Özelleştirme Tüyoları

Başlatan ihtiyar said, 13 Nisan 2009 - 19:42:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ihtiyar said

Bildiğimiz üzere özgür yazılımlarımızı ciddi anlamda çok fazla özelleştirebiliyoruz. Bu özelleştirmeler hayal gücümüzle sınırlı kalıyor -genelde- sadece. :) Sistemimiz ve yazılımlarımız üzerinde diğer arkadaşlarımızın aklına gelmeyecek özelleştirmeler yapmış olabiliriz. Kendi yaşadığımız kolaylığı arkadaşlarımızla da paylaşmak güzel olmaz mı? Hadi buyrun. Bunu biliyorlardır demeyin, akla gelmeyebiliyor kimi zaman küçük ayrıntılar. ;)

ihtiyar said

Tutunamayan ile konuşurken Opera'ya forumumuzda kullandığımız Google Site İçi Arama'sını eklediğini söyledi. Bunu biraz araştırdım ve yeni eklemelerle size geldim. Teşekkürler @Tutunamayan. ;)

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/552

Adresindeki eklentiyi Firefox'umuza ekliyoruz. :)

Sonrası çok basit.

Google Site içi Arama kutucuğuna sağ tıklıyoruz, "Add as private Search Engine..." yazan yere tıklıyoruz. Açılan pencerede Açıklama kısmına istediğimiz bir ismi yazıyoruz, URL kısmına dokunmuyoruz, bir kısayol seçebiliriz, altta da bir ikon seçebiliriz. İşte bu kadar.

Arama motoru eklemeyi öğrendik böylece. ;)

Şimdi forumumuzun kendi arama motorunu da ekleyebiliriz kolayca. Arama butunona tıklıyoruz, arama kutucuğuna sağ tıklıyoruz ve bir önceki anlatımdaki yönergeleri izliyoruz.

Türkçe'ye özen gösterdiğimizden dolayı TDK'yı da arama motorlarımız arasına almamız güzel olur diye düşündüm. Belki aynı yöntem izlenebilir ama damacana.org adresinde farklı bir yöntem anlatılmış. Çok kolay. ;)

http://mycroft.mozdev.org/search-engines.html?name=http%3A%2F%2Fwww.tdk.gov.tr

Adresindeki TDK yazan yere tıklayın, sonra eklentiyi kurun.

Arama motorlarımız kullanıma hazır. Tarayıcımızda bulunan arama kutucuğuna arayacağımız ifadeyi yazıyoruz ve seçtiğimiz arama motorunda arayıp bize sonucu bildiriyor.

Bunu Opera'da kullanmak isterseniz, eklentiye gerek yok. Arama kutucuğuna sağ tıklayıp Arama Oluştur deyin. İsim ve -isterseniz- kısayol ekleyin. Ayrıntılar kısmından ön tanımlı arama motoru da yapabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Tutunamayan

@ihtiyar Said ve @ALpAsya esas ben sizlere teşekkür ederim ki, Porof. Zihni Sinir tadındaki önerilerimi ciddiye alarak, peşine düşüp, tüm arkadaşlarımızın yararlanabileceği hale getirdiğinizden dolayı.. :)
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

Tutunamayan

Aynı mantık wiki için de geçerli tabii. Ben arama kutusu ayarlarından google'ı bile sildim. İki arama motoru var. Forum ve Wiki :)

Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

ihtiyar said

Arkadaşlar, gelmeyin üstüme. Silerim konuyu. :P

Bu işler ekip ile olur. Birisi fikir verir, birisi uğraşır, birisi dener, vs.

Böyle güzel bir şeyi bana mâl etmeyin lütfen, Tutunamayan fikir verdi ve hatta Opera'da nasıl yapıldığını anlattı. Ben de Firefox için araştırma yaptım, denemeler/eklemeler yaptım ve forumda paylaştım. ALpAsya ise büyük destekçim olarak apayrı bir yeri var.

