ekran parlaklığı ayarlanmıyor

Başlatan Zorba58, 26 Aralık 2010 - 23:05:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Zorba58

öncelikle merhaba arkadaşlar.ubuntuyu denemeye başlayalı daha 1 hafta olmadı.bu deneyimden çok memnunum.windowsa dönmeyi kesinlikle düşünmüyorum.küçük bir sorunum oldu hemen anlatayım.ekran parlaklığı en üst seviyede ve bunu ne Fn tuşları ile ayarlayabildim ne de parlaklık uygulamacığı ile..parlaklık düşmüyor.samsung bilgisayarlar için daha önce önerdiğiniz yöntemleri uygulamadım.çünkü grafik kartım intel gma 4500M . bilgisayarım acer extensa 5635Z.yardımlarınızı bekliyorum.
Dünya' nın asıl problemi. ahmaklar ve fanatikler her zaman için kendilerinden çok eminken; buna karşılık daha aklıbaşında insanların hep şüphelerle dolu olmaları.
                                                            Bertrand Russell

sema

Tercihler >> Ekran Koruyucu -> Güç Yönetimi'ndeki seçenekleri denediniz mi ekran parlaklıkları için, fiş takılıyken ya da değilken?
susema

Zorba58

Evet üstadım fiş takılıyken de değilken de denedim.Ama parlaklık değişmiyor :'(
Dünya' nın asıl problemi. ahmaklar ve fanatikler her zaman için kendilerinden çok eminken; buna karşılık daha aklıbaşında insanların hep şüphelerle dolu olmaları.
                                                            Bertrand Russell

sema

Tamam şunu deneyelim, çözüm olmazsa yaptığımız işlemleri geri alırız.

sudo add-apt-repository ppa:kamalmostafa/linux-kamal-mjgbacklight

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade && sudo apt-get dist-upgrade && sudo reboot

Şunu açın;

sudo gedit /etc/grub.d/10_linux

Şununla başlayan satırı bulun;

Alıntı Yapargs="$4"

Şununla değiştirin;

Alıntı Yapargs="acpi_backlight=vendor $4"

sudo update-grub && sudo reboot

http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=10180358&postcount=8

Umarım işe yarar..
susema

Zorba58

Sema çok teşekkür ederim. :D
Çözüldü sorunum.Çok mutlu oldum  :D Kilit vurulabilir heralde konuya.
                                                            Bertrand Russell

Zorba58

Konunun kilidini tekrar açtırmak istedim. Çünkü Pardusta da aynı sorunu yaşadığımı gördüm(Fn tuşları ile sadece ses ayarı yapabiliyorum ekran parlaklığını ayarlayamıyorum) Ubuntuda işe yarayan bu çözüm acaba tamamıyle aynı sorunu yaşadığım Pardus 2011'de de uygulanabilir mi?
                                                            Bertrand Russell

heartsmagic

Doğrudan uygulayamazsın. Bu depoyla hangi paketler güncellendiyse o paketlerin bir şekilde elden geçmesi gerekiyor Pardus üzerinde. Sorunu Pardus hata kayıt sitesine aktarıp, sorunu Ubuntu üzerinde nasıl çözdüğünü anlatabilirsin. Mümkün mertebe fazlaca bilgi vermeye çalış.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Zorba58

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Ocak 2011 - 22:08:06
Doğrudan uygulayamazsın. Bu depoyla hangi paketler güncellendiyse o paketlerin bir şekilde elden geçmesi gerekiyor Pardus üzerinde. Sorunu Pardus hata kayıt sitesine aktarıp, sorunu Ubuntu üzerinde nasıl çözdüğünü anlatabilirsin. Mümkün mertebe fazlaca bilgi vermeye çalış.
yazdım bakalım nolcak heartmagic. Teşekkürler
                                                            Bertrand Russell

tanor

süpersiniz arkadaşlar bunu arıyordum ama ekran koruyucusunun altında neden eklemişer anlamış değilim :))

heartsmagic

Kapalı konuya dışarıdan rapor yoluyla gelen bir yorum:

Alıntı YapBugün, 22:10:02 tarihinde XQR4N tarafından:
ppa bende işe yaramadı sanırsam sorunlu.. sorunu şu linkte xrand ile çözdüm http://askubuntu.com/questions/62249/how-do-you-change-brightness-color-and-sharpness-from-command-line

natgho

Alıntı YapArkadaşlar sema adlı kullancının dediklerini uyguladıktan sonra ekrar parlaklık ayarı hiç çalışmaz odu fn tuşu sadece parlaklıtta çalışmıyor. Öncenden çalışıyordu. Ne yapabilirim?
Sayın cread böyle bir yaşıyla konunun açılması talebinde bulunmuş, konuyu tekrar aktif ettim.
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

heartsmagic

Geri alınabilir ilgili işlemler, PPA zaten etkin değildir.

sudo rm -f /etc/apt/sources.list.d/kamal*
sudo -H gedit  /etc/grub.d/10_linux

Yapılan değişiklik geri alınır, arından:
sudo apt-get update

serzt

Benim sorunum burada anlatıldığı şekilde çözülmedi 16.04 x64 sürümünü kullanıyorum Buradaki gibi yaparak sorunumu çözdüm. ekran kartım intel

heartsmagic

Bu konu çok eski zaten @serzt. Geri bildirim için teşekkürler. Intel kartlar için ara ara bizlerin de forumda önerdiği yöntemlerden biridir bağlantısını verdiğin yöntem.