Hub ya da Switch olmadan Linux to Windows

Başlatan klezer, 25 Mart 2009 - 08:47:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

klezer

Merhaba arkadaslar, teorik bir soru sormak sitiyorum size;
Hub üzerinden aglara baglanirken kullandigim kablo ( Straight-thru cable ) ile Hub ya da switch olmadan Ubuntu Desktop makinam  ile Windows ya da Vista kurulu Laptop'a  Straight-thru cable (düz- hub kablosu) ile baglanmak mümkün mü her hangi bir yöntem var mi?

// ya da (Sypro)

garafatma

Alıntı yapılan: klezer - 25 Mart 2009 - 08:47:39
Merhaba arkadaslar, teorik bir soru sormak sitiyorum size;
Hub üzerinden aglara baglanirken kullandigim kablo ( Straight-thru cable ) ile Hub * ya da switch olmadan Ubuntu Desktop makinam  ile Windows * ya da Vista kurulu Laptop'a  Straight-thru cable (düz- hub kablosu) ile baglanmak mümkün mü her hangi bir yöntem var mi?

Winzort makinelerde, Cross kablo dediğmiz, çapraz bağlı kablo tipleri kullanırdık iki makineyi hub veya switch olmadan. Bunu yaparkende IPX bağlantı protokolü eklenirdi ağ ayarlarına.

Ubuntuda ise

İki bilgisayarada IP vererek ve ssh kullanarak bunu yapmamız mümkün okuduğum bir yere göre.
bilgisayarlardan birine 192.168.0.1, İkincisine de 192.168.0.2 IPlerini verdikten sonra
ağ maskelerine 255.255.255.0 yazman gerekiyor.

Bilgisayarlara openssh-server ve openssh-client paketlerini yükledikten sonra bir bilgisayardan diğerine bağlanmak için tarayıcını açıp adres satırına sftp://kullanıcı_adın@192.168.0.1 yazarsan sanırım olacaktır. Denemedim, okuduğumu çevirerek buraya aktarmaya çalıştım. sorun çıkarsa yine bu başlık altından devam edebiliriz.

Kaynak
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

klezer

Tesekkür ediyorum cevap icin,
Bu aksam bir deneme yapip buradan tekrar sonucu bildiririm, bir kac forum"da daha arastirdim sanirim mümkün oluyor baglanti kurmak

garafatma

Tamam sonuçları bekliyoruz, mümkün ancak dediğim yöntemle oluyor diyorlar verdiğim kaynakta.

klezer

Bu arada özür dileyerek bir sey söylemek istiyorum mesaji cevabinizi yanlis okudum; Crossover cable denilen capraz bagli kablo ile mümkün oldugunu biliyorum daha önce bir cok defa o sekilde baglanti yaptim asil benim sordugum.. Straight-thru cable yani hub ve switchler ile ag balantisi yapilirken kullanilan kablo ile iki makinayi birbirine baglamaktir.. Piyasa bulunan bütün ag kablolari Straight-thru cable oluyor Crossover kablo bulmak icin ya arastirmak gerekiyor yada evde kendi imkanlarimizla yapmamiz gerekiyor...
Ama bazi forumlarda okuduguma göre Straight-thru cable ile linux to linux baglanti yapmak mümkün fakat windows da oluyormu onu bilemiyorum

garafatma

Şimdi anladım, o şekilde hiç bağlantı denemedim. Mutlaka bir switch bulundurmuştum.

localhost

Bence baglanir. Kabloyu takip ethernet kartlarindaki baglanti uyarisini aldiginizda DATA alisverisinide yapabilirsiniz. Yinede Emin degilim :)

Sorunuzu asagidaki gibi düzeltirmisiniz?
Hub ve Switch olmadan Linux tan Windows`a nasil baglanti yapabilirim?
Linux LPIC1 - MCSA

bytan

Düz kablo ile mümkün olacağını zannetmiyorum.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

garafatma

Düz kablo ile mümkün olamaz diye biliyorum bende, iki tarafında uçları data aktarıyor sonuçta ve aynı uçlar denk gelince çakışabilir.

jazzistan

Arada hub olmayacaksa eğer, düz kablo ile bağlantı sağlayamazsınız.
Hublar OSI katmanlarından 2. katmanda çalıştıkları için düz kablo ile birbirlerine bağlanıyorlar. Ancak, kullandığımız pc ve dizüstü bilgisayarlar birbirleriyle ip aracılığıyla konuşacakları için araya 3. katman olan network katmanı giriyor ki bu noktada düz kablo herhangi bir işe yaramayacaktır.
Bu sebeplerden dolayı, düz kablo ile iki pc'yi birbirleriyle konuşturamazsınız diye biliyorum ama yanlışım varsa düzeltin tabii.