Tutunamayan

Alıntı yapılan: ALpAsya - 14 Nisan 2009 - 23:50:06
Tahminimce doğru yerdeyim. Dün dizin içeriğini özelleştirmek isterken şöyle bir şey buldum ve sizlerle paylaşmak istedim;

Herhangi bir dizini açıyoruz, Düzen>Artalanlar ve amblemler diyoruz. Açılan pencerede beğendiğimiz bir dizaynı seçip dizinin içine sürüklüyoruz. Artık dizinimizin kendi artalan teması oluyor.

Sonra düşündüm acaba Gnome-look'ta başka artalan resim bulabilir miyim diye ve Wallpaper 600*800 beğendiğiniz bir resmi seçin ve ekleyin.

Ben ekledim bakabilirsiniz;

@ALpAsya iş başında :)

ironic

@Alpasya teşekkürler. Çok güzel bir ayrıntıymış. ;)

Kullandığınız temanın adını veya adresini  paylaşabilir misiniz? Güzele benziyor.

ozan

selamlar
firefox için istediğim arama motorlarını kullanmak için ben de add to search bar isimli eklentiyi kullanıyorum. forumdaki eklentiyi incelemedim ancak şimdiye kadar hiç bir sorun yaşamadım imdb,ubuntu forum, ubuntu-tr, ekşi sözlük istediğiniz her türlü arama kutucuğuna sağ tıklayıp arama çubuğu ekle diyerek ekleyebiliyorsunuz. @ihtiyar said in önerdiği eklentiye alternatif olarak ben de bunu önermiş olayım.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: ozan - 15 Nisan 2009 - 00:05:50
selamlar
firefox için istediğim arama motorlarını kullanmak için ben de add to search bar isimli eklentiyi kullanıyorum. forumdaki eklentiyi incelemedim ancak şimdiye kadar hiç bir sorun yaşamadım imdb,ubuntu forum, ubuntu-tr, ekşi sözlük istediğiniz her türlü arama kutucuğuna sağ tıklayıp arama çubuğu ekle diyerek ekleyebiliyorsunuz. @ihtiyar said in önerdiği eklentiye alternatif olarak ben de bunu önermiş olayım.

Alternatif her zaman güzeldir. ;) Özgür yazılımın nimetleri. :)

ironic

Alıntı yapılan: ALpAsya - 15 Nisan 2009 - 00:02:26
Alıntı yapılan: ironic - 14 Nisan 2009 - 23:58:28
@Alpasya teşekkürler. Çok güzel bir ayrıntıymış. ;)

Kullandığınız temanın adını veya adresini  paylaşabilir misiniz? Güzele benziyor.
Tabi ki Gnome-look'tan indirdim. Burdan indirebilirsin.

@Alpasya Teşekkürler . Fakat  ben kullandığınız temayı (masaüstü, yani gnome temasını ) sormuştum. Sanırım yanlış anlaşıldım. ;)

Tutunamayan

@ironic; @ALpAsya ile aynı temayı kullanmaktayız. Yüklemek için gerekli paketler:

74813-Overglossed.tar.gz

Playstation düğmeleri için:

84462-playstation.tar.gz

ComicSansMS font için:

Mac4Lin_v1.0_RC1.tar.gz

paketleri gerekli.. Umarım yardımcı olur...

ironic

wiki tayfası olarak çok uyumlusunuz zaten ;)    Wikimiz bundan çok şeyler kazanacak.

Şu an çakma macos karışımı birşeyler kullanıyorum. Birkaç yerini değiştirdim.

Simge paketi çok güzelmiş.

Comic Sans ve Lucida Grande kullanıyorum zaten.

İkinize de çok teşekkür ederim. :)

Tutunamayan

Alıntı yapılan: ironic - 15 Nisan 2009 - 01:08:50
wiki tayfası olarak çok uyumlusunuz zaten ;)    Wikimiz bundan çok şeyler kazanacak.

