Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope Beta

Başlatan hasanyılmaz, 27 Mart 2009 - 02:53:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cafenetland

Alıntı yapılan: bytan - 30 Mart 2009 - 19:16:05
Alıntı yapılan: cafenetland - 30 Mart 2009 - 19:14:22
Alıntı yapılan: bytan - 30 Mart 2009 - 19:12:58
Başka sabit diske kurduğunda windows'u grub menüsüne alır. Almasa da eklenir.

yani ?

Yanisi, sabit diske kurulum, bahsettiğiniz gibi çözümsüz sorun çıkartmaz.

pekala. o zaman sizin bu sozunune guveniyorum ve beta surumu bosta olan sabit diske kuruyorum.
umarim acilista windowsu kaybetmem..

bytan

Alıntı yapılan: cafenetland - 30 Mart 2009 - 19:19:25

yani ?

pekala. o zaman sizin bu sozunune guveniyorum ve beta surumu bosta olan sabit diske kuruyorum.

Bende Gnu Grub yazılımına güveniyorum. :)

Windows'un olduğu bölümü biçimlendirmediğiniz sürece hiç bir şekilde kaybınız olmaz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

cafenetland

Alıntı yapılan: bytan - 30 Mart 2009 - 19:23:03
Alıntı yapılan: cafenetland - 30 Mart 2009 - 19:19:25

yani ?

Bende Gnu Grub yazılımına güveniyorum. :)

Windows'un olduğu bölümü biçimlendirmediğiniz sürece hiç bir şekilde kaybınız olmaz.

yok hayir o diske dokunmiycam. bolum de degil windowsun oldugu yer., apayri bir harddisk.
bu ubuntuyu kuracagim yer de windowsun bulundugu harddiskten bagimsiz ayri bir disk.
neyse hadi bismillah :D

yardim icin tesekkurler

sabian

Alıntı yapılan: bytan - 30 Mart 2009 - 15:33:36
Smplayer ile File -> VCD seçtiğinde durum nedir?

"seek failed" diyor
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

heartsmagic

Alıntı yapılan: dewrim2 - 30 Mart 2009 - 20:34:15

"seek failed" diyor

Bu her VCD'de mi oluyor yoksa sadece bir tanesinde mi?
Genelde biz vcd://2 kullanırız. Örnek:

mplayer vcd://2

ne diyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eci

arkadaşlar amsn ve amarok kullanamıyorum başka sorun yaşayan varmı ?

sephiroth

Alıntı yapılan: eci - 31 Mart 2009 - 11:19:59
arkadaşlar amsn ve amarok kullanamıyorum başka sorun yaşayan varmı ?
bende amsn kurdum ama login diyor açilmiyor oturum.. :/
xp home & Ubuntu netbook

ihtiyar said

amsn login sorunu ie http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2717.0.html başlığında konu geçti, oradan devam edin arkadaşlar.

sabian

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Mart 2009 - 22:57:26
Alıntı yapılan: dewrim2 - 30 Mart 2009 - 20:34:15

"seek failed" diyor

Bu her VCD'de mi oluyor yoksa sadece bir tanesinde mi?
Genelde biz vcd://2 kullanırız. Örnek:

mplayer vcd://2

ne diyor?

bunu terminale mi yazacağım yoksa mplayeri açıp ordan mı uygulayacağım?
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

sabian

Alıntı yapılan: keiser_soze - 31 Mart 2009 - 13:00:32
Terminale yazacaksın

tamam
okuldayım şimdi eve geçince yazar sonucu buraya aktarırım keiser_soze

Debian Sosyal Sözleşme

özgürubuntu

Dün güzel bir karar verdim ve laptop ımdan Windowsu uzaklaştırdım, üstümden büyük bir yük kalkmış gibi oldu :) Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope Beta'yı indirdim, DVD'ye yazdım (nedense CD'ye yazamadım?) Kurmadan evvel Vista belasından kurtulayım diye düşünüyordum, 100 GB'lık alanına neredeyse tamamına yerleşmişti Vista.. Kurulum ekranında "Dikkat bilgisayarınızda başka işletim sistemleri var" deyip Pardus 2008.2 ve Vista'yı da görünce gözlerime inanamadım!! Bi an Windows şeytanı "yanyana kur var bak onu işaretle" dese de, ben Vista kısmını silip Ubuntuyu üzerine çaktım :) çok güzel oldu, An itibariyle işletim sistemi olarak sadece Linux kullanmaya başlıyorum. Pardus (KDE 4.2) ve Ubuntu birlikte, bana hayırlı olsun :P

