WPA ve WPA2 Sorunu Hakkında

Başlatan Eren, 17 Haziran 2008 - 18:56:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eren

Ubuntu Intrepid Ibex 8.10'a ait yayınlanan sürümler ile bu sorun ortadan kalkmıştır.

Ubuntu 8.04 Hardy Heron sürümü ile kablosuz bağlantı sorunu yaşanmaktadır. WPA ve WPA2 bağlantısı sorunlu durumda olup hata kaydı yapılmıştır.

Piyasada satılan ve bilinen kartların yarısından fazlası ile WPA ve WPA2 şifreleme teknolojisi kullanılarak kablosuz bağlantı yapılamamaktadır, geliştiricilerin durumdan haberi vardır.

Şu durumda yapabilecekleriniz;

* Bir önceki Ubuntu sürümüne geçebilirsiniz,
* Sorunun giderilmesini bekleyebilirsiniz,
* WEP şifreleme yönetimini kullanabilirsiniz,
* Başka bir dağıtıma geçiş yapabilirsiniz.

Lütfen artık foruma WPA ve WPA2 ağıma bağlanamıyorum diye konu açmayın. Sorun küresel bir boyuttadır ve Ubuntu Türkiye olarak sorunu bildirmekten başka elimizden bir şey gelmiyor.

Sorun kişisel olmadığı için açılacak başlıklarda gereksiz tartışmalar oluyor. Eğer Ubuntu Wireless kartınızı tanıyor ya da siz tanıtmayı başardıysanız WEP bağlantısı sorunsuz olarak çalışacaktır. Network Manager (Ağ Yöneticisi) ile bağlantıyı yapılandıramıyorsanız Wiki de yer alan elle yapılandırma başlığını okuyabilirsiniz.

Anlayışınız ve sabrınız için teşekkür ederiz.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

izzetguntalaz

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

eren

Ubuntu Solaris (Nexenta OS) 1.0.1 elatte (8.04 Hardy Heron) sorunu çözmüş, bugünkü güncelleme ile Solaris çekirdeğine sahip Ubuntu sürümünde WPA ve WPA2 sorunu çözüldü. Ben şu an ona geçtim, Linux çekirdeği olmasa bile kullanım açısından bir farkı yok.

Nexenta OS geliştiricilerine konuya hassas bakıp çözüm ürettikleri için Nexenta OS Türkiye olarak teşekkür ederiz.

hasansahin

Bu sorun mint veya kubuntu altında da varmı? Nexenta tarafındakiler bir güncelleme yayınlayıp işi çözebiliyorlarda, ubuntu tarafındakiler neden çözmüyorlar acaba?
Gerçekten çok ilginç...
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

eren

Alıntı yapılan: HasanŞahin - 18 Haziran 2008 - 16:12:39
Bu sorun mint veya kubuntu altında da varmı? Nexenta tarafındakiler bir güncelleme yayınlayıp işi çözebiliyorlarda, ubuntu tarafındakiler neden çözmüyorlar acaba?
Gerçekten çok ilginç...

Mint, Ubuntu, Mepis .... diye gidiyor. Ubuntu türevi yaklaşık 30 dağıtımın hepsi etkilenmiş durumda. Nexenta OS ise kendi depolarına güncelleme paketleri soktu, 50 civarı güncelleme oldu, bundan sonra sorun çözüldü.

Ubuntu tarafından da çözüm bekliyoruz.

Kozmo

Konu güzel olmuş, bu meselenin takipçiyim. Ubuntu en azından çözemiyoruz yeni sürümü bekleyin diye bir açıklama yapmak zorunda.

komikimben

Kozmo

Başka bir mesajda meseleyi yazdım, benim işim Ubuntu ve Linux konusunda kurumsal destek vermek, kurumsal alanda destek veremediğimiz zaman azarı işitiyoruz. Bu sorunda destek vermemize mani oluyor.

Yurt dışında Linux kullanım oranı baya yüksek, özellikle firmalar lisans paralarından kurtulmak için Linux dağıtımlarına geçiyor ama bu tip sorunlar devam ettikçe geçenleri de kaybetmeye devam edeceğiz.

ndmciq

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=297092&highlight=BCM4328

Buradaki tutorial sayesinde arkadaşın TX1250et HP' sindeki wireless sorununu çözebildik.

Broadcom 4328

eren

Konuyla ilgili güncelleme çıkmış diyorlar, şu an elinin altında Ubuntu olan varsa bir deneyebilir mi?

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: Eren - 19 Haziran 2008 - 15:19:25
Konuyla ilgili güncelleme çıkmış diyorlar, şu an elinin altında Ubuntu olan varsa bir deneyebilir mi?

Nasıl ? güncelleme yöneticisinden mi?

eren

Alıntı yapılan: izzetguntalaz - 19 Haziran 2008 - 15:22:38
Alıntı yapılan: Eren - 19 Haziran 2008 - 15:19:25

Nasıl ? güncelleme yöneticisinden mi?

Evet. Furkan konuyla ilgili güncelleme çıktığını, tüm yeni çıkan güncellemeleri kurmamı söyledi ama şu an Ubuntu kurulu bilgisayar yanımda değil. Güncelleme var mı? varsa neler güncellenmiş?

komikimben

Bu güncellemeler bana dün akşam vakti, 6 gibi geldi. Ayrıca gecenin bir vaktide başka bir grup güncelleme geldi. İkisinden birinin sorunla ilgili çözüm olduğunu hatırlıyorum.

eren

Muhtemelen sorun çözüldü, WPA / WEP sorunu yaşayanlar bir zahmet denebilir mi?

Kozmo

Gözümüz aydın, sorun çözüldü. Şu an WPA ile sorunsuz bir şekilde bağlantı kurdum, tüm güncellemeleri yapıp sisteminizi yeniden başlatın. Sorunu çözen Ubuntu geliştiricilerine teşekkür ederim. Günlerdir uyumadan sabah akşam yaptığım şikayetleri sonunda dikkate aldılar.

Sorunu saatler içerisinde halleden, asıl çözümü bulan Nexenta OS geliştiricilerine minnettarım. Onlara da buradan kocaman bir alkış geliyor. :D

eren

İyi hayırlı olsun o zaman. Serkan'a ve Furkan'a yaptıkları geri bildirimler ve çalışmalar için teşekkür ederim. Ubuntu Türkiye'nin yaptığı baskı ile büyük küresel bir sorun aşılmış oldu. Özellikle 5000 konu başlığını toplayıp ilgili birimlere gönderen, yerel siteleri birlik olup eylem yapmaya ikna eden Furkan büyük bir azim örneği gösterdi.

Kozmo

Teşekkürler Eren. Ben sadece biraz üsteledim ama çözen ben değilim, sadece vesile oldum. Canonical binası önünde eylem yapmaya hazırlanıyorduk, bundan kurtuldular :D

komikimben

Kozmo

izzetguntalaz

Kimse darılmasın mübala yapıcam ama, kablosuz yüzünden... "Bikaşık suda fırtına kopardınız !"

Kozmo

Bundan etkilenen kullanıcı sayısı en az 20.000 yani bir kaşık suda fırtına koparmadık.

ufuk_k

eren

Ben daha denemedim ama deneyenler olmuş diyorsa benim içinde tamamdır. En iyisi kurban keselim.