasındaki maliyettten (vaya bununla ilgili yapılan ücretlendirmeden) bahsediyor, yoksa yazılımın ücretinden bahsedilmiyor.

http://www.gnu.org/philosophy/selling.tr.html

Daha açık anlatmaya gerek var mı? Gerekirse yaparız.

Ayrıca taraf tutacak fanatiklik yaşını çoktan gemiş bulunmaktayım.

heartsmagic

@speakerXXL, yaşını bilemiyorum ancak taraf tuttuğun aşikar ve bunu yanlış yönde yapıyorsun. Türkçe olarak bana verdiğin fakat kendine göre yontarak alıntıladığın yerden bir başka alıntı yapacağım. Fakat senin alıntıladığın yeri de açıklayayım zira yine bizim gibi düşünenleri destekliyor o alıntıladığın yer.

Alıntıladığın yer diyor ki: "Özgür yazılım dediğimiz şey için ücret bir kıstas değildir, bundan bahsetmiyoruz biz. Özgür yazılım dediğimiz şey GNU/GPL'yi sağlıyorsa özgürdür, şartları da saydıklarımızdır. Sayalım:
        Özgürlük 0: Programı sınırsız kullanma özgürlüğü.
        Özgürlük 1: Programın nasıl çalıştığını inceleme ve amaçlara uygun değiştirme özgürlüğü.
        Özgürlük 2: Programın kopyalarını sınırsız dağıtma özgürlüğü.
        Özgürlük 3: Programın değiştirilmiş halini dağıtma özgürlüğü. "

Şimdi, GNU/GPL dediğin, dediğimiz yerin şartlarında ücret nerede geçiyor? Senin bana alıntıladığın yer bile bunu söylüyorken daha nasıl açıklama yapacaksın?

Şimdi de biz alıntılayalım, senin bana verdiğin Türkçe bağlantıdan olsun, benim verdiğim İngilizce yeterli gelmemiş muhtemelen.

Alıntı YapBirçok insan inanmaktadır ki, GNU Projesi'nin ruhu, yazılımın kopyalarının dağıtılması için ücret alınmamasını gerektirir ya da mümkün olduğunca düşük bir ücretin (maliyeti karşılayacak kadar) alınmasını gerektirir.

Burada birçok insanın inandığı şeyi vurguluyor, bu birçok insanın arasında sen de varsın. Doğru demiyor bunun için. Devam edelim.

Alıntı YapGerçekte, özgür yazılımın dağıtımını yapan insanların mümkün olduğunca ya da istedikleri kadar ücretlendirme yapmasını istiyoruz. Bu size şaşırtıcı geldiyse, lütfen okumaya devam edin.

Burada ise gerçekte özgür yazılımın nasıl da ücretlendirilebileceği anlatılıyor, hatta yetmiyor "istedikleri kadar ücretlendirme yapmasını istiyoruz" diyor.

Alıntı YapÖzgür programlar bazen ücretsiz olarak ve bazen de azımsanmayacak bir ücret karşılığında dağıtılır. Genellikle aynı program, farklı yerlerden her iki şekilde de sağlanabilir. Ücretten bağımsız olarak, program özgürdür çünkü kullanıcıların kullanım özgürlüğü vardır.

Demek ki neymiş, özgür programın özgürlüğü ücretinden gelmiyormuş. İster ücretsiz olsun, ister azımsanamayacak bir ücrete tabi olsun, eğer kullanıcının kullanım özgürlüğü varsa özgürdür.

Alıntı YapÖzgür olmayan programlar genellikle yüksek bir fiyata satılır ancak bazen satış yerleri, size ücretsiz olarak bir kopya vereceklerdir. Ancak bu durum, bu gibi yazılımların özgür yazılım olmalarını sağlamaz. Ücretli ya da ücretsiz olsun, program özgür değildir, çünkü kullanıcıların özgürlüğü yoktur.

Kısacası uygulama ücretsiz olsa bile özgür olmayabilirmiş. Mesele ücret değildir diyor. Örnek, bizim depolardaki kapalı sürücüler. Ücretsiz, "beleş" veriyorlar bize, bu özgür olduğu anlamına geliyor mu? Hayır.

