MasaÜstü bembeyaz

Başlatan Python, 05 Mart 2009 - 13:04:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Python

Arkadaşlar bilgiayarımda ati ekran kartı var Envy ile install ettim konsoldan. bilgisayarımı yeniden başlattıktan sonra masa üstü simgelerim geliyor hemen arkasından ekran bembeyaz oluyor bir daha gelmiyor. Sizce sorun neden olur ?
Bilginin Efendisi Olmak için, Çalışmanın Esiri Olmak Gerekir - Linux For Humans

3mr3

Ekran kartını tam tanıtamamış olabilirsin. Donanım sürücülerinden ekran kartın aktif mi? Eğer aktif olsada sanırım büyük ihtimal ekran kartını yüklemede sorun var yada xorg.conf dosyasını düzenlemek gerekecek.
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

Python

dosyayı düzenleyim ama bişi göremiyorum ki monitor bembeyaz şuan.

3mr3

Başlangıçta Recovery Mod'dan girebilirsin.
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

ironic

Araştırdığım kadarıyla sorun compiz kaynaklı. Ne yazık ki ATI , Nvidia kadar iyi Linux sistemlere sürücü desteği sağlamıyor. Çözüm olarak efektleri kapatıp metacity pencere yöneticisini kullanın.

Python

Peki ne yapmam gerekiyor ? Yeni birekran kartımı alayım. Recovery mode dan nasıl açıp eski haline getirecegim ?

heartsmagic

Bu bir ATI sorunu ve birçok insan şikayetçi. Çözümü var mı bilemiyorum. Compiz'i devre dışı bırakmanın farklı yolları vardır ancak biz şunu deneyelim önce:

Beyaz ekran gelince Ctrl+Alt+F1 ile terminale geç, ardından giriş yap.

sudo nano /etc/X11/xorg.conf ile dosyayı aç ve en sonuna:

Section "Extensions"
Option "Composite" "disable"
EndSection
ekle. Ardından CTRL+X ile kapat, kayıt edeyim mi sorusuna Y (eğer Türkçe kullanıyorsan E) de. Ardından CTRL+F7 ile masaüstüne geç ve CTRL+Alt+Backspace ile yeniden X'i başlat. Eğer her şey umduğumuz gibi giderse Compiz devre dışı kalmış olur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Python

Tamam bunuda deneyim. Bende su sekilde yaptim.

sudo rm /etc/X11/xorg.conf

dosyasini sildim yeniden baslattim bilgisayari. Ama sorunum cozulmedi.Klavyem bile ingilizce oldu :)

Sanirim yanlis bisi yaptim. xorg.conf dosyasini sildim/ yeniden baslattim. Ama simdi sildigim xorg.conf dosyasi tekrar olusturulmadi/ yedegimde yok \ ne yapicam.

Ayrica, ekran kartin Ati radeon X550 driverini buldum linux icin bunu kurmam mumkun mu eger mumkunse nasil kurabilirim ?

heartsmagic

Yedek olması muhtemel. Örneğin xorg.conf-falanca_tarih gibi. Oradan geri dönüş yapabilirsin.
Bulduğun ATI sürücüsünün nasıl bir şey olduğunu bilmediğimden yorum yapamıyorum. Kaldı ki ATI meselesi bana bile karışık geliyor hâlâ, hangi modelde hangi sürücü ne kadar iyi çalışır bir muamma benim için. Sıkı bir Nvidia kullanıcısı olarak ATı biraz uzak kalıyor benim için.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Python

Tamam dediğiniz yerden düzenlemeyi yaptım. xorg.conf geri geldi. Ama sorun tekrar başa döndü. Normalde ekran kartımı tanıyordu sistem. Aslında bu şekle nasıl getirdim baştan anlatsam sizlere iyi olucak. Vmware kurmak istedim forumdaki gibi yönergeleri takip ettim. download ettim programı. Tabi bunları yapmadan önce Ekran kartımın HDMI girişine bir monitor daha bağladım. Buraya kadar * her şey normaldi. Ama şöyle birsorun vardı. Windowsta atinin konsolundan ekranı 2 ye çıkarttım daha sonra masaüstünden masaüstünü uzat dedim yani 1. monitorde masaüstüm başlıyor 2. monitordede devamı gidiyordu pencereleri alıp 2. monitore atabiliyordum. Bunun aynısının Ubuntuda nasıl yapıldığını araştırdım. Ubuntudaki sıkıntım 2 monitordede aynı 1. monitorun masaüstünün çıkmasıydı. oysaki 2. monitorde 1. monitorun uzantısını gormek istiyordum.

