Web kamerası (webcam) önerileri

Başlatan platonix, 26 Nisan 2008 - 14:52:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

btermeli

Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

platonix

Alıntı yapılan: Eren - 23 Ekim 2008 - 15:29:15
@platonix

Siz satın alabileceğiniz kameralarının marka ve modellerini buraya yazarsanız yardımcı olmaya çalışırız.

elimde WebCam Live! Ultra ]var bide    
Creative Live! Cam Voice

bunlar olmassa bitane satin alicam o da ornegin su sayfadaki kameralar olabilir para onemli degil norvecte bunlar var uysunda gerisi almaya kaliyor http://www.komplett.no/k/kl.aspx?bn=10193

btermeli

yaptigim aramaya gore, live!cam'de surucu sorunu var gibi ama live!ultra'yi asagidaki driverla calistirip kullaniyorlar;

http://gkall.hobby.nl/sq930x.html
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

platonix

Alıntı yapılan: btermeli - 23 Ekim 2008 - 17:02:29
yaptigim aramaya gore, live!cam'de surucu sorunu var gibi ama live!ultra'yi asagidaki driverla calistirip kullaniyorlar;

http://gkall.hobby.nl/sq930x.html
ubuntu son surumunde denedim o driver hata verdi  hatta bayagi bi tartismistik acaba ben yuklemeyi dogru yapmadimmi diye ama yok, baska arkadaslar da denedi hata veriyor dediler
yani 3 cam lagzim :)

acemiyim91

A4 TECH PK-635M MİKROFONLU WEBCAM  kameram var nasıl kurabilirim yardımcı olur musunuz?
gspace, chees ve camorama yükledim; chees kameramı görmüyor, camorama ise şu hatayı veriyor;
Could not connect to video device /dev/video0).
Please Check connection.

Kameramım ışığı hep yanıyor çalışıyormuş gibi.
lsusb çıktısı;
Bus 005 Device 001: ID 0000:0000 
Bus 004 Device 002: ID 0ac8:303b Z-Star Microelectronics Corp. ZC0303 WebCam
Bus 004 Device 001: ID 0000:0000 
Bus 003 Device 001: ID 0000:0000 
Bus 002 Device 005: ID 04f3:0103 Elan Microelectronics Corp.
Bus 002 Device 004: ID 045e:0083 Microsoft Corp. Basic Optical Mouse
Bus 002 Device 001: ID 0000:0000 
Bus 001 Device 001: ID 0000:0000 

Yardımlarınızı bekliyorum.

erginemr

@acemiyim91,

Aynı kameradan bende de var. Şu başlıkta yaptıklarımızla sorunu çözmüştük:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4529

Ancak son güncellemelerle kameranın tanınmaması sorunu hortladı.

Denemek isterseniz diye, bir de şöyle bir başarısız denemem oldu:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4781.msg53554.html#msg53554

acemiyim91

@erginemr, Çok, çok teşekkür ederim çalıştı!
Bir sorum daha olacak, yeri burası değil ama belki bir bilginiz vardır;
Asus adsl router kullanıyorum, Ubuntu'da bağlantı düştüğünde tekrar bağlanamıyordum, biraz uğraştım bağlandım.Tekrar internet koptu, google.com ping attım atıyordu internet vardı ama firefox 192.168.1.1'i  bile açmıyordu.Ethernet kullanıyorum ne  yapmalıyım bağlantıda sorun yaşamamak için, teşekkürler.

zulfikar

Arkadasim deneyim demissinde hangi deneyim ?  :)

Bende webcam calisiyor ama kullanmayi gerektirecek duzgun bir program yok, webcam niye var goruntulu msn icin veya benzeri programlar icin baska niye kullanilirki ? Camaromada kendime bakmak icin kullanmam aynalar daha net :)

Su msn icin adam akilli bir linux programi yapan cikarsa herhalde koseyi doner.

erginemr

Alıntı yapılan: zulfikar - 22 Kasım 2008 - 23:19:19

Bende webcam calisiyor ama kullanmayi gerektirecek duzgun bir program yok, webcam niye var goruntulu msn icin veya benzeri programlar icin baska niye kullanilirki ? Camaromada kendime bakmak icin kullanmam aynalar daha net :)

amsn ve skype'da görüntülü konuşma desteği olması lazım...

