ubuntu ya ms fontlarini eklemek

Başlatan zulfikar, 05 Mayıs 2008 - 20:22:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zulfikar

mrb arkadaslar ben ubuntuya mikrosoft officenin kullandigi fontlari eklemek istiyorum nasil yapabilirim. pardus da yapila biliyordu kopaya yapstir ile ama ubuntuya nasil eklerim bilmiyorum. birde pardusdaki gibi yapiliyorsa elinde bu fontladardan olan veya hala windoz kullanan arkadaslardan birisi rapide koysada oradan alsak hic fena olmaz.

ufuk_k

synapticten msttcorefonts pakedini yüklediniz mi? Ayrıca googleda arama yaparsanız ms fontlarının exe değil de kullanılabilir halini bulabilirsiniz, elimde bir site vardı ancak bulamadım şimdi.

sedefsiz_masrapa

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,844.0.html
burası sizin sorunuzun cevabı olur mu?acaba
en azından fontları nasıl eklerim kısmıyla ilgili

zulfikar

bu kadar hizli bir cevap icin sagolun. snaypticde arattim soyledigin paket zaten kuruluymus, benim kast ettigim windows un kullandigi .ttf uzantili fontlar. windows sistem doslarinin icinde font larin bulundugu dosya vardi oradaki .ttf uzantili font lar lazim bana. benim istedigim de windows kullan bi arkadasin o dosyanin icindeki fontlari rapide  koymasi. ben sonrasini hallede bilirim. tesekkurler.

SoulSmasher

bazı fontları windows lisansına sahip olmadığınız sürece alıp kullanmanız yasadışı olur. eğer yasal windowsunuz varsa onu kendiniz taşıyın

her neyse, dafont.com gibi ücretsiz bir siteden aldığınız fontları şu şekilde kopyalayabilirsiniz..

home klasörünüze veya herhangi başka bir nautilus klasörüne gidin
ctrl+L ye basın
çıkan yerde fonts:/// yazın ve aç a basın
sonra fontlarınızı açılan yere taşıyabilirsiniz :)

sonra şu kodla font önbelleğini yeniden yükletip fontları anlık kullanmaya başlayabilirsiniz
sudo fc-cache -fv

işe yaramalı, yaramazsa ilk aşama yerine terminalde şunu deneyin

sudo cp fontadi.ttf ~/.fonts/