[Çözüldü] 8.10 Kamera sorunu (Z-Star Microelectronics Corp. ZC0303 WebCam)

Başlatan maxspacemax, 04 Kasım 2008 - 10:13:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maxspacemax

8.04'te sağlam çalışan kameram 8.10'da çalışmamaya başladı. Ne yapabilirim. Teşekkürler. 
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 002: ID 0ac8:303b Z-Star Microelectronics Corp. ZC0303 WebCam
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

erginemr

@maxspacemax,

Ben de aynı durumdayım. A4Tech kameram da aynı yonga setini kullanıyor ve Hardy'de sorunsuz çalışıyordu. Hatta takınca "lsmod" komutu çıktısında "zc0301" modülünün yüklendiğini görüyorum ancak kamera yine de tanınmıyor.

Araştırmalarım sonucu öğrendiğime göre, bu yonga seti için kullanılan gspca sürücüsünün 2. versiyonu çıkmış ve Intrepid'de kullanılan çekirdeğe dahil edilmiş. Ancak bu yeni versiyon daha tam oturmadığı (geçiş aşamasında olduğu) için sağlıklı çalışmıyormuş. Bu konuda hata raporları açılmış durumda.

Bu sorunu aşmak için önce zc0301'i kara listeye almayı ve yerine, çekirdekte gömülü gspca_zc3xx modülünü kullanmayı denedim ama işe yaramadı. Olmayınca gspca'yı kaynaktan yeniden derlemeyi denedim ama işlem hata vererek başarısız oldu. (Kameranın tanınması için /dev/video0 dosyasının yüklü modül tarafından oluşturulması gerekiyor.) Ancak tabii ki yeni çözüm önerilerine de her zaman açığım.

Bunu Ubuntu'nun bugüne kadar bize yaptığı iyiliklere sayıyor ve güncellemelerle durumun düzelmesini bekliyorum.

erginemr

Hmm, bu konuda şu ümit verici çözüm önerisini buldum:
http://janimo.blogspot.com/2008/11/making-vimicrozstara4tech-webcam-work.html

Buna göre:
1. Depolardan moreutils paketini yükleyin:
sudo apt-get install moreutils

2. /etc/modprobe.d/blacklist dosyasını aşağıdaki komutla açarak:
gksudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist
içine
blacklist zc0301
satırını ekleyin. Dosyayı kaydedip kapatın.

3. Yetkili kullanıcı kipinde şu uzun komutu verin:
sudo su -
xxd /lib/modules/2.6.27-7-generic/kernel/drivers/media/video/gspca/gspca_zc3xx.ko |sed '/^000a370:/ s/1b30/3b30/' |xxd -r | sponge /lib/modules/2.6.27-7-generic/kernel/drivers/media/video/gspca/gspca_zc3xx.ko
exit

4. Son olarak bilgisayarı yeniden başlatıp (kamera harici ise) kamerayı takın. Bu sayede gspca_zc3xx modülünün, kameramızı tanıması için başka bir yonga setinin USB ID numarasını kullanmasını sağladık.

5. Eğer hala çalışmadıysa, yukarıdaki yönteme yorum yapan kullanıcılardan birinin önerisine göre, ek olarak /etc/modules dosyasını açarak:
gksudo gedit /etc/modules
içine şu satırı ekleyin:
gspca_zc3xx
Sonra gspca_zc3xx modülünün her açılışta yüklenmesi için bilgisayarı yeniden başlatın.

Eve gidince deneyelim. Umarım işe yarar.  ;D

maxspacemax

İşe yaradı. :D Sağolasın @erginemr
Bu sorunuda sen çözmüş oldun.

erginemr

Süper, o zaman bende de çalışacaktır! Eve gitmek için sabırsızlanıyorum.  8)

Ben değil, http://janimo.blogspot.com/2008/11/making-vimicrozstara4tech-webcam-work.html bloguna yazan arkadaş çözdü. Dur ona bir teşekkür mesajı atalım... "Allah razı olsun"un İngilizcesi neydi?...  :P

kuhi