Ubuntu Server'i kuramadım

Başlatan 17.mehmetali, 06 Nisan 2009 - 14:36:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

17.mehmetali

merhabalar ben forumda epey dolaştımama sorunum hakkında bilgi sahibi olamadım birazda bu * Linux dünyasında tecrübeli değilim.sorunum ubuntuyu kurup program depolamak istediğim yerden ubuntu kurulu makinaya bağlanmak gerekli programı kurmak uzaktan bağlanmak istiyorum yani ubuntunun server 8.10 - server 8.04 LTS ve ubuntunun masaüstü 8.04---8.10 sürümleri elimde var.server 8.10--8.04 sürümlerini kurarken ne yapmak istediğimi sorduğunda bven heposini seçtim ve kuruluım tamamlandı siyah ekranda kaldım araştırma yaptım şu komutlar gerektiğini öğrendim:

sudo apt-get update
alttaki komutların herhangi birini ben ikisinide denedim gnome masasütünü sevdiğim için  onunla yapmak istiyorum ama ikisinide denedim
sudo apt-get install ubuntu-desktop gnome  ----gnome masasütü kullanmak istiyor isek
sudo apt-get install kubuntu-desktop --------kubuntu masaüstünü kullanmak için

şimdi arkdaşlar ben bu isrtediğim yerden ubuntu kurulu makinaya nasıl bağlanabilirim cd taşımaktan bıktım yaa acil yardımlarınızı bekliyorum.bide indirme yapmam gerekirse sorun değil söyleyin dınırsız bağlantı var yardımlarınızı bekliyorum şimdidewn tesekkür ederim.

zeitgeist

@17.mehmetali,

Mesajlarında acil yardım ve benzeri ifadeler kullanmana gerek yok. Açıkçası açtığın başlığın ismini değiştirmekte bile zorlandım çünkü yazını anlayabilmek için uzun süre okumak ve çabalamak gerekiyor. Tek anladığım yer şu ifadeydi:

"kuruluım tamamlandı siyah ekranda kaldım araştırma yaptım şu komutlar gerektiğini öğrendim"

Araştırdığını söylemişsin ama bunu herhalde doğru şekilde yapmamışsın. Forumda bu sorun ve çözümüyle ilgili bir çok başlık var onları incelemeni tavsiye ederim.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

17.mehmetali

forumda olan konuları inceledim benim bulduklarımı denedim ama başarılı olamadım acil demeyiz yardım ediyorsunuz konulara ama uyarınız için tesekkür ederim

Sypro

Ubuntu Server kurmaktaki amacınız nedir? Yani sıradan bir kullanım için istiyorsanız neden Desktop edition değil de Server edition kuruyorsunuz? Eğer söylediğiniz gibi tecrübesiz iseniz sadece konsolun olduğu bir ekranda yolunuzu bulmakta zorlanmanız çok normal. Öncelikli tavsiyem eğer ki server kurmayacaksanız normal şekilde desktop edition ile kurulum yapın, sonrası zaten gelir.

Edit: yazmayı unutmuşum, server ya da desktop olması fark etmez uzaktan bağlantı ile ikisine de erişebilirsiniz. Eğer daha komplike bir şey değilse tabi istediğiniz.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

17.mehmetali

benim sadece yapmak istediğim diyelim ben istanbuldayım iş icabı izmir e gittim giderken birçok cd hardisk vs götürmek zorunda kalıyorum onun  yerine ben istanbulda bir ubunu kurulu bilgisayarım olsun içinde programlarım olsun ben izmir e gittiğimde gerekli olan programları istanbuldaki bilgisayara bağlanarak işlemlerimi yapayım.

erginemr

Alıntı yapılan: 17.mehmetali - 06 Nisan 2009 - 16:27:16
benim sadece yapmak istediğim diyelim ben istanbuldayım iş icabı izmir e gittim giderken birçok cd hardisk vs götürmek zorunda kalıyorum onun  yerine ben istanbulda bir ubunu kurulu bilgisayarım olsun içinde programlarım olsun ben izmir e gittiğimde gerekli olan programları istanbuldaki bilgisayara bağlanarak işlemlerimi yapayım.

Ubuntu masaüstü versiyonu ve Windows üzerinde uygun bir VNC yazılımı iş görebilir:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,5523.0.html

Ama önce, (biri sunucu, biri üstemci olmak üzere) iki test makinesi üzerinde deneme yapmalısınız.

isimweb

Merhabalar.

Benim elimde bir adet server makina var. Bu makina depolama birimi, apache server ve postfix server olarak kullanılmak isteniyor. Sizce ubuntu' nun server versiyonunu kullanmam daha mı mantıklı değil mi? Benim bütün amacım  serverda bir klasörü yazılabilir şekilde paylaşıma açmak, apache+php+mysql+phpmyadmin kurmak ve posftix' i kullanabilmek. Eğer bu işlemleri desktop sürümde yapabilirsem server makinama ubuntu' nun desktop sürümünü kurabilirim.

eren

SUDO'nun 6. sayısında Ubuntu üzerine sunucu kurmayı ve kullanmayı tamamen görsel olarak anlattım. 6. sayı çıkınca mutlaka okuyun, bir kere bile uç birime düşmeden sunucu kurup tamamen görsel olarak kullanabiliyorsunuz.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

@Eren'in cevabına ek olarak ben de şunu söylemeliyim ki aslında sunucu ile masaüstü sürümünde çok fark yoktur. Adı üzerinde masaüstü sürümünde bir masaüstü ortamı vardır, yanında da bazı fazladan programlar. Sunucu sürümü kurduğunda bir nebze de olsa konsolla baş başa kalacağın durumlar olacaktır. Eğer yeterince hakimiyetin varsa zorlanmazsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

coni

Alıntı yapılan: Eren - 14 Nisan 2009 - 18:40:57
SUDO'nun 6. sayısında Ubuntu üzerine sunucu kurmayı ve kullanmayı tamamen görsel olarak anlattım. 6. sayı çıkınca mutlaka okuyun, bir kere bile uç birime düşmeden sunucu kurup tamamen görsel olarak kullanabiliyorsunuz.

6. sayıyı meraklan bekliycem ozaman. ne zaman çıkıcak acaba bu sayı?

ihtiyar said

Alıntı yapılan: coni - 15 Nisan 2009 - 04:54:43

Gün içerisinde yayınlanacak. ;)

Bir ricam olacak sizden, Forum Kuralları bölümünde bulunan İmlâ Kuralları'nı inceler misiniz biraz?..

coni

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 15 Nisan 2009 - 04:58:18
Alıntı yapılan: coni - 15 Nisan 2009 - 04:54:43

Gün içerisinde yayınlanacak. ;)

Bir ricam olacak sizden, Forum Kuralları bölümünde bulunan İmlâ Kuralları'nı inceler misiniz biraz?..

peki incelerim

ihtiyar said

@coni,

Anlayışınız için teşekkür ederim. ;)

eren

6. sayı yayınlandı. Görsel sunucu yapılandırmasını ve SMF kurulumunu merak edenler indirip okuyabilirler.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,8355.0.html
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

plusnettr

Zaten kurmak istediğiniz server sürümünü web server yayınlamak için kurmak istiyorsanız bir desktop sürümüne de apache-php-mysql kısacası lamp kurarak sonuca erişebilirsiniz ;)
LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14