Kendinize Uygun Gnu/Linux Dağıtımını Seçmekte Zorlanıyorsanız Eğer Ankete Bakın

Başlatan fadike, 26 Şubat 2009 - 21:44:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fadike

Basit birkaç sorudan sonra; üstelik Türkçe dil desteği de mevcut; verdiğiniz yanıtlara göre Gnu/Linux dağıtımını önermekte anket. Ulaşmak için ise:
http://www.zegeniestudios.net/ldc/index.php?select_lang=true
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

canosayan

suse ubuntu mandriva fedora mint ve debian %100
kubuntu %95
foresight %90

tasarım güzel olmuş ama açıkçası pek fayda vermedi.
Chmod bizim işimiz.

Çağlar

Bana Ubuntu diyor Arch içinde %95 diyor masaüstü ortamı kurmak mevzusunda takılırmışım. Neresi zorsa artık. :D Bu test beni çözemedi beni Slackware kurucam ben %90 verdi hem. :D
We got a badass over here!

zeitgeist

Fedora, Ubuntu, LinuxMint, Open Suse, Debian ve Mandriva, hepsi de %100. Fedora hariç hepsini kurmuştum, Ubuntu kalıcı oldu dolayısıyla doğru sonuç verdi diyebilirim. Kubuntu %95 Kde nedeniyle.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Sadalmelik

Alıntı yapılan: zeitgeist - 26 Şubat 2009 - 22:54:59
Fedora, Ubuntu, LinuxMint, Open Suse, Debian ve Mandriva, hepsi de %100. Fedora hariç hepsini kurmuştum, Ubuntu kalıcı oldu dolayısıyla doğru sonuç verdi diyebilirim. Kubuntu %95 Kde nedeniyle.

benimde aynı şekilde :)

erginemr

Teşekkürler @fadike.

Aslında bu konu daha önce de dile getirilmişti. Bu başlık altında da bir bağlantısı olsun:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1299

hasansahin

GNU/Linux diyoruz ama GNU ve FSF(free software foundation), bu sitenin bize önerdiği dağıtımların hiçbirisini önermiyor. Kaynak : http://www.gnu.org/home.tr.html
Alıntı YapBiz %100 özgür olan, ya da başka bir deyişle tamamen özgürlüğe saygı duyan, GNU/Linux dağıtımlarını tavsiye ediyoruz.
http://www.gnu.org/links/links.html#FreeGNULinuxDistributions
Debian,Slackware,Gentoo bile önerilmiyor.

Tamamıyla özgür ve açık kodlu yazılımlar içeren dağıtımlar kullanmalıymışız? Yani kullandığım dağıtıma adobe flash eklentisi veya kapalı kodlu nvidia sürücüsünü kurarsam HAİN'mi sayılıyorum? Özgür yazılım felsefesine ihanet mi etmiş sayılırım?
O zaman wine en büyük hainliktir :)
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

Çağlar

We got a badass over here!

hasansahin

Yanlış anlamışsın, o verdiğiniz link öneriyor olabilir. GNU ve FSF önermiyor. Sebebi ise açık kodlu olmayan yazılımlar içerdikleri için.
Albert Einstein.

atomkarinca

@HasanŞahin, size ille de bu dağıtımları kullanın demiyor FSF, sadece önerdiklerini kullanırsanız özgür yazılıma tam destek vermiş olursunuz diyor.

Bir örnek vereyim, siz de bahsettiğiniz için Flash olsun bu örnek. Şu anda Linux kullanıcılarının çok büyük bir çoğunluğu Adobe'un yapmış olduğu sürümü kullanıyor. Peki bu kullanıcıların %10'u bile onu değil de Gnash'i kullansa, bug bildirimi yapsa, "feature" isteği yapsa, elinden geldiğince koduna yardım etmeye çalışsa Gnash bugün olduğu yerde mi olurdu sizce?

