WPA ve WPA2 Sorunu Hakkında

Başlatan Eren, 17 Haziran 2008 - 18:56:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

egitimist

Veri aktarımında sadece ağ cihazlarının iletişim kapasitesi önemli değil. Wikipediadan aşağıdaki aldığım bilgilere bakabilirsin.

Alıntı Yapİster SATA teknolojisi kullanılsın ister PATA, sabit disklerin hızlarının, bu teknolojilerin veri aktarma hızına göre çok düşük olmasından (50Mb/s'in altında), büyük bir performans farkı kazanılmamaktadır.

kullandığın harddiskin saniyede kaç devir döndüğü de çok önemli. laptoplarda genelde 5400 rpm, masaüstü pclerde 7200rpm server pclerde ise 15000rpm vb. özellikte kaliteli harddisler kullanılıyor. 15000rpm bir harddiske sahip olursan istediğin veri aktarım hızına sahip olabilirsin. Bir de ethernet kablosu ve swihchlerinde kaliteli olması gerekiyor. kablo için cat5, swichler içinse altın kaplamalı olanlarını duymuştum. Ben sadece macera aramak için hab-swich bağlantı girişlerine çok az kurşun kalem tozu (grafit tozu) dökmüştüm. Bağlantı noktalarındaki veri kaybın en aza indiriyor. Ethetnet kablosunun tek parça olması da gerekiyor. Eklemeli vb. Muhtemelen uzunluğu da önemlidir. kablo ne kadar kısa olursa aktarım o kadar iyi olur diye düşünüyorum.

zulfikar

Benim wireless baglantisi arasira kopuyor ( neredeyse her 5 10 dakikada bir ) ve ben tekrar baglaniyordum. Kanaatimce bu baslikdaki bazi arkadalarin sorunun aynisi olsa gerek.

Ben de sistem gunlugugunden akip ettim ve baglantim koptugu zaman su asagidaki  ciktilari veriyor. Bunlarin ne manaya geldigini tam bilmiyorum ama tahminimce linux kerneli ile gelen wireless driverindan kaynaklanan bir hata olsa gerek. Anlasilan bu yasadigimiz sorun kerneldne degil driverdan kaynaklaniyor. Tabi bunlar benim tahminim. Bu konuda daha bilgi olan varsa iyi olur, bizide aydinlatmis olur.

[IMG]http://img517.imageshack.us/img517/4214/ekrangrntsvarlogsysloggsz0.th.png[/img]

egitimist

linux-backports-modules modülü synapticten aratarak yükle. Ben sorunumu çözdüm 2-3 haftadır WPA'yı sorunsuz kullanıyorum. yalnız, generik kernel kullanıyorsan modülün adında generik olanını yükleyeceksin. Dene de sonucu paylaş. Diğer sorun yaşayan arkadaşlar denemiyorlar. Altı üstü 2-3 tık yaparak paket kuracaklar ama sadece çalışmıyor deyip çıkıyorlar.

eren

Alıntı yapılan: Reis - 24 Temmuz 2008 - 21:19:48
linux-backports-modules bir ise yaramiyor. Benim dizustu bilgisayarimda realtek usb dahili kablosuz kart takili, bu ise yaramiyor diye gittim us robotics harici usb kablosuz kart aldim ama bu da ise yaramiyor. Baglanti 3-4 dakika sonra kopuyor bazende hic baglanmiyor.

Bu yolu bende denedim ve bende bir işe yaramadı. Boşuna para verip USB wireless adaptör almayın, bizim denediğimiz 20 model de düzgün çalışmayı başaramadı.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

egitimist

Bugün kernel ve backport modülünün güncellemeleri depolara eklendi. (2.6.24-20-generic) güncellemeleri yapıp tekrar deneyin derim.

myst3ry.66

linux backports u yükle diye işaretliyorum fakat internet bağlantısı istiyor.. zaten internet bağlantısı yok ki.. bu ne biçim iştir yaa

DeFacto

Bir anormallik yok o paketleri internetten çekip yükleyecek sonuçta. Paketleri edinirsiniz bir internet kafeden isimlerini öğrenin paketlerin. Sonra net kafeci abiye googledan aratıp pc'ye indirdiğiniz deb paketlerini flash diskinize olmadı cd'ye yazdırmasını rica edin. Bu iki ortamdan birisinden kendi pc'nize geçirdikten sonra paketleri kurun.

atomkarinca

Wpasupplicant; intrebid de wpasupplicant_0.6.0+0.5.8-0ubuntu2 den wpasupplicant_0.6.3-2 ye güncellendeğinde sorun tekrar ortaya çıkıyor bilginize.