Daha sonra birkaç yeri araştırdım Envy ile ekran kartının kurulumunu anlatıyordu. Aynen dedigim gibi ekran kartını Envy ile tekrar kurdum. 3D efektleri aktif olunca bilgisayarı yeniden başlattım. Daha sonra normal kullanıcıadı ve şifremi girdim.Masaüstüm geliyor ardından 2-3 saniye sonra bembeyaz olup kalıyor sistemde kilitlenme olmuyor. Mesela ctrl + alt + L tuşlarına bastıgımda ekran koruyucum devreye giriyor. ve ekranı kilitleyebiliyorum. herhangi birtuşa basıyorum şifremi girebiliyorum. Fakat ekran bembeyaz olarak geri geliyor. Bir türlü aşamadım bunu.

Ayrıca, buldugum ekran kartı driveri ise Ati radeon X550 9-2.run diyebi sürücü AMD nin kendi sitesinden linux içindirdiye indirdim. Bunu nasıl kurarım ? komutları nasıl bunu denersem acaba sorun çözülebilir mi ? Şaşırdım kaldım :)

bytan

Peki aşağıdakilerle compizi devre dışı bırakmayı denedin mi yeni xorg.conf dosyanı kullanarak?

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Mart 2009 - 09:59:13
Bu bir ATI sorunu ve birçok insan şikayetçi. Çözümü var mı bilemiyorum. Compiz'i devre dışı bırakmanın farklı yolları vardır ancak biz şunu deneyelim önce:

Beyaz ekran gelince Ctrl+Alt+F1 ile terminale geç, ardından giriş yap.

sudo nano /etc/X11/xorg.conf ile dosyayı aç ve en sonuna:

Section "Extensions"
EndSection
ekle. Ardından CTRL+X ile kapat, kayıt edeyim mi sorusuna Y (eğer Türkçe kullanıyorsan E) de. Ardından CTRL+F7 ile masaüstüne geç ve CTRL+Alt+Backspace ile yeniden X'i başlat. Eğer her şey umduğumuz gibi giderse Compiz devre dışı kalmış olur.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Python

Evet aynen söylendiği gibi xorg.conf dosyasına yazdım onları. Şuan normal ilk haline döndü ama şöyle birsıkıntı var ;

Sistem > Yönetim > Hardware Drives e giriyorum orda ekran kartım Not use yazıyor Enable kutucugu var. bu işaretli oldugu halde Not use yazıyor.  Ekran pixel ayarlarını yapıyorum görüntü eskisi gibi. Ama ekran kartım kullanılmıyo.  Görüntüler takılarak ilerliyor.

bytan

Şu anda geriye doğru, önce compizini kapat. Sonra ise, xorg dosyandaki değişiklikleri geri al ve ilk haline dönmeye çalış. 3D desteğini aktif etmeden önce bir sorun yaşamıyormuşsun. 3D desteği içinse nasıl bir sürücü bulunur bilemiyorum. Belli ki şu anki sürücün bunları karşılayamıyor.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

Python

Compizi kapattım. Daha önce masa üstüne sağ tıkladığımda  görsel effecktleri değiştirebiliyordum. Bu extra olan pencerelereelastik görünüm vermeyi yapabiliyordum. şimdi metacity olarak çalışıyor o kısma tıkladığımda ayarlar değiştirilemedi diyor. Yanında daha hızlı grafik kartı gerektirir yazıyor demekki benim kullandığım ekran kartı bunu destekliyordu. Çünkü önceden kullanabiliyordum. Sanırım başka bir sorun var.

bytan

Compizi kapattıktan sonra xorg dosyasındaki değişikliği geri aldınız mı? Sonrasında X'i yeniden başlattınız mı?