İşte FSF bu yüzden tamamen özgür yazılım kullanan dağıtımları öneriyor. Bir zamanlar özgür işletim sistemine hayal diyorlardı, bundan 20 sene önce Bill Gates özgür yazılımın programcıların kendi bodrumunda eğlenmek için yapabilecekleri, hiçbir zaman son kullanıcıya hitap edemeyecek bir sistem olacağını söylemişti. Peki şimdi hala böyle mi düşünüyorlar dersiniz?

Demek ki küçük çaplı düşünmemek gerekiyor. Üstelik bana o sayfada "HAİN" ya da ona yakın anlamda bir sözcük gösterir misiniz?

hasansahin

Ben o sayfada hain deniliyor mu dedim. İstersen yazımı tekrar oku. Bende yıllardır bu felsefenin içinde yoğrulmaya çalışıyorum ama GNU ve FSF'nin
Linux'u Linux yapan bu dağıtımları önermemesine içerledim doğrusu. Bu dağıtımlar bu kadar öncülük yapmasaydı, şimdi GNU veya FSF ismini bu kadar
çok zikredebilirmiydik. 10 sene önce bu konuyu tartışmazdık çünkü 10 sene önce Linux dünyasında kapalı kodlu yazılım çok azdı. Ne sürücü, ne flash vs vs.
10 sene sonra çok daha fazla olacak. Hepsini dışlayacakmıyız.
Ayrıca ben anlayamadım, kapalı kodlu yazılımlar içinde hata raporlama sistemleri var. Ne alaka? Nvidia sürücüleri için mail listesi bile var. Bill gates'ten falan dem vurmuşsun, bir de küçük çaplı düşünmemek lazım diyosun.
Ben basit,sade ve sıradan bir masaüstü GNU/Linux kullanıcısıyım. Programcıda değilim. Elbetteki basit ve küçük çaplı düşünecem.
Albert Einstein.

atomkarinca

Alıntı yapılan: HasanŞahin - 27 Şubat 2009 - 16:38:39
Ben o sayfada hain deniliyor mu dedim. İstersen yazımı tekrar oku.
Alıntı yapılan: HasanŞahin - 27 Şubat 2009 - 12:07:16
Tamamıyla özgür ve açık kodlu yazılımlar içeren dağıtımlar kullanmalıymışız? Yani kullandığım dağıtıma adobe flash eklentisi veya kapalı kodlu nvidia sürücüsünü kurarsam HAİN'mi sayılıyorum?

O sitede yazılanları yorumlayıp yaptıklarının bizi hain durumuna düşürdüğünü kendin söylemişsin. Neyse...

Kapalı kodlu yazılımların tabii ki hata raporlama sistemleri var. Fakat senelerdir, bakın günlerdir ya da haftalardır demiyorum, SENELERDİR Adobe'a diyoruz ki "Arkadaşım niye bu yavaş çalışıyor? Niye sürekli işlemcim %100'de çalışıyor?", evet buyrun hata raporlama yaptık, peki Adobe ne diyor? "...................................." yani hiçbir şey.

Şimdi eğer bu yazılım özgür yazılım olsaydı Mlash diye bir "fork"u çıkardı ve "software rendering" değil de "hardware rendering" kullanan bir sürümü yapılırdı, biz de rahat ederdik. İsterseniz http://www.veetle.com sitesine bakabilirsiniz bunun ne demek olduğunu anlamak için. Adamlar herkes faydalansın diye videoları VLC yardımıyla veriyorlar. Ama Adobe'un istediği herkesin faydalanması değil ki, bizi susturacak kadar bir miktar göstermek, o kadar.