egitimist

Arkadaşlar ilginçtir, modeme 2 metre ve daha yakın bir mesafeden WPA ile bağlanamıyorum. İki kez denedim. Şu anda 4-5 metre uzakta diğer odadayım, sorun yok. :-)

eren

Alıntı yapılan: egitimist - 03 Ağustos 2008 - 13:20:23
Arkadaşlar ilginçtir, modeme 2 metre ve daha yakın bir mesafeden WPA ile bağlanamıyorum. İki kez denedim. Şu anda 4-5 metre uzakta diğer odadayım, sorun yok. :-)

Bu tam komedi olmuş. 8.10 kararlı sürümde umarım bu sorunlar biter.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

mbt28

Bende de 5-10 dk da bir kopma sorunu var şifresiz ağa bağlanıyorum. Artık illallah ettim bu işten. Bu sorun pardus'ta da vardı. Mandriva'da bu sorun varmı? Eğer varsa bu sorunun olmadığı başka hangi dağıtım var?

Sorunsuz kablosuz bağlantılı günler dileğimle :) ...

munirekinci

Kablosuz adaptör alıp internet bağlantısında sorun yaşamak istemeyenler için faydalı olabilir, Linux işletim sistemleri üzerinde sorunsuz olarak çalışan kablosuz internet adaptörlerinin listesi;
http://www.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2580.0

egitimist

Dün sabah güncellemeleri yaptıktan sonra WPA ile bağlantı yapamadım. İyi oldu Pardus'u denemek için sabırsızlanıyordum.

atomkarinca

Alıntı yapılan: egitimist - 04 Ağustos 2008 - 22:35:02
Dün sabah güncellemeleri yaptıktan sonra WPA ile bağlantı yapamadım. İyi oldu Pardus'u denemek için sabırsızlanıyordum.

@egitimist; güncellenen paketler areasında wpasupplicant varmı? Bakmanız mümkünmü acaba.

egitimist

Bakamam çünkü pılımı pırtımı yedekleyip Pardus'a göç ettim. Ubuntunun kurulu olduğu disk bölümüne kurdum. Güncellemeler arasında wpasupplicant'ı görmedim. Ama şu efsane backport modüllünü gördüm. Pardusta 2007 versiyonunda karşılaştığım hataların hiç biriyle, 2008 versiyonunda, karşılaşmadım. Cesur keçi dağıtılana kadar kediciğimle oynayacağım.

eren

Bugün Hp pro wireless karta sahip yeni bir Hp makineye Ubuntu 8.04 yenilenmiş sürüm kurdum. Tüm güncelemeleri de yaptım ve kopma sorununun devam ettigini gördüm. Yarın plos kurup denemeyi düşünüyorum.

zulfikar

Alıntı yapılan: Eren - 05 Ağustos 2008 - 02:16:29
Bugün Hp pro wireless karta sahip yeni bir Hp makineye Ubuntu 8.04 yenilenmiş sürüm kurdum. Tüm güncelemeleri de yaptım ve kopma sorununun devam ettigini gördüm. Yarın plos kurup denemeyi düşünüyorum.

Ben de hp kullaniyorum eger bir cozum bulursan benimle paylasmayida unutmassin insallah. Birde pols kuracagim demissin, onu anlayamdim ? Son olarak ubuntu tabanli dagitimlari 8.10 da dahil denemeyin.

mbt28

PLOS deneyeceklerin tecrübelerini merakla beklemekle beraber bende tinyme torrentini transmission'a ekledim indirip deneyeceğim.

eren

PCLinuxOS (PLOS) da da durum aynı. Aynı sorun devam ediyor. Şu an tatilde olduğum için imkanlarım kısıtlı, geri döndüğümde diğerlerinde de deneyeceğim.

mbt28

syslog u inceledim orada mDNS ile ilgili
Interface wlan0.IPv4 no longer relevant for mDNS
satırı gördüm ve dedimki herhalde artık mdns ye ihtiyaç yok. Bende
apt-get remove libnss-mdns
komutunu verdim ve bilgisayarı yeniden başlattım yaklaşık 1 saattir hiç bağlantım kopmadı ama ilerde kopup kopmayacağını bilemem. Önceleri hiç bu kadar uzun süre bağlantım devam etmezdi(5-10 dk içinde kopardı).

Not: eğer bu işlemi yapcaksanız bu paketi bir yere yedekleyin ondan sonra sistemden kaldırın, sonra bir daha lazım olabilir.