Gelelim naçizane değerlendirmeme ;
Jaunty gerçekten "canti"ymiş bunu gördüm. Bence işletim sisteminde göze hoş gelen font çok önemli, bilmiyorum bana göre öyle, Sans fontuna bayıldım. Apple, Lucida Grande ile Windows Segoe UI ile ile fenomen olmuştu, Sans fontuda muhteşem görünüyor. Gnome varsayılan fontu olarak bir fenomen olacak bence, ancak nedense KDE henüz bu font rendering (görüntüleştirme?) işinde Gnome kadar başarılı değil gibi, Sans fontunu Pardus'a da alacağım belki güzel durur.  Gnome 2.26.0 oldukça hoş, Ağ Bağlantısının sağ üst köşede siyah zeminde uyarı vermesi, Pidgin'in yine siyah küçük pencerede uyarı vermesine bayıldım :) Ha bu arada ben yeni keşfettim belki siz biliyorsunuzdur, Pidgin'e artık gülümseme eklenebiliyor. Eski Linux kullanıcısı bir arkadaşım sırf bu sebeple dün Ubuntu indirdi, insanların tercihlerini belirleyen şeyler sınırsız ve ilginç :) Hesap Makinesinin fonksiyonelliği harkulade, Windows 7'nin yeni hesap makinesine sağlam bir cevap. Kurulumun ardından 180 MB'lık bir güncelleme sonrası NVIDIA ekran kartımı etkinleştirdim. Görsel efektler güzel, Ubuntu 8.10'a "geçici" bir ara verip Windows 7 denememim ardından "kürkçü dükkanına" dönmek sevindirici. Bundan sonra sadece Linux.. Gnome masaüstünü öğrenmek ve biraz konsol çalışmak istiyorum.

Foruma bir süre ara verdim o sebeple bilmiyorum acaba şöyle birşey var mı? Konsolda kullanılan standart kodları, çözüme yönelik kodları vs bir liste halinde sunulabilir mi? Bir de Nisan ayına girdik.. Kararlı sürüm ne zaman çıkar acaba, Beta'dan güncelleme yaparak yükseltebiliriz sanırım..

Herkese tekrar merhaba :)

ihtiyar said

@özgür77,

Aramıza tekrar hoş geldiniz, teşekkürler bize bu mutluluğu bahşettiğiniz için. :)

Pidgin, ağ bağlantıları vs. uyarıları siyah zemin üzerinde çıkıyor olması hoş demişsiniz, bildiğim kadarıyla belirteyim bu yeni eklenen OSD özelliğinden kaynaklanıyor. Tüm uyarılar aynı yerden gelecek. ;)

Yorumlarınız çok hoşuma gitti, ekleme ya da çıkarma :) yapmadan sorularınza geçeyim.

Konsolda kullanılan standart komutlar sunulmuştu diye hatırlıyorum. Linux komutları diye arayabilirsiniz. Bir de küçük bir tavsiye, bashrc diye de bir arama yap. Komutlarla ilgili güzel bir kolaylık çıkacak. :)

Kararlı sürüm, 23 Nisan'da. Forumda çok defa konuştuk, gezerseniz görebilirsiniz konuşmalarıda, nasıl yükseltme yapabileceğinizi de. ;)

-yani yükseltme yapabilirsiniz beta sürümünden :)-

özgürubuntu

Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Derhal araştırmaya başlıyorum.. :D

ihtiyar said

Alıntı yapılan: özgür77 - 01 Nisan 2009 - 14:15:58
Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Derhal araştırmaya başlıyorum.. :D

Yardım almak güzeldi, yardım etmek daha güzelmiş. :)

özgürubuntu

@ihtiyar,

Hocam gezebildiğim kadar 9.04 ile ilgili sayfaları okudum. Yalnız biraz kafam karıştı diyebilirim, Şimdi 23 Nisan'da Kararlı Sürüm çıkınca hangi kodla yükselticez?

sudo aptitude update
sudo aptitude dist-upgrade

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

update-manager -d

bu kodlardan hangisi kullanacağız?

garafatma

Alıntı yapılan: özgür77 - 01 Nisan 2009 - 17:03:08
@ihtiyar,

Hocam gezebildiğim kadar 9.04 ile ilgili sayfaları okudum. Yalnız biraz kafam karıştı diyebilirim, Şimdi 23 Nisan'da Kararlı Sürüm çıkınca hangi kodla yükselticez?