Alıntı YapÖzgür yazılım bir ücret konusu olmadığına göre, düşük bir fiyat, daha özgür değildir ya da özgüre yakın değildir. Bu nedenle, özgür yazılımın kopyalarını yeniden dağıtıyorsanız, azımsanmayacak bir ücret alabilir ve para kazanabilirsiniz. Özgür yazılımın yeniden dağıtılması iyi ve mantıklı bir harekettir; bunu yaparsanız bundan kar da sağlayabilirsiniz.

İş daha da ilginçleşiyor burada. Daha düşük fiyat, hadi abartalım sıfır fiyat özgüre daha yakın anlamına gelmez diyor. Daha da ileri gidiyor, siz bir özgür yazılımın kopyalarını dağıtır ve bundan kâr da sağlayabilirsiniz diyor. Hayda, başka birinin yazdığı uygulama üzerinden para kazanacak birileri, kâr edecek. Hadi bakalım...

Uzar gider bu altınılanan yerler.

Alıntı yapılan: speakerXXLDaha açık anlatmaya gerek var mı? Gerekirse yaparız.

Elbette açıklamaya gerek var. Şu okuduklarınızdan nasıl hâlâ ücretlendirme yapılamaz meselesini çıkartabiliyorsunuz merak ediyor ve açıklama bekliyorum.

@ByNeo, mesele ücretli yazılımları Ubuntu'nun yapıp yapmaması değil,  yazılımların ücretli olup olmaması, bunun da bir sorun teşkil edip etmemesi. Özgür Yazılım'da ücret bir sorun değildir. Bunu buralara yeni geldiğin için anlayabiliyorum aslında, zamanla bu gibi tartışmaları gördükçe sen de kabulleneceksin durumu. Özgür yazılımlardan da ücret talep etmek kötü bir şey değildir.

sem

Özgür yazılımın özgür kısmını daha çok insanlık ve emek üzerine yorumluyorum...

Örneğin sana  (ortaya konuşuyorum, buradaki sen her hangi biri) bir program lazım, fakat kendin ya da şirketin için çok fazla özelliştirilmesi gerekiyor. Oturup bunu en baştan yazana kadar, hazır var olanı üzerine oynamalar yaparak, ya da baştan yazılacaksa dahi bazı durumlarda diğer yazılımların işleyişine bakarak tasassruf yapmaktır...

Burada tasarurf edilen nedir; insanlar için çok önemli olan zaman ve emek... Kişi, yapacağı şeyi önceden yapıldığı için en baştan yazmasına gerek kalmadı, ilgili şeyleri özgür yazılımların kaynak kodlarından baktı... Böylece kodlama ve zaman kısmında tasarrur sağlamış oldu, ne kadar az zaman harcarsa otomatik olarak o kadar az emek vermiş oldu...

Bu kavramlar olmasa herkes kodunu kapatıp işine gücüne bakacaktı... Hali ile yapılan şeyler, bir çok kişi tarafından aynı şekilde yapılacaktı... Herkes oturup ayrı ayrı aynı şeyleri düşünüp kodlayacaktı...

Sanırım bu nedenle Linux taraflarından bu kadar çok uygulama ve çatallama projeler görüyoruz... Çünkü kimse Amerika'yı tekrardan keşfetmiyor... Kimsenin zamanı ve emeği boşa gitmiyor...

Bu açıdan bakınca bir programın kaynağının açık olması, değiştirilebilir ve dağıtılabilir olması vs gibi şeyler çok anlam kazanıyor...

Ama "bir yazılımın bedava olması zorunluluğu" olduğu düşünen arkadaşlar bunu neye dayandırıyor acaba, bir arkadaş açıklama yapabilirse çok sevinirim... Yani birileri oturup; "insalara açık kaynalı, beleş, değişiklik ve her türlü hakkı tanıyan ne varsa yapaım, program olur, oyun olur, dergi olur, cart olur, ne bulursak bedava yapalım... Programcıları buna zorlayan bir şeyler bulalım " gibi bir şeye fikir yormuş olabilirler mi?

