[Nasıl] Uzak Masaüstü: Ubuntu'dan Win'e, Win'den Ubuntu'ya

Başlatan krallls, 18 Aralık 2008 - 23:34:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

krallls

Konumuz, Ubuntu'dan Windows'a ve Windows'tan Ubuntu'ya Uzak Masaüstü (Remote Desktop) bağlantısının kurulması. Başta biraz sıkıntı çektiğim için bu şekilde bir konu açmayı düşündüm. Forumda gerekli detayları ile anlatılmış, fakat ikisini tek başlık altında toplamak istedim. Eğer bir eksiğim varsa lütfen düzeltin. Umarım faydalı olur anlatım. (Upload bana aittir.)

UBUNTU - WINDOWS

İlk olarak Ubuntu-Windows arasındaki uzak masaüstü bağlantısı ayarlarını anlatacağım:

1) Windows işletim sistemine "Uzak Masaüstü Bağlantısı" yapmak için Windows'ta bazı ayarlamalar yapmamız gerekiyor. Sırasıyla ilk olarak hangi oturuma bağlanacak isek, o oturuma şifre koymamız gerekiyor. (Windows'ta Uzak Bağlantı için şifre şart.) PC açıldıığı zaman sizden bu şifreyi isteyecek. Bu işlemi denetim masası kullanıcı hesapları penceresinden yapabilirsiniz.

Bu işlemi yaptıktan sonra; "Başlat > Ayarlar > Denetim Masası > Sistem > Uzak" sekmesini açın. Burada karşınızdaki her 2 kutucuğa bir işaret koyun. Ardından; "Uzak Kullanıcıları Seç > Ekle > Gelişmiş > Şimdi Bul" diyalog kutusunu açın. Buradan uzaktan hangi kullanıcıya bağlanacaksanız bu kullanıcıyı seçin. Ve tamam deyip tüm menülerden çıkın:

[IMG]http://pic1.resimupload.com/r8/thumb_910177638.JPG[/img]

Şu an bu bilgisayara uzaktan bağlanacak kullanıcıları belirledik. Bu ayarlar ile yerel (local) ağdan "Remote Desktop" erişimi yapılır duruma geldi. Başka bir yerden bu PC'ye bağlanmak isterseniz modemde 3389 port'unu açıp bilgisayarın IP adresine yönlendirmeniz gerekir. Şunuda ekleyeyim: Uzaktan windows işletim sistemine bağlandığınızda Windows ekranı kilitlenir; karşınıza Ctrl+Alt+Delete tuşlarına basmanızı belkleyen ekran gelir, bilgisayarı uzaktan bağlanan kullanıcı ele alır.

2) Şimdi Windows'taki ayarlar bitti, gelelim Ubuntu'da ne yapacağımıza... Forumda üstatlarımız gerekli şekilde anlatmış ama ben tekrarlayacağım. "Uygulamalar > İnternet > Terminal Sunucu Bağlantısı" uygulamasını başlatıyoruz ve aşagıdaki ayarların yapıyoruz:

[IMG]http://pic1.resimupload.com/r4/thumb_391819384.JPG[/img]

Buradan bilgisayarınızın IP adresini (88.xx.xx.xx:3389), bilgisayarınızın kullanıcı adı ve oturum açtığınız şifrenizi ve diğer ayarları, görüntü sekmesinden ise uzaktan bağlandığınızda ekran çözünürlüğü ile ilgili seçenekleri, vs. ayarlayabilirsiniz.

