[Çözüldü] ekle kaldır kayboldu - kullanıcı yönetimi problemi

Başlatan mithatidikut, 10 Nisan 2009 - 02:14:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mithatidikut

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Nisan 2009 - 04:20:12
Çıktıları buraya aynen komutu verdiğin şekliyle geç. Bir de kod etiketi kullan ki okuyabilelim. groups komutunun tam çıktısı ne? Ayrıca bir de id komutunu sordum, gözünden kaçmasın.

Not: Yaşın itibariyle bu saate kadar kaldım, yoksa çoktan kaçmıştım :) Eğer çözemezsek yarın devam etmeye çalışırız.

Not: Diğer çıktıyı vermişsin.

dpkg -l  | grep sabayon
ne diyor?

Sabayon kullanıcıları yönetmeye yarayan bir programmış ancak normalde kurulu olmaması lazım. Sen kurdun mu bunu yoksa başka bir programla mı geldi?

Alıntı Yapgrep sabayon ii  sabayon                                    2.22.1-0ubuntu1                         system administration tool to manage GNOME d
her halde wireless sifre sorma sorununu cözmeye calışırken kuruldu bu arada en genciniz benim galiba :) ama gercekten 13 üm

mithatidikut

Alıntı yapılan: mithatidikut - 10 Nisan 2009 - 04:15:37
Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Nisan 2009 - 04:13:47
Ayrıca

id

komutu ne diyor?
uid=1000(mithat) gid=123(admin) gruplar=123(admin),1001(sabayon-admin) diyor

sabayon admin nedir ?
nin cevabını vermiştim

heartsmagic

Yine karışmış alıntı yaparken ortalık, sorun değil zamanla foruma alışırsın :)

Ekle-Kaldır'ı aç, arama bölümüne user profile yaz, gelen ilk paket sende seçili olacaktır. Ondan işareti kaldır böylece program sistemden kaldırılsın. Örnek resim aşağıda:

Sende User Profile Editor yazan paket kurulu olacak, onu kaldıracaksın kısacası. Kaldırma işinden sonra sistemi yeniden başlat. Ardından buraya gelip durumu bildir bakalım. Eğer çözülmezse daha sonra devam etmeye çalışırız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mithatidikut

sorun devam ediyor yeniden başlattım ama yinede aynı
sırf abime inat ubuntu kurdum ama onuda yuzumuze blastırdım galiba (microsoft tr çalışıyor da :) )
yarın bakarız artık

heartsmagic

Sorun yüksek ihtimalle sabayon kurulmasından kaynaklanıyor. Yarın bakmaya devam edebiliriz vakit bulabilirsem. Elbette benden başkaları da yardımcı olmaya çalışacaklardır.

Bu azmini takdir ediyorum, eğer yılmadan devam edersen ne Ubuntu ne de başka bir sistem kaçar elinden :)

mithatidikut

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Nisan 2009 - 04:40:35
Sorun yüksek ihtimalle sabayon kurulmasından kaynaklanıyor. Yarın bakmaya devam edebiliriz vakit bulabilirsem. Elbette benden başkaları da yardımcı olmaya çalışacaklardır.

Bu azmini takdir ediyorum, eğer yılmadan devam edersen ne Ubuntu ne de başka bir sistem kaçar elinden :)
teşekkür ederim ilginize hepinize iyi çalışmalar yaben ya o zaten başka altarnatif yok ya laptop u kıracam ya cozecem bu işi :) :) :)
ii uykular  :-[ :-\

ihtiyar said

@mithatidikut;

Aman kırayım deme, bulunur bir çözümü. ;)

Sorun hakkında şu anda bir alternatif sunamıyorum ama belki sabah kalktığımda sakin kafayla tekrar düşünürüm. Yani demek istediğim, sen de yat ve uyu. Güzelce dinlen, sonra sakin kafayla çözersin. ;)

heartsmagic

Adım adım tekrar gidelim.

dpkg -l | grep sabayon

ne diyor şimdi?

mithatidikut

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Nisan 2009 - 09:38:58
Adım adım tekrar gidelim.

dpkg -l | grep sabayon

ne diyor şimdi?

rc  sabayon                                    2.22.1-0ubuntu1                         system administration tool to manage GNOME d sonucu cıkıyor

mithatidikut

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 10 Nisan 2009 - 05:50:06
@mithatidikut;

Aman kırayım deme, bulunur bir çözümü. ;)

Sorun hakkında şu anda bir alternatif sunamıyorum ama belki sabah kalktığımda sakin kafayla tekrar düşünürüm. Yani demek istediğim, sen de yat ve uyu. Güzelce dinlen, sonra sakin kafayla çözersin. ;)

kırmam zatende :) ama cözüm bulamıyorum

mithatidikut

ben son olarak ecnebi bir sitede :) bulduğum şu komutu kulladım
sudo aptitude purge sabayon ama birseyler sildi makinadan ama sorun devam ediyor

sudo aptitude purge sabayon komutu ne işe yarar acaba :)

ihtiyar said

Alıntı yapılan: mithatidikut - 10 Nisan 2009 - 22:24:03
sudo aptitude purge sabayon ama birseyler sildi makinadan ama sorun devam ediyor

Sende yüklü olan sabayon isimli paketi bağımlılıkları ile birlikte tamamen kaldırmışsın. :)

dpkg -l | grep sabayon

şimdi ne diyor?