Sonra GNU/GPL doğdu yani, bu mudur?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

speakerXXL

Heartmagic burada anlatılan ücretin yazılımla bir ilgisi yok. Yazılımın kendisi her halükarda ücretsiz. Ama yazılımı dağıtan bu dağıtımla ilgili olarak istediği kadar ücret alabilir.
Bununla beraber,

Alıntı YapÖzgür yazılımla, kullanıcılar, yazılımı kullanmak için, dağıtım ücretini ödemek zorunda değildir. Programı bir arkadaşlarından kopyalayabilirler ya da ağ erişimine sahip bir arkadaşları aracılığıyla edinebilirler. Ya da çok sayıda kullanıcı bir araya gelip, tek bir CD-ROM'un fiyatını paylaşabilir, daha sonra da yazılımı kullanabilirler. Yazılım özgür olduğunda, yüksek bir CD-ROM fiyatı büyük bir engel değildir.

Kısacası alınan ücret yazılıma ait değil, yapılan hizmete ait. 
Yani ben Ubuntu CD'sini 500 liraya satabilir 1000 liraya da bir bilgisayara kurabilirim (Misal). Tabii bu durumda bu CD'yi benden kim alır orası ayrı bir mevzu. Bu hak bize bu lisans ile verilmiş bulunmakta. Böyle bir durum Ubuntu'yu Özgür Olmayan Yazılım kılmayacaktır.
Tabii buradaki durum sadece dağıtım hizmeti ilgili değildir. Örneğin GNU lisansına sahip bir yazılımla ilgili Teknik Destek verebilirsiniz. Bundan ücret istemek en doğal hakkınız olacaktır. Bu ve benzeri hizmet için aldığınız ücret, bu yazılımı ücretli bir yazılım yapmayacağı gibi özgür olmayan yazılım konumuna da düşürmeyecektir.

Çünkü, sizin aldığınız ücret yazılımla ilgili değil yapılan hizmetle alakalıdır. Bu tip lojistik ve hizmet ile ilgili ücretleri gözardı ettiğinizde Özgür Yazılım Ücretsiz yazılımdır.

Kısacası kaynak kodları açık dahi olsa ben o yazılımı istediğim gibi dağıtamıyorsam o yazılım Özgür Yazılım değildir. Ücretsiz edinmem dahi bunu değiştirmez.
Ama değişik sebeplerle (Yazılımın kendisi bu ücretin dışında olmak zorunda) ben bir yazılımı edinirken ücret ödemek zorunda kalmış olsam dahi, Eğer yazılımın kaynak kodlarına ulaşabiliyor, istediğim gibi değiştirebiliyor, edindiğim bu yazılımı ve ya kaynak kodlarını değiştirdiğim versiyonunu, sınırsızca dağıtabiliyorsam o yazılım Özgür Yazılımdır.

Daha öncede belirttiğim gibi taraf tutmuyorum. Taraf tutup tutmamak neden bukadar önemli anlamıyorum açıkcası. Beni illa bir taraf tutmak zorunda mı görmek istiyorsunuz anlamadım.
Bazı şeylerinse yaşla ilgili olamayacağını sizi kırmadan nasıl anlatabilirim bilmiyorum. Bu sebepten bu konuya girmeyeceğim.

Bir daha altını çizmekte fayda görüyorum Özgür Yazılımı Beleş yazılım olarak algılamıyorum.
Özgür Yazılım felsefesinde ücretsiz olmasından çok daha öne çıkan konu insanların, ücretli yazılımlara mahkum edilmesinin önüne geçilmesidir.
Bütün yazılanlar bu felsefeye duyulan saygıdadır. Bir taraf tutacaksam bu düşüncenin tarafını tutmayı yeğlerim.

Eğer taraf tuttuğum çıkarımını software center ile ilgili verilen düzeltme sebebiyle çıkardı iseniz, yanlış bir çıkarımda bulunmuşsunuz.
Zaten bu bilgiyi de aşağıdaki adresten edindim.

http://askubuntu.com/questions/47997/is-it-possible-to-remove-the-commercial-programs-section-from-the-software-center