3) Nihayet, şekildeki gibi Windows'a uzak masaüstü bağlantımız gerçekleşecektir:

[IMG]http://pic1.resimupload.com/r4/thumb_678486915.jpg[/img]

WINDOWS - UBUNTU

Bu kısımda Windows'tan Ubuntu'ya erişim yapacağız:

1) İlk olarak yapmamız gereken şey, Ubuntu'da "Sistem > Uzaktaki Masaüstü" ayarlarını yapmak:

[IMG]http://img32.picoodle.com/img/img32/3/12/18/t_Pano01m_d6bdf49.png[/img]  [IMG]http://img32.picoodle.com/img/img32/3/12/18/t_Pano02m_e73c61a.png[/img]

Genel sekmesinde resimdeki gibi ayarlamaları yapıyoruz ve uzaktan bağlanırken kullanacağımız parolayı belirliyoruz. Gelişmiş sekmesinde yukarıdaki resimdeki gibi ayarlamaları yapıyoruz. Eğer bir standardın dışında bir port kullanacaksak, "Başka bir port kullan"ı seçip, port numarasını giriyoruz. Ubuntu'daki ayarlar bu kadar.

2) Şimdi Windows'ta yapılması gerekli bir işlem kaldı: Windows işletim sistemine RealVNC programını yüklemek. Resmi sitesinden ücretsiz versiyonunu kullanabilirsiniz:
http://www.realvnc.com/products/download.html adresinden temin edebilirsiniz. Buradan yazılımı indirip Windows işletim Sistemimize kuruyoruz.

[IMG]http://pic1.resimupload.com/r10/thumb_900575856.JPG[/img]  [IMG]http://pic1.resimupload.com/r6/thumb_331842251.JPG[/img]

3) Nihayet, şekildeki gibi Ubuntu'ya uzak masaüstü bağlantımız gerçekleşecektir:

[IMG]http://pic1.resimupload.com/r3/thumb_905979306.JPG[/img]

erginemr

Elinize sağlık, çok güzel bir anlatım olmuş. Yazıları ve mizanpajı biraz düzenledim. MS Word ile yazılmış orijinal metin bağlantısını sildim. Eğer OpenOffice ile yazmak isterseniz, makalenin sonuna yeniden ekleyebilirsiniz, ama bence gerek yok.

Konuyu sabitliyorum.

heartsmagic

Forumda yana yakıla sorulan bir soruydu bu, eline sağlık.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

krallls

Bilgi paylaştıkça Çoğalır umarim faydalı olmuştur

koenig

Elinize Sağlık Çok güzel bir anlatım olmuş.

Dilerseniz Bunu Wikiye Aktarmaya Ne Dersiniz :D
Pencere Mahkumiyeti bitti AMA daha PENGUEN kardeşten öğrenecek çok şeyim var.

PEN VS. PEN Kazanan UBUNTU

5tar

Merhaba;
Anlatımın için teşekkürler bu konuyla çok uğraştığım için size bir sorum olacak.Windows->Ubuntu bağlantıda Ubuntu yüklü makinamız gerçekten çok uzaktaysa :) ve masaüstüne erişme imaknımız yoksa şu Ubuntu üzerinde yapmış olduğunuz ayarların arayüz kullanılmadan komut ile nasıl yapılacağını anlatabilirmisiniz.Ubuntu kurulu makinaya ssh üzerinden hangi komutları yazarsam sizin arayüzle yapmış olduğunuz bu ayarları yapmış olurum.Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: 5tar - 19 Aralık 2008 - 18:15:29
Merhaba;
Anlatımın için teşekkürler bu konuyla çok uğraştığım için size bir sorum olacak.Windows->Ubuntu bağlantıda Ubuntu yüklü makinamız gerçekten çok uzaktaysa :) ve masaüstüne erişme imaknımız yoksa şu Ubuntu üzerinde yapmış olduğunuz ayarların arayüz kullanılmadan komut ile nasıl yapılacağını anlatabilirmisiniz.Ubuntu kurulu makinaya ssh üzerinden hangi komutları yazarsam sizin arayüzle yapmış olduğunuz bu ayarları yapmış olurum.Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Karşı tarafta SSH için Xforwarding desteği verdiysen:

ssh -l kullanıcı_adı -X sunucu_adresi

Daha sonra:

vino-preferences

5tar

Kod:
vino-preferences
Bu komut çalışmadı. Daha doğrusu bulunamadı.
Kod:
ssh -l kullanıcı_adı -X sunucu_adresi
Bu komutu yazdım şifre sordu yazdım son giriş tarihimi ve ip mi gösterip tekrar komut girme satırına döndü. vino-preferences ile yapmamız gereken neydi bunu ftp üzerinden dosyasını bulup değiştirsem dosyayı yada komuttamı bir sorun var bakabilirimisiniz.

heartsmagic

Giriş yaptıysan suncuya tamamdır.
vino kurulu mu sunucuda?

dpkg -l | grep vino ne diyor?