mithatidikut

Alıntı yapılan: ALpAsya - 10 Nisan 2009 - 22:28:13
Bildiğim kadarı ile sana cevap vereyim Saboyanı kaldırmak içindir o komut.
zaten sbayon demişlerdi sorunu şimdi kullanıcılar ve gruplarda sayabon yok ama sorun devam ediyor :(
kullanıcı ve gruplarda ayar yapamıyorum kilidi ac hata veriyor kısaca :(

mithatidikut

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 10 Nisan 2009 - 22:29:22
Alıntı yapılan: mithatidikut - 10 Nisan 2009 - 22:24:03

Sende yüklü olan sabayon isimli paketi bağımlılıkları ile birlikte tamamen kaldırmışsın. :)

dpkg -l | grep sabayon

şimdi ne diyor?

aynı hata devam ediyor (iyi bir şeymi yaptım acaba bu komutu kullanarak bilmiyorum ki :) )

ihtiyar said

dpkg -l | grep sabayon

Komutu bir çıktı vermiyor mu? Veriyorsa buraya geç.

mithatidikut

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 10 Nisan 2009 - 22:34:49
dpkg -l | grep sabayon

Komutu bir çıktı vermiyor mu? Veriyorsa buraya geç.

hiçbir cıktı vermiyor

mithatidikut

kullanıcı ayarları bölümüne kod ile kullanıcıyı admin grupuna cekmek cözüm olurmu acaba yanlız kodları bilmiyorum yardımcı olursanız deneyeceğim

heartsmagic

Senin kullanıcı zaten admin grubuna dahil, öyle olmasa sudo falan kullanamazsın. Şu an

id

komutu ne diyor? Bir de adm grubu var ki o ne iş yapar bilmiyorum. Benim kullanıcımın ait olduğu gruplar şunlar:

Alıntı Yapuid=1000(serkan) gid=1000(serkan) gruplar=4(adm),20(dialout),24(cdrom),46(plugdev),106(lpadmin),119(admin),121(sambashare),1000(serkan)

Dende burada ilk gözüme çarpan gariplik gid durumu. Bende kendi kullanıcım ile tanımlı ancak sende admin olarak. Bir başka arkadaş daha id komutunun çıktısını verebilir mi?

Ayrıca bir kullanıcıyı bir gruba eklemek için:

sudo usermod -a -G grup_adı kullanıcı_adı

komutunu kullanabilirsin. Bir sonraki girişte id çıktısında görürsün.

Not: Biraz bakındım da eski bir hata kaydı ancak https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/alacarte/+bug/96706 başlığında senin yaşadığın benzer olaylar anlatılmış. Menü düzenleme uygulamasında bir yerin tıklanması ardından kendiliğinden eski haline gelmesi falan. Gruplarla alakalı bir durum gibi ama onlar admin grubundan bahsediyorlar. Sen benim gup çıktılarıma göre kendi kullanıcını ekle bakalım, neler değişecek.

bytan

uid=1000(tansel) gid=1000(tansel) groups=4(adm),20(dialout),24(cdrom),46(plugdev),108(lpadmin),123(admin),124(sambashare),1000(tansel)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Evet ilk göze çarpan adm grubu ve gid'in farklı olması.

localhost

@mithatidikut ben senin yerine olsam Ubuntu yu yeniden kurmustum :)
Linux LPIC1 - MCSA

heartsmagic

Uğraşsın birazcık, ancak böyle tecrübe kazanır. Yeniden kurulum kolay bir mesele sonuçta. Çözemezsek olayı bir kullanıcı açıp deneriz en nihayetinde. O da olmazsa kurulum düşünülebilir.

mithatidikut

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Nisan 2009 - 04:05:08
Senin kullanıcı zaten admin grubuna dahil, öyle olmasa sudo falan kullanamazsın. Şu an

id

komutu ne diyor? Bir de adm grubu var ki o ne iş yapar bilmiyorum. Benim kullanıcımın ait olduğu gruplar şunlar:

Alıntı Yapuid=1000(serkan) gid=1000(serkan) gruplar=4(adm),20(dialout),24(cdrom),46(plugdev),106(lpadmin),119(admin),121(sambashare),1000(serkan)

Dende burada ilk gözüme çarpan gariplik gid durumu. Bende kendi kullanıcım ile tanımlı ancak sende admin olarak. Bir başka arkadaş daha id komutunun çıktısını verebilir mi?

Ayrıca bir kullanıcıyı bir gruba eklemek için:

sudo usermod -a -G grup_adı kullanıcı_adı

komutunu kullanabilirsin. Bir sonraki girişte id çıktısında görürsün.

Not: Biraz bakındım da eski bir hata kaydı ancak https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/alacarte/+bug/96706 başlığında senin yaşadığın benzer olaylar anlatılmış. Menü düzenleme uygulamasında bir yerin tıklanması ardından kendiliğinden eski haline gelmesi falan. Gruplarla alakalı bir durum gibi ama onlar admin grubundan bahsediyorlar. Sen benim gup çıktılarıma göre kendi kullanıcını ekle bakalım, neler değişecek.

sudo usermod -a -G grup_adı kullanıcı_adı  komutunu kullanarak sorun cözülmüştür arkadaşlar

mithatidikut

Alıntı yapılan: Kirmizi - 12 Nisan 2009 - 20:00:04
@mithatidikut ben senin yerine olsam Ubuntu yu yeniden kurmustum :)

sen benim yerimde olsan kurardın @kırmızı ben kurmadan cözdüm arkadaşlar sayesinde sağolun hepiniz :)

heartsmagic

Peki, hangi gruba aldın kullanıcıyı? adm grubu mu? Son id ne diyor? Bunları da görelim, tam fikir sahibi olalım ardından konuyu kapatırız.