PF @ ST

Python

Evet aynen dediginizi yaptim. Sanirim sistemi yeniden kursam iyi olacak  ::)

bytan

Yeniden kurmak zorunda kalmadan bunun çözülebilmesi lazım. xorg dosyanı buraya yapıştır. Eski xorg'unu kullandığın için, belki ekran kartını kurduğun zamanki sürücüler buna işlenmemiş olabilir. Hem buna bakalım hem de ATI ile ilgili biraz araştırma yapalım.

PF @ ST

Python

# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using
# values from the debconf database.
#
# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.
# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)
#
# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*
# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg
# package.
#
# If you have edited this file but would like it to be automatically updated
# again, run the following command:
#   sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Section "InputDevice"
Identifier "Generic Keyboard"
Driver "kbd"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "tr"
Option "XkbOptions" "lv3:ralt_switch"
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier "Configured Mouse"
Driver "mouse"
Option "CorePointer"
Option "Emulate3Buttons" "true"
EndSection

Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
Driver "fglrx"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Configured Monitor"
Device "Configured Video Device"
Defaultdepth 24
EndSection

Section "ServerLayout"
Identifier "Default Layout"
  screen "Default Screen"
EndSection
Section "Module"
Load "glx"
EndSection
Section  "Extensions"
Options  "Composite" "disable"
EndSection

bu son kullandigim xorg

bytan

Aşağıdaki kısımları silmemişsin:

Section "Extensions"
EndSection

Önce yedeğini al; sonrada sil:

sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.001
sudo nano /etc/X11/xorg.conf

X'i yeniden başlattıktan sonra, eğer masaüstüne yine ulaşamazsan; yedeği kullan:

sudo rm /etc/X11/xorg.conf
sudo mv /etc/X11/xorg.conf.001 /etc/X11/xorg.conf

PF @ ST

Python

yok abi yine aynı hiç bişi değişmedi. Açıyorum masaüstü simgelerini 1-2 saniye görüyorum ondan sonra bembeyaz olup çıkıyor herşey.

graindor

Beyaz masaüstü problemi yaşamıştım. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,5511.0.html
Bu başlıktaki dile getirdiğim sorun benzeşiyor galiba.Yeni bir kullanıcı eklemek çözüm olabilirmi?

bytan

Alıntı yapılan: BLaCK_sPy - 07 Mart 2009 - 08:58:49
yok abi yine aynı hiç bişi değişmedi. Açıyorum masaüstü simgelerini 1-2 saniye görüyorum ondan sonra bembeyaz olup çıkıyor * her şey.

Compizi kapattım diyorsun ama kapatmamışsın.xorg dosyasındaki o ekleme, compizin etkilerini engellemek içindir. Kapatmak için ayarlarına bakman gerekir.

xorg dosyasına o eklemeyi yap. Düzgün açıldığında bilgisayarın, compizi kapat. İster oturumlar kısmanda başlangıcı varsa işaretini kaldır, ister compizi komple kaldır. Tüm bunları yaptıktan sonra, xorg dosyasındaki o ekleri sil ve yeniden başlat.

PF @ ST

ironic

Farklı bir yol olarak Ctrl+Alt+Backspace(sola doğru silme tuşu) ile ya da doğrudan kullanıcı giriş ekranına geçerek  güvenli giriş yapın. Synaptic' den yüklediğiniz ati sürücülerini kaldırın. Yine aynı şekilde compiz' i de bağımlılıklarını kontrol ederek kaldırın. Son olarak bilgisayarı yeniden başlatıp ati sürücülerini kurun.

Python

Tamam Herşey düzeldi ama bir sorun dışında. Masaüstü özelliklerinden exta bölümünde 1. den başkasını secemiyorum. Mesela normal ve extra seceneklerini kullanamıyorum.

Neyse bunada şükür.

bytan

Hangi işlemi yaparak sorunu çözdün? Şunun çıktısı ne?

glxinfo | grep render

PF @ ST