Dağıtım bilmecesi

Başlatan Zorba58, 31 Ocak 2011 - 03:48:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Zorba58

Arkadaşlar kimse bana kızmasın özgürlük.için forumlarına sinir oldum. Ubuntu' da  yaşadığım ve bu forumda çözümlediğimiz ekran parlaklığı sorununu Pardusda da yaşadım(Ekran parlaklığı ayarlaması yapılmıyor) Günler oldu 2 başlık bir hata kaydı açtım ses seda yok. Yeni kararlı bir sürüm çıkardın elbette ilk başta sorun yaşayanlar olacaktır bu ne ilgisizlik ben şaştım. Ubuntuda aynı sorunu şuradaki yolla çözmüştük http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,24399.0.html Parlaklığı ayarlayamazsam bu gidişle tekrar yükleyeceğim ubuntuyu. Natty'ye kadar pardus ile takılırım diyordum ama parlaklık had safhada.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Ocak 2011 - 18:21:07

Evet arkadaşlar 2GB ram olan dizüstüme dağıtım önerisi bekliyorum sizden  :D Pardusla ayrılık vakti geldi.. Ekran parlaklığı ayarlayamama sorununu Ubuntu ve Pardus'da yaşadığımı göz önüne alarak diğer bir dağıtımda da bunu yaşar mıyım acaba?
Cevap yok mu sevgili forumdaşlarım? :D
Dünya' nın asıl problemi. ahmaklar ve fanatikler her zaman için kendilerinden çok eminken; buna karşılık daha aklıbaşında insanların hep şüphelerle dolu olmaları.
                                                            Bertrand Russell

sema

İki farklı dağıtımda da aynı sorunu yaşaman akla senin bilgisayarda sorun olduğunu getiriyor ama emin de değilim, bilemiyorum. Nasıl bir şey istediğini de bilmediğim için direkt öneri yapamıyorum ama hafif işletim sistemleri istersen daha önce forumda konusu geçmişti,  onları deneyebilirsin. Kesinkes sorun yaşarsın ya da yaşamazsın demek de yanlış olur. Deneyip görelim :)
susema

Zorba58

Aslında donanımsal bir sorunum olduğunu sanmıyorum. Çünkü windows tarafında herhangi bir problem hiç yaşamadım bu konuda.
@sema şimdi sen deyince düşündüm. 1.Kde'yi sevdim 2. deb paket zenginliğini seviyorum Pardusu kaldırıp Kubuntu kurmaya karar verdim. Şu an indiriyorum. Kubuntuda ubuntu yazılm merkezi gibi bir şey var mı? Ya da adı Kubuntu yazılım merkezi mi? :D
Dünya' nın asıl problemi. ahmaklar ve fanatikler her zaman için kendilerinden çok eminken; buna karşılık daha aklıbaşında insanların hep şüphelerle dolu olmaları.
                                                            Bertrand Russell

kalkan1973

Şekil 1 A da görüldüğü gibi yazılım merkezi var...
Evde İşte her yerde Linux

Zorba58

@Mustafa Kalkan teşekkür ederim.
Kubuntuyu kurdum. Ama en büyük sorunum hala devam ediyor: Ekran parlaklığı ayarlayamama :(
Daha önce semanın tavsiyesini uyguladığımda ubuntuda çözülmüştü. Kubuntuda aynı şeyi yaptım ama son seviyede kaldı aynen şöyle :
                                                            Bertrand Russell

janparey

Sorunun galiba senin hotkey sürücüleri kernel entegre değil veya paket olarak kurulu değil yani eğer üretici linux için driver sağlamışsa onları elle kurman gerekiyor.marka model yazasa daha kesin konuşabilirim.