Sanırım bu "libnss-mdns&avahi-deamon" birlikteliğnde bir sorun var. Eğer sorun bundan ibaretse yakında çözerler diye düşünüyorum.

zulfikar

Yok arkadas buda olmuyor, dedigin gibi "libnss-mdns" paketini kadirdim ama gine baglanti maximum hizda download ederken kopma oluyor.

eren

Bu sorun sanıyorum Wireless kartla filan alakalı değil. Komşunun masaüstü bilgisayarına Ubuntu 8.04 kurdum ve Asus USB Wireless kartımı bağladım. Sorunsuzca kendi ağına bağlandı. Aynı kurulumu bendeki dizüstü bilgisayara yaptım, aynı ayarlar ve aynı kartla kopma devam etti.

Buda demek oluyor ki sorun wireless kart sorunu değil, sistemdeki başka bir şey wireless'in düzgün çalışmasını engelliyor ve bu şey her ne ise her bilgisayar için geçerli değil.

Benim senaryom şöyle; Benim sistemde yer alan atıyorum ses kartı sürücüsü Wireless sürücüsünün düzgün çalışmasını engelliyor, masaüstünde kurulum yaptığım makinedeki ses kartı farklı marka olduğu için sorun olmuyor.

Bu senaryo aynı kartla farklı sonuçlar alınmasını sanırım açıklıyor.

mbt28

Bende gözle görülür bir değişim var. Her nedense kopmuyor. Ama şunuda belirtmeliyim örneğin hem msn açıp hem transmission ve de firefox kullandığımda sık sık kopuyor. sadece transmissionla açık kaldığında saatlerce bağlantım kopmuyor ve bağlantı hızım gözle görülür oranda arttı(bu sanıyorum uzun süre bağlı kaldığından). Bide ben eth0 aygıtınıda devre dışı bırakıyorum. Aygıt direk dağıtıcıya bağlı sürekli olarak dhcpc istemcisi ip alaya çalışıyor(syslog'da gördüm) bununda soruna sebebiyet verebileceğini düşündüğümden kapattım sorun gözle görülür oranda kaybolmasına rağmen arada sırada(eskisine göre çok nadir) yine kopuyor.

erginemr

Kablosuz ağ kullanan arkadaşlar, bir de WiCD isimli Network Manager'a alternatif olarak geliştirilmiş programı deneyebilir misiniz?

Aşağıdaki ecnebi başlıklarda:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=485554
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=714083

WiCD kurulumunu anlatan bu başlığa gönderme yapılmış:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=463118

Önerilen yöntem (tarafımdan güncellenmiş haliyle) şu şekilde özetlenebilir:

1. http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=194573
adresini ziyaret ederek, WiCD'nin güncel stabil sürümünün (şu an v.1.5.0) Debian paketini indirin.

2. Paketin üzerine çift tıkladığımızda, aynı amaca hizmet ettiği için, network-manager ile çakıştığını görüyoruz. Bu yüzden, öncelikler network-manager ile ilgili paketleri (internet bağlantısının kopması ihtimaline karşı) ev dizininize aşağıdaki komutla indirin:
aptitude download network-manager network-manager-gnome
ve sonra, aşağıdaki komutla Ağ Yöneticisi'ni sistemden kaldırın:
sudo apt-get autoremove network-manager

3. WiCD programını, üzerine çift tıklayarak yeniden kurun.

4. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda WiCD, Network-Manager'ın yerini alarak sistem tepsisine yerleşecek ve kablolu/kablosuz internet bağlantınızı yönetmeye başlayacak.

[IMG]http://img230.imageshack.us/img230/3496/clipboard01my1.th.jpg[/img]  [IMG]http://img210.imageshack.us/img210/6515/clipboard02br2.th.jpg[/img]  [IMG]http://img398.imageshack.us/img398/7452/clipboard03kd1.th.jpg[/img]

5. WiCD sorunu çözmezse ve eski Ağ Yöneticisi'ni geri yüklemek isterseniz:
sudo apt-get autoremove wicd
sudo apt-get install network-manager network-manager-gnome

6. Menü >> Sistem >> Tercihler >> Oturumlar'a her iki araç da kendi kısayollarını otomatik olarak kaydediyor. Dolayısıyla Oturumlar'da herhangi bir ayar yapmanıza gerek yok.

Elimde kablosuz modem olmadığı için  :'( , kablosuz modemi olan ve bağlantı kopması yaşayan arkadaşlardan bu programı denemelerini rica ediyorum.

Yukarıda verdiğim başlıklardaki insanlar, WiCD ile bağlantı kopması yaşamadıklarını belirtmişler, ancak WiCD ile bağlantı uzaklığı algılama seviyesinin düştüğünden bahsetmişler. Bu konuda da, sorun yaşayan bütün arkadaşlar adına, geri bildirim yapmanızı rica ederim.