Şu an çakma macos karışımı birşeyler kullanıyorum. Birkaç yerini değiştirdim.

Simge paketi çok güzelmiş.

Comic Sans ve Lucida Grande kullanıyorum zaten.

İkinize de çok teşekkür ederim. :)

@ALpAsya hızlı davranmış her zamanki gibi. Bir de benim acemiliğimden ve gnome-look'un yavaşlığından ötürü açamadığım bağlantıları açıp, mesajına eklemiş ki, deneyim ve ustalık buna diyoruz :)

ScaryMan

Windows'ta kullanılan yazı tiplerini nereden edinebilirim ve bunun ayarlamasını ne şekilde yaparım? Göz aşinalığı olduğu için, Ubuntu'daki Sans yazı tipi gözlerimi yoruyor açıkçası.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: ScaryMan - 19 Nisan 2009 - 16:56:19
Windows'ta kullanılan yazı tiplerini nereden edinebilirim ve bunun ayarlamasını ne şekilde yaparım? Göz aşinalığı olduğu için, Ubuntu'daki Sans yazı tipi gözlerimi yoruyor açıkçası.

Arama kutucuğuna yazı tipi yazıp entere basın, çıkan sonuçlar sizi istediğine götürecektir. ;)

ceylandag

Yönetimden paket yöneticisini çalıştırıp msttcorefonts kurunuz böylece arial ve benzeri fontlara kavuşacaksınız.
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

Malik

Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

canosayan

vaybe bizim tayfa görünüm işindede gelişmiş.
yüklediğim ubuntudan tek fark arkaplan resmi. onuda ben yaptım.
Chmod bizim işimiz.

ihtiyar said

Resmi özellikle mi küçük ekledin, yoksa büyük ekledin de açılmıyor mu?

ScaryMan

canosayan

özellikle küçük ekledim
nede olsa küçülecekti
Chmod bizim işimiz.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: canosayan - 19 Nisan 2009 - 17:31:46
özellikle küçük ekledim
nede olsa küçülecekti

Büyütüp bakmak istedim ama büyütemedim, bu yüzden sordum. ;)

canosayan

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 19 Nisan 2009 - 17:36:06
Alıntı yapılan: canosayan - 19 Nisan 2009 - 17:31:46
özellikle küçük ekledim
nede olsa küçülecekti

Büyütüp bakmak istedim ama büyütemedim, bu yüzden sordum. ;)

önemli tek tarafı arkaplan. gerisinde bir değişiklik yok.
büyükte yüklerdim ama internetin benim ekran görüntüm nedeniyle yüklenmesine ihtiyaç yok
Chmod bizim işimiz.

ScaryMan

Özel efektler ayarlarını aktif hale getiremiyorum. Acaba bunu yapmak için ayrıca bir paketi etkinleştirmem mi gerekiyor?

İkinci bir sorum ise, saydamlık istiyorum. :) Vista hiç kullanmadım bilmiyorum ama ekran görüntülerinde görmüştüm. Pencereler saydam falan oluyordu. Bildiğim kadarıyla Ubuntu'da da var bu. Tema mı yüklemem gerekiyor yoksa bu özel efektler açılırsa oradan yapabilir miyim?

ihtiyar said

Alıntı yapılan: ScaryMan - 22 Nisan 2009 - 23:15:17
Özel efektler ayarlarını aktif hale getiremiyorum. Acaba bunu yapmak için ayrıca bir paketi etkinleştirmem mi gerekiyor?

İkinci bir sorum ise, saydamlık istiyorum. :) Vista hiç kullanmadım bilmiyorum ama ekran görüntülerinde görmüştüm. Pencereler saydam falan oluyordu. Bildiğim kadarıyla Ubuntu'da da var bu. Tema mı yüklemem gerekiyor yoksa bu özel efektler açılırsa oradan yapabilir miyim?

Ekran kartınızı kurmanızı öneriyorum. :)

Sistem>Yönetim>Donanım Sürücüleri