Eğer özgür yazılım - kapalı kaynak kodlu yazılım karşılaştırması yapıyorsanız, FSF'yi fikirlerinden ötürü eleştiriyorsanız siz basit bir kullanıcı değilsiniz demektir. Bu yüzden basit düşünmemenizi tavsiye etmiştim. Ama derseniz ki "Umrumda değil", o zaman amennâ derim, çekilirim. Eksik olduğunu düşündüğüm bir nokta vardı ve bunu tamamlamaya çalıştım.

raskolnikov

"Sevginin gücü, güce olan sevgiyi yendiğinde, dünya barışı tanıyacak..."
-Sri Chinmoy Ghose-

hasansahin

Elbetteki hain olduğumu düşünürüm çünkü yıllardır bu ortamın içindeyim. Ben kendimi bu yolun yolcusu sayıyorum.Ve yıllardır saygı duyduğum ve her zaman duymak isteğim insanlar böyle düşününce ikilemde kaldım. Ayrıca hata bildirimi yaptık ve halledemediler/sallamadılar olayına da katılmıyorum. Açık kodlu olupta hataları düzeltilemeyen bir sürü yazılım var. Bu iş gönüllülük esasına dayanır. Asla kapalı kodlu yazılımları savunmuyorum keşke hepsi açık olsa ama agresif çıkışların ve yargılamaların yüzünden tartışma bu hale geldi. Kapalı kodlu yazılımların bu derece sert eleştirilmesine ve dışlanmasına da bir anlam veremiyorum.
Belki yarın birgün bu firmalar kodlarını açacaklar. O vakit bu yazılımları baş tacımı yapacaz. Veyahut bu sıralar Trolltech firması büyük şirketlere göz kırpıyor. Microsoft alırda kaynak kodlarını kapatırsa KDE'nin hali nice olur. İnsanlar KDE kullanmayı mı bırakacaklar? İşte ben bu sorulara cevap bulamadığım için ikilemdeyim.
Albert Einstein.

mtilhan

You're beatiful but you will never be mine.
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

atomkarinca

Hem konu dağılmasın hem de şu anda döngüye girmiş bulunuyoruz, o yüzden daha fazla yorum yapmıyorum bu konuda.

Gimp Uzmanı

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: zeitgeist - 26 Şubat 2009 - 22:54:59
Fedora, Ubuntu, LinuxMint, Open Suse, Debian ve Mandriva, hepsi de %100

Bana'da önerdiği sıralama birebir aynı.

Site fevkalade ayrıca.  :)

aybars

debian ve kubuntu %100 çıktı.Zaten sistemimde şuan sadece ikisi kurulu. :)

sem

Bir iki bir şey için%100 diyor... Ubuntu için %100 dedi yeterli =)... Kubuntu da %95 miş, çünkü istediğim masaüstü yöneticisini kullanmıyormuş... Ama depodan kurabilirmişim... =) Bayağı bayağı akıl veriyor yani =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

gelturi

fyodor

bende 1. olarak fedora çıktı ama bu güne dek hiç denemedim.  sıralamada benim için iki önemli kriter vardı 1.stabil olması 2. 3.parti yazılımların performnası bu kriterlere bakarak fedora ubuntu 10.04 den daha mı stabil sonucuna varacağız.

ufuk_k

Anketi aşırı ciddiye alma. Kabaca bir sonuç veriyor. Zaten dağıtımlar arasındaki farkları en azından temel dağıtımları bir kez kurup kullanmadan bilemezsin. Ayrıca hızlı bir şekilde değişiyorlar. Ben kullanmış olarak diyebilirim ki, Ubuntu ben de daha stabildi, ya da daha sorunsuzdu diyelim. Ama Fedora'nın da kendine göre avantajları, çok da güzel bir topluluğu vardır. Fedora'ya katkıda bulunmak (aktif olarak) Ubuntu'dan daha kolaydır diye düşünüyorum.
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

sudusleri

İlk önerisi openSUSE oldu... Tesadüfe bakın ki şu anda da openSUSE 11.3 kullanıyorum. İşyerimde de ubuntu 10.04 var. openSUSE'yi sevdim. şu Nvidia 325m Optimus ekran kartımı da tanısa linux... * her şey mükemmel olacak... heartsmagic duy beni :)
Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...