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: zulfikar - 22 Kasım 2008 - 23:19:19

En iyi görüntülü ve sesli konuşma programı Skype. Karşı tarafın kullandığı sistem ne olursa olsun sorunsuz bir biçimde sesli ve görüntülü konuşabilirsiniz.

xsamx

selam arkadaslar bende canyon marka eskı bır web kamera var , wındows bıle kendı kendıne tanıyamıyor elle tanıtıyordum , ılk zamanlar cok korktum tanımıcak dıye ama dun ubuntuyu kurdum a dan z ye herseyı kendı tanıdı web cam dahıl sadece

heartsmagic

Alıntı yapılan: xsamx - 25 Aralık 2008 - 00:11:04
selam arkadaslar bende canyon marka eskı bır web kamera var , wındows bıle kendı kendıne tanıyamıyor elle tanıtıyordum , ılk zamanlar cok korktum tanımıcak dıye ama dun ubuntuyu kurdum a dan z ye herseyı kendı tanıdı web cam dahıl sadece

Kamera takılıyken:

lsusb  çok faydalı olacaktır. Böylece çipsetini de öğrenmiş oluruz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

demoran

selam arkadaşlar shiny sh2166 webcamim var bunu ubuntu altında kullanabilirmiyim ubuntuya geçmeyi düşünüyorum ama açıkcasını söylemek gerekirse korkuyorum webcamim ve tv kartım çalışırsa ubuntuya geçeceği

webcam : shiny sh2166

tv kart : avermedia go 7600

şimdiden yardımlarınız için teşekkür ediyorum.

erginemr

Alıntı yapılan: demoran - 26 Aralık 2008 - 13:57:25
selam arkadaşlar shiny sh2166 webcamim var bunu ubuntu altında kullanabilirmiyim ubuntuya geçmeyi düşünüyorum ama açıkcasını söylemek gerekirse korkuyorum webcamim ve tv kartım çalışırsa ubuntuya geçeceği

Bunu anlamanın en kolay yolu, bilgisayarı Ubuntu Çalışan (Live) CD ile açarak kamera ve TV kartınızın çalışıp çalışmadığını denemek. Kamerayı denemek için Çalışan CD üzerinden cheese ve camorama programlarını, TV kartınızı denemek içinse tvtime ve zapping programlarını kurup kullanabilirsiniz.

demoran

Alıntı yapılan: erginemr - 26 Aralık 2008 - 15:22:20
Alıntı yapılan: demoran - 26 Aralık 2008 - 13:57:25

Bunu anlamanın en kolay yolu, bilgisayarı Ubuntu Çalışan (Live) CD ile açarak kamera ve TV kartınızın çalışıp çalışmadığını denemek. Kamerayı denemek için Çalışan CD üzerinden cheese ve camorama programlarını, TV kartınızı denemek içinse tvtime ve zapping programlarını kurup kullanabilirsiniz.

Teşekkür ederim arkadaşım yardımların için indirip çalışan cd yi deneyeceğim iyi günler dilerim

erginemr

Alıntı yapılan: demoran - 27 Aralık 2008 - 10:29:28
...
Teşekkür ederim arkadaşım yardımların için indirip çalışan cd yi deneyeceğim iyi günler dilerim

Rica ederim. Programları Menü >> Sistem >> Yönetim altında bulunan Synaptic'ten arayarak kurabilirsiniz. Ancak bunun için çalışan bir İnternet bağlantısı gerekiyor.

zat-lin

heartsmagic

Alıntı yapılan: zat-lin - 20 Ocak 2009 - 12:34:31
Everest VC5U 1.3 mp usb kamera yardımcı olursanz sevinirim.

lsusb sonucuna göre forumda bir arama yapabilirsin.

Linuxman.

Logitech Quickcam Messenger var bende.Kamerayı artık  kullanmadığım için yüklemekle uğraşmadım.
Sanırım bi seferinde otomatik tanımıştı,Amsn'de kullanmıştım diye hatırlıyorum.
Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

Linuxman.

Yukarda da yazmıştım ama emin değildim.Benim kullandığım kamerayı ubuntu otomatik tanıyor. 8)
Ayrıca Cheese programını yükleyerek resim veya video çekebiliyorsunuz.
Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

slarikan

Selam
Ubuntu 9,04 kurdum A4tech-635 kameram var cheese tanımasına rağmen Amsn capture eklentisi yok diyor bu eklenti ne olaki

heartsmagic

Alıntı yapılan: slarikan - 08 Mart 2009 - 05:43:38
Selam
Ubuntu 9,04 kurdum A4tech-635 kameram var cheese tanımasına rağmen Amsn capture eklentisi yok diyor bu eklenti ne olaki

Terminalde:

export LD_PRELOAD=/usr/lib/libv4l/v4l1compat.so komutunu verdikten sonra dene.

Eğer işe yararsa forumda bu yönde araştırma yap, çözüm mevcut.

canca007

Ubuntu 9.04 Desktop Edition / A4Tech PK-635 / A-MSN

Tavsiye ederim fiyat açısından uygun ve linux uyumlu web camera bulmak bu kadar zorken... 1.3MP çok iyi bir kalite olmasada, fiyata oranlarsak çok iyi... Taktım ve direk tanıdı bende, hiç sorun yaşamadan kullanıyorum... :)

caglayanyagci

Ubuntu 9.04 / A4Tech-PK35N / Skype  sorunsuz calisiyor.

(Windows'daki kaliteyi ne yazikki yakalayamiyorum)

kuleyni