[Çözüldü] Font ekleme

Başlatan lostys, 28 Nisan 2008 - 21:44:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lostys

merhaba arkadaslar.ubuntu 8.04 u indiriyorum şu anda. şu lanet vista yı kaldırıp onu kurucam bu aksam kısmetse. web tasarım işiyle ugrasıyorum, haliyle bazı fontlar gerekli. linux de font kurulumu nasıl yapılmakta? yardımcı olursanız sevinirm.

SoulSmasher

program ekle kaldırda arama filtresinde tüm yazılımları seçip font diye aratırsanız windows fontlarını indirebileceğiniz paket çıkacaktır

egitimist

Sistemine font eklemek için; elindeki .TTF uzantılı fontları aşağıdaki dizinin altına kopyala.
/usr/share/fonts/truetype
Ardından fontu kopyaladığın dizine, konsoldan aşağıdaki komut ile, geç.
cd /usr/share/fonts/truetype Aşağıdaki komutları sırası ile işlet.
sudo mkfontscale
sudo mkfontdir
sudo fc-cache
Yeni fontlarını kullanabilirsin. Sistemi yeniden başlatmana gerek yok. Eğer windows fontlarını kısayoldan kurmak istersen aşağıdaki komut ile gerekli paketi kurabilirsin.
$sudo apt-get install ttf-ubuntu-title

lostys

cok tesekkur ederim.kurulduktan sonra uyguluycam.

yogarock

başka biryol söylim alt+f2 fonts:/// yazıp çıkan pencereye ttf fontlarını ekle...bu kadar

lseker

Hardy'de alt+f2 ile fonts:///  çalışmıyor. sanırım dizin yanlış.
Eğitimist'in yazdığı gibi eklemeyi başardım.
teşekkürler.....
Dünya Güneş'in yardımı ile yaratıldı...Olduğu gibi kalmalı.
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

munirekinci

alt+f2: nautilus fonts:///

yogarock

evet fonts:// çalışmıyor 8.04 de böyle hata veriyor yalnız şöyle bir çözüm buldum......

ev klasörünün içinde .fonts klasörü var ona ttf fontlarını ekleyebilirsiniz eğer home klasöründe .fonts dosyayı yoksa siz yapın...

munirekinci

Evet 8.04 ile fonts:/// kısayolu kaldırıldı;

Eklemek istediğiniz fontları /usr/share/fonts/truetype dizinine kopyalayabilirsiniz. Buraya eklenen fontlar bütün kullanıcılar için geçerli olacaktır.

komikimben

Eğitimist ve Münirekinci kardeşlerime sonsuz teşekkürlerimi bir borç bilirim.

soneday

Arkadaşlar ben yapamadım,fonts klasörüne gelilyorum ama indirdiğim fontu oraya ekleyemiyorum.
Varsa bir kalbin,bırak seviversin.

AbkHaZiaN

root olmalısın
alt+f2 gksu nautilus sonra oradan fontları atacağın yere gitmelisin.

namles

Alıntı yapılan: AbkHaZiaN - 26 Mart 2009 - 22:00:45
root olmalısın
alt+f2 gksu nautilus sonra oradan fontları atacağın yere gitmelisin.
Teşekkürler.Ubuntuda acemiyim. Çok işime yaradı.

xwes

font eklemek için home klasorunde .fonts isimli bir klasor yapin ve istediginiz fontu buranin içine atin. Otomatik olarak sistemdeki tum programlar gorecektir (openoffice, gimp vs.)

iKo

@lostys, web işi ile uğraşıyosun iyi güzel fakat ubuntu üzerinde web için neler kullanacaksın peki merak ettim ?

bende ilgileniyorum hatta beni windows a bağlayan nedenlerden biridir...

teşekkürler

tallgaaa

arkadaşlar, pardusta da windowsta da kullandığım fontlar var yaklaşık 10 tane fln. ttf uzantılılar, fonts klasorundeki true types klasorune kopyalamaya çalıştıgımda kopyalamada hata veriyor ve kopyalamıyor.. nedenini de bilmiorm ubuntuda yeniym yardımcı olabilcekmisnz acaba?? kullandığım sürüm 8.10.. ayrıca 64 bit kullanıorm sölememin yararı var mı bilmiorm ama..

heartsmagic

Alt+f2 ile uygulama çalıştır ekranını aç:

gksu nautilus

yaz. Kendi parolanı gir ve dosya yöneticisini aç. Bu dosya yöneticisini kapatmadan istediğin şeyi istediğin yere kopyalayabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xwes

Alıntı yapılan: tallgaaa - 24 Mayıs 2009 - 02:30:09
arkadaşlar, pardusta da windowsta da kullandığım fontlar var yaklaşık 10 tane fln. ttf uzantılılar, fonts klasorundeki true types klasorune kopyalamaya çalıştıgımda kopyalamada hata veriyor ve kopyalamıyor.. nedenini de bilmiorm ubuntuda yeniym yardımcı olabilcekmisnz acaba?? kullandığım sürüm 8.10.. ayrıca 64 bit kullanıorm sölememin yararı var mı bilmiorm ama..
Fontlari home klasorunuzde .fonts isimli bir klasor oluşturup içine atarak da kullanabilirsiniz. Buraya attiginiz fontlar tum programlar tarafindan taninir, bu klasore atarsaniz kopyalayamama sorunu gibi şeylerle karşilaşmazsiniz. Ya da heartsmagic'in açikladigi gibi de yapabilirsiniz.

tallgaaa

teşekkürler arkadaşlar, alt+f2 kombinasyonuyla hallettim =))

heartsmagic

Konunun açılmasına sebep olan sorulara cevap verildiği için başlığı kapatıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.