1.sudo aptitude update
sudo aptitude dist-upgrade

2.sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

3.update-manager -d

bu kodlardan hangisi kullanacağız?

Numalaradan, 1 veya 3 ile sürüm yükseltmesi yapabilrsiniz.

sephiroth

23 nisan biz 9.04 betacilar için bayram olacak gerçekten :)
xp home & Ubuntu netbook

özgürubuntu

ohh bu ne hız :D arkadaşlar teşekkür ederim, Forumumuz çok hızlı çalışıyor, emin olun bu kadar hızlı cevaplar beklemiyordum vay bee  :)

sephiroth

Alıntı yapılan: özgür77 - 01 Nisan 2009 - 17:08:59
ohh bu ne hız :D arkadaşlar teşekkür ederim, Forumumuz çok hızlı çalışıyor, emin olun bu kadar hızlı cevaplar beklemiyordum vay bee  :)
hehe :) bu konuda bende çok memnunum  8)
xp home & Ubuntu netbook

ihtiyar said

Alıntı yapılan: özgür77 - 01 Nisan 2009 - 17:08:59

keiser_soze'yi arasıra vekil bırakıyorum. :P

Forumdayım ama biraz işim var, dönerim yine aranıza. ;)

garafatma

Tamamlıyoruz birbirimizi :) İhtiyar olmak kolay değil :P (buradaki ihtiyar lafı kendime sakın üzerine alınma :) bunaklık başladı bu aralarda :) )

ihtiyar said

Alıntı yapılan: keiser_soze - 01 Nisan 2009 - 17:28:49
Tamamlıyoruz birbirimizi :) İhtiyar olmak kolay değil :P (buradaki ihtiyar lafı kendime sakın üzerine alınma :) bunaklık başladı bu aralarda :) )

Üyelerimizle, ziyaretçilerimizle, görevli arkadaşlarımızla ve tüm gönül verenlerle birlikte çok büyük bir aile ortamını oluşturmuş olmanın verdiği mutluluğu yaşattığınız için hepinize teşekkür ederim.
Hiçbiriniz, bir diğerinize tercih edilmez değerlere sahipsiniz. Burası büyük emeklerle ve en önemlisi sizlerin desteğiyle bugünlere geldi, bundan sonra da hep en iyi olma yolunda birlikte devam edeceğiz.

Karşılık beklemeden, sadece yardım etmeyi, zaman zaman naz çekmeyi bana öğreten burası hep en iyi olmaya layık olarak kalacak.

Açık kaynak demek yalnızca yazılan programlarının şifrelenmemesi demek değilmiş, sayenizde öğrendim. Hepinize teşekkür ederim.

Not: Konu ile ilgisiz mesajımdan dolayı hepinizden özür dilerim. İçimden geldi ve yazdım. Veda mesajı gibi oldu ama buradayım. :)

garafatma

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 01 Nisan 2009 - 17:41:01
Alıntı yapılan: keiser_soze - 01 Nisan 2009 - 17:28:49
Not: Konu ile ilgisiz mesajımdan dolayı hepinizden özür dilerim. İçimden geldi ve yazdım. Veda mesajı gibi oldu ama buradayım. :)

aman diyeyim, olmasın öyle birşey :)

özgürubuntu

Üyelerimizle, ziyaretçilerimizle, görevli arkadaşlarımızla ve tüm gönül verenlerle birlikte çok büyük bir aile ortamını oluşturmuş olmanın verdiği mutluluğu yaşattığınız için hepinize teşekkür ederim. Hiçbiriniz, bir diğerinize tercih edilmez değerlere sahipsiniz. Burası büyük emeklerle ve en önemlisi sizlerin desteğiyle bugünlere geldi, bundan sonra da hep en iyi olma yolunda birlikte devam edeceğiz.

İşte açık kaynak, İşte Linux felsefesi! BUDUR!! Konuyu dağıtmak istemiyorum, sözcükleriniz çok hoşuma gitti, YAŞASIN LINUX diye sloganımı da atayım da tam olsun madem :D

Teşekkürler iyi ki varsınız