5tar

Verdiğniz komutuda yazdım hiçbir uyarı yada bilgi çıkmadı hiç girilmemiş gibi duruyor
sadece ssh -l kullanıcı_adı -X sunucu_adresi bu komutu yazınca password istiyor ve connect oluyor ama sonra bir şey olmuyor komut satırı boş halde bekliyor vnc view dende bir görüntü gelmiyor

heartsmagic

ssh komutu zaten bir şey yapmaz, sadece bağlanır sunucuya. Umarım komutu aynen vermiyorsundur?

Eğer diğer komut boş döndürüyorsa vino kurulu değildir.

sudo aptitude install vino

ile kurabilirsin.

5tar

vino'yu kurdum makinayı reboot ettim.

vino-preferences bu komutu yazdım
(vino-preferences:3965): Gtk-WARNING **: cannot open display: localhost:10.0 bunu verdi

dpkg -l | grep vino bu komutu yazdım.
ii  vino                              2.22.2-0ubuntu1             VNC server for  GNOME bunu verdi.
vncserver yazıp başlattım vncviewer dan gri ekran geldi.
eklemem gereken yada yanlış bir şey varmı?

heartsmagic

Benim diğer başlıkta defalarca söylediğim Xforwarding desteği verildi mi SSH için?

5tar

Xforwarding için bir komut yazmadım ama bir dosya içinde xforwarding ayarlarını değiştirdim noları yes yaptım xforwarding için bir komut varmı.

heartsmagic

Hayır komut yok, o dediğin dosya da No'ları Yes yaptığında olması gerekmekte. Eğer olmuyorsa cidden sebebini bilmiyorum.

5tar

İlgin ve alakan için ayrıca verdiğin bilgiler için gerçekten çok teşekkürler.
Son birşey soracağım bendeki ubuntu live cd ile uzaktaki ubuntu server üzerinden internete çıkış yapmak istiyorum vpn için uzaktaki ubuntuya hangi komutu yazmam lazım bilgin varmı bu konuda.

heartsmagic

graindor

Ben Ubuntu'dan Ubuntu'ya kendi araçlarıyla sorunsuz bağlanıyorum ama  görüntü kasıyor ve zor yönetiyorum .Bağlantıyı internet üzerinden sağlıyorum.Kasmasının sebebi renk kalitesi galiba.Karşı masaüstü gerçek bire bir renk kalitesini aktarıyor,  bağlantı bu yüzden tıkanıyor galiba.Bu renk kalitesini düşürmenin yolu yok mu?Vinagre veya Vino'da renk kalite tercih  ayarları yok galiba.
İlk mesajdaki gibi Winden Ubuntuya bağlanğımda istemciden renk ayarını "Low" seçtiğimde bu sorun olmuyor ve karşı masaüstünü rahat kontrol ediyorum.

Bedreddin

Bende de RealVNC "Unable to Connect Host: Connection Refused" diyor. Farklı bir port ayarı yapmadan denediğim gibi farklı bir portla da denedim ama sonuç aynı.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

erginemr

@Verbatim,

Ubuntu tarafındaki Uzak Masaüstü programında "Şifreleme gerektir" diye bir seçenek var. Bu etkinken düzgün bağlantı kurulamıyordu diye hatırlıyorum:

[IMG]http://img32.picoodle.com/img/img32/3/12/18/t_Pano02m_e73c61a.png[/img]

Bedreddin

Rehberde öyle yazdığı için öyle yapmıştım, gerçi kaldırınca da fark etmedi. Ağ kurmam gerekmiyor değil mi? IP giriyoruz sonuçta.
      bu hasret bizim!

erginemr

Alıntı yapılan: Verbatim - 09 Ocak 2009 - 23:25:01
Rehberde öyle yazdığı için öyle yapmıştım, gerçi kaldırınca da fark etmedi. Ağ kurmam gerekmiyor değil mi? IP giriyoruz sonuçta.