heartsmagic

@jazzistan konuya açıklık getirmiş ki bende aşağı yukarı aynı şeyi söyleyecektim.
@klezer, bir kablocuya gidip kendin satın alırsan ve bilgisayarcı arkadaşa çapraz çakmasını söylersen yapacaktır. Aslında hazır satılan kablolarda da çapraz seçeneği vardır diye düşünürdüm ben.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

garafatma

@heartsmagic, en son aldığım istihabrata göre artık çapraz ve düz olarak satılıyormuş kablolar, çaktırmaya gerek yok sanıarım ama uğradığı dükkanda olmazsa çaktırırsın bir çapraz kablo zor değil.

Good False

Alıntı yapılan: jazzistan - 25 Mart 2009 - 21:38:42
Arada hub olmayacaksa eğer, düz kablo ile bağlantı sağlayamazsınız.
Hublar OSI katmanlarından 2. katmanda çalıştıkları için düz kablo ile birbirlerine bağlanıyorlar. Ancak, kullandığımız pc ve dizüstü bilgisayarlar birbirleriyle ip aracılığıyla konuşacakları için araya 3. katman olan network katmanı giriyor ki bu noktada düz kablo herhangi bir işe yaramayacaktır.
Bu sebeplerden dolayı, düz kablo ile iki pc'yi birbirleriyle konuşturamazsınız diye biliyorum ama yanlışım varsa düzeltin tabii.

Bilgisayarlardan biri 1 megabit lik ethernet girişine sahip ise çapraza gerek yok. Düz kablo da direkt bağlantıyı sağlıyor.

localhost

Aksam aksam bana denettirdiniz baglantilari. :) Ikinci PC de internete baglaniyor. Gerek yok capraza filan. Ama IP atamalari ve gatewaylari dogru ayarlamalisiniz.
Linux LPIC1 - MCSA

garafatma

Alıntı yapılan: Kirmizi - 26 Mart 2009 - 00:40:22
Aksam aksam bana denettirdiniz baglantilari. :) Iki PC de internete baglaniyor. Gerek yok capraza filan

Switch olmadan?

localhost

ping 192.168.2.2
PING 192.168.2.2 (192.168.2.2) 56(84) bytes of data.
64 bytes from 192.168.2.2: icmp_seq=1 ttl=64 time=0.267 ms
64 bytes from 192.168.2.2: icmp_seq=2 ttl=64 time=0.264 ms
64 bytes from 192.168.2.2: icmp_seq=3 ttl=64 time=0.280 ms
64 bytes from 192.168.2.2: icmp_seq=4 ttl=64 time=0.268 ms
^C
--- 192.168.2.2 ping statistics ---
4 packets transmitted, 4 received, 0% packet loss, time 3000ms
rtt min/avg/max/mdev = 0.264/0.269/0.280/0.021 ms
Linux LPIC1 - MCSA

garafatma

Birbirlerini görüyorlar demek istedin sanırım :) Hangi kabloyu kullandın?

heartsmagic

@Good False, 1Mbit mi 1Gbit mi?

@Kirmizi kablonun çapraz çakılmadığına emin misin? 10/100 Ethernet kartlarıyla düz kablo ile bağlanmaz iki bilgisayar birbirine.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

localhost

Ayni kabloyu 4 Portlu modemde kullaniyorum.
Linux LPIC1 - MCSA

garafatma

Çapraz kablo isteyen modemlerde görmüştüm zamanında, onlardan olabilir mi? (Atmıyorum cidden gördüm)

bytan

Ben bu işe şaşırdım. Veri giriş ve çıkışının belli pin'ler ile olduğu düşünülürse, bu işlem bana hala mantıklı gelmiyor. Düz kablo ile giriş pinleri ile giriş pinleri, çıkış pinleri ile çıkış pinleri karşılıklı bağlanmış oluyor.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

localhost

Linux LPIC1 - MCSA

bytan

PF @ ST

localhost

Alıntı yapılan: keiser_soze - 26 Mart 2009 - 00:49:39
Birbirlerini görüyorlar demek istedin sanırım :) Hangi kabloyu kullandın?

Internete baglandim demistim :)
Linux LPIC1 - MCSA

garafatma

Yanlış anlama inanmamakla alakalı değil ama var orda bir terslik :)

Not : Şimdi düştü ;)