Zorba58

Alıntı yapılan: can_66 - 01 Şubat 2011 - 09:22:23
Sorunun galiba senin hotkey sürücüleri kernel entegre değil veya paket olarak kurulu değil yani eğer üretici linux için driver sağlamışsa onları elle kurman gerekiyor.marka model yazasa daha kesin konuşabilirim.
can_66 bilgisayarım Acer Extensa5635Z ekran kartı intel GMA 4500M. Sanırım intel chipset kullanılıyor.
                                                            Bertrand Russell

sem

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7070.msg83510.html#msg83510

Dağıtıma karar vermişsiniz gerçi ama bir daha düşünürseniz diye paylaşayım...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

Zorba58

Alıntı yapılan: sem0900 - 01 Şubat 2011 - 14:12:12
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7070.msg83510.html#msg83510

Dağıtıma karar vermişsiniz gerçi ama bir daha düşünürseniz diye paylaşayım...
@sem0900 teşekkür ederim ama kurduğum tüm dağıtımlarda bu parlaklık sorununu yaşayınca epey canım sıkıldı. Şu an ekran parlaklığını ayarlayabilsem Kubuntumu seveceğim ama yapamadım
                                                            Bertrand Russell

heartsmagic

Sorunu çözdüğünde hangi sürüm Ubuntu üzerindeydin, şu an hangisi üzerindesin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Zorba58

@heartsmagic sorunu daha önce sema'nın verdiği tavsiye ile Ubuntu 10.10 sürümünde çözmüştük. İlk mesajda verdiğim linkte. Şu an Kubuntu 10.10 var. Oradaki gedit'li komutları kate ile yapmaya çalıştım ama olmadı?
                                                            Bertrand Russell

heartsmagic

Ne olmadı mesela? KDE şu an aktif olarak Kate mi kullanıyor Kwrite mı? Hangisi kurulu yani?

Zorba58

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Şubat 2011 - 21:25:37
Ne olmadı mesela? KDE şu an aktif olarak Kate mi kullanıyor Kwrite mı? Hangisi kurulu yani?
Kate kullanıyor aktif olarak. Bir daha denememi ister misin heartmagic?
                                                            Bertrand Russell

heartsmagic

Denemenden bir zarar çıkmaz sanırım, bir dene bence.

Zorba58

Daha şimdi yazılanların aynısını tekrarladım kate ile açıp değeri de değiştirdim. Hayır değiştiremiyorum parlaklığı hala.  :(
                                                            Bertrand Russell

heartsmagic

Bu durumda aklıma başka bir şey gelmiyor ne yazık ki. Aslında yapılan şeyin masaüstü ortamı ile alakası yoktur diye düşünüyordum ancak varmış gibi görünüyor buradan şu an.

sema

@Zorba, şunu deneyelim bir de, şunu kur;

sudo apt-get install xbacklight

Sonra ekran parkaklığının yüzde kaç olmasını istiyorsan o şekilde bir komut yaz uçbirime, misal, %40 için;

xbacklight -set 40

%60 için;

xbacklight -set 60

http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=10432220&postcount=10
susema

Zorba58

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Şubat 2011 - 22:52:23
Bu durumda aklıma başka bir şey gelmiyor ne yazık ki. Aslında yapılan şeyin masaüstü ortamı ile alakası yoktur diye düşünüyordum ancak varmış gibi görünüyor buradan şu an.
Nedenini merak edip bugün tekrar ubuntu kurdum. Evet şükür eski yöntemle ekran aparlaklığını ayarlayabiliyorum. Ubuntuda kalacağım sanırımgnome-power-manager ile alakalı.

Alıntı Yap@Zorba, şunu deneyelim bir de, şunu kur;

Kod: [Seç]
sudo apt-get install xbacklight

Sonra ekran parkaklığının yüzde kaç olmasını istiyorsan o şekilde bir komut yaz uçbirime, misal, %40 için;

xbacklight -set 40

%60 için;

xbacklight -set 60

http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=10432220&postcount=10
@sema ubuntuyu tekrar kurdum senin ik yöntemin hala işe yarıyor teşekkür ederim.  :)
                                                            Bertrand Russell

if

Bu tür soruları konuşmak için yeni bir başlık açılmıştır: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29219.0

O başlıktan devam edelim lütfen. Bu konuyu kilitliyorum.