Gerekmemeli, IP adresi yeterli olmalı. VirtualBox ile kurduğum sanal ağda her iki taraftan da (Ubu-Win, Win-Ubu) sorunsuz bağlanabilmiştim. Yalnız bağlı bilgisayarlardan biri şirket ağına bağlı bir bilgisayarsa, şirketin İnternet'e çıkış IP'si farklı olduğu için özel bir ayar gerekebilir. Ayrıca Windows Güvenlik Duvarı ayarlarından RealVNC'ye dışarı bağlantı kurma hakkı verildiğinden emin olun.

Hmm, bir de şöyle bir şey hatırlıyorum: İlk kurduğumda RealVNC servisi (hizmeti) bağlantıyı sağlayamamıştı, ama RealVNC'nin program olarak çalışan alternatif sunucu uygulaması (aynı klasörde ya da Başlat menüsü kısayollarında olmalı) kurmuştu. Bir kez bağlantıyı kurduktan sonra, sonraki açılışlarda RealVNC Windows servisi de bağlantıyı sorunsuz kurmaya başlamıştı.

Bedreddin

Windowsta RealVNC ile sunucu kurup bağlanmayı denemedim, ama Güvenlik Duvarı zaten kapalı. Bir fikri olan varsa bekliyorum ama çok da önemli bir sorun değil benim için.
      bu hasret bizim!

jazzistan

Alıntı yapılan: Fuzûli - 09 Ocak 2009 - 20:22:57
Bende de RealVNC "Unable to Connect Host: Connection Refused" diyor. Farklı bir port ayarı yapmadan denediğim gibi farklı bir portla da denedim ama sonuç aynı.

Bugün evdeki bilgisayarıma bağlanmak için, işyerindeki bilgisayarıma RealVNC programını kurup denediğimde ben de aynı hata mesajıyla karşılaştım. Evdeki bilgisayarda modem üzerinden 5900 portunu açıp tüm ayarları belirtildiği şekilde yapmıştım. Orada bir sorun olduğunu zannetmiyorum. Ancak unuttuğum bir kısım var sanırım. Evde kullandığım bilgisayara RealVNC yüklememiştim.
Yanlış hatırlamıyorsam RealVNC'yi kullanarak uzak masaüstü bağlantısı yapabilmek için, bağlanılmak istenen tarafta da, RealVNC Server'ın kurulu olması gerekiyordu.
Sorunun bundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilemiyorum, evdeki bilgisayarıma da RealVNC Server kurup o şekilde deneyeceğim.

jazzistan

Alıntı Yap
Bugün evdeki bilgisayarıma bağlanmak için, işyerindeki bilgisayarıma RealVNC programını kurup denediğimde ben de aynı hata mesajıyla karşılaştım. Evdeki bilgisayarda modem üzerinden 5900 portunu açıp tüm ayarları belirtildiği şekilde yapmıştım. Orada bir sorun olduğunu zannetmiyorum. Ancak unuttuğum bir kısım var sanırım. Evde kullandığım bilgisayara RealVNC yüklememiştim.
Yanlış hatırlamıyorsam RealVNC'yi kullanarak uzak masaüstü bağlantısı yapabilmek için, bağlanılmak istenen tarafta da, RealVNC Server'ın kurulu olması gerekiyordu.
Sorunun bundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilemiyorum, evdeki bilgisayarıma da RealVNC Server kurup o şekilde deneyeceğim.

Bugün belirttiğim şekilde deneme şansım oldu. Ancak bu sefer de "No matching security types" diye bir uyarı çıkıyor. Şirket içindeki güvenlikten kaynaklanan bir sorun da olabilir. Çok da önemli değil zaten. Sadece denemek istemiştim.